polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 3 października 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (1)

Na pewno wielu z nas zadaje sobie pytanie czy to, co po sobie pozostawimy po śmierci  - miene i zasoby finansowe - trafią w ręce osób zgodnie z naszym życzeniem. Czy zatem warto sporządzić dokument, przed którym tak się bronimy, bo przecież jeszcze nie umieramy - dokument zwany  testamentem? Jakie warunki muszą być zatem spełnione aby taki dokument był ważny i gdzie go przechowywać? I wreszcie czy można podważyć testament?  W Bumerangu Polskim rozpoczynamy cykl artykułów sydnejskiego prawnika  mec. Rafała Rogusza na temat prawa spadkowego.


Prawo spadkowe w NSW: Czy i dlaczego warto sporządzić testament?
Jeśli zależy nam by pieniądze i mienie, które po sobie pozostawimy trafiły w ręce osób zgodnie z naszym życzeniem, lub chcemy uniknąć niedomówień, podziału rodziny i kłótni o majątek, odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK.

Szczególnie ważne jest sporządzenie testamentu w przypadkach, gdy:

·         spisujący testament ma na swoim koncie więcej niż jedno małżeństwo lub

·         testament dotyczy dzieci nieślubnych, nie wychowujących się z rodzicem spisującym testament

Łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienie, szczególnie kiedy komunikacja między członkami rodziny jest utrudniona lub jej nie ma.

Czy wiesz, że...
 
byli małżonkowie mogą ubiegać się o udział w spadku nawet wiele lat po rozwodzie? Czy wiesz, że osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym, takie jak aktualny partner de facto*, wnuczek a nawet bliski opiekun, mogą starać się o udział w spadku? Również byli partnerzy de facto zaliczają się do osób uprawnionych do dziedziczenia.
 

Testament można spisać samodzielnie, jednak istnieje ryzyko, że spadkodawca niewłaściwie wyrazi swoją intencję lub jego intencja będzie niejednoznaczna. Aby uniknąć nieścisłości, wieloznaczności i problemów z interpretacją, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów zajmujących się tą dziedziną prawa. Nieodpowiednie sformułowanie intencji może skutkować na przykład tym, że spadkobiercy będą musieli zapłacić większy podatek lub wystąpią między nimi konflikty, które będą się ciągnąć latami i kosztować dziesiątki a czasem setki tysięcy dolarów. Koszty pomyłki, nieścisłości, pominięcia testamentowego mogą znacznie uszczuplić wartość masy spadkowej i prowadzić do skomplikowanych i trudnych spraw sądowych.

Prawo spadkowe jest skomplikowane. Szczególną uwagę należy również poświecić testamentom, które mają odnieść skutek prawny w Polsce lub innym kraju. Ważnym jest, aby przy sporządzaniu testamentu zasięgnąć opinii prawnika i/lub skorzystać z pomocy osoby znającej się na przepisach dotyczących przyznawania spadków i dziedziczenia, tak byśmy mieli pewność, że nasz majątek trafi w ręce tych, którym chcielibyśmy coś po sobie zostawić.

 
·         Forma pisemna
·         Podpis spadkodawcy
·         Obecność co najmniej dwóch świadków, którzy również składają swoje podpisy na dokumencie

 

 
W następnym z tego cyklu artykule, znajdą Państwo odpowiedź na pytanie, co w przypadku, gdy dokument nie spełnia warunków formalnych, by być uznanym za ważnych testament. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga  http://www.benefitlegal.com.au/category/blog/ i strony na Facebook  https://www.facebook.com/BenefitLegalLawyers/ .

Rafał Rogusz
 


Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy