Prawo spadkowe w NSW: Czy i dlaczego warto sporządzić testament?
Jeśli zależy nam by pieniądze i mienie, które po sobie pozostawimy trafiły w ręce osób zgodnie z naszym życzeniem, lub chcemy uniknąć niedomówień, podziału rodziny i kłótni o majątek, odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK.
Szczególnie ważne jest sporządzenie testamentu w przypadkach, gdy:
· spisujący testament ma na swoim koncie więcej niż jedno małżeństwo lub
· testament dotyczy dzieci nieślubnych, nie wychowujących się z rodzicem spisującym testament
Łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienie, szczególnie kiedy komunikacja między członkami rodziny jest utrudniona lub jej nie ma.
Czy wiesz, że...
byli małżonkowie mogą ubiegać się o udział w spadku nawet wiele lat po rozwodzie? Czy wiesz, że osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym, takie jak aktualny partner de facto*, wnuczek a nawet bliski opiekun, mogą starać się o udział w spadku? Również byli partnerzy de facto zaliczają się do osób uprawnionych do dziedziczenia.
|
Testament można spisać samodzielnie, jednak istnieje ryzyko, że spadkodawca niewłaściwie wyrazi swoją intencję lub jego intencja będzie niejednoznaczna. Aby uniknąć nieścisłości, wieloznaczności i problemów z interpretacją, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów zajmujących się tą dziedziną prawa. Nieodpowiednie sformułowanie intencji może skutkować na przykład tym, że spadkobiercy będą musieli zapłacić większy podatek lub wystąpią między nimi konflikty, które będą się ciągnąć latami i kosztować dziesiątki a czasem setki tysięcy dolarów. Koszty pomyłki, nieścisłości, pominięcia testamentowego mogą znacznie uszczuplić wartość masy spadkowej i prowadzić do skomplikowanych i trudnych spraw sądowych.
Prawo spadkowe jest skomplikowane. Szczególną uwagę należy również poświecić testamentom, które mają odnieść skutek prawny w Polsce lub innym kraju. Ważnym jest, aby przy sporządzaniu testamentu zasięgnąć opinii prawnika i/lub skorzystać z pomocy osoby znającej się na przepisach dotyczących przyznawania spadków i dziedziczenia, tak byśmy mieli pewność, że nasz majątek trafi w ręce tych, którym chcielibyśmy coś po sobie zostawić.
· Forma pisemna
· Podpis spadkodawcy
· Obecność co najmniej dwóch świadków, którzy również składają swoje podpisy na dokumencie
|
W następnym z tego cyklu artykule, znajdą Państwo odpowiedź na pytanie, co w przypadku, gdy dokument nie spełnia warunków formalnych, by być uznanym za ważnych testament. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga http://www.benefitlegal.com.au/category/blog/ i strony na Facebook
https://www.facebook.com/BenefitLegalLawyers/ .
Rafał Rogusz
Artykuł sponsorowany
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy