polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 19 października 2017

Nagrody Festiwalu "Losy Polaków". Trzy dla Australii

Reżyser Paweł Woldan - przewodniczący jury XII
Polonijnego Festiwalu "Losy Polaków" ogłasza werdykt.
Fot. mat.prasowe
Andrzej Siedlecki , Ernestyna Skurjat-Kozek , Maria Bukowska, Josef Miller oraz  Marek Baterowicz to australijscy laureaci nagród   XII Polonijnego Festiwalu „Losy Polaków 2017”  organizowanego przez Fundację Polska-Europa-Polonia  z Warszawy.

Komitet Organizacyjny Festiwalu „Losy Polaków 2017”  ogłosił w poniedziałek  wyniki  konkursu. Na Festiwal nadesłano ponad 80 filmów, programów telewizyjnych, programów radiowych,  multimedialnych oraz nagrań muzycznych  z Australii, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czeskiej Republiki, Białorusi i Polski. Wiele prac było związanych szczególnie z Rokiem Tadeusza Kościuszki, Marszałka Jozefa Piłsudskiego i Generała Jozefa Hallera oraz przygotowania do przypadającej w roku przyszłym 100-ej rocznicy Odzyskania Niepodległości .

Jury obradujące  pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana przyznało  GRAND PRIX    dokumentalistce, scenarzysce i dziennikarce telewizyjnej Alinie Czerniakowskiej -  za filmy:  "Powrót Paderewskiego"  i "Być dla Polski, być dla Polaków" o Józefie Piłsudskim .
Alina Czerniakowska odbiera Grand Prix
Pierwsze nagrody w poszczegolnych kategoriach otrzymali: Jolanta Kessler za film o premierze Olszewski, Malgorzata Brama za film "Kazimierz Leski" o Powstaniu Warszawskim, Andrzej Siedlecki za film "Pilsudski, Dla Polski zyc", Wieslaw Kwapisz i Jolanta Horodecka-Wieczorek za "Wiatru tchnienie o Chopinie", Cezary Ciszewski za "Otwary Ekran", Bogna Lewtak-Baczynska za albumy muzyczne - poczatek wieku", Krzysztof Wyrzykowski za programy radiowe "Monte Cassino" i "Serce oddal Polonii". Za wieloletnia tworczosc dla Polakow na calym swiecie Nagrody Specjalne otrzymali: Anna Pietraszek, Janusz Supernak (USA), Dariusz Parczewski (W.Brytania), Jurij Goruliow (Bialorus), Izabela Walaska (Czeska Republika), Eugeniusz Starky (USA), Grazyna Preder (Polska) za reportaz Tryptyk Bukowinski. Nagrody wreczali m.in. w imieniu Marszalka Senatu RP -  Stanisława Karczewskiego - Anna Kaczmarczyk - wicedyrektor Biura Poloni Senatu RP, w imieniu Prezesa TVP SA, Jacka Kurskiego - wicedyrektor TV Polonia, Filip Frąckowiak. 
Wśrod wielu nagród przyznanych  w poszczególnych kategoriach opracowań warto  wyróżnić trzy  dla Polaków z Australii:

W kategorii  Dokument historyczny  I nagrodę otrzymał Andrzej Siedlecki za  filmy – „Piłsudski. Dla Polski żyć” i "Konrad". W  pierwszym filmie małżeństwo polsko-japońskie jedzie z Sydney do Polski, by zapoznać się z historią uzyskania niepodległości i działaniami innych twórców niepodległości, w szczególności koncentrując się na działaniach Józefa Pilsudskiego. Film kończą refleksje osobiste o postaci Marszałka. Andrzej Siedlecki to sydnejski  aktor, reżyser, dziennikarz. Autor książek o sztuce aktorskiej i reżyserii.  Jest również  autorem wielu publikacji edukacyjno-historyczno-podróżniczych  w Bumerangu Polskim. Ostatnio ukazuje się na naszym portalu 6-częściowy cykl jego osobistych  refleksji na temat  niektórych aspektów działalności  Piłsudskiego, ściśle związany z nagrodzonym właśnie filmem.
Maria Bukowska i Josef Miller z Melbourne oraz  Marek Baterowicz z Sydney otrzymali III nagrodę w kategorii Programy multimedialne  za 12-minutowy program „Odwieczny obłok” Tryptyk. Miłość Ludwiki Sosnowskiej Lubomirskiej i Tadeusza Kościuszki . Trzy  wiersze  poety Marka Baterowicza zainspirowały Marię Bukowską i Josefa Millera, do pokazania bardzo osobistej strony naszego bohatera narodowego. Miłość Tadeusza Kościuszki i Ludwiki Sosnowskiej Lubomirskiej to temat, który wyraża na tle muzyki skomponowanej przez Josefa Millera Maria Bukowska recytując trzy wiersze łącząc je słowem wiążącym. Maria Bukowska  jest aktorką, poetką, dyrektorem artystycznym Teatru „Miniatura” im. J. Szaniawskiego w Melbourne, której pasją jest utrzymywanie i rozpowszechnianie kultury polskiej w Australii. Marek Baterowicz - polski pisarz, poeta, publicysta, romanista, od wielu lat zamieszkały w Sydney. Jego wiersze ukazują obrazy dalekiej ojczyzny gdzie wciąż przebywa duchem.  Z kolei Josef Miller  to kompozytor, pianista, polski patriota. Jego twórczość jest znana w świecie. Zamieszkuje od lat w Melbourne. Tęsknota, miłość do ojczyzny i romantyzm przeplata się w jego utworach.

Wśród dziesięciu laureatów nagród specjalnych znalazła się  Ernestyna Skurjat-Kozek z Sydney – za dokumentację historyczną wyprawy delegacji Kopca Kościuszki  w Roku Kościuszki na australijską Górę Kościuszki  pt. „ Od Mound do Mount Kościuszko".

Pozostałe Nagrody Specjalne otrzymali:
Anna T. Pietraszek - "W łączności z Polonią Ameryki" Film powstał jako znak solidarności z Polonią w USA po dramacie 11 września 2001 r.

Jurij Goruliow  (Bialoruś) - "Droga do nawrócenia"  Film o peregrynacji figury Matki Boskiej z Fatimy po Białorusi w 100 rocznicę Objawień Fatimskich.
Janusz Supernak (USA)  -" Pieśń Dziękczynna"  teledysk jest wyrazem dziękczynienia Panu Bogu za dotychczasowe życie kompozytora, autora tekstu i wykonawcy utworu.

Violetta Kardynal (Kanada) - Bóg, Zuchy I Polska w Kanadzie na Kaszubach (12 F 015)    dok.   30’ Dokument „Bóg, Zuchy i Polska w Kanadzie” jest rejestracją trzech dni w obozie zuchowym na kanadyjskich Kaszubach. 
Izabela Wałaska (Czeska Republika) - "Fenomen Zaolzie" . Dokument ukazujący życie  trzydziesto-tysięcznej zaolziańskiej enklawy polskości znajdującej się w Czechach.

Dariusz K. Parczewski (Wielka Brytania) - "Szkic patriotyczny". Film o corocznych warsztatach artystycznych z udziałem około 1000 osób z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i dalekiej Syberii.
Eugeniusz Starky (USA) - "Walizka Emigranta". Archiwalny film z  roku 1981 z udziałem przebywających w USA Stanisław Barańczaka, Jan Sawki i Adama Makowicza.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Zobacz pełny werdykt jury:
http://www.warszawa.mazowsze.pl/festpol/werdykt.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy