polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 23 grudnia 2017

Polska załoga startuje w regatach Sydney - Hobart!

 Fot. Mat. prasowe Ocean Challenge Yacht Club
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wystartują po raz  73. słynne  regaty jachtów na trasie Sydney – Hobart.  Do startu  w wyścigu z Australii do Tasmanii zgłoszona została polska załoga, wystawiona przez Ocean Challenge Yacht Club, dowodzona przez Przemysława Tarnackiego. 26-osobowa załoga pasjonatów żeglarstwa oceanicznego z Polski, w tym jedna dziewczyna,  jest  już w Sydney i trenuje intensywnie na wodach zatoki sydnejskiej przed wtorkowym  startem.

Polacy spotkali się  już w Sydney  z Johnem Markosem, komandorem Cruising Yacht Club of Australia organizującego regaty Sydney Hobart . W środę, wieczorem  polscy zawodnicy spotkali się w siedzibie Australia Study  z miejscową Polonią. Mieli okazję do spotkania  się też ze słynnymi żeglarzami jak Robin Knox Johnston czy James Spithill.

Start polskiej załogi w regatach Sydney – Hobart jest czymś wyjątkowym. Tworzy wielką kartę w historii polskiego żeglarstwa, bowiem oprócz tego, że udało  się stworzyć czwartą w historii polską załogę na ten legendarny wyścig, to jest  pierwszą całkowicie polską i tak liczną zaloga na jachcie regatowym.
Dwóch z tegorocznych zawodnikow  zrobiło łącznie 4 edycje tych regat.  – mówi  skipper Przemyslaw Tarnacki  reporterowi Polskiego Związku Żeglarskiego , który  to związek obiął honorowym patronatem udział  Polaków w regatach.  Na lądzie wspierać  będzie polską zalogę  legendarny Clouds - człowiek instytucja w kwestiach meteo, który na co dzień prowadzi ekipy Volvo Ocean Race, America's Cup oraz czołówkę Sydney-Hobart.

Njtrudniejszą rzeczą  - mówi Tarnacki  - był wybór odpowiedniego jachtu.  Na rynku jest kilka propozycji nadających się do formuły PRO-AM. Myślę, że dokonaliśmy najlepszego wyboru w ujęciu dzielności i osiągów. 80-stopowy jacht klasy Grand Mistral zaprojektowany przez Farr Yacht Design do regat Volvo Ocean Race to bardzo solidna konstrukcja z karbonu i kevlaru, którą żeglowaliśmy już z prędkością 26 węzłów na samym grocie i foku. Miało to miejsce w zeszłym roku, podczas finiszu regat Giraglia Rolex.
Polacy startują w największej klasie Maxi na dużym jachcie  i – jak mówi dowódca zalogi - sukcesem dla nich  będzie wykonanie dobrej roboty morskiej, czyli dopłynięcie do mety bez większych strat i nawiązanie walki o czołówkę w czasie przeliczeniowym. Z największymi w tych regatach jak Comanche, Wild Oats czy Loyal  Polacy nie mają  szans w czasie rzeczywistym, bo to inna liga w każdym wymiarze.

- Przed nami jeszcze masa pracy przed startem, która będzie miała kapitalne znaczenie na to jak nam pójdzie między 26 a 29 grudnia. -  mówi Przemysław Tarnacki.
Trzymajmy kciuki za polską ekipę w regatach Sydney- Hobart!
kb/BumerangMedia

Zdjęcia Krzysztofa Frankowskiego  ze spotkania z załogą w siedzibie Australia Study:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy