polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie sprawy przesłuchania zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek -byłej sekretarki Jaroslawa Kaczyńskiego. Zapaść zdrowia, która ostatecznie doprowadziła do śmierci pani Barbary Skrzypek, miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, wezwana tam przez prokurator Ewę Wrzosek. - mówił Duda. * * * AUSTRALIA: Rosja wystosowała ostre ostrzeżenie pod adresem władz Australii przed "poważnymi konsekwencjami", ponieważ premier Anthony Albanese rozważa wysłanie "wojsk pokojowych" na Ukrainę. Rosyjska ambasada w Canberze ostrzegła, że taki plan jest "nie do przyjęcia" i że premier powinien "uniknąć kłopotów", odrzucając ten pomysł. W niedzielę Albanese potwierdził, że odbył nowe rozmowy z brytyjskim premierem na temat przyłączenia się Australii do sił pokojowych w przypadku zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. * * * SWIAT: W tym roku tego samego dnia, 20 kwietnia, kościoły chrześcijańskie obrządków zachodniego i wschodniego obchodzą Wielkanoc. Wcześniej rosyjskie media podały, że właśnie w tym terminie może dojść do spotkania przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.
POLONIA INFO:

sobota, 23 grudnia 2017

Polska załoga startuje w regatach Sydney - Hobart!

 Fot. Mat. prasowe Ocean Challenge Yacht Club
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wystartują po raz  73. słynne  regaty jachtów na trasie Sydney – Hobart.  Do startu  w wyścigu z Australii do Tasmanii zgłoszona została polska załoga, wystawiona przez Ocean Challenge Yacht Club, dowodzona przez Przemysława Tarnackiego. 26-osobowa załoga pasjonatów żeglarstwa oceanicznego z Polski, w tym jedna dziewczyna,  jest  już w Sydney i trenuje intensywnie na wodach zatoki sydnejskiej przed wtorkowym  startem.

Polacy spotkali się  już w Sydney  z Johnem Markosem, komandorem Cruising Yacht Club of Australia organizującego regaty Sydney Hobart . W środę, wieczorem  polscy zawodnicy spotkali się w siedzibie Australia Study  z miejscową Polonią. Mieli okazję do spotkania  się też ze słynnymi żeglarzami jak Robin Knox Johnston czy James Spithill.

Start polskiej załogi w regatach Sydney – Hobart jest czymś wyjątkowym. Tworzy wielką kartę w historii polskiego żeglarstwa, bowiem oprócz tego, że udało  się stworzyć czwartą w historii polską załogę na ten legendarny wyścig, to jest  pierwszą całkowicie polską i tak liczną zaloga na jachcie regatowym.
Dwóch z tegorocznych zawodnikow  zrobiło łącznie 4 edycje tych regat.  – mówi  skipper Przemyslaw Tarnacki  reporterowi Polskiego Związku Żeglarskiego , który  to związek obiął honorowym patronatem udział  Polaków w regatach.  Na lądzie wspierać  będzie polską zalogę  legendarny Clouds - człowiek instytucja w kwestiach meteo, który na co dzień prowadzi ekipy Volvo Ocean Race, America's Cup oraz czołówkę Sydney-Hobart.

Njtrudniejszą rzeczą  - mówi Tarnacki  - był wybór odpowiedniego jachtu.  Na rynku jest kilka propozycji nadających się do formuły PRO-AM. Myślę, że dokonaliśmy najlepszego wyboru w ujęciu dzielności i osiągów. 80-stopowy jacht klasy Grand Mistral zaprojektowany przez Farr Yacht Design do regat Volvo Ocean Race to bardzo solidna konstrukcja z karbonu i kevlaru, którą żeglowaliśmy już z prędkością 26 węzłów na samym grocie i foku. Miało to miejsce w zeszłym roku, podczas finiszu regat Giraglia Rolex.
Polacy startują w największej klasie Maxi na dużym jachcie  i – jak mówi dowódca zalogi - sukcesem dla nich  będzie wykonanie dobrej roboty morskiej, czyli dopłynięcie do mety bez większych strat i nawiązanie walki o czołówkę w czasie przeliczeniowym. Z największymi w tych regatach jak Comanche, Wild Oats czy Loyal  Polacy nie mają  szans w czasie rzeczywistym, bo to inna liga w każdym wymiarze.

- Przed nami jeszcze masa pracy przed startem, która będzie miała kapitalne znaczenie na to jak nam pójdzie między 26 a 29 grudnia. -  mówi Przemysław Tarnacki.
Trzymajmy kciuki za polską ekipę w regatach Sydney- Hobart!
kb/BumerangMedia

Zdjęcia Krzysztofa Frankowskiego  ze spotkania z załogą w siedzibie Australia Study:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy