polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 30 listopada 2017

Istotna zmiana i "Operacja prezes...RM"

Szef Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski:  „Jeśli
 dojdzie do sytuacji, w której Europa będzie zmuszona
 wybierać między Ukrainą a Rosją, to inne stolice, na
które liczy dziś Kijów, wybiorą Moskwę”.
Fot. A.Grycuk (Wikipedia)
Czy ostatnia aktywność Donalda Tuska w serwisach społecznościowych jest zapowiedzią jego powrotu z Brukseli do Warszawy? Czy PiS przeprowadza "operację premier"? Czy ostatnio głośna wypowiedź szefa Kancelarii Prezydenta  - Krzysztofa Szczerskiego  należy traktować jako pewną deklarację zmiany kursu ewentualnego kandydata na szefa MSZ w rekonstruowanym rządzie?  O tym i innych najbardziej intrygujących aktualnie  sprawach polskich  z politologiem prof. Adamem Wielomskim rozmawia Longin Sigan z Radia Sputnik Polska

— „Jeśli dojdzie do sytuacji, w której Europa będzie zmuszona wybierać między Ukrainą a Rosją, to inne stolice, na które liczy dziś Kijów, wybiorą Moskwę”- powiedział szef kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla tygodnika „wSieci”. Czy tę ostrą wypowiedź należy traktować jako pewną deklarację zmiany kursu ewentualnego kandydata na szefa MSZ w rekonstruowanym rządzie? Jego rekonstrukcja jest przecież blisko?

— Nie przesądzając oczywiście, czy ten kandydat, czy inny zastąpi Witolda Waszczykowskiego, myślę, że na pewno zastąpi, ponieważ zbyt wiele się o tym mówi i spekuluje. Są też przecieki gdzieś z wierchuszki Prawa i Sprawiedliwości. Kierownictwo partii w ten sposób przygotowuje swoich zwolenników, wyborców na tę zmianę. Jest to więc wypowiedź ważna, wpisująca się w zdecydowaną zmianę narracji polityki polskiej w stosunku do Ukrainy.

środa, 29 listopada 2017

Atrakcje Polskiego Festiwalu w Plumpton

Za trzy tygodnie Boże Narodzenie. a już w najbliższa niedzielę, 3 grudnia na terenie Klubu Sportowego "Polonia" w Plumpton odbędzie się przedświąteczny, całodniowy  Polski Festiwal, na który organizatorzy serdecznie zapraszają nie tylko sydnejską Polonię ale również wszystkich, którzy zainteresowani są polską kulturą, tradycyjnymi polskim potrawami i trunkami, polską atmosferą świętowania a przede wszystkim polską gościnnością.

Podczas Festiwalu, który rozpocznie się o godz. 11:00, będzie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jedną z głównych atrakcji na festiwalowej scenie  będzie występ folkowego zespołu "Tekla Klebetnica" z Polski, który już rozpoczął swe tournee  po polonijnych ośrodkach  w Australii.

Czas na małe podsumowanie…stanu rzeczy w państwie

...Dopóki na czele dobrej zmiany jest pan prezes i spokojnie
 ogląda sobie atlasy kotków, to doły partyjne siedzą cicho,
a elity władzy karnie ściskają pośladki przed najwyższym
autorytetem... Fot. YouTube printscreen
Czas na małe podsumowanie stanu rzeczy w państwie. To jeszcze nie jest koniec roku, ale dzieje się wiele ważnych rzeczy związanych z majstrowaniem przez rządzących przy sprawach zasadniczych jak ordynacja wyborcza i sądownictwo. Warto się zreflektować nad stanem spraw, zanim nasz kraj zmieni się nie do poznania. Mamy bowiem do czynienia z sanacją, ale przez małe “s”.

Opozycja


Opozycja w rozsypce, nie ma koncepcji na państwo i w ogóle nie widzi potrzeby rozliczenia się za błędy i niedociągnięcia z lat kiedy sprawowała władzę. Fascynowali się wykresami, jedząc ośmiorniczki w drogich garniturach kupowanych za państwowe pieniądze, a Polacy emigrowali za chlebem. Wszystko, co robią i proponują Polakom, to jałowa krytyka rządzących. Bez konkretów i co najważniejsze, bez wskazania alternatywnych rozwiązań. Chyba, że na poważnie bierzemy 1000+? Niestety nie ma dzisiaj w krajowej opozycji nikogo, kogo można byłoby pochwalić.

wtorek, 28 listopada 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (5)


Fot. K.Mayer - Flickr (CC BY 2.0) part 
W piątym już odcinku porad prawnych sydnejskiego prawnika, mec. Rafała Rogusza - "Prawo spadkowe w NSW" dowiemy się,  gdzie przechowywać testament, kim jest wykonawca testamentu i kiedy możemy zmienić zapis testamentowy.

Testament powinien być trzymany w bezpiecznym miejscu i być dostępnym dla wykonawcy testamentu. Również prawnik może przechowywać nasz testament (zazwyczaj bez dodatkowych opłat) – skontaktuj się z naszą kancelarią, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

poniedziałek, 27 listopada 2017

Andrzej Siedlecki: Marzenie Conrada (2)

Pamiątkowa  tablica na pomniku w Singapurze
Fot. A.Siedlecki
Przedstawiamy drugą i ostatnią część opowieści Andrzeja Siedleckiego o Josephie Conradzie Korzeniowskim autorze takich powieści jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim" czy "Smuga cienia". Dzięki swojemu dorobkowi  pisarz zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej. Rok 2017 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Josepha Conrada dla uczczenia 160 rocznicy urodzin pisarza, która przypada na 3 grudnia. 

Zob. poprzedni odcinek
Poza morzem i statkami świat dla Konrada nie istniał! 
W „Godłach nadziei”  Korzeniowski tak pisze: „Byłem strasznie przejęty swym pierwszym dowództwem...Najbardziej ze wszystkich moich oficerów ufałem Panu B. Miał rude wąsy, chudą czerwoną twarz i niespokojne oczy. Był to marynarz pełnowartościowy. Obaj kochaliśmy mały bark bardzo serdecznie. Ogniwem między nami był  statek... Każdemu z nas zależało niezmiernie na pięknym wyglądzie ukochanego obiektu...B. posuwał się tak daleko w przywiązaniu do małego stateczku, że chodził i otrzepywał kurz osiadły na politurowanej poręczy z tekowego drewna - i to jedwabną chustką do nosa, darem pani B, jak mi się zdaje”.

niedziela, 26 listopada 2017

„Barcelona w miniaturze” - wystawa w Klubie Polskim w Ashfield

Piotr Perski, Barcelona - zachód słońca, olej na płótnie (fragm.)
Pochodzący z Kalisza Piotr Perski jest malarzem nieba Barcelony. To co osiągnął przez blisko 20 lat zamieszkania w stolicy Katalonii, w pełni uzasadnia takie stwierdzenie. Jego obrazy były wystawiane w ważnych galeriach miasta, takich jak Sala Parés i Jordi Barnadas a także  w innych krajach. 10 grudnia będzie można spotkać się z artystą i  zobaczyć wystawę jego prac w Klubie Polskim w Ashfield o czym informuje Małgorzata Kwiatkowska.

Klub Polski w Ashfield zaprasza na wystawȩ prac i spotkanie z malarzem Piotrem Perskim w niedzielȩ 10 grudnia br.  Wystawa pt „Barcelona w miniaturze” będzie czynna od godz. 14:00, a spotkanie z arystą rozpocznie siȩ o godz. 15:00.

sobota, 25 listopada 2017

"W hołdzie wolności": Koncert Andrzeja Jagodzińskiego w Ashfield

"W hołdzie wolności": Czesław Bartkowski,  Agnieszka
Wilczyńska, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz, Andrzej
 Łukasik, Robert Majewski i Andrzej Jagodziński.
Fot. K.Bajkowski
 
Repertuar subtelnie, niemal idealnie dobrany na obecny czas. Od  anonimowej kompozycji „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani...", poprzez  „Nie pytaj o Polskę”  Grzegorza Ciechowskiego  po „słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Tak dla refleksji nad stanem naszej wolności  i tu i tam. Wszystkie  patriotyczne  i z  podtekstem, często poważnym ale i ironicznym a nawet sarkastycznym.  „W Hołdzie Wolności” pod takim tytułem  grupa wybitnych polskich artystów jazzowych po kierunkiem Andrzeja Jagodzińskiego zagrała  16 listopada koncert  w Klubie Polskim w Ashfield. Emocji w warstwie muzycznej i tekstowej muzycy nie pożałowali widowni. Rzadka okazja w Sydney posłuchania polskich wykonań z najwyższej półki.

Koncert  został zorganizowany  z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości  Polski pod patronatem  Ambasady RP w Canberze, Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Patronem medialnym był Bumerang Polski.

piątek, 24 listopada 2017

Nowa idée fixe: “Dekomunizacja” w służbie “reprywatyzacji”

Warszawa - Pałac Kultury i Nauki
Fot. M.Wróbel (Wikimedia -
CC BY-SA 3.0 PL)
Obóz rządzący znalazł sobie nową idee fixe, a właściwie odświeżył stary pomysł swego dawnego kandydata na prezydenta Warszawy, Czesława Bieleckiego, którego jednym z naczelnych haseł wyborczych było zburzenie Pałacu Kultury i Nauki.
 
Obecnie projekt ten odżył z nową mocą, jak Polska długa i szeroka rozlega się gromkie hasło wzywające do zburzenia „pomnika Stalina”, ulokowanego w samym centrum stolicy. Wszystko wskazuje na to, że znajdujemy się tym samym w zenicie dekomunizacyjnego obłędu rządzących. Pod młot masowo idą nazwy ulic, placów, instytucji, których patroni i wydarzenia, które upamiętniają związane były faktycznie lub jedynie w bujnej wyobraźni decydentów z „komuną”. Zastanawiam się tylko, czy gdyby powojenne władze Polski miast Pałacu zdecydowały się przyjąć w darze od ZSRR proponowane nam wówczas metro, dzisiejsi rządcy Polską podjęliby decyzję o jego zasypaniu, względnie zalaniu wodą?

czwartek, 23 listopada 2017

Śladami pierwszego, z rodowodem polskim konsula RP w Sydney

Bogumiła Żongołłowicz prezentuje swą nową książkę
pt. "Konsul". Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia
Australia miała być przystankiem w jego podróży dookoła świata, a stała się przystanią. Turysta z Warszawy, który w 1911 roku zachwycił się piątym kontynentem, w 1935 roku został pierwszym – z polskim rodowodem – generalnym konsulem honorowym Rzeczypospolitej  Polskiej w Sydney. Dr Bogumiła Żongołłowicz – badaczka Polonii australijskiej  odsłania przed kamerą Bumeranga Polskiego tajemnicze dotąd miejsca związane z konsulem Władysławem Noskowskim.  

Służba konsularna Noskowskiego była konsekwencją jego zaangażowania w sprawy ojczyzny na stanowisku sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego. Wieńczyła dotychczasową karierę hollywoodzkiego aktora, nauczyciela, dziennikarza i wydawcy. Z nielicznych zachowanych dokumentów, listów, wycinków prasowych, fotografii i biletów wizytowych Bogumiła Żongołowicz odtworzyła życiorys tego nieprzeciętnego  Polaka i napisała książkę pt. Konsul“. Książka ukazała się w październiku.

środa, 22 listopada 2017

20. rocznica śmierci Andrzeja Gawrońskiego

Andrzej Gawroński
 Fot.B.Żongołłowicz - Wikimedia
  (CC BY-SA 3.0)
W czwartek, 23 listopada 2017 roku, mija 20 lat od śmierci Andrzeja Gawrońskiego – satyryka Polonii australijskiej. Krytykował jednostki i zbiorowości, wszystko, co jego zdaniem było „chore”. Każdy chwyt, za pomocą którego mógł uzyskać obraz „w krzywym zwierciadle” – karykaturę, groteskę, trawestację parodię, pamflet, a nawet fraszkę i epigramat – uważał za dozwolony. Obrażonym tylko tłumaczył, że satyra „nie bardzo przejmuje się uznanymi świętościami. Jest niepokorna, nie zna rewerencji”.

Występował w kabaretach „Wesoła Kookaburra” i „Perskie Oko”. Działał w melbourneńskim Polskim Kole Kulturalno-Artystycznym. Wydał „Z kangurem pod rękę” (1962) i „Do góry nogami” (1981). Pośmiertnie ukazały się: „Mój punkt widzenia. Felietony australijskie” (1999) „Zapiski z dwóch światów” (2001) i „Australijskie awantury” (2016). (bz)

wtorek, 21 listopada 2017

Polski folk-crossover zabrzmi w Sydney

Grupa  nazywa się „Tekla Klebetnica” co w gwarze Śląska Cieszyńskiego znaczy „wiejska plotkara”. Są zespołem  młodych ludzi, których połączyła wspólna pasja, tradycja, chęć wspólnego muzykowania i poznawania świata. Ich wielką ambicją jest promowanie folklorystycznej muzyki na całym świecie.  Tworzą tzw.  folk-crossover. Wykonują  przede wszystkim muzykę  pasma Karpat  wykorzystując  niejednokrotnie także melodie bałkańskie.  Łączą tradycyjny folklor z elementami muzyki cyganskiej, klasycznej i jazzu.  Pod koniec listopada przylatują do Sydney.

Zespół istnieje od 2006 roku. Wywodzą się z rodzin, gdzie od lat pielęgnowany był folklor. Każdy  z nich ukończył szkołę muzyczną. W grze wykorzystują muzykę folklorystyczną  mieszkańców  Karpat – polską, słowacką, węgierską  jak  również elementy folkloru całego świata. Cechuje ich  charakterystyczne brzmienie, ciekawe aranżacje znanych i mniej znanych melodii, piękny śpiew solistki białym głosem, wirtuozerskie umiejętności skrzypków. Dzięki wytrwałej pracy sa  coraz bardziej rozpoznawani i cenieni na scenach różnych krajów. Grają na najwyższej klasy instrumentach, by ich brzmienie było jak najpiękniejsze i najprzyjemniejsze dla słuchaczy.

poniedziałek, 20 listopada 2017

Premier NSW: 10 mln dolarów dla szkół etnicznych

Premier NSW  Gladys Berejiklian  z ministrami i liderami
Federeacji Szkół Jezykow Etnicznych oraz uczniami.
W piątek 10 listopada na Uniwersytecie Sydnejskim  miało miejsce historyczne wydarzenie dla Edukacji Językόw Szkόł Etnicznych.

Premier Nowej Południowej Walii  Gladys Berejiklian  w asyście  ministra  finansόw - Victora Dominello i Raya Williams - ministra wielokulturowości  oznajmiła o nowej incjatywie rządu stanowego dla edukacji językόw etnicznych z finansowym budżetem ponad 10 milionόw dolarόw.

Pieniądze zostały przeznaczone na badania  i kształcenie nauczycieli uczących językόw, podnoszenie i uznawania kwalifikacji nauczycieli  wykształconych w innych krajach przez oferowanie studiόw na uniwersytecie,  na opracowanie nowych programόw podnoszących jakośċ  nauki języków dla dzieci i młodzieży.

niedziela, 19 listopada 2017

Prof. Anna Raźny: Marsz udawanej niepodległości


Na Marszu Niepodległości  w Warszawie w 2015 r.
 Fot. P.Drabik (Fickr-CC BY 2.0)
Fala komentarzy, a nade wszystko krytyki  Marszu Niepodległości, zorganizowanego kolejny raz w Warszawie z okazji naszego święta narodowego 11 listopada osiągnęła już apogeum i wszyscy zainteresowani sceną polityczną w Polsce odetchnęli z ulgą. To  bowiem, co miało w nim być pochwalone, zostało wyniesione pod niebiosa – jako przejaw wielkiego polskiego patriotyzmu. Natomiast wszelkie prowokacyjne hasła i treści, jakie ukazały się pod jego szyldem – rasistowskie, ksenofobiczne i antysemickie – zostały zgodnie z oczekiwaniami Zachodu i Izraela potępione.

 Władza zapowiedziała nawet w związku z nimi przeprowadzenie dochodzenia. To zaś zmusza przeciętnego obywatela do postawienia pytania: dlaczego – dysponując tak rozbudowanymi służbami specjalnymi, jakich pozazdrościć mogłyby PiS rządy PRL – ta sama władza dopuściła do pojawienia się treści uderzających nie tylko w główne hasło Marszu – My chcemy Boga – ale również w podstawę polskiej niepodległości – w wartości chrześcijańskie. I nie liczy się tu fakt, iż transparenty z hasłami sygnalizującymi owe treści były najprawdopodobniej zaplanowaną prowokacją – a jeśli była ona kontrolowana, musiały się pojawić. Podobnie nie usprawiedliwia ich – podawana przez niektórych jako okoliczność łagodząca – niemożność zapanowania nad sześćdziesięciotysięcznym tłumem, gdyż  – jak pokazały to ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży – te same służby zdały egzamin w przypadku milionowych zgromadzeń i nie dopuściły w czasie ich trwania do żadnych prowokacji. Wniosek jest jeden: komuś zależało na tym, aby Marsz wypadł tak a nie inaczej.

Wielokulturowa Australia mówi NIE homomałżeństwom

Graf. BumerangMedia (Collage - wikimedia commons)
Mniej niż połowa uprawnionych do głosowania (7 817 247 na 16 006 180 uprawnionych) poparła  w  rządowej  ankiecie  przeprowadzonej  za pośrednictwem poczty możliwość  legalizacji  tzw. małżeństw  jednopłciowych – wynika z opublikowanego w środę w internecie komunikatu  Australijskiego Biura Statystycznego.  Na  16 mln uprawnionych  12 727 920 obywateli  Australii wzięło udział w badaniu.  Reszta zbojkotowała lub zignorowała postawione przez władze federalne pytanie.  Wielokulturowe społeczności  Australii zdecydowanie nie poparły  plebiscytowej   tezy.   

Na pytanie: Should the law be changed to allow same-sex couples to marry?  - z tych co wysłali formularz ankietowy (niecałe 80% uprawnionych) -  7,817,247 (61.6%)  odpowiedziało TAK   a 4,873,987 (38.4%) NIE. Nie wiadomo czy była powołana  niezależna  komisja sprawdzająca te liczby. Plebiscyt kosztował podatników  122 mln dolarów.

sobota, 18 listopada 2017

"Between the Waters". Polonijne uroczystości w Nowej Zelandii

Występ zespołu mauryskiego „Kapa Haka” podczas
 jubileuszowego koncertu w Christchurch. Fot. D.Szymańska
"Between the Waters" – pod takim hasłem odbywały siȩ uroczystości 145. rocznicy przybycia pierwszych polskich osadników do Nowej Zelandii. Program zorganizowala Federacja Polskich Organizacji w Nowej Zelandii (FPOwNZ) wraz ze specjalnie powołanym Komitetem Organizacyjnym, w ścisłej współpracy z Ambasadą Polską w Wellington. Zespołem odpowiedzialnym za realizacjȩ programu jubileuszowych obchodów kierowała Dorota Szymańska.

„Between the Waters" nawiązuje do podróży polskich rodzin pochodzących z Pomorza i Kaszub, które w dniu 30 sierpnia 1872 roku przypłynȩły statkiem „Friedeburg”  do portu Lyttelton w pobliżu Christchurch.

piątek, 17 listopada 2017

Niesamowity koncert organowy Witolda Zalewskiego w Sydney

Witold Zalewski gra na organach St Andrew's Cathedral
w Sydney. Fot. B.Filip
Polish Independence - pod taką nazwą odbył się 10 listopada niezwykły koncert organowy w  sydnejskiej katedrze anglikańskiej Św. Andrzeja  dla upamiętnienia 99 rocznicy  odzyskania Niepodległości  Polski.  Koncert był też okazją do pożegnania konsul generalnej Reginy Jurkowskiej, która w grudniu kończy swą misję w Australii.


Podczas uroczystgo koncertu poprzedzonego  okolicznościowym przemówieniem pelnym emocji  podkreślającym globalne zaslugi  Polski i  Polaków w walce o wolność i obronę chrześcijaństwa  członka parlamentu NSW z ramienia Liberal Party  Davida Clarka i pożegnalnej mowy kończącej swą kadencję w Sydney Konsul Reginy Jurkowskiej, wystąpil z recitalem organowym doskonały organista z Polski  - Witold Zlewski. Na koncert przybyla  pokaźna grupa  członków społeczności polonijnej w Sydney, przedstawiciele organizacji społecznych,  biznesu, przyjaciele Polski i oczywiście wielbiciele profesjonalnych wykonań muzyki organowej.

Ballada o Górze Kościuszki Sławka Kazana

Sławek Kazan na Kopcu Kościuszki w Krakowie
Będąc w tym roku w Krakowie, odwiedziłem Kopiec Kosciuszki a nastepnie skomponowalem i nagrałem piosenkę konkursową z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kosciuszki.
 
 
Tytul tej piosenki jest: - Ballanda o Górze Kosciuszki “Sladami Strzeleckiego”.
 
 Dnia 28-29 pazdziernika 2017 zostalem zaproszony do wziecia udzialu w International Kosciuszko Bicentenary Celebration w Jindabyne NSW spiewając moją piosenkę konkursową.

czwartek, 16 listopada 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (4)


Image courtesy of Ambro
at FreeDigitalPhotos.net
Jak wygląda sytuacja małżonka (partnera de facto*), gdy zmarły nie pozostawił testamentu?


    ·         Jeżeli zmarły pozostawi małżonka/partnera de facto bez dzieci - całość majątku dziedziczy małżonek/partner de facto

      ·         Jeżeli zmarły pozostawi małżonka/partnera de facto i dzieci, gdzie wszystkie dzieci są wspólne - całość dziedziczy małżonek/ partner de facto

     ·         Jeżeli zmarły pozostawi małżonka/partnera de facto i dzieci, przy czym dzieci nie są dziećmi małżonka/partnera de facto – małżonek/partner de facto dziedziczy w następujący sposób:

§  Rzeczy osobiste zmarłego

§  Ustawowe zabezpieczenie ($350,000)

§  ½ pozostałego majątku

środa, 15 listopada 2017

Dobre 2 lata – propaganda sukcesu

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński
 podsumowali 2 lata rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Fot. Kancelaria Premiera - Flickr (domena publiczna)
Propaganda sukcesu rządu trwa w najlepsze. Pan prezes z panią premier mieli konferencję prasową na której stwierdzili, że mieli rację, rząd przyjął słuszną linię, wskaźniki gospodarcze rosną i mają poparcie społeczne. To takie podsumowanie dwóch lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce „#Dobre2lata”. Było całowanie dłoni, było dziękowanie Polakom, zapewnienie, że będą robić wszystko, żeby reformy się ugruntowały. Polska jest bezpieczna, rodziny mogą czuć się bezpiecznie itd. Najważniejsze było chyba stwierdzenie pani premier, że reforma sądownictwa nie ma sensu jeżeli nie będzie dogłębna – sądy mają być przywrócone obywatelom. 

Dowiedzieliśmy się, że Polakom żyje się lepiej. Wiele rodzin wyszło z ubóstwa. Plan Odpowiedzialnego Rozwoju Polski to uwalnianie polskiej gospodarki z okowów niemożności. Odbudowujemy polskie stocznie i możemy się pochwalić dużymi sukcesami.  Wielkim sukcesem i zasługą polskiego rządu jest to, że dziś myślenie o polityce migracyjnej w Polsce jest inne, wygraliśmy ten spór z Unią Europejską. Polska jest dzisiaj postrzegana w Europie jako kraj wolny od terroryzmu. Modernizowana jest polska armia, w Polsce są obecni żołnierze NATO. Przed nami kolejne 2 lata, podczas których musimy dokończyć realizację naszych obietnic – zachwytom nie było końca.

wtorek, 14 listopada 2017

Stanisław Obirek: Zaniepokojenie, wstręt, oczekiwanie...

Centrum Warszawy 11 listopada 2017 r.
Pewnie nie ja jeden byłem pytany przez dziennikarzy zagranicznych o to, co się w Polsce dzieje i jak to należy wytłumaczyć. Byłem bezradny i ze swój bezradności próbowałem jakoś wybrnąć tłumacząc, że to margines, który doszedł na chwilę do głosu, że tak naprawdę to jednak większość polskiego społeczeństwa, w tym również znaczna część polskiego episkopatu nie podziela tych nacjonalistycznych, ksenofobicznych, antysemickich i antyislamskich haseł. Wymieniałem znakomity list episkopatu z marca tego roku o „Chrześcijańskim kształcie patriotyzmu”, w którym zostało jasno powiedziane, że „Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm”.

No ale co z tego? Zbigniew Szczypiński zaraz po tym jak zobaczył, co się w Warszawie 11 listopada 2017 roku wydarzyło, zadał na łamach Studia Opinii ważne pytanie: „czy hierarchia polskiego kościoła rzymsko-katolickiego odniesie się jakoś do tego „religijnego” wydarzenia?” (Zob. Zbigniew Szczypiński: Święto Niepodleglości 2017 )

Donald Trump uznał Chiny za równorzędne supermocarstwo

Donald Trump i Xi Jinping na szczycie APEC w  Wietnamie
 10 listopada. Selfie premiera Australii Malcoma Turnbula
 (public domain)
Koniec świata jednobiegunowego. Pan Donald Trump swoją wizytą w Chinach uznał ten kraj za równorzędne supermocarstwo. To jest wszystko, co może jeszcze zrobić, ponieważ tendencja jest taka, że to Chiny będą numerem jeden na globie, a Ameryka będzie zdeklasowana. 

Cała kampania wyborcza pana Trumpa, jak i jego późniejsza retoryka (m.in. stwierdzenia, że: Chiny gwałcą Amerykę), w tym wycofanie się z partnerstwa transpacyficznego – to były działania mające na celu powstrzymanie tego trendu. USA nie są w stanie wygrać z Chinami na płaszczyźnie gospodarczej, dlatego jest naturalnym, że dążą do ograniczenia wolnego handlu. 

poniedziałek, 13 listopada 2017

Andrzej Siedlecki: Marzenie Conrada (1)

Autor tekstu na żaglowcu James Craig
To było w 2007 roku. W związku ze 150 rocznicą urodzin Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego UNESCO ogłosiło ten rok Rokiem Josepha Conrada.  I wtedy pod szyldem Polskich Studiów, którymi kierowałem, zorganizowałem na Macquarie University wystawę jego dzieł. I szkoda, że tylko w rocznicę przypominamy sobie o nim, bo rzeczywiście jest to pisarz niezwykły. A kiedy skupieni czytamy jego prozę uważnie i przebrniemy przez precyzyjne i wnikliwe, a potrzebne opisy, to już się trudno od tego skreowanego świata przez znakomite pióro pisarza oderwać. I młodzież nasza australijska powinna go czytać i zastanowić się nad wartościami pełnego człowieczeństwa.
Przy okazji wystawy zaprzyjaźniłem  się trochę z pisarzem, jego życiem i zrobiłem notatkę, którą zaczynam mój krótki film pt: "Konrad", wyprodukowany w w tym roku, ogłoszonym  przez polski Senat Rokiem Konrada.

niedziela, 12 listopada 2017

Tura wicemarszalek Senatu RP po ośrodkach polonijnych w Sydney

Spotkanie z przedstawicielami RNPA w Sydney.
Fot. E.Cesarska
Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc przebywała w Sydney w dniach 2 – 4 października 2017 r. na zaproszenie Polonii australijskiej. Była honorowym gościem na uroczystej Gali Kościuszkowskiej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki połączonej z rozstrzygnieciem Miȩdzynarodowego Konkursu poświȩconego Naczelnikowi, obejmujacego literaturȩ, grafikȩ i muzykȩ, a ogłoszonym przez Fundacjȩ Kościuszko Heritage Inc. w dniu 4 lutego br.
(zob. naszą relację filmową z Galii Kościuszkowskiej z udziałem senator Marii Koc: BumerangMedia -YT )

Jak informuje nas Helena Andrusiewicz - sekretarz Rady Naczelnej Polonii Australijskiej podczas swego krótkiego pobytu w Sydney Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc odwiedziła polskie Kluby/Domy Polskie w Ashfield, Cabramatta i Plumpton oraz Polski Kościół i Dom Spokojnej Starości w Marayong.

sobota, 11 listopada 2017

11 listopada. Rocznicowa laurka

Rocznica historyczna tej miary powoduje, a przynajmniej powinna, że na bok idą wszelkie osobiste anse i wątpliwości. Niezależnie od mojego stosunku do postaci Józefa Piłsudskiego i oceny jego miary jako polityka i organizatora polskiej siły zbrojnej w czasie I wojny światowej, jako historyk uczciwie przyznaję, że był on po polskiej stronie jednym z głównych graczy i miał duży wpływ na kształt „sprawy polskiej” po zakończeniu działań wojennych.

Dlatego rocznicowa laurka składa się w większości z tekstów jego i o nim traktujących.
Na uczone analizy zawsze jest czas, a dziś po prostu spójrzmy „lżejszym okiem” na drogę jaką przebyto, by dzisiejsza data coś dla wszystkich znaczyła.

czwartek, 9 listopada 2017

Zapomniany twórca odrodzonego Wojska Polskiego

Gen. Tadeusz Rozwadowski - organizator
zrębów polskiej państwowości i wojska
w 1918 r. Fot. NAC (public domain)
Za kilka dni będziemy obchodzić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród ojców polskiej państwowości znajdował się pierwszy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – gen. broni Tadeusz Jordan Rozwadowski.
 
Pochodzący z Małopolski generał, przez cały okres I wojny światowej, pracował na rzecz przyszłego państwa polskiego i polskich sił zbrojnych, a na przełomie października i listopada 1918 r. odegrał rolę trudną do przecenienia. Mimo tych, a także późniejszych zasług, nazwisko generała jest skrupulatnie pomijane podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości. Poniżej krótkie kalendarium z życia generała – październik i listopad 1918 r.
 
27 października 1918 – Rada Regencyjna uchwaliła „Tymczasową ustawę o powszechnym obowiązku służby wojskowej” zreferowaną dzień wcześniej na posiedzeniu Rady Ministrów przez gen. Tadeusza Jordan Rozwadowskiego. Generał, od 1917 r., był nieoficjalnym doradcą wojskowym Rady i autorem planów tworzenia Wojska Polskiego.

środa, 8 listopada 2017

Druga australijska konferencja nt. narodowej jedności i spójności

Australia jest jednym z najbardziej udanych wielokulturowych krajów  na świecie i ma silne zaangażowanie na rzecz równego udziału różnych odłamów  społeczeństwa. Ale ma również  niechlubną  historię rasizmu, dyskryminacji i braku równego dostępu do możliwości rozwoju swych mieszkańców. Aby rozwiązać te problemy i przyczynić się do powstania narodowej jedności i spójności Western Sydney University w tym miesiącu organizuje  drugą Krajową Konferencję  Pogłębiania Spójności  Wspólnoty  – Dzisiejsze wyzwania i rozwiązania (National Advancing Community Cohesion Conference – Today’s Challenges and Solutions). 

 Na konferencji, która odbędzie się na campusie Parramatta Western Sydney University  od 20 do 22 listopada będzie można spotkać  setki australijskich i międzynarodowych decydentów, myślicieli, liderów i specjalistów   z rządu, organizacji społecznych  i sektora prywatnego. Tematy omawiane w odniesieniu do spójności wspólnoty obejmują problemy zasad  wielokulturowości , doświadczeń osadnictwa w nowym kraju, dostępu do rynku pracy, a także przywódctwa, mediów, młodzieży i osób starych, sportu, religii i  genderyzmu.

wtorek, 7 listopada 2017

100 lat rewolucji, której piętno odczuwamy do dziś

Historyczny krążownik  "Aurora" w St. Perersburgu. Dziś
muzeum i atrakcja turystyczna.
 Fot. Wikipedia (CC BY-SA 3.0 )
Wystrzał  z działa dziobowego krążownika  „Aurora” nastapił 7 listopada o godz. 21.40 dając sygnał do szturmu na Pałac Zimowy w Petersburgu.  Dokładnie  wiek temu!  Mija wlaśnie 100 lat od rewolucji rosyjskiej zwanej oficjalnie w czasach PRL  Wielką Socjalistyczną Rewolucją Pażdziernikową,  której skutków odczuwalnych niemal w każdym wymiarze społecznym, ekonomicznym, politycznym, filozoficznym i religijnym  do dziś trudno nie zauważyć.  Kto miał interers w tym aby odniosła sukces? I kto wyznaczył głównego reżysera  do jej przeprowadzenia ?


Rewolucję rosyjską  roku 1917 jedni postrzegają jako „największą dziejową sprawiedliwość”, zaś inni jako „największą katastrofę społeczną”. Tak czy inaczej, odcisnęła ona głębokie piętno na życiu obywateli imperium  rosyjskiego oraz zmieniła trajektorię rozwoju jego licznych narodów,  a także sporej części  Europy  - w tym  Polski . Również  wielu obszarów  świata.  Z tej okazji  przedstawiamy podstawowe fakty historyczne z  tego wydarzenia.  Na zakończenie  intrygująca  konkluzja.

poniedziałek, 6 listopada 2017

Tadeusz Kościuszko będzie miał własne wirtualne muzeum

Był prawdziwą supergwiazdą. Zanim Jan Paweł II wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra, a Lech Wałęsa przeskoczył przez płot, to on był najbardziej znanym Polakiem na świecie. Tadeusz Kościuszko. 11 listopada jako pierwszy polski bohater będzie miał swoje własne wirtualne muzeum.

Rok 2017 został ogłoszony przez UNSESCO rokiem Tadeusza Kościuszki – w dwusetną rocznicę jego śmierci. 11 listopada zaczyna działalność wirtualne muzeum poświęcone polskiemu inżynierowi, dowódcy wojskowemu i reformatorowi. Muzeum powstaje w Polsce, ale będzie również w wersji angielskiej, będzie więc dostępne i zrozumiałe dla gości na całym świecie.

niedziela, 5 listopada 2017

Czy pan Witold Waszczykowski się obudził?

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.
Fot. A. Mikkor (EU2017EE - Flickr CC BY 2.0)
Czy pan Witold Waszczykowski – Minister Spraw Zagranicznych się obudził? Wizja rekonstrukcji rządu, po której prawdopodobnie nie będzie w nim dla niego miejsca – zadziałała pobudzająco? W jednej z ostatnich wypowiedzi pan Minister sugerował, że osoby wyrażające skrajne poglądy wobec Polski, m.in. obnoszące się w mundurach SS Galizien nie wjadą do Polski. Sankcje mają również dotyczyć osób utrudniających administracyjnie różne procesy np. ekshumację i inne. Co jest najważniejsze, pan Minister powiedział, że zastanowi się czy rekomendować panu Prezydentowi wyjazd na Ukrainę.

Można powiedzieć, że lepiej późno, niż wcale! Naprawdę dobrze się stało, nastąpiło jakieś przebudzenie? Klapki spadły z oczu? Dostrzeżono, że we Lwowie co roku, po często jeszcze polskim bruku maszerują całe hordy ukraińskich nacjonalistów w faszystowskich mundurach i pod faszystowskimi emblematami? Co takiego się stało, że to co jest nawet transmitowane w telewizji – jest już widoczne dla polskich władz? Zaczęła przeszkadzać hitlerowska tradycja Ukraińców? Jak heilujące bataliony jechały na Wschód mordować ludność Donbasu lub heilujący bandyci spalili ludzi żywcem w Odessie – to nikomu nie przeszkadzało? Nagle jednak pojawiło się przebudzenie?

sobota, 4 listopada 2017

Konferencja w Sejmie: “Warunki pokoju w świecie”

Prof. Anna Raźny otwiera konferencję w Sejmie.
Fot Twitter (Robert Winnicki)
„Czy możliwy jest pokój na świecie?” oraz „Jakie warunki muszą być spełnione dla osiągnięcia tego celu?” to pytania, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy zorganizowanej 21. października w Sejmie RP konferencji Warunki pokoju w świecie.
 
Uroczystego otwarcia Konferencji dokonali prof. dr hab. Anna Raźny i poseł Robert Winnicki. Pierwszy panel otworzył swoim referatem Ksiądz Ryszard Halwa, który jako warunek konieczny do pokoju wskazał życie w zgodzie z Ewangelią i gorąco apelował do zgromadzonych o modlitwę w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Następnie wystąpiła profesor Anna Raźny, która w swoim referacie zastanawiała się nad pojęciem pokoju, które zostało obecnie wyparte przez pojęcie bezpieczeństwa. Jednak – jak przekonywała Przewodnicząca Klubu Politycznego Jedność Narodu – terminy te nie są identyczne, i o ile „modne” jest zbrojenie się w imię bezpieczeństwa, o tyle działania takie oddalają świat od pokoju. Prof. dr hab. Artur Śliwiński poświęcił swoje wystąpienie przedstawieniu dotychczasowych modeli referencyjnych bezpieczeństwa europejskiego, tj. koncepcji „Międzymorza” (Georga Friedmana)  oraz „Osi Rosja-Niemcy” (Klubu Izborskiego). Dla równowagi istniejących modeli, Śliwińki przedstawił trzeci – oparty na budowie „łańcucha bezpieczeństwa” złożonego z państw europejskich zdolnych przeciwstawić się współczesnym tendencjom ekspansjonistycznym. Trzonem „łańcucha” byłyby takie państwa, jak Polska, Węgry, Serbia i Grecja. Pierwszy panel zamknął bardzo ekspresyjnym referatem prof. dr hab. Włodzimierz Bojarski, który określił współczesny świat „cywilizacją niepokoju” i jako przeciwwagę dla niego przedstawił opartą na wartościach chrześcijańskich „cywilizację pokoju”, do której powinny zmierzać wszystkie narody, poczynając od Polski.

piątek, 3 listopada 2017

Wędrówki po Polsce: Muszyna - cudowne uzdrowisko

Panorama Muszyny z widokiem na rzekę Poprad.
 Fot. K.Burghardt (Wikimedia commons)
Muszyna, której łacińska nazwa brzmi Mussina, to miasto położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Miasto to, posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami leczniczych wód mineralnych. Jak nie trudno się domyśleć, są tutaj liczne pijalnie wód, sanatoria uzdrowiskowe i  parki. Łatwo tu dojechać z Krakowa, Kielc i Warszawy, liniami autobusowymi i koleją.
 Historia
Muszyna, była niegdyś własnością biskupstwa krakowskiego. Powstanie i rozwój tej miejscowości, związane są z jej graniczeniem z Doliną Popradu, właśnie tędy biegnie stary szlak handlowy zwany „węgierskim”. Pierwszą wzmiankę o tej osadzie spotykamy w akcie nadania z 1209 roku, w którym król węgierski Andrzej II, zezwala na pobieranie cła, nad rzeką Poprad koło Muszyny, proboszczowi Adolfowi ze spiskiej kapituły św. Marcina. W tym czasie osada należała do rodu Niegowickich, pieczętujących się herbem Półkozic.

Polityka zagraniczna w turbulentnych czasach


Spotkanie Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera  z
Władimirem Putinem na Kremlu, 25 października 2017.  
Fot. kremlin.ru (CC BY 4.0) 
Niedawna wizyta pana Franka-Waltera Steinmeiera – Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec w Moskwie, przypomina ścieżkę pana Gerharda Schrödera. Ten z urzędu kanclerskiego powędrował do władz spółki ważnej dla niemiecko-rosyjskiego handlu gazem. Wcześniej realizował wyjątkowo prorosyjską politykę, wiele razy wpisując się w oczekiwania Kremla. Mało kto w Polsce pamięta, że to ten Kanclerz dał nam czołgi Leopard.

Powodem do wizyty Prezydenta federalnego w Moskwie były uroczystości związane z ważną rocznicą Reformacji, jednak w tych relacjach nie ma przypadków. Pierwszy raz od siedmiu lat tak ważny polityk niemiecki odwiedził Rosję. Mówiąc wprost o nowym otwarciu, relacjach, porozumieniu itd. To tylko pokazuje jak mądrymi ludźmi są Niemcy. Powinniśmy się od nich uczyć i brać z nich przykład jeżeli bowiem chodzi o czysty pragmatyzm, są najlepsi. 

czwartek, 2 listopada 2017

Zmarł Piotr... ZWYKŁY SZARY CZŁOWIEK

Fot. printscreen YouTube
Nie będę pisał Piotr S., jak teraz mówią o nim media. Piotr S. to forma prawna. Tak pisze się o kimś, kto ma kłopoty z prawem albo jest już skazany, i kogo nazwisko nie może być podawane do publicznej wiadomości bez zgody jego lub sądu.

Piotr umarł w szpitalu w wyniku obrażeń, jakie odniósł w akcie samospalenia się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.