polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 26 stycznia 2018

Australia Day 2018: Najważniejsze australijskie święto

Australia Day, Sydney Harbour.
Fot. P.Whitehouse (Wikimedia)
Chociaż tegoroczne obchody Australia Day, znanego także jako Foundation Day, budzą wśród komentatorów i polityków większe kontrowersje niż zazwyczaj, to obchodzone w piątek 26 stycznia święto bez wątpienia pozostaje jedną z najważniejszych dat na australijskich kalendarzach.

Tego dnia celebrujemy oficjalne powstanie kolonii, którą nazwano Nowa Południowa Walia. Chociaż członkowie Pierwszej Floty przybyli na kontynent kilka dni wcześniej, to rozkaz króla odczytano właśnie tego dnia i przyjmuje się, że właśnie ta data jest początkiem państwa australijskiego.


Warto jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu zmienił się wymiar świętowania, bo o ile wciąż 26 stycznia jest okazją do świętowania założenia nowej brytyjskiej kolonii, to obecnie celebruje się przede wszystkim bogactwo kulturowe, jakim cechuje się Australia. 

Według ankiet przeprowadzonych przez National Australia Day Council aż 75% mieszkańców kraju uważa, że dzień ten jest powodem do refleksji nad zróżnicowaniem kulturowym. Natomiast zaledwie 54% osób uważa, że Foundation Day powinno być traktowane jako okazja do zastanowienia się nad tym, jak dobrze jest mieszkać w Australii. Niecała połowa ankietowanych udzieliło odpowiedzi, jakoby 26 stycznia był bodźcem do świętowania wolności.

Warto jednak dodać, że jak co roku, komentatorzy i politycy spierają się o zasadność istnienia Australia Day w takiej formie, w jakiej funkcjonuje ona obecnie. Przeciwnicy tej formuły święta podnoszą argument, że 26 stycznia nie powinien być nazywany Dniem Australii, a co najwyżej rocznicą założenia przez Brytyjczyków pierwszej kolonii i początkiem odbierania wolności rdzennym Australijczykom. Wielu ekspertów twierdzi, że dzień, w którym świętuje się bycie mieszkańcem tego kraju nie może odbywać się w rocznicę odebrania tego kraju pierwotnym mieszkańcom. Powszechnym argumentem przeciwko tej konkretnej dacie jest też fakt, że samo założenie stanu Nowa Południowa Walia nie ma obecnie aż takiego znaczenia dla Australijczyków i dlatego powinno rozważyć się wybór innej, bardziej symbolicznej dla całego narodu daty.

Na przestrzeni ostatnich lat do publicznej debaty trafiały różne koncepcje odnośnie modyfikacji obecnego sposobu świętowania Dnia Australii. Sugerowano zmianę daty na rocznicę ustanowienia Federacji lub otwarcia pierwszego parlamentu, jednak pomimo podzielonych opinii i kontrowersji, jakie z co roku budzi ten dzień, w tym roku już po raz 230 obchodzimy Australia Day.

AustralianLiving.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy