polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 31 grudnia 2018

Stulecie

Warszawa, 11 listopada 2018 roku. Sztuczne ognie z okazji setnej
 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. Mariusz
 Cieszewski / MSZ, Creative Commons)
 Domyka się „stulecie niepodległości”, w którym Polska to głównie państwo; w nowym może być – społeczeństwo.

Rok 1918, w Polsce od ponad wieku oczekiwany, szczęśliwy – przez kolejne dekady staje się punktem odniesienia dla różnych rzeczywistości politycznych i społecznych. Jesienią 2018 roku kraj ma za sobą równo po pół wieku niepodległości i bytu podległego. Wartością wspólnoty byłoby zgodne rozumienie linii rozwojowej państwa – tak, by na przyszłość zapewnić mu choćby elementarne warunki bezpieczeństwa. Setna rocznica jego odzyskiwania daje okazję, by sprawdzić stan Rzeczpospolitej.

sobota, 29 grudnia 2018

Cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Mieczysław Swat (cz. 3)

Mieczysław Swat. W styczniu 2019 roku
ukończy 90 lat. Fot. K.Bajkowski
Dziś w cyklu Bumeranga Polskiego - Polacy w Australii trzecia i ostatnia  część opowieści historii życia  Pana Mieczysława Swata z Sydney. 
 
Bumerang Polski kontynuuje  cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.

Pan Mieczysław Swat urodził się 8 stycznia 1929 roku na Wołyniu w malej miejscowości Rafałówka niedaleko miasta Sarny. Do Australii przybył w 1951 roku.  Jest jedną z najbardziej znanych postaci życia polonijnego w Sydney. Aktywny społecznie przez długie  lata szczególnie w Klubie Polskim w Ashfield i sydnejskim Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Wielu z Polaków uczestniczących w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych pamięta go w roli chorążego, którą niedawno  z racji wieku musiał już przekazać nowemu pokoleniu. Nadal żywo  interesuje się polonijnymi sprawami, w kole kombatanckim SPK oraz aktywnie korzysta z internetu skąd najbardziej interesują go wiadomości z Polski . W styczniu 2019 roku Pan Swat będzie obchodził swoje 90-te urodziny.

piątek, 28 grudnia 2018

Lech Wałęsa: „Bliżej nam do Moskwy niż do Nowego Jorku”

Lech Wałesa: "Jak my się dwaj kłócimy, to trzeci na nas
 zarabiają". Fot.  © Sputnik
Były prezydent Polski, założyciel „Solidarności” Lech Wałęsa do tej pory żałuje, że nie udało mu się naprawić stosunków z Rosją. Chciałby otwarcie porozmawiać z Władimirem Putinem tak, jak miało to miejsce z prezydentem Jelcynem. Bo „bliżej nam do Moskwy niż do Nowego Jorku”.

O swojej wizji stosunków z Rosją Lech Wałęsa opowiedział w wywiadzie dla Sputnika.    

— Panie Prezydencie. Pan wiele razy rozmawiał z prezydentem Jelcynem… nawet niektórzy mówią, że wypiliście razem dużo wódki. Były partnerskie relacje, ale dlaczego nie dano rady, nie wykorzystano tej możliwości, szansy?

— To prawda. Ja sobie to wciąż zarzucam, bo ja zostawiłem to sobie na drugą kadencję. Z Jelcynem byśmy naprawdę ułożyli dobrze stosunki z Rosją. Ja miałem plany i z nim by się dało. To był człowiek otwarty. I byśmy naprawdę mieli inne stosunki, bo my musimy mieć dobre stosunki. Jak my się dwaj kłócimy, to trzeci na nas zarabiają. Trzeba jak najszybciej zejść z tej drogi. Musimy się dogadać. Musimy się rozumieć. I jedni, i drudzy. I to jest możliwe. I z Jelcynem było to możliwe. Tylko że ja miałem za dużo problemów i zostawiłem to na drugą kadencję. I przegrałem wybory, nie miałem drugiej kadencji. Przerwało się… ten tok myślenia. Ta koncepcja upadła, bo ja nie dostałem drugiej kadencji, a byłem pewien, że dostanę. Właśnie, przez pewność przegrałem.

czwartek, 27 grudnia 2018

100. rocznica wybuchu zwycięskiego powstania Wielkopolan

Plakat wydany w dwudziestoleciu
międzywojennym z okazji rocznicy wybuchu
powstania (fot. ze zbiorów Archiwum
 Państwowego w Poznaniu - public domain)
Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku po godzinie 16:00 na ulicy Wilhelmowskiej w Poznaniu padły jego pierwsze strzały. To dzięki temu zrywowi Wielkopolska została włączona w granice niepodległego państwa polskiego.

W stolicy Wielkopolski od kilku dni powiewają flagi. Miasto do setnej rocznicy powstania wielkopolskiego przygotowuje się od wielu miesięcy: organizowano konkursy i wykłady, prelekcje i wystawy. W Teatrze Polskim – który w czasie zaborów był polską sceną narodową – przygotowano spektakl pod nazwą 27 grudnia.

Twórcy piszą o nim na stronie internetowej:
to uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim przygotowana w setną rocznicę obchodów jego wybuchu. Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego zrywu chcemy zastanowić się, czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też wzajemna uczciwość i odpowiedzialność.

Przed tym samym teatrem stanęła także wystawa Akcja: Powstanie. Całość zgromadzonego w ramach akcji materiału od 27 grudnia będzie można oglądać na stronie wirtualnego muzeum historii Poznania (cyryl.poznan.pl). Powstał także komiks Chwała zwycięzcom!, którego zadaniem jest przybliżenie młodszym postaci stojących za sukcesem wydarzeń z przełomu 1918/1919 roku. Z kolei studenci z Instytutu Historii UAM przygotowują grę komputerową „Ku Zwycięstwu”, a jej twórcy zapewniają, że prezentować będzie „nowoczesne podejście do historii”. Dlaczego jednak powstanie wielkopolskie zasługuje na takie uznanie?

poniedziałek, 24 grudnia 2018

Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!



Dziękujemy wszystkim naszym Sponsorom i Korespondentom za pomoc i współpracę w mijającym roku.  Szczególną wdzięczność kierujemy do tych, bez których istnienie Bumeranga Polskiego nie byłoby możliwe. W mijającym roku wspomagali finansowo  nasz portal:

Janusz Sanocki: Co dostaliśmy w Betlejem?

Raffaello Santi: The Holy Family below the Oak
 Tree. Prado Museum (public domain) 
W okresie tzw. „Magii Świąt”, blasku choinkowych lampek, dźwięku amerykańskich pastorałek puszczanych z głośników w hipermarketach, przygotowaniach jakie odbywają się w każdym prawie domu (z wyjątkiem wojujących antyklerykałów) nie ma specjalnie czasu żeby zastanawiać się co naprawdę stało się w Betlejem ponad 2 tysiące lat temu? Tymczasem wtedy, w żydowskim miasteczku wraz z Dzieciątkiem  narodziła się nasza cywilizacja.
 
Cywilizacja czyli „metoda ustroju życia zbiorowego” – zespół reguł fundamentalnych na których opiera się funkcjonowanie społeczności, z jakiej wynikają prawa stanowione, ale także zespół przekonań jakie kierują ludźmi w ich indywidualnych zachowaniach.

Interaktywna szopka z Modliborzyc dla świata

Interaktywna szopka w Modliborzycah. Fot. printscreen
O interaktywnej szopce bożonarodzeniowej na rynku w Modliborzycach pojawia się coraz więcej informacji. Piszą o niej w prasie, mówią w telewizji  w głównych programach. Szopką w Modliborzycach można  sterować  z każdego zakątka świata. Wystarczy przez internet wybrać kolędę, zmienić kolor lampek albo zapalić oświetlenie na choinkach. A przez kamerę chwilę poźniej  obserwować, jak zmienia się to wszystko w  szopce.

Przez dwa tygodnie funkcjonowania szopki zainteresowali się  wejściem  na stronę modliborzyce24.pl internauci z blisko 80 krajów świata.

niedziela, 23 grudnia 2018

PiS i Złota Orda czyli cud wielki w Warszawie

Georgette Mosbacher, ambasador USA
 w Polsce od 2018. Fot. Wikimedia
Cud wielki stał się w Warszawie, bo oto ostatnie działania pani ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher mogą mieć wielce otrzeźwiające skutki dla politycznego myślenia naszych rządzących elit, które do tej pory były gotowe idealizować stosunki amerykańsko-polskie i widzieć je jako braterski i nierozerwalny sojusz przeciwko Rosji. Sojusz niezwykle cenny, dla którego nie ma rzeczy, których nie warto byłoby poświęcić. Oczywiście implikowało to także oczekiwania, że druga strona, czyli Ameryka, zacznie z powodu tego „braterstwa” wzmacniać nas na wszystkie możliwe sposoby, a to militarnie, a to gospodarczo, a to politycznie.

Takie oczekiwania miał nawet kiedyś redaktor Michalkiewicz, który przekonywał na swoich spotkaniach, że możliwa była jakaś „militarna konwersja polskiego długu zagranicznego” prowadząca do poważnego militarnego wzmocnienia Polski. Utrzymywał on, że powinniśmy być traktowani przez USA tak jak Izrael, podobnie wspomagani miliardami dolarów i tak dalej. Zaś winą polskich polityków było, według Stanisława Michalkiewicza, to, że się tego wszystkiego nie domagali. Bo przecież wystarczyło się domagać. Dziś to już i redaktor Michalkiewicz ma trochę inną narrację i mniej już u niego tej naiwności. Jemu oczy otworzyła, podpisana przez Trumpa, ustawa 447 mogąca być podstawą do wymuszania na Polsce niebotycznych odszkodowań za mienie nieżyjących ofiar holokaustu. Ponieważ zmienił on mocno swój stosunek do USA i zaczął nawet przebąkiwać o celowości nawiązania współpracy z Rosją, to został zaraz przez dyżurnych rusofobów obsobaczony i nazwany ruskim agentem, a raz to nawet został przez nich ogłoszony zwycięzcą castingu na przywódcę partii tychże agentów.

Dwa niezwykłe koncerty na PolArt 2018 Brisbane Festival

Już za kilka dni, podczas PolArt2018 Brisbane Festival, w Redland Performing Arts Centre (Queensland, Australia) odbędą się dwa niezwykłe pokazy Koncertu Niepodległości "Poland" (28.12.2018) oraz Projekt Arboretum in Australia (30.12.2018).
Koncert Niepodległości to wyjątkowy projekt muzyczny organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz m.in. także na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Wydarzenie prezentuje współczesne, hybrydowe aranżacje pieśni patriotycznych ukazane na tle opowieści o walce Polaków za wolność innych narodów. Projekt dedykowany jest Polonii oraz Polakom zagranicą. Dorobek koncertu to ponad 120 współczesnych aranżacji hybrydowych dawnych pieśni patriotycznych i wojskowych, wykonywanych przez międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych. Łącznie, przez który przewinęło się ponad 200 muzyków klasycznych, jazzowych rockowych z Polski, Ukrainy, Armenii, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii.  Koncerty w Australii wykonane zostaną przez skład polsko-australijskich jazzmanów, muzyków klasycznych i tradycyjnych.

sobota, 22 grudnia 2018

Cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Mieczysław Swat (cz.2)

Fot. K.Bajkowski
Dziś w cyklu Bumeranga Polskiego - Polacy w Australii druga część opowieści historii życia  Pana Mieczysława Swata z Sydney. 
 
Bumerang Polski kontynuuje  cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.

Pan Mieczysław Swat urodził się 8 stycznia 1929 roku na Wołyniu w malej miejscowości Rafałówka niedaleko miasta Sarny. Do Australii przybył w 1951 roku.  Jest jedną z najbardziej znanych postaci życia polonijnego w Sydney. Aktywny społecznie przez długie  lata szczególnie w Klubie Polskim w Ashfield i sydnejskim Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Wielu z Polaków uczestniczących w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych pamięta go w roli chorążego, którą niedawno  z racji wieku musiał już przekazać nowemu pokoleniu. Nadal żywo  interesuje się polonijnymi sprawami, w kole kombatanckim SPK oraz aktywnie korzysta z internetu skąd najbardziej interesują go wiadomości z Polski .

czwartek, 20 grudnia 2018

GACA SYSTEM o zdrowiu: Święta w wersji fit

Gołąbki wigilije z kaszą i grzybami

Cztery dodatkowe kilogramy podczas świąt? Zastosuj kilka zasad, a utrzymasz formę!
Jak sprawić, aby rodzinne świąteczne biesiadowanie nie wpłynęło negatywnie na naszą wagę? Jak smacznie spędzić święta w wersji fit?

Święta są czasem rodzinnym, który wielu Polakom kojarzy się z długim biesiadowaniem w gronie najbliższych. Wtedy nie zwracamy uwagi na to, kiedy i co jemy. Nasze postanowienia dotyczące zdrowego i regularne odżywiania odchodzą w kąt.

Warto jednak zastanowić się, czy nasze dotychczasowe starania i osiągnięte wyniki warte są zaprzepaszczenia? Okazuje się bowiem, że podczas świąt Bożego Narodzenia możemy przytyć aż 4 kg!

środa, 19 grudnia 2018

Żywa czy sztuczna - jaką choinkę wybrać?

Iglaki. Jaki wybrać? Fot. Pixabay CC0
Na Boże Narodzenie niecierpliwie czekają wszyscy i dorośli i dzieci. To święto jest poprzedzone wielodniowymi przygotowaniami. Przed nadejściem magicznej nocy trzeba sporządzić świąteczne menu, kupić prezenty, udekorować wnętrza girlandami. Szczególnie ważnym elementem jest choinka bożonarodzeniowa.

Tradycja jej dekorowania to odwieczny rytuał w każdej rodzinie.

Świerk czy sosna: co wybrać?
Żywe drzewko w domu stworzy świąteczną atmosferę. Zapach rozweseli i podniesie na duchu. Obecnie z wyborem drzewka nie ma problemów. W każdym mieście przed świętami otwierają się kiermasze choinek, gdzie można kupić drzewka po rozsądnych cenach. Przed zakupem zapoznaj się z poradami:

wtorek, 18 grudnia 2018

Prof. Witold Modzelewski: Nie potrzebujemy już fałszywych legend

Prof. Witold Modzelewski Fot. Wikipedia
„Stoczyliśmy się w jakąś niepojętą otchłań nonsensu, a jednocześnie pilnujemy, żeby nikt nie zdołał się z niej wydostać (nawet po cichu). Musimy strzec swojej głupoty, która dla potomnych będzie przykładem naszej umysłowej degradacji” – napisał w posłowiu do swojej najnowszej książki prof. Witold Modzelewski. To już piaty tom jego publicystki poświęconej historii najnowszej i naszej polityce wschodniej.

Podziwiać wypada konsekwencję intelektualną tej publicystki. Pomimo – jak sam pisze – beznadziei politycznej, w jakiej przyszło nam żyć. Czy wobec tego pisanie ciągle o tym samym ma sens? Mimo braku – jakby się wydawało – jakiegokolwiek wpływu na polską „klasę” polityczną? Tak, takie pisanie ma sens – albowiem widać coraz wyraźniej, że opinia publiczna w Polsce staje się coraz bardziej krytyczna wobec ewidentnych szaleństw tzw. polityki wschodniej. Narasta rozdźwięk miedzy oficjalną retoryką i praktyką polityczną a odczuciami sporej już części narodu. To napawa optymizmem na przyszłość – nie da się bowiem na dłuższą metę realizować jakiejkolwiek polityki wbrew narodowi. Oto wybrane fragmenty książki Autora:

poniedziałek, 17 grudnia 2018

Koniec szczytu klimatycznego COP24. Przyjęło tzw. Pakiet Katowicki

Skok Prezydenta COP24 Michała Kurtyki na zakończenie
szczytu w Katowicach. Fot. © cop24.gov.pl (Creative Commons) 
W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
Negocjacje pakietu przeciągnęły się o dobę, ponieważ koniec COP24 planowano na piątek.


 Pakiet Katowicki został przedstawiony na sesji plenarnej COP, która rozpoczęła się od minuty ciszy dla uczczenia negocjatorki, która zmarła w piątek, w trakcie szczytu.
Prezydent COP24 Michał Kurtyka otworzył obrady, przypominając, że „w naszych staraniach nie chodzi tylko, aby opracować tekst i wyjechać do domu z największymi zyskami dla naszych narodowych i krajowych interesów”. „Kieruje nami poczucie humanizmu i zaangażowanie w dobrostan Ziemi, która żywi nas i pokolenia, które przyjdą po nas” - wskazał.

Zakończenie roku szkolnego w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

Bernardeta Kawa, Cecylia Macioch i uczennice Polskiej
Szkoły Sobotniej w Macarthur
O zakończeniu roku szkolnego w Polskiej Sobotniej Szkole w Macarthur pisze jej dyrektor Bernardeta Kawa.

W sobotę 8 grudnia zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Był to rok wytężonej pracy w klasach lekcyjnych – rok pięknego i wyjątkowego jubileuszu – rok, w czasie którego wszyscy ubogacaliśmy się nawzajem wiedzą, wsparciem i radością.

Dzień rozpoczęliśmy o godzinie 9:30 Mszą świętą w intencji uczniów naszej szkoły, w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Eagle Vale. Koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył Ojciec Sławek Płonka. Towarzyszył mu nasz Ksiądz Katecheta Edmund Budziłowicz oraz localny Wikariusz. Był to dzień bardzo wyjątkowy, albowiem zakończenie roku w naszej szkole, zbiegło się ze świętem lokalnej australijskiej parafii.     Z tego też powodu kościół był tego dnia pełen i miejscowi parafianie wspólnie z nami modlili się o Boże błogosławieństwo dla uczniów naszej szkoły, a my modliliśmy się za Parafię w dniu jej święta.

sobota, 15 grudnia 2018

Premiera filmu Simona Targeta "The Polish Missionaries"

„...BO MOJA ŻONA JEST POLKĄ” ... odpowiedział, z błyskiem humoru w oczach, reżyser, Simon Target, zapytany dlaczego wybrał polskich misjonarzy jako temat swojego nowego filmu.


Film "The Polish Missionaries" przedstawia grupę księży i zakonnic, którzy pełni determinacji, z dala od rodzinnego kraju,  poświęcają swoją wiedzę i umiejętności, pracując z oddaniem wśród plemion Papui Nowej Gwinei. Wykorzystują przy tym wszelkie możliwości, aby pomóc często bezradnym tubylcom, w ukształtowaniu jednego, wspólnego narodu. To czego oni tam dokonują, daleko wykracza poza szerzenie wiedzy o Chrystusie i udzielanie sakramentu chrztu.

Premiera filmu o polskich misjonarzach odbyła się 29 listopada, w sali kina Chauvel w sydnejskiej dzielnicy Paddington. Pomimo, że było to czwartkowe popołudnie, normalny, roboczy dzień, foyer kina  wypełnili widzowie, w przeważającej większości Polacy.

piątek, 14 grudnia 2018

Cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Mieczysław Swat (cz.1)

Mieczysław Swat (l. 89)  - opowiada nam swoją historię życia.
Fot. K.Bajkowski
Na historię każdej emigracji składają się indywidualne historie poszczególnych osób, które zdecydowały się  lub których życie do tego zmusiło porzucić ojczyznę i udać się w inne bliższe lub dalsze, przynoszące nadzieję na lepsze i bezpieczne życie strony świata.   Historie podróżników zawsze nas fascynują. Historie emigrantów  fascynują tym bardziej, bo to  nie tylko doraźna przygoda podyktowana ciekawością świata. To mniej lub więcej  szczęśliwa lub dramatyczna przygoda życia.   Wiele takich historii zostało spisanych, nakręcono filmy fabularne.  Najciekawsze jest jednak to, jak sami emigranci  o tym opowiadają. Dziś swoją historią życia dzieli się z nami Pan Mieczysław Swat z Sydney. 
 
Bumerang Polski kontynuuje  cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.

W ubiegłych latach prezentowaliśmy  kilka opowieści emigrantów polskich w Australii m. in. Wandy Wiłkomirskiej, Zofii Krzyszkowskiej, Seweryna Ozdowskiego  i  Witolda Hulewicza. (poszukajcie na naszym kanale You Tube - BumerangMedia)  W nowym cyklu "Polacy w Australii"  powstałym dzięki wsparciu "Wspólnoty Polskiej" a rozpoczętym we wrześniu,   bohaterem był Pan Józef Kozłowski  z Sydney. Dziś kolejna opowieść Polaka z Sydney - tym razem Pana Mieczysława Swata.

czwartek, 13 grudnia 2018

Rok rządów premiera Morawieckiego

Mateusz Morawiecki - od roku premier RP. 
Fot. Wikimedia (domena publiczna)
Premier Mateusz Morawiecki wizerunkowo się sprawdził i został zaakceptowany przez swój własny elektorat, co jest dla mnie dość dużym zaskoczeniem – powiedział w wywiadzie dla Sputnika politolog i prof. Adam Wielomski.

— Minął rok od zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego i trzy lata od objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Przypominam, że na konferencji „Praca dla Polski” premier chwalił się wzrostem gospodarczym, niskim bezrobociem i stabilnym budżetem. Jak te osiągnięcia, ogłoszone przez Morawieckiego przekładają się na potrzeby zwykłego obywatela, na co liczy i czy jego oczekiwania się spełniły?

— Myślę, że PiS zaspokoił oczekiwania swoich wyborców na samym początku kadencji, przede wszystkim przez program 500+ i te oczekiwania socjalne wyborców, które były możliwe do zaspokojenia przy pomocy zasobów budżetu państwa i pożyczek. Problem polega w tej chwili na tym, że elektorat socjalny Prawa i Sprawiedliwości wydaje się oczekiwać nie tylko utrzymania tych „zdobyczy” socjalnych, ale również ich powiększenia. A to jest niemożliwe ze względów finansowych i można w związku z tym zaobserwować pewnego rodzaju zmęczenie tego elektoratu, jakby niespełnione, jego bardzo wygórowane oczekiwania. Dlatego też poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości już nie rośnie, ustabilizowało się i wykazuje nawet pewne tendencje spadkowe, za to powoli zwiększa swoją siłę opozycja. Mówimy tu tylko i wyłącznie o sferze ekonomiczno-socjalnej.

środa, 12 grudnia 2018

35 lat temu: Pokojowa Nagroda Nobla dla Lecha Wałęsy

 Mural autorstwa Piotra Szwabe przypominający
o otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla  na
bloku na Gdańskiej Zaspie, w którym mieszkał
jej laureat -  Lech Wałęsa. Fot.A.Andrzej CC0
W październiku 1983 roku Komitet Noblowski ogłosił przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Dla polskiej opozycji antykomunistycznej był to dzień tryumfu, dla władz PRL katastrofy. Światowe media donosiły z zachwytem o werdykcie norweskiego Komitetu, natomiast polskie gazety starały się zminimalizować sukces Wałęsy poświęcając mu zaledwie kilka słów na jednej ze stron. Ze względu na sytuację polityczną 10 grudnia w Oslo to Danuta Wałęsa, w imieniu swego męża Lecha, odebrała Nagrodę.

Uzasadniając swój werdykt Komitet podkreślał rolę Wałęsy w tworzeniu organizacji pracowniczych służących rozpowszechnianiu i utrwalaniu praw człowieka oraz stosowane pokojowe metody rozwiązywania konfliktów. Negocjacje i nie uciekanie się do przemocy sprawiły, że w ocenie Komitetu przyszły prezydent ucieleśniał ideały przyświecające Pokojowej Nagrodzie Nobla.

poniedziałek, 10 grudnia 2018

Polski Festiwal w Plumpton z przygodami

"Lajkonik" podczas występu na Polish Festiwal w Plumpton
Fot. K.Bajkowski
W niedzielę, 2 grudnia odbył się kolejny Polski Festiwal w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton. Niestety pogoda spłatała organizatorom figla i niemało problemów. Dzień był ciepły, słoneczny  ale  nagle pojawiające się  porywiste wiatry zmusiły organizatorów przenieść część artystyczną z zainstalowanej sceny na boisku klubowym do budynku klubu. Na festiwalu  narodziła  się nowa gwiazda piosenkarska Polonii sydnejskiej. Ogłoszono też oficjalnie finansową dotację dla Klubu od władz stanowych.

Na całodzienny festyn pełen muzyki, tańców, polskiego jadła  pojawiło się wielu członków społeczności polonijnej z Sydney i okolic szczególnie tych, którym bliska była atmosfera już niestety ze względu na ogromne koszty upadłego tradycyjnego Polskiego Festiwalu - Polish Christmas na Darling Harbour. Klub Sportowy "Polonia" już od trzech lat przejął pałeczkę organizowania podobnej imprezy przedświątecznej na własnym terenie.

sobota, 8 grudnia 2018

Andrzejki z Polvision dla ratowania Klubu Polskiego w Ashfield

"Kujawy" podczas występu na zabawie andrzejkowej w Klubie
Polskim w Bankstown. Fot. printscreen BumerangMedia
Ponad 180 osób  bawiło się na imprezie andrzejkowej zorganizowanej w sobotę, 1 grudnia w Klubie Polskim w Bankstown przy  muzyce  M&M czyli Michała Maciocha i Mirka Boguszewicza. W części artystycznej wystąpił  świetny pianista Krzysztof Malek oraz zespół folklorystyczny "Kujawy". Odbyły się losowania cennych nagród i aukcje w celu zebrania fynduszu na działalność organizacji Polvision, której celem jest uzdrowienie sytuacji w Klubie Polskim w Ashfield.

O dalszych kolejnych problemach Klubu Polskiego w Ashfield  mówili w ubiegłym roku na konferencji prasowej członkowie zawiązanej wtedy organizacji po nazwą Polvision. (zob. naszą relację z konferencji prasowej)  Wówczas alarmowało się społeczność polonijną  o  braku demokratycznych procedur i o dramatycznej sytuacji związanej  z  ogromnymi długami jakie ma do spłaty  Zarząd Klubu sięgających  wysokości aż 3 mln.  dolarów.   Obecnie to już  katastrofa, bo z wieści dochodzących z Ashfield,   Klub  ma już ponad 4,5 mln dolarów zadłużenia.  

piątek, 7 grudnia 2018

Prof. Matyja: Gdzie się zadłużać?

The entrance to the headquarters of the National Bank of Poland
Fot. A.Barabasz (Wikipedia) 
Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Rodzice przestają dawać dziecku kieszonkowe na jego wydatki. Wydaje im się, że w ten sposób oszczędzają w budżecie rodzinnym. Dziecko potrzebuje jednak pieniędzy na swoje drobne wydatki, abstrahując od tego, czy mają one sens czy są sensu pozbawione. Dziecko zaczyna się wiec zadłużać u kolegów, nie wiedząc, że za jego zaufanymi kolegami stoją inni „koledzy”. Rodzice są zadowoleni, dziecko również, ale tylko na tzw. krotką metę, bowiem prawa ekonomii – jak wiemy – są nieubłagane.

Podobną sytuację mamy w Polsce, a stworzona została ona nieprzemyślanym i nieudolnym zapisem w Konstytucji RP, którego inicjatorem był postkomunista Aleksander Kwaśniewski. Mowa tu o art. 220 ustęp 2, który mówi: „Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa”.

czwartek, 6 grudnia 2018

GACA System o zdrowiu: Koncentracja i pamięć

Często zdarza Ci się o czymś zapominać? Masz trudności z koncentracją, wszystko Cię rozprasza? A może bez przerwy czujesz się zmęczony? Jeśli tak, to znaczy, że natychmiast powinieneś zadbać o swoją pamięć, zweryfikować dietę i rozpocząć trening, który pobudzi Twój mózg do efektywnego działania. Szybkie tempo życia i pracy powoduje, że umysł dostaje zadyszki. Możesz skutecznie temu przeciwdziałać w naturalny sposób, unikając garści tabletek i drastycznych rozwiązań. Jak?


Pamięć i koncentracja

Pamięć jest jednym z podstawowych procesów psychicznych, dzięki którym gromadzimy informacje i zdobywamy doświadczenie. Do podstawowych funkcji pamięci należą: zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie. Koncentracja to z kolei skupienie, natężenie uwagi na danej liczbie przedmiotów, zjawisk lub sytuacji przy jednoczesnym ograniczeniu innych bodźców. Istotny wpływ na naszą pamięć mają geny, ale również w nie mniejszym stopniu odpowiada za nią styl życia.

środa, 5 grudnia 2018

Agnieszka Piwar: Podać rękę Asadowi


Na przełomie października i listopada posłowie Kukiz'15 – Paweł Skutecki i Andrzej Kobylarz – udali się z misją społeczno-gospodarczą do Libanu i Syrii, gdzie spotkali się z najważniejszymi przedstawicielami tych państw. Towarzyszyli im biznesmeni i eksperci zrzeszeni przy Polsko-Arabskim Klubie Społeczno-Gospodarczym, wspierający aktywność zespołu i grup parlamentarnych.  

Członkowie delegacji – będącej oddolną inicjatywą niedotowaną z budżetu państwa – dali przykład jak skutecznie prowadzić dyplomację publiczną, odwalając tym samym kawał dobrej roboty za rządzących. Po powrocie do kraju – zamiast oczywistego: dziękuję! – za pośrednictwem mediów wylano na nich tony ścieków.

wtorek, 4 grudnia 2018

Przygotowania do Festiwalu PolArt2018 w Brisbane ukończone

Ani się obejrzeliśmy, a tu już przygotowania ukończone i PolArt  ( Festival of Polish Visual and Performing Arts - przyp. red.)  tuż, tuż. Pozostało nam tylko wszystkich Państwa jak najserdeczniej zaprosić do udziału w Festiwalu. Kalendarz imprez, koncertów i wystepów gotowy, bilety w sprzedaży, a my z niecierpliwoscią oczekujemy aby Was powitać w naszym pięknym, słonecznym Brisbane.

Lista imprez, ich lokalizacja, terminy i ceny – wszystko znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://polart2018.com.au/. Tam również znajdują sie linki, które można wykorzystać do zakupienia biletów. Bilety można także zamawiać bezpośrednio poprzez strony internetowe poszególnych kin, teatrów oraz innych miejsc, gdzie będą się odbywać koncerty, przedstawienia, wystawy i spotkania.

Klimatolog o COP24 w Katowicach: Brak konkretów to brak sukcesu

W Katowicach odbywa się największe światowe forum
nt. zmian klimatu. Fot: © cop24.gov.pl
Aby powstrzymać silne zmiany klimatu, należy zatrzymać ocieplenie na poziomie 1,5-2 st. C, co wymaga globalnych działań. Klimatolog z PAN wyraził nadzieję w rozmowie z PAP, że w ramach szczytu klimatycznego w Katowicach uda się "wypełnić treścią" porozumienie paryskie z 2015 r.

Rozpoczęta w poniedziałek w Katowicach Konferencja COP24 (24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu) to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
"Jeden kraj nie uratuje klimatu, to globalne zadanie. Po to są właśnie katowickie obrady, na które przyjechali przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata" - powiedział w rozmowie z PAP klimatolog z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, prof. Zbigniew Kundzewicz.

poniedziałek, 3 grudnia 2018

W Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ – COP24


Otwarcie szczytu klimatycznego w Katowicach
 Fot. Twitter #CambioClimático
W Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ – COP24. W stolicy Górnego Śląska ma się pojawić 30 tysięcy osób, w tym głowy państw, szefowie rządów i resortów odpowiedzialnych za kwestie środowiska i klimatu, a także przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.


Głównym celem 24 sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, czyli COP24 (Conference of the Parties), jest przygotowanie wytycznych wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku.

niedziela, 2 grudnia 2018

Achtung Agentura! Achtung Głupota!

Skandaliczna grafika w telewizji publicznej TVP Info.
Fot. Printscreen YT
Publiczna Telewizja Polska w  programie „Minęła 20” pokazała jako ilustrację dyskusji o wydarzeniach na Morzu Czarnym plakat autorstwa Wojciecha Korkucia – grafika związanego z ostro pro-pisowską Gazetą Polską. Na grafice znalazło się hasło “Achtung RuSSia!”, a także wizerunek Putina, wkomponowany w napis z puszki cyklonu B, którym zabijani byli więźniowie hitlerowskich obozów zagłady. Przy czym zbitka liter w nazwie „RuSSia” wydrukowana była esesmańskimi runami.

Pokazanie tego rodzaju grafiki przyrównującej Rosję do hitlerowskich Niemiec, Putina skojarzonego z cyklonem „B” jest oczywistą prowokacją artysty który ma prawo do szokowania, szukania popularności, a wreszcie prawo do bycia niezrównoważonym. Ale nigdy w żadnym szanującym się i na prawdę suwerennym państwie nie może sobie na tego rodzaju wyskok pozwalać publiczna telewizja reprezentująca w zasadzie oficjalny punkt widzenia rządu.

Stan wojenny po czterech latach „otwartej wojny”

Petro Poroszenko ogłosił stan wojenny na Ukrainie.
Fot. Wikimedia commons (CC)

Właśnie mamy do czynienia z kolejną odsłoną dziwnej wojny Zachodu z Rosją z wykorzystaniem pseudo-państwa jakim jest Ukraina (w istocie, to marionetkowy twór międzynarodowych lichwiarzy, istniejący tylko dzięki nim). Jaka jest przyczyna, że to właśnie teraz?

Po pierwsze – za długo było cicho na kierunku ukraińskim i pojękiwania pacynek od Poroszenki zaczęły być odbierane, jako żałosne zaklinanie rzeczywistości, nawet na Zachodzie. Przy okazji warto zbadać, czy nie ma jakiejś prawidłowości w cyklicznym podkręcaniu pod hasłem „agresywna polityka Rosji”. Trochę spokoju – Aleppo, trochę spokoju – Skripal, trochę spokoju – „atak chemiczny” wspieranego przez Rosję Asada, trochę spokoju – „dowody” na rosyjską odpowiedzialność w sprawie samolotu malezyjskiego, trochę spokoju – eskalacja przez Rosję (bo naturalnie wyłącznie Rosja może eskalować) konfliktu na Ukrainie. To wszystko dzieje się, bo nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go.

sobota, 1 grudnia 2018

Kolejny Polski Festiwal w Plumpton już jutro

Polonia sydnejska już jutro w  niedzielę, 2.12.2018 spotyka się na kolejnym, przedświątecznym Polskim Festiwalu w  Klubie Sportowym  "Polonia" w Plumpton.

Organizatorzy oprocz bogatego programu artystycznego, wielu atrakcji dla dzieci, licznych konkursów i wspanialych nagród jak zwykle zapraszają do odwiedzania stoisk gastronomicznych oraz hadlowych z polskimi produktami i smakołykami.

piątek, 30 listopada 2018

Celebrowanie 100-lecia Niepodległości Polski w konsulacie RP

Krzysztof Malek i nowa konsul RP w Sydney Irena Juszczyk.
Fot. B.Filip
Jest poniedziałkowy wieczór, 12 listopada. Po uroczystej Mszy św w Katedrze NMP, po koncercie patriotycznym w Klubie Polskim w Bankstown, po Biegu Jubileuszowym w Klubie Sportowym w Plumpton, kulminacją a jednocześnie zakończeniem celebrowania 100-lecia Niepodległości Polski stała się uroczystość zorganizowana w Konsulacie.

Zaproszenia Pani Konsul Ireny Juszczyk rozesłane zostały kilka tygodni wcześniej. Indywidualnie, do uczestników tego rodzaju konsulatowych spotkań oraz do całej społeczności, poprzez polskojęzyczne media. Nic więc dziwnego, że jeszcze na długo przed planowaną godz. 19.00. miejsca w sali recepcyjnej Konsulatu zostały zajęte. Przybywających gości witano podanymi na tacach napojami.

czwartek, 29 listopada 2018

Teatr Fantazja: Rozprawa ze światem Salvadora Dali

The Trial of Dali” autorstwa Andrew Kolo - urodzonego w Toruniu kalifornijskiego artysty,  to najnowsza surrealistyczna komedia wystawiona przez jedyny w Sydney polski teatr dramatyczny – Teatr Fantazja. Ta dynamiczna sztuka o cudownym a zarazem dziwnym świecie Salvadora Dali, sprawnie nakreśla kontrast pomiędzy ogromnym sukcesem publicznym i równoczesnym upadkiem socjalnym rozsławionego artysty surrealizmu. Podstawą do scenariusza jest próbna rozprawa wytoczona Dalemu  przez grono zaprzyjaźnionych surrealistów.

 
Aktor australijski  i muzyk ( także twórca muzycznych fragmentów wykorzystanych w sztuce) James Domeyko, gościnnie występujący w Teatrze Fantazja, który wciela się w postać Salvadora Dali, wykorzystuje swoje wybitne zdolności aktorskie, którymi rozkochuje i zauracza a zarazem prowokuje nie tylko postaci sztuki, ale i widza.

Prezydent Duda: "Jesteśmy gotowi w zasadzie na wszystkie działania..."

Strategiczny Most Krymski w cieśninie Kerczenskiej.
Fot. European Space Agency (CC BY-SA 3.0 IGO)  
Jesteśmy gotowi w zasadzie na wszystkie działania, które doprowadzą do zakończenia tego konfliktu. To słowa pana Andrzeja Dudy w kontekście aktualnej sytuacji, jaka została wytworzona przez władze Ukrainy w wyniku prowokacji, której się one dopuściły na wodach terytorialnych Federacji Rosyjskiej.

Co pan Prezydent może mieć na myśli używając zbitki słownej: „(…) w zasadzie na wszystkie działania (…)”? Jesteśmy gotowi „w zasadzie”? Czy „w zasadzie na wszystkie działania”? Co to znaczy gotowi? Do czego? Z tego co dochodzi do nas z Ukrainy, to mamy tam do czynienia ze stanem wojennym, w którym ogranicza się prawa obywatelskie. Mówili o tym ukraińscy politycy opozycyjni np. pani Julia Tymoszenko.

środa, 28 listopada 2018

Inscenizacja książki dla dzieci pt. “His secret power”

Anna Nassif w Polskiej Szkole w Macarthur.
Fot. B.Kawa
W ubiegłą sobotę mieliśmy przyjemność gościć  w Polskiej Szkołe Sobotniej w Macarthur Panią Annę Nassif - autorkę książeczki dla dzieci zatytułowanej „His secret power”, oraz aktora - Pana Michała Maciocha.


„His Secret Power” to niezwykle nowatorska i ciekawa książka dla dzieci w każdym wieku. Swoją treścią i ilustracjami bezsprzecznie zachęca do nauki języka polskiego       i zapoznania się z przygodami głównego bohatera - Pieroga Włodka.

Nasze dzieci miały przyjemność usłyszeć o Pierogu Włodku już po raz kolejny, dzięki spotkaniu, które  w języku polskim ze świetną interpretacją i dykcją poprowadził aktor- Pan Michał Macioch.

wtorek, 27 listopada 2018

O franciszkanach i Papui Nowej Gwinei w sydnejskim konsulacie

Spotkanie z bp. Dariuszem Kałużą (PNG) w Konsulacie RP.
Fot. T.Syka
Niezwykle wieczorne spotkanie zorganizował Konsulat Generalny RP w Sydney w czwartek, 15 listopada.  Przybyłych ponad 100 osób usłyszało  ciekawą opowieść  bp. Dariusza Kałuży   z  Papui Nowej  Gwinei. Hierarcha pięć  dni wcześniej przybył do Sydney  aby  przewodniczyć   w Katedrze sydnejskiej uroczystej mszy świętej  z okazji  100 lecia Niepodległości Polski . W trakcie wieczoru  odbył się także  pokaz filmu dokumentalnego  „Outcasts - Szare Anioły” i spotkanie z  jego twórcami.

 Na samym  początku  spotkania bp Dariusz Kałuza  ordynariusz diecezji  Goroka w Papui Nowej Gwinei przybliżył gościom  swoją codzienną prace w papuaskim buszu.  W tle jego egzotycznej  opowieści mogliśmy zobaczyć barwne fotografie z życia lokalne ludności oraz posługi kapłana. Spotkanie prowadził ks. Kamil Zyłczyński.