polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 24 października 2017

Obchody 145. rocznicy Polskiego Osadnictwa w Nowej Zelandii

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Christchurch
Fot. J.Borkowska-Surucic
 "Between the Waters" to program wydarzeń organizowanych w związku z obchodami 145. rocznicy Polskiego Osadnictwa w Nowej Zelandii. W Christchurch i w Wellingtonie odbyly się wydarzenia kulturalne prezentujące polską historię, muzykę, taniec, poezję, teatr i sztuki wizualne.

Australisjką Polonię reprezentował Teatr Fantazja z Sydney. Publiczność w Christchurch miała okazje obejrzeć sztukę "Serenada" pióra Slawomira Mrozka a w Wellington "Klub Kobiet Porzuconych" pióra Magdaleny Wołłejko.

W ramach obchodów rocznicowych przybliżone zostaly historie czterech rodzin, które przybyły do Nowej Zelandii w 1872 roku na pokładzie statku "Friedeburg" - Kotłowskich, Gierszewskich, Szymańskich i Watembachów. Wszystkie z rodzin były reprezentowane podczas obchodów organizowanych przez Federację Organizacji Polskich w NZ oraz Komitet Organizacyjny.

W obchodach wzięli udział: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc,  Ambasador RP w Nowej Zelandii Zbigniew Gniatkowski i Małgorzata Kwiatkowska , prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.
Główne wydarzenia odbyły się w dniach 6-7 października w Canterbury, a następnie w sobotę 14 października w Wellingtonie.

Podczas uroczystości odsłonięta zostala tablica pamiątkowa, która w późniejszym terminie zostanie umieszczona przy ulicy nazwanej imieniem Polskich Osadników w dzielnicy Marshland w Christchurch, w pobliżu historycznych gospodarstw pierwszych osadników. Dodatkowo, na tej samej ulicy, stanie symboliczna lampa uliczna podarowana przez Miasto Gdańsk.
Joanna Borkowska-Surucic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy