polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Trzy godziny wspaniałego humoru z Teatrem “Miniatura”

  "Pamiętajcie o ogrodach". Od lewej: Tomasz
Romanowski, Elżbieta Romanowska, Andrzej Dorecki,
 Maria Bukowska, Tony Heales, Jolanta Supel, Michał
       Kempisty, Zofia Romanowska. Fot. Z.Ślifierz
W dniu 26 listopada 2017 wybrałam się z córką do Domu Polskiego Syrena w Melbourne, w którym Teatr Prób “Miniatura” im. Jerzego Szaniawskiego wystawił widowisko kabaretowe pt. “Uśmiechnij się 2”.

Były to prawie  trzy godziny wspaniałego humoru zaczerpniętego z klasyki polskiego kabaretu, która jest tak bliska mojej generacji, ale również ponadczasowa, w bardzo profesjonalnym wykonaniu aktorów Teatru “Miniatura”: Marii Bukowskiej, Grażyny Krajewskiej, Elżbiety Romanowskiej, Zofii Romanowskiej,  Jolanty Supel, Andrzeja Doreckiego, Michała Kempistego i Tomasza Romanowskiego. Do tego świetny duet muzyków - Marek Podstawek i Thibaut Favalessa – w znanych przebojach sprawili, że miałyśmy z córką prawdziwą ucztę duchową. I jeszcze pomysłowe dekoracje i rekwizyty oraz rewelacyjne kostiumy dopełniły wizualnie to wspaniałe widowisko.

Nie sposób wszystko opisać, gdyż zaskoczyło mnie bogactwo programu, ale chciałabym podkreślić trafność wybranych tekstów, połączonych muzyką i śpiewem.

Duże wrażenie zrobiły na mnie między innymi takie scenki jak: prześmieszna “W restauracji”, poprzedzona niezapomnianą piosenką Czesława Niemena “Pod papugami” i “ Z tajników techniki dentystycznej”, obydwie autorstwa Stefanii Grodzieńskiej. Następnie “Mistyka finansów” i “Ślusarz” Juliana Tuwima” oraz “Pralnia” i “Krawiec” z kabaretu “Dudek, a także “Kobieta u lekarza” Stanisława Tyma. I ta, która rozbawiła mnie najbardziej, to “Fotografia” Stefanii Grodzieńskiej.

Na uwagę zasługują również scenki zbiorowe: prześmieszny “Horoskop na wesoło”, zaczerpnięty z magazynu “Wróżka” i bardzo stylowe, podane z prawdziwym akcentem żarty żydowskie, “Przy szabasowych świecach” Horacego Safrina, “Jak odsiadywać przyjaźń” Jerzego Witlina, “Co zrobić z mężem w czasie świąt” Stefanii Grodzieńskiej, czy “Dwa listy Ignacego do hrabiego” Krzysztofa Daukszewicza i “Rozwiedziona przed sądem” z repertuaru Hanki Bielickiej.

Pragnę dodać jeszcze kilka słów o muzyce i piosenkach. Muzyka została doskonale dobrana do wykonywanych tekstów, a piosenki przypomniały nam naszych znanych i lubianych artystów, Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha Młynarskiego, którzy niedawno odeszli. A także piosenki niezrównanej Agnieszki Osieckiej czy wzruszająca “ Pamiętajcie o ogrodach” Jonasza Kofty z wyraźnym przesłaniem dla emigrantów.

Z obserwacji i zasłyszanych opinii w czasie dwudziestominutowej przerwy, przekonałam się, jak bardzo tego typu widowiska są potrzebne, ponieważ przynoszą nie tylko serdeczny śmiech, pełny relaks, ale również wiele radości.
  "Pamiętajcie o ogrodach" Tibaut Favalessa,
 Marek Podstawek i Maria Bukowska
  "Usługi - Pralnia"
  Tomasz Romanowski i Zofia Romanowska
  "W restauracji"
  Elżbieta Romanowska i Maria Bukowska


 
 


  "Kobieta u lekarza"
  Jolanta Supel i Tomasz Romanowski
  "Fotografia"
  Michał Kempisty i Maria Bukowska




  "Przy szabasowych świecach" .Od lewej: Elżbieta Romanowska, Michał Kempisty, Maria Bukowska,
Tomasz Romanowski, Jolanta Supel, Andrzej Dorecki, Zofia Romanowska

Pomimo, że sala wydawała się być pełna, miałam wrażenie, że powinno być dużo więcej widzów i bardzo szkoda, że tak się nie stało. Nie tylko dlatego, że naprawdę było warto, ale to co zobaczyłyśmy pozostanie na długo w naszej pamięci z nadzieją na ciąg dalszy. Dla twórców tego kabaretu na ręce dyrektora artystycznego, pani Marii Bukowskiej, z którą miałam przyjemność rozmawiać po spektaklu, składam serdeczne gratulacje i podziękowanie za ogromną pracę włożoną w przygotowanie tak spektakularnego widowiska, które spotkało się nie tylko z moim, ale z całej publiczności gorącym aplauzem.

  Scena finałowa. Od lewej :Zofia Romanowska, Elżbieta Romanowska, Grażyna Krajewska, Maria Bukowska,Jolanta Supel, Tomasz Romanowski, Tony Heales, Andrzej Dorecki, Wojciech Nagórski
Zainteresowana, jak funkcjonuje Teatr “Miniatura” zadałam kilka pytań pani Marii Bukowskiej. W odpowiedzi dowiedziałam się, że jest to teatr społeczny działający w Melbourne. Cytuję: “Jesteśmy teatrem bezdomnym, bez stałego miejsca na próby i wystawianie spektakli. Cały dochód z przedstawień zaledwie pokrywa ich koszty, a niewielkie granty z polskiego konsulatu wystarczają (i to nie zawsze) na pokrycie wydatków wynajmowanych sal, obsługi technicznej, itp. Członkowie teatru pokrywają wiele wydatków z własnej kieszeni, jak np. transport, kostiumy, rekwizyty, itd., nie mając absolutnie żadnych osobistych dochodów.”
 Ja moja córka byłyśmy zaskoczone niską ceną biletów. Moim zdaniem, żeby ten teatr mógł prężnie działać bez ogromnych trudności i niepotrzebnych stresów, potrzebni są sponsorzy, których wsparcie zapewni, że teatr będzie dalej istniał.

Serdecznie życzę tego Teatrowi Prób “Miniatura” pod kierownictwem pani Marii Bukowskiej, osobie o niespożytej energii i zaangażowaniu.

Emilia Zientalska
zdjęcia: Zbigniew Ślifierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy