polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 20 grudnia 2017

Wirtuozeryjne występy Tekli Klebetnicy w Australii

Tekla Klebetnica czyli Zygmunt Czupryn – akordeon,
Stanisław Dudek – kontrabas i Ania Adamska – skrzypce
 i śpiew w Plumpton. Fot. K.Bajkowski
Od 7 listopada w Australii przebywał zespół folkowy Tekla Klebetnica. W polonijnych ośrodkach w Melbourne, Brisbane, Sydney i Newcastle trójka muzyków dała w sumie 18 koncertów pełnych wirtuozeryjnych popisów. 

Zespół w składzie: Zygmunt Czupryn – akordeon, Stanisław Dudek – kontrabas i Ania Adamska – skrzypce i śpiew, przyleciał do Australii na zaproszenie Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii i NPW. Muzycy tworzą gatunek muzyczny zwany  folk-crossover. Wykonują  przede wszystkim muzykę  pasma Karpat  wykorzystując  niejednokrotnie także melodie bałkańskie.  Łączą tradycyjny folklor z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu. Zespół istnieje od 2006 roku. Muzycy wywodzą się z rodzin, gdzie od lat pielęgnowany był folklor. Każdy  z nich ukończył szkołę muzyczną.

Pierwsze 10 dni członkowie grupy spędzili w Melbourne koncertując w Domach i Klubach Polskich. Wystąpili też na dorocznej największej polskiej imprezie stolicy Wiktorii Polskim  Festiwalu na Federation Square. Następnie przerzucili się  do  Brisbane, gdzie dali koncert w Domu Polskim w Dara.
Sydnejskie tournée rozpoczęli od koncertu dla seniorów w Domu Orła Białego w Cabramatta. Na uwagę zasługuje koncert dla rezydentów w Domu Spokojnej Starości w Marayong.   - Trudno opisać co przeżyli rezydenci, wielkie wzruszenie. Łzy były na scenie i wśród słuchaczy - mówi organizatorka pobytu grupy w Sydney, Maria Koter-Rosiak.

Przy rytmach  muzyki  Tekli Klebetnicy świetnie bawili się bywalcy Klubu Polskiego w Bankstown na organizowanej tam co roku  Zabawie Andrzejkowej.
W niedzielę, 3 grudnia zespół wystąpił na zakończenie Polskiego Festiwalu w Klubie Sportowym „Polonia” w Plumpton. (Zob. nasze nagranie poniżej.)

Ostatnim koncertem w Nowej Południowej Walii był występ na spotkaniu opłatkowym w Domu Polskim w Broadmeadow (Newcastle), gdzie w pierwszej części zaplanowane były Jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Polskiej w Newcastle. Tymczasem na scenie pojawiły się dwa zespoły: polonijne dzieci  i goście z Polski - muzycy  z Tekli Klebetnica. Dzieci recytowały a Tekla grała i śpiewała kolędy. Uczastnicy spotkania byli pełni zachwytu.
Podczas ponad miesięcznego tournee australijskiego  muzycy  uświetniali  też swoim graniem i śpiewem niedzielne  Msze Św. w polskich kościołach.  Łącznie wystąpili przed polonijną publicznością 18 razy.

Gościnność całej Polonii australijskiej była nie do opisania – mówi  Maria Koter-Rosiak z Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii i NPW. 
Zespół Tekla Klebetnica, szczęśliwy i pełny pozytywnych wrażeń opuścił  Australię udając się na dalsze koncertowanie i spotkania z Polonią do Nowej Zelandii w drugim tygodniu grudnia.
kb/mkr/BumerangMedia


BumeangMedia - Tekla Klebetnica w Plumpton (wideo)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy