polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 12 grudnia 2017

Unikalne książki pod choinkę w Księgarni Bumeranga Polskiego


Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia otwarta została  Internetowa Księgarnia Bumeranga Polskiego. Promujemy w niej unikalne i raczej trudno dostępne już na rynku pozycje książkowe polskich i polonijnych autorów - książki, które warto mieć w swoich domowych zbiorach lub nabyć jako prezent pod choinkę dla najbliższych czy też australijskich, anglojęzycznych przyjaciół.

Pierwszą pozycją książkową, którą polecamy to bestelerowa, mająca swą premierę pod koniec października książka  Joanny Podsadeckiej pod tytułem “Sztuka Czułości”, czyli Ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze. Charyzmatycznego   Ksiądza Jana nie trzeba przedstawiać czytelnikom Bumeranga Polskiego. Wiele o nim pisaliśmy. Miliony Polaków pokochały Księdza Jana  za jego wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Dziesięć miesięcy przed śmiercią odwiedził Australię.

W ksiażce  „Sztuka czułości”  zawarte są wzruszające i dramatyczne opowieści  ludzi, z którymi się tu  spotkał oraz wypowiedzi księdza Jana podczas pobytu   Australii.  Książka  ukazała się nakładem  oficyny  wydawniczej WAM. O książce pisaliśmy więcej w BP tu: "Sztuka czułości" czyli australijskie spotkania ks. Jana Kaczkowskiego .

Druga książka, którą polecamy  to „Konsul” Bogumiły Żongołłowicz. Jest to wydana również w  pażdzierniku biografia konsula Władyslawa  Noskowskiego – pierwszego z rodowodem polskim konsula RP w Australii. Bogumiła Żongołowicz , niestrudzona badaczka Polonii australijskiej przedstawiła dogłębnie życie  nieprzecietnego Polaka żyjacego w Sydney, dziennikarza, krytyka muzycznego, hollywoodzkiego aktora i sekretarza Jana Ignacego Paderewskiego a przede wszystkim  - co ciekawe jest dla Polonii australijskiej -  honorowego konsula generalnego  RP w Sydney.  Warto nabyć tę książkę i wybrać się na stary cmentarz w St. Leonards bowiem  tam,  staraniem autorki książki,  na miejscu pochówku konsula, po kilkudziesięciu bezimiennych latach, pojawiła się płyta nagrobna z jego nazwiskiem. Zob.: Śladami pierwszego, z rodowodem polskim konsula RP w Sydney .

Kolejną pozycją którą serdecznie polecamy to już unikatowa książka -  niemal biblia sztuki aborygeńskiej po polsku - autorstwa Ryszarda Bednarowicza  pt. „Sztuka Aborygenów” . Książka ukazała sie 2004 roku i praktycznie nie ma jej już na rynku.   Ryszard Bednarowicz to niekwestionowany  polski ekspert  ds.  życia i sztuki Aborygenów,  rodem z Poznania, osiadły na stałe w Australii, obecnie w  Alice Springs. Niedawno wypowiadał się o twórczości Aborygenów  przed kamerą  Bumeranga Polskiego podczas sydnejskiej wystawy żony, Juilianny Bednarowicz – malarki, zajmującej sie portretowaniem Aborygenów. Zob. Wideo - BumerangMedia

W naszej księgarni internetowej polecamy również  książki dla lubiących poezję przyjaciół polsko-angielskojęzycznych i nie znających polskiego Australijczyków  uznanego tłumacza literatury polskiej, sydnejczyka , Marcela Weylanda:: „Pan Tadeusz” (ang.)  i „SŁOWO - 200 lat poezji polskiej” (pol.- ang.).
oraz  również w wersji angielskiej, wydana w bieżącym roku “Love, Sex and Death in the Poetry of Boleslaw Lesmian”.  Dla tych, którzy chcą zapoznać się z niezwykłą historią życia autora powyższych pozycji polecamy książkę pt. "The Boy on the Tricycle"  (ang.).
  Zapraszamy do odwiedzenia naszej internetowej księgarni:



 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy