polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

środa, 13 grudnia 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (6)

Kolejny odcinek porad prawnych mec. Rafała Rogusza dot. prawa spadkowego. Tym razem odpowiedź na pytanie: W jakim okresie od śmierci spadkodawcy można podważyć testament?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze przeżyciem traumatycznym. Podważenie testamentu i roszczenia spadkowe raczej nie będą naszym priorytetem w pierwszym dniach po śmierci bliskiego, jednak jeśli istnieją podstawy do złożenia roszczenia i chcielibyśmy dochodzić naszychych praw związanych z dziedziczeniem, należy pamiętać, że na dokonanie takich czynności wyznaczone są konkretne limity czasowe.

Jeśli chodzi o Australię, każdy stan i terytorium ma własne regulacje odnoszące się do spraw spadkowych. W różnych stanach czas i procedury związane z ubieganiem się o spadek są różne. To, co jest podstawą do ubiegania się o spadek w jednym stanie, może nią nie być w innym. Najlepiej zasiegnąć rady specjalistów, którzy zajmują się tą dziedziną prawa, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą kancelarią i omówienia Państwa przypadku szczegółowo.

Czas, jaki mamy na zgłoszenie roszczenia spadkowego w poszczególnych stanach wygląda następująco:

NSW – do 12 miesięcy od śmierci spadkodawcy

QLD – do 9 miesięcy od śmierci spadkodawcy (przy czym tzw „notice of intention” musi być złożone w ciągu 6 miesięcy po śmierci spadkodawcy)

ACT – do 6 miesięcy po uznaniu testamentu przez sąd (probate) lub w przypadku dziedziczenia ustawowego (gdy nie ma testamentu)

VIC – do 6 miesięcy po uznaniu testamentu przez sąd (probate) lub w przypadku dziedziczenia ustawowego (gdy nie ma testamentu)

WA – w ciągu 6 miesięcy od czasu kiedy wykonawca testamentu staje się uprawniony do zarządzania masą spadkową

TAS – do 3 miesięcy po zatwierdzeniu przez sąd wykonastwa testamentu (probate) lub uznania dziedziczenia ustawowego (gdy nie pozostawiono testamentu)

NT – do 6 miesięcy od momentu gdy wykonawca spadku zaczyna zarządzać masą spadkową

SA – do 6 miesięcy po zatwierdzeniu testamentu przez sąd (probate) lub po zatwierdzeniu dziedziczenia ustawowego (gdy nie pozostawiono testamentu), dodatkowo wniosek musi być złożony w ciągu 3 miesięcy od poinformowania administratora/wykonawcy testamentu o swoim roszczeniu.

Czy istnieje możliwość wydłużenia terminu wyznaczonego na złożenie roszczenia?

W przypadku stanu NSW przy złożeniu wniosku z roszczeniem w sądzie, zastosowanie ma termin 12 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy. Jeżeli jednak osoba składająca wniosek nie wiedziała o śmierci, to sąd może zdecydować o tym, by 12 miesięcy było liczone od późniejszego momentu. Jeżeli wniosek z roszczeniem spadkowym został złożony później niż 12 miesięcy od śmierci spadkodawcy, nadal mamy możliwość dochodzenia swoich praw jednak cały proces staje się o wiele bardziej skomplikowany.
Jeśli jesteś w chwili obecnej w podobnej sytuacji, walcząc o swoje prawa do spadku, skontaktuj się z nami i umów na niezobowiązującą i poufną konsultację w celu dokonania bezpłatnej oceny Twojej sprawy.

W naszym następnym artykule dowiedzą się Państwo więcej o roli świadka w procesie podpisywania testamentu.
 

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga http://www.benefitlegal.com.au/category/blog/  oraz do polubienia naszej strony na Facebook’u http://facebook.com/BenefitLegalLawyers



Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy