polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 6 grudnia 2017

Rządy personalnych klonów?

 Mateusz Morawiecki zamiast Beaty Szydło?
Fot. KPRM-Flickr (domena publiczna)
Pan Mateusz Morawiecki byłby doskonałym premierem do wyborów. Wykształcony, elokwentny technokrata, osoba o istotnym autorytecie ekonomicznym z udokumentowanymi sukcesami w przeszłości zawodowej. Doskonały kandydat na premiera, zwłaszcza tylko do wyborów. Pomoże stworzyć wizerunek technokratycznego rządu fachowców o prawicowych zapatrywaniach. To mógłby być strzał w dziesiątkę dla dobrej zmiany.


Pani premier Beata Szydło nie ma politycznego wyrazu, nie istnieje politycznie. Wielka szkoda, bo to sympatyczna osoba doskonale nawiązująca kontakt z ludźmi. Jednak na premiera państwa to jednak za mało. Proszę zwrócić uwagę na to, że przez dwa lata sprawowania urzędu, ta pani nie powiedziała nic istotnego o polityce państwa. Same ogólniki, owszem ciepłe i okrągłe – jak słynne „przez osiem lat Polki i Polacy…”, jednak to mało. To o wiele za mało jak na Prezesa Rady Ministrów. Przy czym co jest chyba najważniejsze u pani Szydło, w zasadzie nie popełniła żadnych politycznych błędów. Jednak to nie o to chodzi w przewodzeniu krajowi, żeby się nie narażać. Bez tego w ogóle nie ma mowy o tym, żeby się liczyć w polityce, budować swój autorytet. Można odnieść wrażenie, że pani Szydło głównie administrowała rządem, a ten odwoływał się poprzez silne charaktery Ministrów i ich stosunki osobiste z panem prezesem do jego autorytetu.


Ten stan nie może trwać wiecznie, ponieważ on nie służy Prawu i Sprawiedliwości. Ponownie zbliża się czas wyborów, a pani premier ma na karku problem z nieopublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To się może skończyć dla niej Trybunałem Stanu, w istocie powinno. Poza tym, chodzi o powiew świeżości personalnej, która pozwoli rządzącym na propagandę sukcesu – nowe otwarcie, nowe 100 pierwszych dni itd. 

Takim idealnym kandydatem na Prezesa Rady Ministrów byłby pan Mateusz Morawiecki, którego największym atutem jest to, że politycznie w ogóle nie istnieje. Nie ma żadnego zaplecza politycznego, nikt za nim nie stoi z liczących się sił na prawicy. To zaś jest rękojmią jego politycznej lojalności wobec pana prezesa. Nie trzeba nic więcej. W pewnym sensie pan Morawiecki jako premier, byłby personalnym klonem manewru z panem Andrzejem Dudą. W przypadku wyborów prezydenckich pan prezes postawił na nieznanego polityka, bez własnego zaplecza politycznego. Dzisiaj chociaż pan Prezydent jest niezależny i oponuje przeciwko działaniom dobrej zmiany, to wiele nie zrobi. Ponieważ nie ma liczącego się zaplecza politycznego w środowisku prawicowym. Co gorsze, nie był w stanie takie sobie zbudować przez ostatnie dwa lata rządów. W pewnym sensie, słowa pana Ministra Sprawiedliwości, o tym kim pan Prezydent może zostać po tej kadencji są prorocze. 

Wielkim atutem pana Morawieckiego jest znajomość języka angielskiego. To niesłychanie ważna sprawa u premiera kraju należącego do Unii Europejskiej i NATO. Sam fakt, że elity Zachodu mogą porozmawiać z kierującym polskim rządem, to wartość sama w sobie. Przez tłumacza zawsze mówi się oficjalnie, nawet jeżeli zaufanym tłumaczem jest Żona szefa wojskowych służb specjalnych…

Doprowadzenie do sytuacji, w której wizytówkami Polski byłoby dwóch stosunkowo młodych mężczyzn, którzy mówią po angielsku i potrafią się zachować na światowych salonach, byłaby bardzo interesująca. Jaki to kontrast do sytuacji, w której mieliśmy dosłowne rządy klonów jeszcze nie tak dawno w znaczeniu genetycznym. Dostrzeżenie tej różnicy wiele nam mówi o czasach w których żyjemy, chociaż w praktyce nie zmieniło się nic i nic się nie zmieni.

Zasadniczym pytaniem, które należy zadać w przypadku premierostwa pana Morawieckiego jest ocena, czy jest on zdolny do stworzenia własnego zaplecza politycznego? Manewr panów Ziobro i Gowina z ich własnymi partiami był genialny. Dzisiaj nikt rozsądny nie mówi o ich odejściu z rządu, ponieważ to oznaczałoby rozpad koalicji rządzącej, a ta trzyma się kilkoma głosami. Obóz zjednoczonej prawicy, jeżeli nie będzie skonsolidowany – to nie będzie go wcale.

Można się tylko zachwycać politycznym geniuszem pana prezesa, który na manewrach personalnych i rozgrywaniu ludzi zna się doskonale i wychodzi mu to, nawet lepiej, niż panu Tuskowi.

Zobaczymy jak zmieni się sytuacja, prawicowe media są pełne różnych spekulacji, ukierunkowanych na zmiany personalne w rządzie. W istocie od tego kto będzie premierem, o wiele ciekawsze jest to, czy pan Minister Obrony Narodowej straci stanowisko, czy też zostanie pozostawiony. To jest dopiero pytanie. 

Do póki prezes jest prezesem, to kto jest premierem nie ma żadnego znaczenia w tym kraju.

Krakauer
Obserwator Polityczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy