polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 6 października 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Zdrowa dieta nastolatka

Dorastające dziecko, wchodzące w okres buntu, to nie lada partner w negocjacjach jakichkolwiek warunków rodzinnej (ko)egzystencji. Wynoszenie śmieci, chodzenie spać przed północą, zakupy… kompromis w żadnej z tych kwestii nie jest oczywisty. A kiedy zależy Wam na tym, by Wasz syn lub córka zdrowo się odżywiali?


-----------------------------------
UWAGA! Spotkanie z Konradem Gacą online! - szczegóły pod artykułem.
-----------------------------------
 
Zwyczaje żywieniowe wynosimy z domu rodzinnego i kultywujemy w swoim dorosłym życiu. Jeśli pewne kwestie wymagają poprawy, ich zmiana na dalszym etapie rozwoju nie jest już taka prosta. Wpływ grup rówieśniczych oraz mody sezonowe dodatkowo komplikują sprawę.

Kiedy wszyscy znajomi idą po szkole na kebab, trudno wyperswadować dziecku, że regularne wprowadzenie do codziennego menu tego dania odbije się niekorzystnie na zdrowiu. Jak w takim razie postępować w kwestiach zdrowego stylu życia z prawie dorosłymi pociechami?

Zaraź pasją do gotowania
Kuchnia to miejsce, w którym można tworzyć i eksperymentować. Pieczenie, duszenie, gotowanie, grillowanie – pozwól wybrać nastolatkowi składniki zdrowego dania i wspólnie spróbujcie je przyrządzić. Ulubione zioła, przyprawy czy dodatki… niech Twoje dziecko działa zgodnie z własną intuicją. Za pierwszym razem taki posiłek nie musi być wybitnie smaczny. Twoje doświadczenie i jego lub jej decyzje pozwolą Wam wspólnie stworzyć coś nowego! Oprócz nabywania nowych umiejętności Twoje dziecko zacznie się usamodzielniać, a być może uzna też gotowanie za przyjemny sposób spędzania czasu. Integracja poprzez gotowanie może też zaprowadzić do tworzenia arcydzieł sztuki kulinarnej! W końcu tylu rodziców skarży się na to, że nie znajdują wspólnego języka z dorastającym dzieckiem – u Was może być inaczej!

Uczcie się wspólnie
Umysł nastolatka nie jest aż tak chłonny jak kilkuletniego dziecka, za to o wiele bardziej dojrzały. Poszukiwanie informacji o egzotycznych i tradycyjnych składnikach czy szkodliwych substancjach pomoże rozwinąć świadomość konsumencką córki lub syna, a być może sprawi, że dziecko będzie samodzielnie zgłębiać tę wiedzę. Przyszły lekarz, farmaceuta, technolog żywności… - wstępem do świata nauk przyrodniczych mogą być przecież kulinaria!

Food cost
Food cost to termin używany w gastronomii, a oznacza po prostu koszt przygotowywania potraw (zazwyczaj całościowy). Szefowie kuchni lub menadżerowie zajmujący się zaopatrzeniem często otrzymują zadanie od właściciela restauracji, by utrzymywać go na określonym poziomie, a więc, by wartość zamawianych przez klientów dań zawierała określoną marżę po odliczeniu kosztów stałych, takich jak robocizna czy cena prądu/gazu, a przede wszystkim ceny produktów potrzebnych do wykonania dań. Dzięki temu menu zawierające stałe ceny przynosi dochód, który przekłada się na zyski. Przedsiębiorczy młody człowiek może również zarządzać budżetem „obiadowym” w domu rodzinnym. Pojedyncze składniki, z których powstawać będą zdrowe dania z pewnością okażą się też tańsze w porównaniu z półproduktami czy potrawami „instant”. Taka szkoła „zarządzania rodzinnym portfelem” nawet w jednej kwestii, takiej jak posiłki, ma jeszcze jeden atut. Wasz nastolatek rozpoczynając kolejne etapy swojego życia, coraz bardziej dojrzałe, będzie bardziej samodzielny i racjonalny w podejmowaniu decyzji.

Dzieci powinny się przede wszystkim uczyć – jeśli po lekcjach Wasze dziecko ma możliwość zgłębiać wiedzę „dorosłego świata” w praktyce – to wspaniale. Jeśli szkolnej nauki jest zbyt dużo, może warto łapać kulinarnego bakcyla tylko w weekendy.

Nic jednak nie uczyni z Waszego dziecka pasjonata czy eksperta zdrowej kuchni tak skutecznie… jak przykład rodziców!
 
Konrad Gaca
 
A teraz uwaga! Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem:
Zaproszenie na bezpłatne spotkanie online z Konradem Gacą
w piątek o 19:00 czasu polskiego (sobota 4.00 rano czasu sydnejskiego)
szczegóły w ulotce poniżej i po linkiem:
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy