polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 15 października 2017

Fotoreportaż z Gali Kościuszkowskiej w Rhodes

Joseph Miller i Maria Bukowska - nagrodzeni
w Konkursie Kościuszkowskim przed
 oficjalnym australijskim banerem Roku
Kościuszki . Fot. T.Koprowski
Gala Międzynarodowego Konkursu Kosciuszkowskiego, która odbyła się we wtorek, 3 października  w sydnejskiej dzielnicy Rhodes  pozostanie na długo  w pamięci wielu jej uczestników i  gości zarówno z parlamentu stanowego NSW jak i polskiego Senatu ale także szerokiej rzeszy przedstawicieli Polonii. Najbardziej jednak  tym, którzy uczestniczyli w ogłoszonym  w lutym przez Kościuszko Heritage Inc.   konkursie  a szczególnie tym, którzy zostali wyrożnieni  i odebrali nagrody  bezpośrednio na uroczystości. 

Bumerang Polski  patronował medialnie Konkursowi. Nasza relacja filmowa z Gali wraz z pelną listą nagrodzonych osób jest dostępna   tu i na kanale You Tube   -  BumerangMedia.
  Dziś przedstawiamy  fotoreportaż Tomka Koprowskiego z  uroczystości wręczenia nagród i towarzyszącej imprezie wystawy poświęconej  Kościuszce – w tym nagrodzonych prac malarskich i graficznych.

Warto zwrócić przy okazji uwagę na przemówienie podczas Gali wicemarszałek Senatu, Marii  Koc,  która w zwięzły sposob wyjaśniła, dlaczego  obchody  Roku Tadeusza Kościuszki mają  szczególne znaczenie  wsród Polonii australijskiej,  generalnie emigracyjnej społeczności  ale i  nie tylko:

Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko narodowi polskiemu, ale i całej ludzkości, gdyż przyczynił się On do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, a jako krzewiciel idei wolności jeszcze za życia uznany został za ponad narodowego bohatera i wielkiego żołnierza wolności.
Tu w Australii postać Naczelnika i pamięć o Nim pełni szczególną rolę. Wszystko za sprawą innego wybitnego Polaka, badacza i podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, syna żołnierza Insurekcji Kościuszkowskiej, który zmuszony do opuszczenia Ojczyzny po Powstaniu Listopadowym podjął emigracyjną tułaczkę, którą w tamtych czasach dotkniętych było wielu Polaków. Będąc poza granicami Ojczyzny Edmund Strzelecki rozsławiał jej imię jako znakomity naukowiec, geolog, geograf i odkrywca. Przemierzając glob w poszukiwaniu nowych terenów eksploracji w 1839 roku dotarł na mało jeszcze wiedy znany i zbadany kontynent, jakim była Australia. Badając najwyższe pasmo górskie tego kontynentu Wielkie Góry Wododziałowe, nazwał ich najwyższy szczyt na cześć przywódcy insurekcji Górą Kościuszki.

To najwyższe wzniesienie Australii do dnia dzisiejszego nosi swą dumną nazwę, którą jest nazwisko wielkiego Człowieka, tak pięknie zapisanego na kartach historii świata. Bo nie ulega wątpliwości, że Tadeusz Kościuszko jest ponadczasowym bohaterem, uosobieniem najwyższych cnót i swobód, wśród których są te najważniejsze dla wszystkich narodów świata - suwerenność, niepodległość, samostanowienie i sprawiedliwość społeczna. (pełny tekst:  Puls Polonii)
Przywitanie gości przez młodzież z "Lajkonika"
Przyjazd wicemarszałek Senatu RP Marii Koc
wraz z konsul generalną RP w Sydney Reginą Jurkowską
Organizatorka Konkursu Ernestyna Skurjat-Kozek wraz
 z ministrem Ray'em Williamsem i Richardem Broinowskim







Aunty Iris White - Ngarigo Elder
Wicemarszalek Senatu RP - Maria Koc



Minister wielokulturowości NSW - Ray Williams


Richard Broinowski- członek Jurii Konkursu ogłasza wyniki


















Amelia Gnatek z Sydney - I nagroda muzyczna w kat. młodzieżowej














 Zdjęcia: Tomek Koprowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy