polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 30 stycznia 2018

PAWA Community Care poszerza ofertę pomocy dla starszych osób

Już kilkanaścioro seniorów korzysta z pomocy w utrzymaniu higieny osobistej i przyjmowaniu leków, którą oferuje PAWA – polonijne stowarzyszenie z siedzibą w Ashfield zajmujące się wsparciem osób starszych, które wolą zostać we własnym domu w Sydney, a nie przenosić się do domu opieki. To nowa usługa, która uzupełnia, już i tak bardzo bogatą, ofertę organizacji.

Pan Witold, po latach spędzonych w Canberze, na emeryturze sprowadził się z żoną do Sydney. Sprzedali swój dom w stolicy i zależało im, by nadal żyć samodzielnie, a nie w domu opieki. Zdecydowali się więc na mieszkanie w Polskiej Wiosce w Marayong.  - To jedyne miejsce w Australii, gdzie wiem, że kiedy ktoś puka do drzwi, na pewno mogę odpowiadać po polsku - śmieje się pan Witold.

Medal Orderu Australii dla Marka Burdajewicza

Marek Burdajewicz OAM.
Fot. K.Bajkowski
Z okazji Dnia Australii  co roku władze federalne przyznają ordery i medale wybitnym osobistościom za zasługi dla Australii. W tym roku wśrod wyróznionych znalazł się mieszkający w Sydney Polak -  Marek Burdajewicz, długoletni  wiceprezes Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.  Został  on uhonorowany Medalem Orderu Australii  (OAM) za pracę dla tutejszej polskiej społeczności.

Jego dorobek obejmuje prace  w  Australijskim Instytucie  Spraw Polskich (AIPA) począwszy od 1995 r. W organizacji pełnił funkcję  wiceprezesa  na szczeblu krajowym  (2005 - 2015) i koordynatora Sydney Chapter (1995- do chwili obecnej ).
W dwudziestoczteroletniej historii Australijskiego Instytutu Spraw Polskich Marek  Burdajewicz koordynował w NSW wizyty ponad trzydziestu zaproszonych gości z Europy (głównie z Polski) i USA.

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Kolejna próba przypisywania Polsce zbrodni hitlerowskich Niemiec

Niemiecki napis na bramie wejściowej do obozu
koncentracyjnego Auschwitz -Birkenau. Fot. public domain
W weekendowym wydaniu „The Daily Telegraph” z 27 stycznia 2018 roku australijski dziennikarz, Martin Newman, pisze o potrzebie dzielenia się doświadczeniami i przeżyciami żyjących jeszcze świadków zagłady Żydów w Europie w czasie drugiej wojny światowej, którzy sami przeżyli nazistowskie obozy koncentracyjne („Holocaust Survivors Deliver Lesson on Humanity”). W wieku między późnym 70 rokiem życia a 90-tym są oni już ostatnimi żyjącymi świadkami tej wielkiej tragedii, a ich doświadczenia i umiejętność rozpoczęcia normalnego życia po traumatycznych przeżyciach może nauczyć wiele młodego pokolenia.


Autor uważa, że ich doświadczenia mogą pomóc zrozumieć młodemu pokoleniu, jak rządy mogą manipulować swoimi obywatelami w celu napuszczania jednych przeciw drugim.
I tu zaskakująca dywagacja „historyczna.” Podaje wersję angielską i jej tłumaczenie, bo jest to interesujący przykład manipulowania historią.

niedziela, 28 stycznia 2018

Polska Szkoła w Randwick z nową witryną internetową

Portal internetowy, strona internetowa to synonimy mniej popularnej ale bardziej trafnej polskiej nazwy: witryna internetowa. Tak jak witryna sklepowa pokazuje i zachęca tak  witryna internetowa identycznie pomaga dotrzeć do  większej  grupy odbiorców w każdym zakątku świata.

 Witryna internetowa szkoły oprócz oczywistych funkcji informacyjnych: zapisy, wydarzenia, programy nauczania, opłaty, promuje język i kulturę polską, pokazuje sukcesy uczniów i nauczycieli. Dodatkowo dla rodzin w Polsce szkoła w Australii jest tylko na odległość jednego kliknięcia.

Kary za banderyzm i „polskie obozy śmierci"

Pawel Kukiz na Twitterze: Sejm właśnie
przegłosował ustawę K'15 zakazującą
 propagowania banderyzmu w Polsce!
Czekaliśmy od 6 lipca 2016 ale się
doczekaliśmy! Nareszcie!
Polski Sejm przyjął nowelizację ustawy, na podstawie której używanie sformułowania „polskie obozy śmierci/zagłady" będzie niosło za sobą odpowiedzialność karną, nawet do 3 lat więzienia. To samo dotyczyć będzie promowania idei banderyzmu.


Projekt Kukiz'15 dotyczył karania za podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przyjęta ustawa ma na celu określenie definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji współpracujących z III Rzeszą, a także wprowadzenie możliwości wszczynania, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym tym zbrodniom.


Projekt został przedstawiony ponad rok temu, ale uważa się, że został przyjęty dopiero teraz, żeby nie zaogniać stosunków polsko-ukraińskich przed wizytą prezydent Andrzeja Dudy na Ukrainie.

Jeśli chodzi o „polskie obozy śmierci", odnośnie przyjęcia przepisów ws. kar za używanie tego sformułowania głosowało 414 posłów, w tym 279 „za". 130 posłów wstrzymało się od głosu, a pięciu zagłosowało „przeciw".

sobota, 27 stycznia 2018

Prof. Raźny: Wielki Inkwizytor odsłonił oblicze

Prawdziwe trzęsienie polityczne w Polsce dopiero przed nami. I choć na razie nie zmieni ono obecnego układu sił, zmieni jednak w poważnym stopniu świadomość elektoratu poszczególnych partii. Od niej natomiast zależą nie tylko przyszłe losy tych partii, ale również opcja geopolityczna Polski. Czeka nas kilka wstrząsów, które pozwolą polskiemu społeczeństwu spojrzeć prawdzie w oczy.
 
Różne kary unijne – od tych za dewastację Puszczy Białowieskiej, niewdrożenie dyrektyw o prawie autorskim czy dyrektyw w walce ze smogiem po cięcia dotacji w nowym budżecie UE – ukażą entuzjastom Brukseli prawdziwe oblicze tego molocha „integracji” i jego polskich zwolenników.  Z kolei coraz bliższy moment podpisania przez Donalda Trumpa. ustawy 447 – tzw. JUST – o zwrocie bezspadkowego mienia żydowskiego międzynarodowym organizacjom żydowskim nie może być pominięte całkowitym milczeniem przez polskie władze, jak to ma miejsce w przypadku decyzji Kongresu USA z 12 grudnia 2017 roku w tej właśnie sprawie. Dłużej milczeć się nie da i trzeba opowiedzieć się  albo po stronie polskiej, albo po amerykańsko-żydowskiej. I tu nie trzeba żadnej rewolucji, aby zmieniła się świadomość elektoratu poszczególnych partii.

piątek, 26 stycznia 2018

Australia Day 2018: Najważniejsze australijskie święto

Australia Day, Sydney Harbour.
Fot. P.Whitehouse (Wikimedia)
Chociaż tegoroczne obchody Australia Day, znanego także jako Foundation Day, budzą wśród komentatorów i polityków większe kontrowersje niż zazwyczaj, to obchodzone w piątek 26 stycznia święto bez wątpienia pozostaje jedną z najważniejszych dat na australijskich kalendarzach.

Tego dnia celebrujemy oficjalne powstanie kolonii, którą nazwano Nowa Południowa Walia. Chociaż członkowie Pierwszej Floty przybyli na kontynent kilka dni wcześniej, to rozkaz króla odczytano właśnie tego dnia i przyjmuje się, że właśnie ta data jest początkiem państwa australijskiego.

Po co Jacek Czaputowicz jeździł do Brukseli?

Nowy szef MSZ Jacek Czaputowicz z wiceprzewodniczącym
Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Fot. Twitter (H.Timmermans)
Konflikt ze względów politycznych jest dla obydwu stron (Komisji Europejskiej i obecnych władz RP)  bardzo korzystny. Dlaczego? O tym mówi   polityk i historyk profesor Adam Wielomski w rozmowie z  korespondentem radia Sputnik Leonidem Siganem.

— Nowy szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz spotkał się w ubiegłą niedzielę z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Z komunikatów prasowych można wysunąć wniosek, że swemu rozmówcy nie zasygnalizował gotowości do żadnych ustępstw ze strony polskich władz wobec oskarżeń Komisji Europejskiej o podważanie zasady podziału władzy oraz niezawisłości sądów. Więc, jaki, według Pana profesora, był sens tej wizyty?

— Myślę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, czy w ogóle rząd RP, ze względów choćby honorowych nie może wycofać się z tej reformy tylko z takiego względu, że następują naciski ze strony Komisji Europejskiej. Myślę, że to kwestia honoru i dumy państwa, które nie cofa się z powodu groźby zewnętrznych sankcji. Myślę, że w podobnej sytuacji znajdują się organy unijne, które również nie mają możliwości wycofania się ze swoich gróźb po tym, kiedy te groźby zostały postawione, a ultimatum nie zostało spełnione.

czwartek, 25 stycznia 2018

"W naszym domu mówimy po polsku". Odc. 4

Wnukowie dzięki dziadkowi poznają język polski.
Kadr z filmu "W naszym domu mówimy po polsku"
W dwujęzycznym wychowaniu ogromną rolę odgrywają dziadkowie. Często sami nie znają języka angielskiego w stopniu takim jak ich urodzeni w USA wnukowie i dzieci muszą używać w komunikacji z nimi języka polskiego. Dziadkowie w ten sposób przekazują najmłodszym pokoleniom Polonii rodzinne i narodowe tradycje.

Tak właśnie wygląda to w przypadku bohaterów kolejnego odcinka cyklu: Stanisława i Elżbiety Kierzkowskich, którzy pomagają swojemu synowi i jego żonie w wychowaniu trójki synów.

środa, 24 stycznia 2018

WSJ o wymazywaniu przez PiS roli Wałęsy w historii

Lech Wałesa. Fot. J.Vines (Wikipedia)
Wałęsa jest sukcesywnie wymazywany z historii przez rządzącą w Polsce partię”.  To fragment artykułu z pierwszej strony dziennika „The Wall Street Journal”. Gazeta jest rozdawana uczestnikom Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Jak poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda: – „Każdy uczestnik #WEF18 w #Davos dostaje do ręki darmowy egzemplarz @WSJ. A tam na okładce niezbyt miła niespodzianka dla @MorawieckiM”.

wtorek, 23 stycznia 2018

Konkurs "Być Polakiem" - tym razem również dla nauczycieli

Przygotowania do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę  są  w toku. Aby czynnie włączyć w te przygotowania najmłodsze pokolenie Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach  świata, powstała inicjatywa zorganizowania konkursu dla nauczycieli szkół polonijnych na konspekt lekcji o niepodległości Polski pt "Rok 1918 - spełnione marzenia pokoleń", będącego modułem B realizowanego od ośmiu lat konkursu „Być Polakiem” . Nadsyłanie prac do 4 marca. Organizatorem konkursu są: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii i Fundacja Świat na Tak.  


Organizatorzy piszą:
Z pewnością już dziś nauczyciele przedmiotów ojczystych poza granicami Polski pracują nad najskuteczniejszymi scenariuszami lekcji jubileuszowych. Powstaną setki konspektów. Warto nagrodzić te, które, według oceny Jury, będą dawały największą gwarancję rozbudzenia żywego zainteresowania u uczniów i chęć opowiadania rówieśnikom z dumą o tych wydarzeniach, oraz  będą reprezentowały najwyższy poziom kunsztu metodycznego.

niedziela, 21 stycznia 2018

Prof. Wielomski: Istota sporu PiS z PO

Fot. Facebook GMF
Kto jest strategicznym sojusznikiem Polski? Przez 25 ostatnich lat na pytanie te odpowiadano, że takim strategicznym sojusznikiem polityczno-militarnym w skali światowej są USA, a polityczno-ekonomicznym na kontynencie europejskim RFN.
 
Doktryna powyższa oparta była na przekonaniu o konieczności i możliwości utrzymywania ścisłego sojuszu z Waszyngtonem i Berlinem równocześnie. Milcząco zakładano, że obydwa ośrodki mają w polityce światowej wspólne cele, a więc realizacja obydwu wektorów równocześnie nigdy nie wywoła wewnętrznego spięcia. Uważano, że Niemcy w Europie robią to, czego oczekują od nich Amerykanie. Przez wiele lat w polityce światowej Waszyngton i Berlin ściśle ze sobą współpracowały i gdyby Hillary Clinton wygrała wybory prezydenckie (2016), to zapewne układ ten istniałby nadal. Jednakże wraz z nadejściem rządów Donalda Trumpa sojusz Waszyngton-Berlin przeżywa głęboki kryzys z racji sprzecznych interesów ekonomicznych (szczególnie chodzi o eksport niemieckich samochodów do USA), które aż do tej pory strona amerykańska minimalizowała z powodu olbrzymich korzyści politycznych związanych ze wzajemną współpracą. Niedawne odrzucenie przez Trumpa traktatu o wolnym handlu światowym (TPP w 2017 r.)  i obostrzenia celne przeciwko Meksykowi, gdzie niemieckie firmy produkują samochody, oznaczają nadwyrężenie lub nawet zerwanie tego sojuszu, z powodu amerykańskiego nacjonalizmu gospodarczego („America First!”).

sobota, 20 stycznia 2018

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Krynicy-Zdroju

XIII ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE

W dniach 25.02. - 03.03.2018 r. odbędą się XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne ,,Krynica-Zdrój 2018”.  Będzie  to kolejne święto  sportu  polonijnego oraz szansa na odwiedzenie Ojczyzny przez  rodaków mieszkających za granicą. Do końca dzisiejszego dnia  trwa rejestracja uczestników  imprezy.

- W tym roku nasze zmagania sportowe odbędą się w Krynicy-Zdrój, perle polskich uzdrowisk, jednym z najważniejszych kurortów, miejscu niepowtarzalnym, zrodzonym z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od ponad 220 lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i Świata. – pisze Dariusz Piotr Bonisławski  Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które patronuje imprezie.

piątek, 19 stycznia 2018

Polacy światowym liderem programu firmowanego przez papieża?

Model Papieskiego  Namiotu Spotkania.
 Fot. materiały prasowe Masterclass Leadership with the Pope
Szef najstarszej korporacji świata, w dorocznym przemówieniu do swoich pracowników, wymienił 15 chorób, z którymi zmaga się organizacja. Znalazły się wśród nich m.in. arogancja, nietolerancja, krótkowzroczność i małostkowość. Tym „szefem” jest papież Franciszek. Jego przemówienie stało się inspiracją do powstania programu Masterclass Leadership with the Pope, którego mottem jest: „wartości warte rozpowszechnienia” (values worth spreading).

Blisko 200 liderów biznesu, kultury, organizacji społecznych i dziennikarzy wzięło udział
w prezentacji programu Masterclass Leadership with the Pope 16 stycznia w Warszawie. To szansa, aby Polacy stali się motorem ogólnoświatowego projektu, który firmować chce papież Franciszek. Jednym z elementów całego przedsięwzięcia ma być wędrujący Papieski Namiot Spotkania, który odwiedzi kilkadziesiąt państw świata z misją zjednoczenia ze sobą ludzi, powołania społeczności, dla których ważne są wartości i myślenie o przyszłości.


czwartek, 18 stycznia 2018

"W naszym domu mówimy po polsku". Odc. 3

Michał wychowany w Nowym Jorku swoją piękną i bogatą
polszczyznę zawdzięcza rodzicom. Fot. kadr z filmu
Czy zachowanie znajomości języka polskiego może pomóc w karierze zawodowej Polakom urodzonym w Stanach Zjednoczonych? Czy trud nauki języka polskiego w dzieciństwie może zaprocentować w dorosłym, zawodowym życiu? W kolejnym odcinku cyklu "W naszym domu mówimy po polsku"  poznamy bohaterów, u których znajomość polskiego wywarła ogromny wpływ na wybór ścieżki zawodowej: pochodzącą z Nowego Jorku Monicę Semczyk, która swoją wymarzoną pracę znalazła w Warszawie oraz Michała Papacz –Capika, który pracuje na Manhattanie.
Gdy 24-letni Michał zaczyna mówić po polsku trudno się zorientować, że urodził się i wychował w Nowym Jorku. Swoją piękną i bogatą polszczyznę zawdzięcza rodzicom, którzy pilnowali i dopingowali, żeby mówił po polsku w domu. Dziś język polski przydaje mu się już nie tylko w domu, ale również w pracy zawodowej. Pracuje na Manhattanie, przy Wall Street, ale dla firmy mającej siedzibę w Polsce i oferującej różnego rodzaju rozwiązania softwarowe dla amerykańskich firm.

środa, 17 stycznia 2018

Niekończąca się wojna światowa

U.S. Army and Iraqi army soldiers board a Marine
 Corps CH-53 Super Stallion helicopter  (Nov 2009)
Fot. The US Army - Wiokimedia
Gazeta The Nation opowiedziała o prawdziwej skali amerykańskiej wojny z terroryzmem.
Według mapy opracowanej przez zespół amerykańskich naukowców w ramach projektu Costs of War, wojna z terroryzmem, którą prowadzą USA, obecnie obejmuje 76 krajów. Jak donosi gazeta The Nation, liczba ugrupowań terrorystycznych na świecie nadal rośnie, amerykańscy wojskowi planują coraz to nowe operacje wojskowe, a wydatki wojskowe osiągają astronomiczne kwoty.

Dziś amerykańskie siły antyterrorystyczne znajdują się w znacznie większej liczbie krajów, niż możecie to sobie wyobrazić, pisze amerykański dziennikarz Tom Engelhardt. Jego artykuł, który pierwotnie ukazał się na prywatnej stronie internetowej dziennikarza tomdispatch.com, publikuje The Nation.

poniedziałek, 15 stycznia 2018

26 Finał WOŚP: Rekordowe otwarcie serc!

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z rekordowym
wynikiem. Fot. M.Kwaśniewski/WOSP - fb 
Wczoraj odbyła się w całej Polsce i w dziesiątkach ośrodkach polonijnych w tym w Melbourne i Perth  jedna z najpiękniejszych akcji charytatywnych na całym świecie – 26.  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (The Great Orchestra of Christmas Charity). Zbiórce pieniedzy w całej Polsce towarzyszyły liczne imprezy, między innymi koncerty, pikniki i aukcje charytatywne. Na sprzęt medyczny dla noworodków zebrano ponad 81,4 milionów złotych. Nie jest to wynik końcowy bo akcja w internecie nadal trwa.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, w tegorocznym finale WOŚP uczestniczyło ok. 120 tys. wolontariuszy w Polsce. W całym kraju pracowało prawie 1,7 tys. sztabów, w tym 80 zagranicznych. Wolontariusze zbierali pieniądze tym razem na wyrównywanie szans w leczeniu noworodków. Poprzedni Finał Orkiestra kończyła z wynikiem ponad 62,4 milionów złotych. Ostatecznie zebrano wtedy ponad 105 milionów złotych. Końcowy wynik zbiórki poznamy na początku marca.

niedziela, 14 stycznia 2018

Harcerska akcja letnia 2018: NIEPODLEGŁOŚĆ

Sydnejskie Hufce harcerskie Kraków i Polesie z radością przyjechały 2 stycznia na Obóz Harcerski i Kolonię Zuchową do przepięknego miejsca koło Woy Woy niedaleko Sydney, na terenie Kariong Scout Camp w australijskim buszu. W zeszłym roku tutaj mile spędziliśmy obóz z Hufcem Harcerskim Podhale z Melbourne, a tym razem naszymi gośćmi byli członkowie Hufca harcerskiego Pomorze z Brisbane. Tegoroczna Akcja obozowa przebiegła pod hasłem NIEPODLEGŁOŚĆ.

Od chwili przyjazdu z wielkim zapałem wszyscy zabrali się do urządzania swoich obozów, rozstawili namioty i zabrali się do twórczej pracy tworzenia potrzebnych rekwizytów obozowych.

sobota, 13 stycznia 2018

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Seler i przyjaciele

Komponując domowe posiłki, wiele osób zastanawia się, które składniki najbardziej przysłużą się zdrowiu, dodadzą energii, a jednocześnie nie będą bardzo kaloryczne. Pomimo pełnej dostępności wiedzy na temat wartości odżywczych, mało kto decyduje się poświęcić czas na zgłębianie tabeli wartości odżywczych poszczególnych produktów.
Mój pomysł dla początkujących miłośników zdrowej kuchni to łączenie w konkretnych daniach produktów, które Wam smakują, a ponadto tych, o których wiecie, że zawierają dużo witamin i minerałów. Takie zresztą są dania serwowane w GACA FitHOTEL w Kazimierzu Dolnym. Z hotelowej restauracji pochodzi także przepis, który chciałbym Wam dziś zaproponować.

(Nie)oczekiwana dymisja

Reakcja radykalno-prawicowej Partii Ruch 11 Listopada
na odwołanie Antoniego Macierewicza.. Fot. YouTube
Premier Morawiecki zaprezentował 9 stycznia (we wtorek) nowy rząd. Zmiany szefów resortów rządowych, najbardziej skompromitowanych w oczach opinii publicznej (wg posłanki PiS Krystyny Pawłowicz – „totalnej opozycji i lewaków”), były od dawna oczekiwane, ale jednak największą niespodzianką, zwłaszcza dla samego PiS-u, było odwołanie ministra Antoniego Macierewicza.

Media prawicowe oszalały ze złości, posypały się gromy na prezydenta Dudę, któremu przypisuje się wymuszenie na premierze, a właściwie na prezesie PiS - tej dymisji. 

Szok nieco minął i ujawniają się powoli kulisy tego odwołania. I chociaż prominentni parlamentarzyści PiS zapewniają, że odbyło się to za pełną aprobatą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to wcale nie jest to aż tak pewne.

piątek, 12 stycznia 2018

Jubileuszowy XXX Koncert Kolęd w Marayong

Ołtarz w Kościele Polskim w Marayong. Fot. K.Bajkowski
Kiedy wiele lat temu dokonywano w kościele w Marayong wystroju wnętrza – montowano przepiękny witraż oraz płaskorzeźby zdobiące filary, znaleźli się sceptycy, którzy kwestionowali sens zbierania funduszy na polski kościół. – Mieszkamy w Australii, stara Polonia się wykrusza, dzieci jeśli będą chodzić do kościoła, to do australijskiego, po angielsku –  argumentowali.  Ksiądz Zbigniew Pajdak – ówczesny Prowincjał Księży Chrystusowców, wypowiedział wtenczas znamienne słowa: – Nawet, jeśli w całej Australii nie będzie się mówiło po polsku – Marayong zawsze pozostanie bastionem polskiej kultury, polskiego języka.

Prorocze słowa Kapłana sprawdzają się przez dziesięciolecia, podczas licznych religijnych i patriotycznych uroczystości. Najwyraźniej jednak można tego doświadczyć w Niedzielę Świętej Rodziny, kiedy Polacy z całej Metropolii Sydnejskiej gromadzą się w Świątyni Matki Bożej Królowej Polski, żeby uczestniczyć w dorocznym Koncercie Kolęd.

czwartek, 11 stycznia 2018

"W naszym domu mówimy po polsku". Odc. 2

Kuba obecnie ma 17 lat i niedawno zakończył naukę
 w Polskiej Szkole i zdał polską maturę. (kadr z filmu)
W USA mieszka kilka milionów polskich rodzin. Jak udaje się im zachować balans między życiem w Stanach a zachowaniem własnej tożsamości narodowej i utrzymaniem znajomości języka polskiego? Czy znajomość języka polskiego pomaga im w życiu za oceanem? W drugim odcinku cyklu "W naszym domu mówimy po polsku" poznany rodziny Kłosów oraz Szewców, które do Ameryki wyemigrowały wraz z dziećmi.

Małgorzata i Jacek Kłos przylecieli do USA 10 lat temu. Mają dwójkę dzieci, Agatę (18 lat) i Olafa (17 lat). Na początku nikt z nich nie znał angielskiego. Cała rodzina intensywnie zaczęła się uczyć nowego języka. Dzieci bardzo łatwo się zaaklimatyzowały w nowej szkole i środowisku. Z biegiem lat okazało się jednak, że to zachowanie znajomości języka polskiego jest największym priorytetem i wyzwaniem dla całej rodziny.

środa, 10 stycznia 2018

Rekonstrukcja rządu: Macierewicz i Waszczykowski usunięci

Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski
stracili stanowiska ministerialne.
 Fot. domena publiczna 
We wtorek, po wielotygodniowych spekulacjach, prezydent RP, na wniosek premiera dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Stanowiska stracili dotychczasowi ministrowie: Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko i Anna Streżyńska.

Kierownictwo MON prezydent powierzył Mariuszowi Błaszczakowi. Ministerstwem Spraw Zagranicznych kierować będzie – Jacek Czaputowicz,  MInisterstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji  – Joachim Brudziński, a Ministerstwem Zdrowia – Łukasz Szumowski.

wtorek, 9 stycznia 2018

Martwy Wałęsa nie wywalczyłby wolnej i niepodległej Polski

Obecnie osoba Lecha Wałęsy w przestrzeni medialnej, jest traktowana w sposób diametralnie różny, niż miało to miejsce ćwierć wieku temu. Wtedy był zachwyt i szczery szacunek, teraz jest pogarda, obrzucanie błotem i zgniłymi jajami.
Aby zrozumieć pozapolityczne mechanizmy, które rządzą sceną polityczną można posłużyć się analizą drogi, jaką przeszły postacie z życia politycznego wykazujące dużo podobieństw do Lecha Wałęsy. Taką jest niewątpliwie Józef Piłsudski.
Analiza pozapolityczna psychologa Maryli Pellowskiej  i psychiatry Janusza Szelugi


I – Józef Piłsudski i Lech Wałęsa; podobieństwa i różnice mechanizmu zdobywania władzy oraz ich konsekwencje.
 


Co ich łączy? Lech Wałęsa stał się przywódcą ruchu społecznego Solidarność, która zmieniła scenę polityczną i rzeczywistość w naszym kraju. Józef Piłsudski był twórcą Legionów, które wyzwalały kraj z niewoli i doprowadził do powrotu Polski na mapę świata
Lech Wałęsa przeskoczył przez płot Stoczni im. Lenina w Gdańsku. Józef Piłsudski uciekł ze szpitala psychiatrycznego im. Mikołaja Cudotwórcy w Sankt Petersburgu. Przecież nie był wariatem. To dlaczego znalazł się w psychiatryku?

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Cztery w jednym: Arcysolista Kamil Stoch

Kamil Stoch- zwycięzcą Turnieju Czterech
Skoczni i drugim w historii zawodnikiem,
który  wygrał cztery konkursy TCS!
Fot. Ailura (Wikimedia)
Cztery – to suma zwycięstw w Konkursie Czterech Skoczni. „ W jednym” – to nawiązanie do Kamila Stocha, arcysolisty oraz dyrygenta. Wydarzenie w sporcie historyczne, nie znajduję wystarczających słów do pełnego opisania wrażeń oraz przekazania gratulacji.

Wygrał, jak chciał; bardzo chciał, więc wygrał. Długość skoków, elegancja stylu; takie opanowanie siebie, że ryzyko przeszło do tła, które nic nie znaczyło, a przecież mogło życie skomplikować, gdyby nerwy napięło. Jak wtedy, gdy długo czerwony sygnał zabraniał skoku, co musiało nieść jakiś stres. Albo – w ostatnim skoku ostatniego konkursu – decyzja, by skakać z niższego punktu niż rywale, co wprawdzie z jednej strony oznaczało większą premię punktową, z drugiej jednak ryzyko – da się tak daleko, jak trzeba? Pan Kamil ma klasę – zarówno w skakaniu jak w kalkulacji ryzyka oraz mądrości. Tak „grają” tylko arcymistrzowie sportu; łącząc pokorę z pewnością siebie…

Czy tylko wymiana broszek?

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. M.Mytniuk (Wikimedia)
Decyzja Jarosława Kaczyńskiego o wymianie Beaty Szydło na Mariusza Morawieckiego zaskoczyła wielu obserwatorów, szczególnie zwolenników PiS, którzy zwykle są zachwyceni odchodzącą Panią Premier, w przeciwieństwie do jej następcy. W ich oczach Morawiecki to przedstawiciel neoliberalnych i nomadycznych środowisk bankowych, zwanych mianem „banksterów”.

Póki co, to nie ma powodu podniecać się i elektryzować wymianą premiera. Wszyscy wiemy, że premierem faktycznym tego rządu był, jest i będzie Jarosław Kaczyński. Nominalna osoba zasiadająca na fotelu Prezesa Rady Ministrów użycza tylko twarzy, pełniąc rolę przysłowiowej „broszki” – jak to określono w jednym z programów satyrycznych. Ci, którzy widzą w tej zmianie personalnej koniec kursu „narodowo-katolickiego” i początek kursu „liberalnego” mylą się w prognozach. Zmiana kursu, o ile w ogóle nastąpi, zależy wyłącznie od decyzji Kaczyńskiego, a nie od osoby, która będzie firmować rząd swoim nazwiskiem i twarzą.

niedziela, 7 stycznia 2018

WOŚP ponownie gra w Australii: Melbourne i Perth

Po raz 26. na całym świecie i po raz drugi w środku lata w Melbourne.  Pierwszy  raz powstał też oficjalny sztab w Perth. Australia ponownie gra w Wielkiej Orkiestrze Światecznej Pomocy - największej polskiej akcji charytatywnej.
 
 700 Sztabów, z czego ponad 80 grających na świecie w tym dwa australijskie szykują się do 26 .Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy -  dla niektórych środowisk wciąż niewygodnej ale jakże pożytecznej akcji charytatywnej zainicjowanej w 1993 roku przez dziennikarza radiowego i telewizyjnego  Jurka Owsiaka. 
 
Melbourneński sztab WOŚP gra 14 stycznia, od 12:00 do 16:00, po czym odbędzie się after-party do godz. 18:00.

sobota, 6 stycznia 2018

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP z wizytą w Australii

Spotkanie z Min. Szczerskim – od lewej konsul D.Preda, konsul
Z.Augustyn, konsul gen. R.Jurkowska, ambasador M.Kolodziejski,
minister K.Szczerski, A.Gajkowski, R.Adams-Dzierzba,
M.Kwiatkowska, M. Przydacz . Fot. R.Dzierzba
W dniach 1-4 grudnia 2017 r. w przebywali w Australii - Szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy,  Minister Krzysztof Szczerski oraz Wicedyrektor Biura ds Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP, Marcin Przydacz. Delegacji z Polski towarzyszyli nowo mianowany Ambasador RP w Australii Michal Kołodziejski oraz Konsul Generalny RP w Sydney Regina Jurkowska. 

 W sobotȩ 2 grudnia Minister Szczerski, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Polskiej Szkole Dzielnic Północnych w North Ryde, wrȩczył wyróżnionym uczniom szkoły symboliczne legitymacje szkolne. W niedzielȩ 3 grudnia Delegacja spotkała siȩ z Polonią w Marayong, a nastȩpnie  wziȩła udział w otwarciu Polskiego Festiwalu w Klubie Sportowym “Polonia” w Plumpton. Z Sydney goście udali siȩ do Canberry na spotkania z przedstawicielami rządu federalnego Australii.

Pomidory mogą odbudować płuca

Pomidor zwyczajny ( Solanum lycopersicum )
Fot. D.Besa - Flickr (CC BY 2.0)
Co roku około 55,4% palaczy próbuje rzucić palenie. Rezygnacja z nałogu obniża ryzyko zachorowania na choroby płuc, m.in. na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i raka płuc.

Płuca zaczynają odbudowywać się od razu z momentu zaprzestania palenia. Innym czynnikiem, który należy brać pod uwagę jest to, że po 35 latach funkcje płuc zaczynają słabnąć. Przepona staje się słabsza, co zmniejsza rozszerzanie się się płuc, mięśnie utrzymujące drogi oddechowe tracą elastyczność, pęcherzyki płucne tracą formę, a obszar mózgu odpowiedzialny za oddychanie wysyła słabsze sygnały do płuc. 

Autorzy poprzednich badań powiedzieli, że dieta obfita w owoce i warzywa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc u byłych palaczy. Naukowcy oświadczyli, że spożycie pomidorów i jabłek spowalnia spadek funkcji płuc w ciągu 10 lat. 

piątek, 5 stycznia 2018

Pałac trzeba zburzyć, czyli barbarzyńcy w Warszawie

PKiN - symbol powstałej z popiołów
stolicy Polski. Fot. M.Białek -Wikimedia
 (CC BY-SA 4.0)   
Za zburzeniem Pałacu Kultury i Nauki opowiedzieli się wicepremier do spraw kultury, wicepremier do spraw nauki, a ponieważ pałac wyceniany w pieniądzach wart jest wiele milionów dolarów, za zburzeniem opowiedział się też wicepremier do spraw ekonomicznych. Ceny nieruchomości, jak wiadomo, ciągle rosną, a pałac dodatkowo będzie zyskiwał na wartości jako niezwykły obiekt artystyczny.
 
 
PKiN na początku miał złą opinię pod względem estetycznym, ponieważ powstał w czasie bezwzględnego panowania na Zachodzie gustu modernistycznego w architekturze, a wybrzydzanie na jego ozdoby było popularną krytyką władzy. Z czasem modernizm się opatrzył i zaczęto się nudzić jego antyhumanistyczną drętwotą. Postmodernizm jest liberalniejszy w swej estetyce zarówno pod wpływem ducha czasu („duch polata, kędy chce”), jak również dzięki nowym materiałom i technikom budowlanym. Zawiódł jednak tych, którzy (jak książę Walii czy filozof Roger Scruton na przykład) mieli nadzieję, że zasymiluje coś z architektury klasycznej. Warszawa ma już budowle tego stylu, ale nie słychać, żeby ktoś się nimi zachwycał. Ich celem nie było zresztą zachwycanie kogokolwiek, lecz pomniejszanie widokowe Pałacu Kultury i Nauki nawet kosztem oszpecenia panoramy miasta.

czwartek, 4 stycznia 2018

"W naszym domu mówimy po polsku". Odc. 1

 "W naszym domu mówimy po polsku" to cykl reportaży zrealizowany przez fundację HumanDoc dot. zagadnień dwujęzyczności i zachowania znajomości języka polskiego przez najmłodsze generacje Polonii. Bohaterowie cyklu pochodzą z USA, ale poruszane przez nich zagadnienia związane z zachowaniem języka i tożsamości polskiej mają charakter uniwersalny dla całej Polonii. Dziś w Bumerangu Polskim pierwszy odcinek: Wychowanie wielojęzyczne.

W Stanach Zjednoczonych zamieszkuje 10 mln Polaków. Jednym z największych wyzwań dla Polonii jest to, czy uda im się przekazać polski język, kulturę i tradycje swoim dzieciom. Czy można dobrze zaadaptować się w Stanach i jednocześnie zachować polską tożsamość? W pierwszym odcinku cyklu poznamy dwie rodziny mieszane, którym to się udało: polsko-chińską rodzinę Budimanów i polsko-hinduską rodzinę Fernandesów. W ich domach w codziennej komunikacji używane są aż trzy języki, w tym język polski.

Akcja "Polacy - Rodakom" senatora Stanisława Gogacza

Sen. Stanisław Gogacz podczas akcji  Polacy - Rodakom.
Fot. www.stanislawgogacz.pl
Rozmowa z pomysłodawcą i organizatorem akcji wysyłania paczek świątecznych pn. "Polacy - Rodakom"  senatorem Stanisławem Gogaczem, przewodniczącym Komisji Ustawodawczej i członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.


- W tym roku odbywa się już 18. edycja Akcji Polacy – Rodakom, której jest Pan pomysłodawcą i organizatorem. Na czym to świąteczne przedsięwzięcie polega?

- Akcja jest przeprowadzana w sposób całkowicie społeczny. Polega ona na wysyłaniu świątecznych paczek do naszych rodaków zamieszkałych głównie na Ukrainie (najwięcej ich idzie do obwodu winnickiego, ale także do lwowskiego i łuckiego i do Izmaiłu w obwodzie odeskim), a od jakiegoś czasu ich część, około 500 paczek, dociera na Białoruś. Są one następnie rozdawane   przez szkoły, parafie i stowarzyszenia polonijne. Staramy się, żeby paczki dotarły przede wszystkim do dzieci.   

środa, 3 stycznia 2018

Życzenia i prognozy dla Polski na 2018 rok

Fot. CC0 (domena publiczna)
Czego byśmy sobie życzyli w 2018 roku? Zapowiada się wiele nowości, w tym widać pewne niebezpieczeństwa dla naszego kraju, jak i co poniektórzy przebąkują o kryzysie ekonomicznym, który może również dotknąć Polski.

Jednak najważniejszym wydarzeniem w kraju będą wybory samorządowe. Można powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że samorząd terytorialny się w Polsce generalnie udał i trzeba zrobić wszystko, żeby wzmocnić jego możliwości funkcjonowania. Jesteśmy przeciwni ograniczeniu kadencji do dwóch, powinno być tak, że jeżeli kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta zdobędzie więcej niż połowę oddanych głosów w pierwsze turze – powinien mieć prawo zawsze do kolejnej kadencji. Na tym polega demokracja. Chodzi o rządy większości. Oparte na uznaniu jej podmiotowości i prawa do decydowania o sobie. Przecież o to w tym chodzi! Dlaczego mamy zabraniać ludziom wybierania tych, których chcą? Każdy może wziąć udział w wyborach i je wygrać.

wtorek, 2 stycznia 2018

Świąteczny obiad Federacji Polskich Organizacji w Płd. Australii

Fot. M.Thiele
Federacja Polskich Organizacji w Południowej Australii zapewnia polskim (i nie tylko) Seniorom usługi umożliwiające osobom chorym i w podeszłym wieku żyć samodzielnie we własnym domu. Usługi Federacji obejmują Polski Program Pomocy Społecznej, Polski Program Opieki Domowej, Program Aktywnych Seniorów, Program Polskich Posiłków i Respite.   
                                                                                                  
Od wczesnych lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku z pomocy społecznej Polskiej Federacji w Adelajdzie skorzystało setki osób, którym na przestrzeni ponad czterdziestu lat kilkaset wolontariuszy poświęciło swój czas i bezinteresowną pracę.  Dzisiaj 37 wolontariuszy stanowi serce wszystkich programów Federacji, a ich zasług nie sposób przecenić. To oni spełniają rolę opiekunów i szoferów na zakupach, oraz wizytach lekarskich. Są instruktorami na grupowych terapiach, oraz organizatorami spotkań towarzyskich i obiadów dla ludzi samotnych i starszych wiekiem. Dzięki nim wspaniałe, trzydaniowe posiłki dostosowane do pór roku, są przygotowywane i dostarczane do klientów Federacji na terenie Adelajdy przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku.

poniedziałek, 1 stycznia 2018

Globalny alfabet, czyli podsumowanie roku 2017

Fot. CC0 domena publiczna
Rok 2017 dobiegł końca. Rok nazwany przez arcybiskupa Sydney  Anthonego  Fishera  "rokiem straszliwym" (annus horribilis), a to ze względu na legalizację „małżeństw” jednopłciowych w Australii, ujawnienie przypadków molestowania dzieci w Kościele katolickim (wkrótce specjany cykl na ten temat w BP) i wprowadzenie prawa do eutanazji w stanie Wiktoria. Straszliwie też było  w świecie:  groźby nuklearne  między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi , serie zamachów terrorystycznych  i  strasznośmieszne fake newsy mainstreamowych mediów takie choćby, jak to Rosjanie wyznaczyli  Amerykanom nowego prezydenta.  Słowem rządzili całym światem!  

Rok 2017 w polskiej polityce był bardzo burzliwy. Zakończył się też małą roszadą, bo Beatę Szydło na stanowisku premiera zastąpił Mateusz Morawiecki. Najgorętszym sporem był ten dotyczący reformy polskiego sądownictwa. Zmiany, które wprowadza PiS, już przed wigilią Bożego Narodzenia podpisane przez prezydenta  Andrzeja Dudę nie podobają się Brukseli. Komisja Europejska   uruchomiła groźny artykuł 7. wobec Polski. Polskę od sankcji może uratować teraz jedynie premier Węgier.