polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 6 grudnia 2017

Pełen emocji i ciepła Polski Festiwal w Plumpton. Fotoreportaże

Występ "Lajkonika" i Amelki Gnatek  na Polskim Festiwalu
w Plumpton. Fot. J.Ławoński
W atmosferze pełnej emocji,  entuzjazmu,  radości i słońca  odbył się w niedzielę doroczny  przedświąteczny Polski Festiwal  - tym razem  na terenie Klubu Sportowego ‘Polonia” w Plampton.  Pierwszy polski festyn bożonarodzeniowy w  Plumpton odbył się w 2015 roku.

Na płycie klubowego  boiska  piłkarskiego  pojawiło się ponad dwadzieścia stoisk promocyjnych polskich organizacji i firm,  stoiska z prezentami pod choinkę i bożonarodzeniowymi  dekoracjami,  stoiska   z polskim jedzeniem,  ogródek piwny  i  ogromne stoisko z białoczerwonymi gadżetami  m.in. z koszulkami z napisem: „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”.

Duma narodowa rzeczywiscie opanowała festiwalowiczów  często ubranych  w białoczerwone stroje lub czapki z przeróżną  polską ornamentyką   patriotyczną.  Na scenie festiwalu rozbrzmiewały zaś polskie melodie i  piosenki,  a ponieważ to Polish Christmas również słychać było polskie kolędy. Polonijne zespoły taneczne  z każdym rokiem w coraz to piękniejszych i bogatszych strojach ludowych zaprezentowały polski folklor a dzieci z polonijnych  szkoł sobotnich popisywały się umiejętnościami  posługiwania się  językiem polskim  w śpiewie.  Byli też polonijni piosenkarze  m.in   doskonała Anna Space ze swymi aniołkami i charyzmatyczna Nadia Golski z cygańskim zespołem   oraz artyści kabareowi  z kabaretu Vis-a- vis  - Jola Komicz i Bożena Szymańska   z zawsze rozweselającym dogłębnie Bogusławem Rogolińskim.  Na zakończenie scenicznego programu wystąpił przebywający obecnie w Australii polski folkowy zespół „Tekla Klebetnica” prezentując wirtuozeryjnie mieszankę  muzyki  narodów Karpat .

Wśród oficjalnych gości zaproszonych na Festiwal  przez Zarzad Klubu  przybili: m.in. szef kancelarii Prezydenta  RP  prof. Krzysztof Szczerski , ktory - jak pisaliśmy wcześniej - negocjuje właśnie z wladzami w Canberze przyszłoroczną wizytę  prezydenta Andrzeja Dudy w Australii, nowy ambasador Polski w Canberze  Michal Kołodziejski  i  mer  Blacktown – dzielnmicy sydenjskiej metropolii w której znajduje się Klub „Polonia” , Stephen Bali. Obecna była też  odchodząca konsul generalna RP w Sydney - Regina Jurkowska . Radę Naczelną Polonii Australijskiej reprezentowała, będąca od pół roku jej przezesem  - Małgorzata Kwiatkowska.   

Kościuszko Heritage Inc. prowadzony przez dr Ernestynę Skurjat-Kozek ogłosił podczas festynu  zamknięcie Roku Kościuszkowskiego.  Na scenie pojawili się zaproszeni goście z Polski:  dr Leszek Krzesniak, prezes Polskiej Fundacji Kosciuszkowskiej oraz  dr Longina Ordon,  prezes  Ogólnopolskiej Federacji Szkół im. T. Kościuszki, autorka niedawno wydanej książki „Spory wokół Tadeusza Kościuszki”.  Wręczone zostały  medale dla osob  zaangażowanych w kościuszkowskie obchody m.in. Uli Lang  i Darkowi Paczyńskiemu  z Sydney. Sławek Kazan zaśpiewał nagrodzoną w Konkursie Kościuszkowskim piosenkę o Kościuszce i Górze Kościuszki „Śladami Strzeleckiego”. Wystąpili również  zaprzyjaźnieni Aborygeni z plemienia Ngarigo, tradycyjni kustosze Mt Kosciuszko.

Na festiwalu pojawiło się - dzięki uprzejmości Zarządu Klubu - promocyjne stoisko Bumeranga Polskiego.   Podobne stoisko mieliśmy 6 lat temu na Polish Christmas Festiwal na Darling Harbour. I tak jak poprzednio oferowaliśmy unikalne ksiażki polskich i polonijnych autorów. Rozdawaliśmy też polskie i australijskie bumerangowe kalendarze na rok 2018, przeprowadzilśmy kilka ciekawych rozmów m.in. z potencjalnymi nowymi reporterami   i  wzbogaciliśmy się o nowych członków Klubu Przyjaciół Bumeranga Polskiego.  Radio SBS, które prowadziło kilkuminutowe relaje na żywo,  dało nam też szansę pojawienia się na antenie polskiego programu .

Doroczne polskie  festiwale bożonarodzeniowe w Sydney odbywają się od 12 lat przeważnie na Darling Harbour w centrum Sydney pod nazwą Polish Christmas Festiwal.  Zainicjował je ówczesny polski konsul ds. polonijnych  -  Dariusz Chmiel . W latach, kiedy nie ma funduszy na organizację kosztownego festiwalu na Darling Harbour inicjatywę jego  przeprowadzenia   przejmuje  zachodniosydnejski  Klub „Polonia” w Plampton, który dysponuje ogromnym terenem – odpowiednim na taką imprezę.
kb/BumerangMedia

 
A oto nasza  trzyczęściowa  fotograficzna relacja z  festynu w obiektywie  fotoreporterów: Bugumiły Filip, Jarka Ławońskiego i Krzysztofa Bajkowskiego.
Wkrótce relacja filmowa.



Fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego:


Imprezę poprowadził - mimo trudności technicznych - do końca  Michał Macioch
 
 


Tancerze z zespołu "Kujawy" przed stoiskiem Bumeranga Polskiego


Nowy ambasador Polski, Michal Kołodziejski przedstawia się Polonii sydnejskiej


 
 
Szef gabinetu prezydent RP Krzysztof Szczerski i ambasador RP w Canberze Michał Kołodziejski gościli w Plumpton




 
 
Drożdzówki i pączki ze Szkoły Polskiej w Ashfield



 


Placki ziemniaczane tańczyły w powietrzu


 


skała do wspinania - atrakcja dla dzieci


 
 




Fotoreportaż Jarka Ławońskiego:

"Lajkonik" na scenie festiwalowej
 
 













Fotoreportaż Bogumiły Filip:

"Kujawy" na scenie



 
 
 
 
 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy