polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 26 listopada 2017

„Barcelona w miniaturze” - wystawa w Klubie Polskim w Ashfield

Piotr Perski, Barcelona - zachód słońca, olej na płótnie (fragm.)
Pochodzący z Kalisza Piotr Perski jest malarzem nieba Barcelony. To co osiągnął przez blisko 20 lat zamieszkania w stolicy Katalonii, w pełni uzasadnia takie stwierdzenie. Jego obrazy były wystawiane w ważnych galeriach miasta, takich jak Sala Parés i Jordi Barnadas a także  w innych krajach. 10 grudnia będzie można spotkać się z artystą i  zobaczyć wystawę jego prac w Klubie Polskim w Ashfield o czym informuje Małgorzata Kwiatkowska.

Klub Polski w Ashfield zaprasza na wystawȩ prac i spotkanie z malarzem Piotrem Perskim w niedzielȩ 10 grudnia br.  Wystawa pt „Barcelona w miniaturze” będzie czynna od godz. 14:00, a spotkanie z arystą rozpocznie siȩ o godz. 15:00.


Piotr Perski pochodzi z Kalisza, ale od blisko 20 lat mieszka i pracuje w Barcelonie.  Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Łodzi – w Akademii Sztuk Piȩknych na wydziale malarstwa. We wrześniu br. obronił pracȩ doktorską na Uniwersytecie w Barcelonie.  

Można powiedzieć, że Piotr Perski jest malarzem nieba Barcelony. To co osiągnął przez te wszystkie lata, w pełni uzasadnia takie stwierdzenie. Jego obrazy, które były wystawiane w ważnych galeriach miasta, takich jak Sala Parés i Jordi Barnadas oraz w innych krajach – w Stanach Zjednoczonych,  Singapurze, Hiszpanii, Polsce, Niemczech i na Cyprze - są dowodem szczególnego zainteresowania tym artystą.  Otrzymał nastȩpujące stypendia: MAEE, Mondariz Wellness Foundation, Talens i Institute Ramon Llull.

Na wystawie w Sydney Piotr Perski pokaże miniatury malowane farbami olejnymi na płótnie oraz papierze, z różnymi widokami Barcelony. Będą to pejzaże z miejsc, które odwiedza i zna, takie jak Tibidabo, port, park Guell i inne.
Piotr Perski, Barcelona - Teleferic, olej na papierze
José María Barragán Rodríguez, wykładowca na wydziale sztuk piȩknych na Uniwesytecie w Barcelonie, tak mówi o pracach Piotra Perskiego:
„Piotr Perski w swoim dążeniu do odkrywania nowych sposobów patrzenia na krajobrazy w Hiszpanii, a szczególnie Barcelony, maluje tematy, który zostały juz "zrobione” kilkanaście razy, ale namalowane przez Piotra, wyglądają inaczej, odzwierciedlają jego osobiste doświadczenia.

Artysta wprowadza do swoich obrazów  ekstremalne formaty horyzontu, co pomaga mu osiągnąć imponujące, żywe, kolorowe i pełne emocji krajobrazy starego sródziemnomorskiego miasta.


Kiedy Piotr Perski pracuje z miejskimi krajobrazami, wnętrzami, codziennymi przedmiotami i kwiatami, zamienia malarstwo "z natury" w doświadczenie o żywym znaczeniu, a jego obrazowa ekspresja jest bardziej odkrywcza, niż można przypuszczać z pierwszego powierzchownego spojrzenia”.
W imieniu organizatorów jeszcze raz serdecznie zapraszam na wystawȩ i spotkanie z polskim artystą, gościem z Barcelony

Małgorzata Kwiatkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy