polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 24 grudnia 2017

Kojących Świąt Bożego Narodzenia!


W Bumerangu Polskim czas na przerwę świąteczno - noworoczną. Dziękujemy wszystkim naszym Sponsorom, Korespondentom i Współpracownikom za pomoc w tworzeniu jedynego niezależnego portalu polonijnego w Australii. Czytelników zapraszamy ponownie po Nowym Roku a w czasie przerwy wakacyjnej zachęcamy   do przeglądu naszych materiałów wg tagów  na dole strony, np: Polska, Australia, Polonia itd ) lub jak kto woli a także do obejrzenia naszych filmowych relacji mijającego roku na Bumerang Media You Tube. Zamówienia z naszej Księgarni Bumeranga  będziemy realizować ponownie  po Nowym Roku.

RADOSNYCH ŚWIAT!

Krzysztof Bajkowski
edytor

W prezencie od Czerwonych Gitar dla czytelników Bumeranga  nowa pastorałka:

Jak kiedyś wygladała Wigilia?

Tradycyjne nakrycie stołu wigilijnego w Polsce.
Fot. Przykuta, Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0
Wigilia to jedyny taki dzień w roku, w którym niegdyś tak mocno splatały się praktyki pogańskie z wierzeniami chrześcijańskimi. Dlatego też był on wyjątkowo tajemniczy, długo się do niego przygotowywano i pilnowano, by nic nie zostało zaniedbane. Wszak ten dzień oznaczał nie tylko oczekiwanie na narodziny Dzieciątka, lecz także decydował o całym następnym roku!

Ten świąteczny termin nie jest wybrany przypadkowo. Boże Narodzenie, jako święto chrześcijańskie, miało być przeciwwagą dla obchodzonego 25 grudnia w Rzymie dnia narodzin niezwyciężonego słońca. 24 grudnia rozpoczynał w kulturze ludowej trwający dwanaście dni okres świąteczny nazywany godami, świętami godnymi, koladką lub świętymi wieczorami. Wyróżniał się ogromnym natężeniem magicznych praktyk.

sobota, 23 grudnia 2017

Polexit u bram?

Frans Timmermans zapowiedział uruchomienie "artykułu
atomowego" przeciwko Polsce.
 Fot. © European Union 2017 - European Parliament. 
lic. creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/).
Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski artykuł 7, tzw. „artykuł atomowy”. Cóż, prosiliśmy się o to od dwóch lat.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, zawiadamiając o uruchomieniu przez Brukselę artykuły siódmego, przyznał, że Unia poniosła pedagogiczną porażkę w relacji z Warszawą.

Nikt nie wierzył w to, że Komisja w końcu sięgnie po tak radykalne środki. Kiedy groźba wdrożenia sankcji padła po raz pierwszy, po upolitycznieniu przez PiS Trybunału Konstytucyjnego, Jarosław Kaczyński nie wziął jej na poważnie. A spindoktorzy zatrudnieni przez PiS najwyraźniej uznali, że „szczucie Unią” to świetna okazja, aby podbić jeszcze trochę słupki poparcia w sondażach. Politycy partii rządzącej zaczęli pogardliwie nazywać Timmermansa „Hansem”, sugerując, że oto kolejny germański oprawca czyha na polską wolność i suwerenność.

Polska załoga startuje w regatach Sydney - Hobart!

 Fot. Mat. prasowe Ocean Challenge Yacht Club
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wystartują po raz  73. słynne  regaty jachtów na trasie Sydney – Hobart.  Do startu  w wyścigu z Australii do Tasmanii zgłoszona została polska załoga, wystawiona przez Ocean Challenge Yacht Club, dowodzona przez Przemysława Tarnackiego. 26-osobowa załoga pasjonatów żeglarstwa oceanicznego z Polski, w tym jedna dziewczyna,  jest  już w Sydney i trenuje intensywnie na wodach zatoki sydnejskiej przed wtorkowym  startem.

Polacy spotkali się  już w Sydney  z Johnem Markosem, komandorem Cruising Yacht Club of Australia organizującego regaty Sydney Hobart . W środę, wieczorem  polscy zawodnicy spotkali się w siedzibie Australia Study  z miejscową Polonią. Mieli okazję do spotkania  się też ze słynnymi żeglarzami jak Robin Knox Johnston czy James Spithill.

piątek, 22 grudnia 2017

Ks. Ryan Issa: Nikt nas w Iranie nie prześladuje

Ks. Ryan Issa z Katolickiego Kościoła Asyryjskiego
pw. Świętego Józefa w Teheranie
Jako część społeczeństwa tego kraju żyjemy w zgodzie z naszymi sąsiadami. Mamy przyjaciół i rodziny wśród muzułmanów. Jesteśmy ze sobą w bliskim kontakcie. Więc ten pomysł, że nie czujemy się tutaj bezpiecznie jest nieprawdziwy. I ten nieprawdziwy koncept nie może kształtować obrazu chrześcijan w Iranie. - mówi w rozmowie z Agnieszką Piwar ks. Ryan Issa z Katolickiego Kościoła Asyryjskiego pw. Świętego Józefa w Teheranie.

Szczęść Boże! Spotykamy się w nietypowych okolicznościach – dziennikarka z Polski rozmawia z katolickim księdzem na ziemi rządzonej przez ajatollahów. Czy ksiądz jest Irańczykiem?

ks. Ryan Issa z Katolickiego Kościoła Asyryjskiego pw. Świętego Józefa w Teheranie: - Tak, jestem Irańczykiem.

Od kiedy są tu chrześcijanie?

- Chrześcijaństwo ma długą historię w tym kraju – przybyło do Iranu pięć wieków przed islamem. Mamy tutaj bardzo stare kościoły, nawet sprzed kilkuset lat.

środa, 20 grudnia 2017

Wirtuozeryjne występy Tekli Klebetnicy w Australii

Tekla Klebetnica czyli Zygmunt Czupryn – akordeon,
Stanisław Dudek – kontrabas i Ania Adamska – skrzypce
 i śpiew w Plumpton. Fot. K.Bajkowski
Od 7 listopada w Australii przebywał zespół folkowy Tekla Klebetnica. W polonijnych ośrodkach w Melbourne, Brisbane, Sydney i Newcastle trójka muzyków dała w sumie 18 koncertów pełnych wirtuozeryjnych popisów. 

Zespół w składzie: Zygmunt Czupryn – akordeon, Stanisław Dudek – kontrabas i Ania Adamska – skrzypce i śpiew, przyleciał do Australii na zaproszenie Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii i NPW. Muzycy tworzą gatunek muzyczny zwany  folk-crossover. Wykonują  przede wszystkim muzykę  pasma Karpat  wykorzystując  niejednokrotnie także melodie bałkańskie.  Łączą tradycyjny folklor z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu. Zespół istnieje od 2006 roku. Muzycy wywodzą się z rodzin, gdzie od lat pielęgnowany był folklor. Każdy  z nich ukończył szkołę muzyczną.

wtorek, 19 grudnia 2017

Procedura naruszenia praworządności przeciwko Polsce

Graf. Wikimedia (CC BY-SA 3.0) 
Mamy poważny problem, pozycja naszego kraju na arenie Unii Europejskiej jest zachwiana, staliśmy się czarnym Piotrusiem – chłopcem do bicia.  20 grudnia br., ma się odbyć debata w Komisji Europejskiej w przedmiocie dokonywanej w Polsce reformy sądownictwa. Grozi nam zarzut odejścia od praworządności. To znaczy, że państwa unijne – nasi partnerzy uważają, że jeden kraj, w tym przypadku Polska jest zagrożona jako demokracja parlamentarna, szanująca prawa człowieka.

W związku z tym może być wobec nas uruchomiona procedura jaką przewiduje art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. To poważna sprawa, jedno z największych i najbardziej haniebnych oskarżeń pod adresem Polski z jakim mieliśmy do czynienia w najnowszej historii naszego kraju.

Janusz Sanocki: Na partyjnym pustkowiu

"Zjednoczona Prawica" w Sejmie w sierpniu 2015r.
.Fot. M.Jozefaciuk - Wikimedia (CC)
Do posłów z klubu Kukiz’15 i do samego Pawła Kukiza mógłbym mieć uraz za to, że nie przyjął mnie do klubu zaraz na początku kadencji, za to, że chciałem przejrzystych reguł działania całej grupy. Ale urazy nie chowam, rozmawiam ze wszystkimi, jak mnie pytają to doradzam i patrzę na posłów z tej grupy z życzliwością. Na wszystkich zresztą posłów patrzę z życzliwością, tylko że praktycznie nic z tego nie wynika. Kiedy w kuluarach rozmawiam z posłami PiS i wyrażam jakąś krytykę tego czy innego pociągnięcia ich partii oni przyznają mi prywatnie rację. Jednak zawsze na koniec dodają pointę: „Janusz, ty masz rację, ale my jesteśmy wojsko”. „Wojsko” to znaczy, że muszą słuchać przełożonych, i że własnego zdania programowo zrzekli się na rzecz „wodzów”.
 
 
Pewna posłanka z PiS wręcz mi to powiedziała, że oni się na taki układ zgodzili, a wiec nic ich nie uwiera. Zaakceptowali regułę, że myśli za nich i decyduje partyjny wódz i partyjna oligarchia. A szeregowy poseł ma się słuchać, głosować według ściągi i nienawidzić partii przeciwnej. Ewentualnie za to pozwolą mu załatwić jakiś mostek w jego gminie czy kawałek drogi.

poniedziałek, 18 grudnia 2017

Amerykański ekspert: Pięć ognisk wybuchu III wojny światowej

  Nuklearny test  na atolu Bikini
1954 r . Fot. Public domain
Amerykański profesor, ekspert ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego Robert Farley w artykule dla „The National Interest” wymienił 5 regionów, w których w 2018 roku hipotetycznie może wybuchnąć III wojna światowa.

— Światu udało się przetrwać 2017 roku bez powrotu do destrukcyjnych konfliktów z udziałem supermocarstw. W niektórych częściach świata (zwłaszcza w Syrii) napięcie znacznie się zmniejszyło, podczas gdy w innych doszło do jego eskalacji — pisze Farley.

Pierwszy krajem na liście profesora jest Korea Północna. Uważa on, że napięcie wokół tego kraju jest najpoważniejszym współczesnym kryzysem politycznym. — Sukcesy Korei Północnej w tworzeniu pocisków balistycznych w połączeniu z brakiem doświadczenia w dyplomacji administracji Trumpa spowodowały wyjątkowo niebezpieczną sytuację — ocenia Farley.

sobota, 16 grudnia 2017

„Ojcze Nasz” wymaga korekty? Odpowiada ks. prof. Chrostowski

Tekst modlitwy Ojcze nasz po polsku
 w kościele Pater Noster w Jerozolimie.
Fot. Bonio -Wikipedia CC BY-SA 3.0
Czy należy zmienić słowa „I nie wódź nas na pokuszenie”? Nie sądzę, aby jakakolwiek zmiana była konieczna, potrzebne jest natomiast cierpliwe objaśnianie głębokiego znaczenia tej prośby. Modlitwa, odmawiana w tym brzmieniu przez setki lat, a więc miliony razy przez miliony ludzi, bardzo mocno się utrwaliła. Także w obecnym brzmieniu, kiedy jest właściwie rozumiana, jej sens jest głęboki i teologicznie poprawny – mówi w rozmowie z Arkadiuszem Stelmachem ksiądz profesor Waldemar Chrostowski komentując informacje o planach zmiany fragmentu Modlitwy Pańskiej.

W związku z doniesieniami medialnymi o sugestii Ojca Świętego Franciszka, jakoby należało zmodyfikować fragment modlitwy „Ojcze Nasz”, chcielibyśmy poprosić Księdza Profesora o komentarz. Czy należy zmienić coś w tekście Modlitwy Pańskiej? 

Wszelkie sugestie dokonywania zmian w modlitwach należy przyjmować z ogromną ostrożnością. Może się bowiem okazać, że za postulatem zmiany w jednej modlitwie pójdą  żądania kolejnych zmian, aż po zmiany w samym Credo. To niebezpieczeństwo jest realne, także i dlatego, że zwolennikom politycznej poprawności, mówiąc najdelikatniej, nie wszystko się w chrześcijaństwie podoba.

piątek, 15 grudnia 2017

Polski ślad w Iranie

Autorka tekstu z poochodzącą z Kresów
Marią Bajdan w Iranie.
Jak to możliwe, że na Bliskim Wschodzie jest naród, z którym od wieków łączy nas niezwykła więź, ale w Polsce tak niewiele o tym się mówi? Pozornie dzieli nas niemal wszystko – kultura, religia, język... Jednak na przestrzeni wieków nigdy nie mieliśmy wrogich incydentów. Niektórzy wierzą, że Polacy wywodzą się od starożytnych Sarmatów, czyli irańskich ludów koczowniczych – wsławionych jako wybitni wojownicy i ludzie honoru. Inni powiadają, że mamy podobny kod genetyczny.

Piękne legendy, a nawet nauka, wydają się być niewystarczalne, by wytłumaczyć wzajemną fascynację, którą – w interesie obu państw – warto dziś wskrzesić i pielęgnować.
Wszystko zaczęło się w XV wieku. Turcja Osmańska rosła w siłę i coraz bardziej zagrażała wielu krajom, w tym chrześcijańskiej Europie oraz Persji. Na arenie międzynarodowej zawaliły się dotychczasowe układy polityczne. W obliczu niebezpieczeństwa zaczęły powstawać nowe sojusze, które łączył wspólny front przeciwko Imperium Osmańskiemu. Taka koalicja zawiązywała się także między Rzeczpospolitą a Persją. Ostatecznie nie doszło wtedy do podpisania oficjalnego porozumienia między naszymi państwami, ale okres intensywnej dyplomacji stworzył warunki do bliższego poznania i zaowocował obopólnym zachwytem.

czwartek, 14 grudnia 2017

Prof. Wielomski: Po roszadzie Jarosława Kaczyńskiego

Mateusz Morawicki szefem nowego (starego) rządu.
Fot. KPRM - Flickr (domena ubliczna)
Rozmowa Leonida Sigana z Radia Sputnik z prof. Adamem Wielomskim o sensie  powołania rządu Mateusza Morawieckiego.
 
— Mateusz Morawiecki w poniedziałek został powołany na urząd premiera i we wtorek wygłosił w Sejmie swoje expose. Po burzliwej dyskusji Sejm udzielił wotum zaufania jego rządowi. Teraz politycy i obserwatorzy analizują i komentują mowę programową Morawieckiego. Jak Pan może skomentować główną tezę premiera, że jego rząd będzie rządem kontynuacji? Jeśli tak, to, po co prezes Jarosław Kaczyński dokonał roszady Morawiecki za Szydło?
 
— To jest bardzo dobre pytanie i w gruncie rzeczy pytanie, nad którym wszyscy się zastanawiają. Spodziewano się — i ja też się spodziewałem — że wymiana premiera, czy właściwie zamiana wicepremiera na premiera i odwrotnie, będzie wiązała się z jakąś mniejszą lub większą rekonstrukcją personalną rządu, ponieważ wtedy taka wymiana ma sens. Do żadnej rekonstrukcji nie doszło poza wymianą nazwisk.

środa, 13 grudnia 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (6)

Kolejny odcinek porad prawnych mec. Rafała Rogusza dot. prawa spadkowego. Tym razem odpowiedź na pytanie: W jakim okresie od śmierci spadkodawcy można podważyć testament?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze przeżyciem traumatycznym. Podważenie testamentu i roszczenia spadkowe raczej nie będą naszym priorytetem w pierwszym dniach po śmierci bliskiego, jednak jeśli istnieją podstawy do złożenia roszczenia i chcielibyśmy dochodzić naszychych praw związanych z dziedziczeniem, należy pamiętać, że na dokonanie takich czynności wyznaczone są konkretne limity czasowe.

wtorek, 12 grudnia 2017

Unikalne książki pod choinkę w Księgarni Bumeranga Polskiego


Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia otwarta została  Internetowa Księgarnia Bumeranga Polskiego. Promujemy w niej unikalne i raczej trudno dostępne już na rynku pozycje książkowe polskich i polonijnych autorów - książki, które warto mieć w swoich domowych zbiorach lub nabyć jako prezent pod choinkę dla najbliższych czy też australijskich, anglojęzycznych przyjaciół.

Pierwszą pozycją książkową, którą polecamy to bestelerowa, mająca swą premierę pod koniec października książka  Joanny Podsadeckiej pod tytułem “Sztuka Czułości”, czyli Ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze. Charyzmatycznego   Ksiądza Jana nie trzeba przedstawiać czytelnikom Bumeranga Polskiego. Wiele o nim pisaliśmy. Miliony Polaków pokochały Księdza Jana  za jego wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Dziesięć miesięcy przed śmiercią odwiedził Australię.

Upadek Saakaszwilego

Aresztowanie Saakaszwiliego na Ukrainie. Fot. Tweeter
Kiedy przed dziewięcioma laty napisałem, że ówczesny prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili to osobnik – delikatnie rzecz ujmując – niekompatybilny z rzeczywistością, naskoczyła na mnie tzw. niepodległościowa prawica, zarzucając mi godzenie w polską rację stanu. Miała ona wówczas polegać na żyrowaniu wszystkiego, co gruziński prezydent robił, zwłaszcza na odcinku rosyjskim. Wiadomo, kto bije w Ruska, naszym przyjacielem jest!
 
Z podobnego założenia wyszli Ukraińcy. Wzruszeni mową, jaką wygłosił Saakaszwili na Euromajdanie, wnet obdarowali go nie tylko ukraińskim obywatelstwem, wręczonym mu osobiście przez prezydenta Poroszenkę, ale także synekurą Przewodniczącego Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Dzisiaj ukraińskie władze z pewnością chciałyby o tym wszystkim jak najszybciej zapomnieć, gdyż sytuacja od tego czasu wymknęła się Ukraińcom co nieco spod kontroli.

poniedziałek, 11 grudnia 2017

Kościuszkowska lekcja historii w Ashfield

Spotkanie w bibliotece Ashfield Boys’ High
 School. Fot. A.Kozek
 Początek grudnia, to już nieuchronnie zbliżający się koniec roku szkolnego.  Dla klas języka polskiego Saturday School of Community Languages, sobota 2 grudnia miała być ostatnim normalnym dniem nauki szkolnej. To co się wydarzyło w Ashfield, zdecydowanie jednak wykroczyło poza cotygodniową "normalność".

Do szkoły zawitali niecodzienni goście, którzy w związku z kończącym się Rokiem Kościuszkowskim postanowili zdobyć australijski Szczyt Kościuszki w Górach Śnieżnych. Byli to dr Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej oraz dr Longina Ordon prezes Federacji Szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki.

niedziela, 10 grudnia 2017

Zaskakujące kulisy wyboru Mateusza Morawieckiego na premiera

Nowy premier rządu polskiego, Mateusz Morawiecki.
Fot. P.Tracz - KPEM Flickr (domena publiczna)
Tuż po wyborze Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera spadły nieco notowania PiS. W sumie nic dziwnego. Wybór ten „rozjuszył znaczną część wyborców PiS, dla których ex-bankier, doradca Tuska, człowiek elit i wielkiego biznesu jest nie do zaakceptowania jako ICH lider” – pisze na portalu Crowdmedia Piotr Lipiński. 

Wygląda jednak na to, że Jarosław Kaczyński miał to wkalkulowane. Miał bowiem ważniejszy cel do osiągnięcia. Jaki?
Zacznijmy od tweeta, na treść którego Lipiński zwraca baczną uwagę.

sobota, 9 grudnia 2017

Dymisja Beaty Szydło. Media: "straciła urząd niegodnie”.

Prezydent Andrzej Duda 8 grudnia przyjął dymisję rządu Beaty
Szydło.  Fot. P.Tracz - KPRM Flickr ( domena publiczna)
Jedni w szoku, inni spodziewali się tego od dawna. Po dwóch latach piastowania stanowiska premiera rządu Prawa i Sprawiedliwości  Beata Szydło zrezygnowała z funkcji. Prezydent Andrzej Duda właśnie przyjął jej dymisję. Nastąpiło to w piątek, po godzinie 16. Mateusz Morawiecki, syn legendarnego przywódcy 'Solidarności Walczącej" Kornela Morawieckiego został desygnowany na premiera. Prezydent drżącym głosem wygłosił przemówienie, które rozpoczął określeniem sytuacji jako "specyficznej".

Decyzja o dymisji premier Beaty Szydło zapadła w czwartek wieczorem na posiedzeniu komitetu politycznego PiS, mimo, że kilka godzin wcześnie Sejm zdominowany przez PiS i sojuszników odrzucił wniosek opozycji o wotum nieufności . Beata Szydło ma jednak pozostać w rządzie i pełnić w nim - jak to określono -  "eksponowane stanowisko". Zagraniczne media podkreślają w komentarzach, że Beata Szydło „straciła urząd niegodnie”. Potraktowano ją jak zabawkę, która się znudziła.

Oto komentarze po dymisji rządu Beaty Szydło i desygnowaniu Mateusza Morawieckiego na stanowisko szefa nowej Rady Ministrów:

Rosyjska ruletka na Nowogrodzkiej. Wymiana premiera

Beata Szydło nie jest już premierem...
Dlaczego Jarosław Kaczyński postawił do kąta Beatę Szydło, a na jej miejsce wstawił kolejnego marionetkowego premiera, zamiast sam zasiąść u steru?

Pytań o motywacje Szefa Wszystkich Szefów pada mnóstwo. Sam prezes Kaczyński nie kwapi się zabrać głosu w sprawie wymiany premiera, choć wiadomo, że to on podjął decyzję. Poseł Jacek Sasin może sobie mówić, że „odwołanie Beaty to była decyzja wielu osób". Wiemy, że stoi za nią poseł z warszawskiego Żoliborza.

piątek, 8 grudnia 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Jak przygotować się do świąt?

Fot. kendrahw - Flickr (CC BY-NC 2.0)
Boże Narodzenie… - dla wielu osób to najpiękniejszy czas w roku! Zapach choinki, spotkania z bliskimi, dekoracje, prezenty, wspaniałe potrawy. Czy można spędzić Gwiazdkę bez obaw o figurę? Jak korzystać ze wszystkich pyszności i jednocześnie nie martwić się o przyrost wagi?

Jeśli macie ochotę korzystać z tradycyjnych świątecznych potraw, a jednocześnie Waszą ambicją jest nie zanotować nadwyżki kilogramów, warto już teraz rozpocząć przygotowania do Gwiazdki. Z jednej strony, chcę Wam polecić szereg konkretnych działań, z drugiej, dokładne przemyślenie „strategii” spędzania świąt. Oto moje wskazówki dla Was, wcielajcie je w życie jak najszybciej.

czwartek, 7 grudnia 2017

"Polvision" w akcji: Bal maskowy w Bankstown

Pozłacana oryginalna wenecka maska karnawałowa,
nagroda w konkursie balu maskowego w Klubie
 Polskim w Bankstown. Fot. K.Bajkowski
Wreszcie nadszedł oczekiwny sobotni wieczór 25 listopada. Klub Polski w Bankstown bardzo szybko otoczony został wieńcem samochodów, parkujących we wszystkich możliwych miejscach. Salę zaczęło wypełniać wytwornie ubrane towarzystwo.  Ze sceny dochodziły, na razie cichutkie jeszcze, dźwięki muzyki. To Asia Łunarzewska przygotowywała swój Zespół do występu. Patrząc na tę artystkę odnosi się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Tak samo urocza, pełna wdzięku, a jednocześnie taka nasza, bliska wszystkim, którzy mieli przyjemność kiedyś ją poznać... A głos??? – to już niekończąca się epopeja!

Prowadzący ten wieczór: Joanna Borkowska i Jurek Maciejak serdecznie powitali zebrane towarzystwo, zapraszając wszystkich do dobrej zabawy. Prosili także by goście zechcieli zerknąć na zgromadzone fanty loteryjne oraz cenne obiekty, których aukcja przewidziana była w drugiej części Balu, po kolacji. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Jurek złożył także serdeczne życzenia parze, która tego właśnie dnia obchodziła swoją 45 rocznicę ślubu. W górę podniesiono kieliszki a zaintonowane przez Asię Łunarzewską „Sto lat” podchwycili wszyscy uczestnicy –  blisko 150 osób...

środa, 6 grudnia 2017

Rządy personalnych klonów?

 Mateusz Morawiecki zamiast Beaty Szydło?
Fot. KPRM-Flickr (domena publiczna)
Pan Mateusz Morawiecki byłby doskonałym premierem do wyborów. Wykształcony, elokwentny technokrata, osoba o istotnym autorytecie ekonomicznym z udokumentowanymi sukcesami w przeszłości zawodowej. Doskonały kandydat na premiera, zwłaszcza tylko do wyborów. Pomoże stworzyć wizerunek technokratycznego rządu fachowców o prawicowych zapatrywaniach. To mógłby być strzał w dziesiątkę dla dobrej zmiany.


Pani premier Beata Szydło nie ma politycznego wyrazu, nie istnieje politycznie. Wielka szkoda, bo to sympatyczna osoba doskonale nawiązująca kontakt z ludźmi. Jednak na premiera państwa to jednak za mało. Proszę zwrócić uwagę na to, że przez dwa lata sprawowania urzędu, ta pani nie powiedziała nic istotnego o polityce państwa. Same ogólniki, owszem ciepłe i okrągłe – jak słynne „przez osiem lat Polki i Polacy…”, jednak to mało. To o wiele za mało jak na Prezesa Rady Ministrów. Przy czym co jest chyba najważniejsze u pani Szydło, w zasadzie nie popełniła żadnych politycznych błędów. Jednak to nie o to chodzi w przewodzeniu krajowi, żeby się nie narażać. Bez tego w ogóle nie ma mowy o tym, żeby się liczyć w polityce, budować swój autorytet. Można odnieść wrażenie, że pani Szydło głównie administrowała rządem, a ten odwoływał się poprzez silne charaktery Ministrów i ich stosunki osobiste z panem prezesem do jego autorytetu.

Pełen emocji i ciepła Polski Festiwal w Plumpton. Fotoreportaże

Występ "Lajkonika" i Amelki Gnatek  na Polskim Festiwalu
w Plumpton. Fot. J.Ławoński
W atmosferze pełnej emocji,  entuzjazmu,  radości i słońca  odbył się w niedzielę doroczny  przedświąteczny Polski Festiwal  - tym razem  na terenie Klubu Sportowego ‘Polonia” w Plampton.  Pierwszy polski festyn bożonarodzeniowy w  Plumpton odbył się w 2015 roku.

Na płycie klubowego  boiska  piłkarskiego  pojawiło się ponad dwadzieścia stoisk promocyjnych polskich organizacji i firm,  stoiska z prezentami pod choinkę i bożonarodzeniowymi  dekoracjami,  stoiska   z polskim jedzeniem,  ogródek piwny  i  ogromne stoisko z białoczerwonymi gadżetami  m.in. z koszulkami z napisem: „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”.

wtorek, 5 grudnia 2017

Krzysztof Szczerski ustala oficjalną wizytę Prezydenta RP w Australii

Szef  kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i nowy
Ambasador RP w Canberze Michał Kołodziejski podczas
Polskiego Festiwalu w Plumpton. Fot K.Bajkowski
Od 1 od 4 grudnia w Australii przebywał szef kancelarii Prezydenta RP,  Andrzeja Dudy – Krzysztof Szczerski. Wraz z nowym ambasadorem  RP w Australii,  Michałem Kołodziejskim , wziął udział w Polskim Festiwalu w Plumpton, który odbył się w minioną niedzielę na boisku Klubu Sportowego „Polonia”.

Krzysztof Szczerski rozmawiał w Canberze w sprawie  możliwości zorganizowania  pierwszej w historii oficjalnej wizyty prezydenta RP w Australii. Wprawdzie już  w 2000 r. był w Australii ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski  przy okazji Igrzysk Olimpijskich,  ale była to wizyta nieoficjalna. Istnieją szanse aby tym razem  oficjalna wizyta głowy państwa polskiego  odbyła się w przyszłym roku.

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Trzy godziny wspaniałego humoru z Teatrem “Miniatura”

  "Pamiętajcie o ogrodach". Od lewej: Tomasz
Romanowski, Elżbieta Romanowska, Andrzej Dorecki,
 Maria Bukowska, Tony Heales, Jolanta Supel, Michał
       Kempisty, Zofia Romanowska. Fot. Z.Ślifierz
W dniu 26 listopada 2017 wybrałam się z córką do Domu Polskiego Syrena w Melbourne, w którym Teatr Prób “Miniatura” im. Jerzego Szaniawskiego wystawił widowisko kabaretowe pt. “Uśmiechnij się 2”.

Były to prawie  trzy godziny wspaniałego humoru zaczerpniętego z klasyki polskiego kabaretu, która jest tak bliska mojej generacji, ale również ponadczasowa, w bardzo profesjonalnym wykonaniu aktorów Teatru “Miniatura”: Marii Bukowskiej, Grażyny Krajewskiej, Elżbiety Romanowskiej, Zofii Romanowskiej,  Jolanty Supel, Andrzeja Doreckiego, Michała Kempistego i Tomasza Romanowskiego. Do tego świetny duet muzyków - Marek Podstawek i Thibaut Favalessa – w znanych przebojach sprawili, że miałyśmy z córką prawdziwą ucztę duchową. I jeszcze pomysłowe dekoracje i rekwizyty oraz rewelacyjne kostiumy dopełniły wizualnie to wspaniałe widowisko.

niedziela, 3 grudnia 2017

Dom "Orła Białego". Prawdziwie Polski Dom

Zespół "Tekla Klebetnica" w Domu Orła Białego
w Cabramattcie. Fot. H.Igliński
Zwykły roboczy dzień, środa, godziny południowe. Kolejny samochód wjeżdża w szeroko otwartą bramę Domu Polskiego w sydnejskiej dzielnicy Cabramatta. Parkujemy w cieniu rozłożystej palmy. Z samochodu obok wysiada młoda uśmiechnięta dziewczyna – pomaga wysiąść drugiej, nieco starszej pani. Obydwie zmierzają do wejścia. My również tam się udajemy. Dosłownie już od  progu otacza nas polskość. Na ścianach przestronnego foyer galeria obrazów. Wszystkie w jednakowych, rzeźbionych ramach – jest ich ponad 40.  To  poczet polskich królów, Jana Matejki. Wątpię czy istnieje jeszcze jakieś inne miejsce w Australii, które mogłoby się poszczycić podobną galerią!

Wchodzimy dalej. Gospodyni tego Domu, Pani Krystyna Cyroń – prezes Związku Polskiego Cabramatta, wita serdecznie każdego z przybywających gości. Zajmujemy wskazane nam miejsca i z zainteresowaniem rozglądamy się po lśniącej czystością sali.

sobota, 2 grudnia 2017

Stoisko Bumeranga Polskiego na Polskim Festiwalu w Plumpton

Ksiązki, które pojawią się na stoisku Bumeranga Polskiego
Sezon poszukiwań ciekawych prezentów pod choinkę rozpoczął się. Jeśli chcecie obdarować  swych najbliższych unikalnym prezentem  świątecznym,  odwiedzcie stoisko redakcji Bumeranga Polskiego na przedświątecznym Polskim Festiwalu, który odbędzie się jutro, 3 grudnia na terenie Klubu Sportowego ”Polonia” w Plumpton.  Oferujemy  m.in. najnowsze a także bestselerowe książki polskich i polonijnych autorów. Ilość ograniczona. Bądźcie już o 11:00 w klubowym  Chopin Park!

Pierwszą pozycja książkową, którą polecamy to bestelerowa , mająca swą premierę pod koniec października książka  Joanny Podsadeckiej pod tytułem “Sztuka Czułości”, czyli Ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze. Charyzmatycznego   Ksiądza Jana nie trzeba przedstawiać czytelnikom Bumeranga Polskiego. Wiele o nim pisaliśmy. Miliony Polaków pokochały Księdza Jana  za jego wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Dziesięć miesięcy przed śmiercią odwiedził Australię.

piątek, 1 grudnia 2017

ACCC2017 z udziałem polskich naukowców

Organizator Konferencji - dr Sev Ozdowski, przedstawicielka
starszyzny aborygeńskiej UWS - Parramatta Campus, Pear
 Wymarra, Prorektor UWS, prof. Barney Glover i dr Geoff
 Lee - Parlamentarny Sekretarz ds. Wielokulturowości.
Fot. K.Bajkowski
Uniwersytet Western Sydney stał się znowu miejscem spotkania naukowców, polityków oraz kilkuset uczestników zainteresowanych sprawami australijskiej społeczności. Odbyło się to za przyczyną dr Severyna Ozdowskiego, który po raz drugi podjął wysiłek zorganizowania trzydniowego spotkania pod znamiennym tytułem Advancing Community Cohesion Conference -  Today’s Challenges and Solutions   (ACCC2017). W tłumaczeniu na język polski, oznaczałoby to ‘Konferencja Rozwoju Integracji Społecznej – Dzisiejsze Wyzwania i Poszukiwanie Rozwiązań’.

Oficjalne otwarcie Konferencji miało miejsce w poniedziałek, 20 listopada, na 9. piętrze Peter Shergold Building w Parramatta Campus. W uroczystym otwarciu, obok organizatora dr Ozdowskiego oraz przedstawicieli Społeczności Aborygeńskiej, udział wziął Prorektor Uniwersytetu – prof. Barney Glover a także dr Geofrey Lee MP, Sekretarz Parlamentu odpowiedzialny za wielokulturowość.