polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 17 października 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (2)

Na pewno wielu z nas zadaje sobie pytanie czy to, co po sobie pozostawimy po śmierci  - mienie i zasoby finansowe - trafią w ręce osób zgodnie z naszym życzeniem. Dziś w drugiej części naszego  cyklu  - Prawo spadkowe w NSW, mec. Rafał Rogusz wyjaśnia, kiedy testament jest ważny i co się dzieje gdy nie ma testamentu.
 
 


Warunki formalne do sporządzenia ważnego testmamentu

Warunki formalne w NSW do sporządzenia ważnego testamentu to:
 
·         Forma pisemna
·         Podpis spadkodawcy
·         Obecność co najmniej dwóch świadków, którzy również składają swoje podpisy na dokumencie
 

 

Co w przypadku, gdy te warunki nie zostały spełnione?

W NSW uprawnienia, by uznać dokument zawierający intencję bądź życzenie testamentowe na wypadek śmierci za testament ma Suprem Court (na mocy the Succession Act 2006). Dokument taki musi być dowodem na to, że zmarły miał zamiar przekazania swoich życzeń na wypadek śmierci. Definicja dokumentu jest bardzo szeroka. W czasach technologii internetowych i urządzeń elektronicznych coraz częściej pojawiają się przykłady nieformalnych testamentów pozostawionych w notatkach telefonów komórkowych, emailach i laptopach a nawet plikach multimedialnych, dyktafonach, czy na YouTube.

Ciężar udowodnienia, że pozostawiony dokument to testament, spoczywa na wnoszącym wniosek o uznanie dokumentu za testament. Można się spodziewać sprzeciwu i zagorzałego sporu prawnego od osób, które mogą stracić swoje zapisy lub udziały spadkowe w przypadku uznania alternatywnej wersji testmanetu. Sprawy sądowe są długotrwale i kosztowane, ale też coraz bardziej liczne.

W przypadku braku testamentu, zastosowanie będzie miało dziedziczenie ustawowe, co zazwyczaj oznacza, że majątek przechodzi na małżonka/partnera albo dzieci. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy istnieje małżonek i de-facto partner (konkubent); gdy istnieją dzieci nieślubne lub z poprzednich związków, lub gdy w momencie śmierci nie ma dzieci i małżonka. Dziedziczenie ustawowe pozwala najczęściej dziedziczyć tylko rodzinie w ściśle określonej formule. Dlatego, jeżeli życzymy sobie, by dziedziczyli po nas inni, niż tylko rodzina lub w częściach innych, niż przypisanych ustawą, należy sporządzić ważny testament.

W naszym następnym artykule opowiemy więcej na temat konkretnych przypadków dziedziczenia ustawowego, gdy zmarły nie pozostawił testamentu oraz o tzw wolności testamentowej. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga http://www.benefitlegal.com.au/category/blog/ i strony na facebook https://www.facebook.com/BenefitLegalLawyers/

Rafał Rogusz




Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy