polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

czwartek, 30 listopada 2017

Istotna zmiana i "Operacja prezes...RM"

Szef Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski:  „Jeśli
 dojdzie do sytuacji, w której Europa będzie zmuszona
 wybierać między Ukrainą a Rosją, to inne stolice, na
które liczy dziś Kijów, wybiorą Moskwę”.
Fot. A.Grycuk (Wikipedia)
Czy ostatnia aktywność Donalda Tuska w serwisach społecznościowych jest zapowiedzią jego powrotu z Brukseli do Warszawy? Czy PiS przeprowadza "operację premier"? Czy ostatnio głośna wypowiedź szefa Kancelarii Prezydenta  - Krzysztofa Szczerskiego  należy traktować jako pewną deklarację zmiany kursu ewentualnego kandydata na szefa MSZ w rekonstruowanym rządzie?  O tym i innych najbardziej intrygujących aktualnie  sprawach polskich  z politologiem prof. Adamem Wielomskim rozmawia Longin Sigan z Radia Sputnik Polska

— „Jeśli dojdzie do sytuacji, w której Europa będzie zmuszona wybierać między Ukrainą a Rosją, to inne stolice, na które liczy dziś Kijów, wybiorą Moskwę”- powiedział szef kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla tygodnika „wSieci”. Czy tę ostrą wypowiedź należy traktować jako pewną deklarację zmiany kursu ewentualnego kandydata na szefa MSZ w rekonstruowanym rządzie? Jego rekonstrukcja jest przecież blisko?

— Nie przesądzając oczywiście, czy ten kandydat, czy inny zastąpi Witolda Waszczykowskiego, myślę, że na pewno zastąpi, ponieważ zbyt wiele się o tym mówi i spekuluje. Są też przecieki gdzieś z wierchuszki Prawa i Sprawiedliwości. Kierownictwo partii w ten sposób przygotowuje swoich zwolenników, wyborców na tę zmianę. Jest to więc wypowiedź ważna, wpisująca się w zdecydowaną zmianę narracji polityki polskiej w stosunku do Ukrainy.


 Pamiętajmy, że w ostatnich latach polska polityka w stosunku do Ukrainy była bezkrytyczna. Polska podpisywała z góry wszystkie propozycje ukraińskie i również te, które z punktu widzenia polskiej historii były nie do zaakceptowania.W imię antyrosyjskiego sojuszu z Kijowem decydowano się przemilczać, czy też w jakiś sposób zmniejszać wagę kwestii historycznych. Mam na uwadze kwestię rzezi wołyńskiej. To się rzeczywiście zaczęło od pewnego momentu zmieniać. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć jaka jest tego przyczyna? Nie wiemy też, czy jest to w ogóle jedna przyczyna? Dlaczego? Dlatego, że wszystko zaczęło się od jednej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który wyraził się z niechęcią o szerzącym się na Ukrainie banderyźmie. Tę wypowiedź wielu komentatorów potraktowało jako skierowaną do elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, który składa się ze środowisk patriotycznych, w tym również ze środowisk kresowych. Za tymi słowami nastąpiły konkretne działania, podjęte jeszcze przez ministra Waszczykowskiego. Mam na myśli listę osób ze strony ukraińskiej, które mają zakaz wjazdu do Polski. Tu rzeczywiście w samym PiS coś się zmienia.

Moim zdaniem istnieją dwa warianty rozwiązania tej zagadki. Rozwiązanie pierwsze jest takie, że ma to charakter polityczny wewnątrzkrajowy, dlatego, że znaczna część elektoratu patriotycznego, głosującego na PiS, zdecydowanie nie akceptuje tego kursu, a już żyrowania wszelkich postaw banderowskich w szczególności. A drugi powód — to jest już moje zupełne przypuszczenie — wynika jednak ze zmiany polityki USA i zmiany w stosunkach amerykańsko-rosyjskich. USA wyraźnie przenoszą konflikt rosyjsko-amerykański na Koreę Północną, Bliski Wschód, a w Europie konflikt ten zdecydowanie wygasa. W takiej sytuacji Polska nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować jako silny podmiot antyrosyjski nie mając wsparcia amerykańskiego, to zaś oznacza konieczność zmiany narracji, a żeby ona nastąpiła, to jest konieczność wymiany ministra spraw zagranicznych.

 — Wypowiedź Szczerskiego dotyczy, co prawda, Ukrainy i jej relacji z Polską. A jak z innymi sąsiadami? Czy Polska przez działania Prawa i Sprawiedliwości nie okazała się osamotniona?

— Jeżeli mowa o kierunku wschodnim, to przede wszystkim widać tutaj brak funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej, która jest bardzo podzielona w kwestii stosunków między nią a Ukrainą i Rosją. Widać to szczególnie wyraźnie w stosunkach z Węgrami, które prowadzą politykę bardziej prorosyjską i równocześnie z dużą niechęcią podchodzą do zmian na Ukrainie. Szczególnie tych zmian, które dotyczą praw językowych mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.
Biorąc pod uwagę fakt, że Polska w tej chwili jest osamotniona w Unii Europejskiej i właściwie jest w stanie tam funkcjonować jako członek niedyskryminowany tylko i wyłącznie dzięki węgierskiemu wetu, to myślę, że to jest również ważny powód, dla którego Polska nie jest w stanie, nawet gdyby chciała, wyłamywać się z ogólnego trendu krajów wyszehradzkich. A one zdecydowanie stawiają na polepszenie stosunków z Moskwą, nawet za cenę pogorszenia relacji z Kijowem.

 — Zapytam wprost, czy Jarosław Kaczyński zostanie premierem? Odnosi się wrażenie, że PiS oswaja z tym faktem Polaków i prowadzi medialną akcję „operacja premier”.

 — Rzeczywiście mamy już do czynienia z wyraźną operacją oswajania Polaków z kandydaturą Jarosława Kaczyńskiego. To jest zrozumiałe. Jarosław Kaczyński ma to do siebie, że jest osobą uchodzącą za kontrowersyjną — i słusznie — dlatego, że wzbudza i zawsze wzbudzał skrajne opinie. Posiada swoich fanatycznych zwolenników i równie fanatycznych przeciwników. Nie posiada środka opinii publicznej, której byłby mniej lub bardziej obojętny. Zawsze, kiedy Jarosław Kaczyński wychodził na czoło swojej formacji, to się zwykle kończyło porażką wyborczą PiS-u dlatego, że liczba jego przeciwników zawsze była większa niż jego zwolenników. Zawsze miał dość duży odsetek osób mu nieufających, co pokazywały wszystkie sondaże.
Jeżeli PiS rzeczywiście planuje, aby Jarosław Kaczyński był premierem, to musi to zostać poprzedzone całą akcją przygotowania na ten fakt opinii publicznej. Jak to się fachowo mówi w języku PR — całą akcją ocieplania wizerunku. Uważam, że na przykład ostatnia, nazwijmy w cudzysłowie, sprawa oglądania przez prezesa kotów w Sejmie, o czym mówiły wszystkie media, nie była jakimś wypadkiem, że Jarosław Kaczyński przyniósł sobie atlas kotów do Sejmu i nagle sobie ten atlas wyciągnął. To była bardzo ładnie i, powiem szczerze, robiąca wrażenie, przygotowana akcja ocieplania wizerunku Jarosława Kaczyńskiego, właśnie nie jako polityka, który ze wszystkimi walczy, lecz jako polityka- człowieka, który kocha zwierzęta.

 — Jak Pan odebrał wpis Donalda Tuska na Twitterze. Przypomnę: „ Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media — strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie.” Czy to nie jeszcze jeden sygnał o możliwych zmianach na Olimpie?

— Ten wpis świadczy o rosnącej w Polsce politycznej obsesji, gdzie wszyscy wyzywają się i imputują sobie, że jakieś tam mają powiązania z Moskwą, Rosją, Putinem. To dzieje się od kilku lat, wzmaga się cały czas. Ja osobiście podchodzę do tego z dużym sceptycyzmem. Szczerze mówiąc, to jest tak nakręcona fobia, że doszło do tego, że każdy się licytuje, kto jest bardziej antyrosyjski. Ale, oczywiście, jest to również kwestia pytania o ewentualny powrót Donalda Tuska do polityki polskiej. Nie wiem czy ten powrót jest możliwy po kilku latach przebywania w Brukseli, ale nie mam wątpliwości, że ta opozycja, która teraz w Polsce jest, z tymi liderami, których ma, nie jest w stanie zagrozić w następnych wyborach PiS. W związku z tym być może Donald Tusk jest dla niej jedyną szansą. Wróci, wszystkich zjednoczy. Pamiętajmy, że to jest jednak postać odbierana przez znaczną część Polaków jako postać charyzmatyczna, którą można przeciwstawić Jarosławowi Kaczyńskiemu. Być może te wpisy Donalda Tuska są zapowiedzią powrotu z Brukseli do Warszawy.

Sputnik Polska, konserwatyzm .pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy