polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 15 października 2017

Fotoreportaż z Gali Kościuszkowskiej w Rhodes

Joseph Miller i Maria Bukowska - nagrodzeni
w Konkursie Kościuszkowskim przed
 oficjalnym australijskim banerem Roku
Kościuszki . Fot. T.Koprowski
Gala Międzynarodowego Konkursu Kosciuszkowskiego, która odbyła się we wtorek, 3 października  w sydnejskiej dzielnicy Rhodes  pozostanie na długo  w pamięci wielu jej uczestników i  gości zarówno z parlamentu stanowego NSW jak i polskiego Senatu ale także szerokiej rzeszy przedstawicieli Polonii. Najbardziej jednak  tym, którzy uczestniczyli w ogłoszonym  w lutym przez Kościuszko Heritage Inc.   konkursie  a szczególnie tym, którzy zostali wyrożnieni  i odebrali nagrody  bezpośrednio na uroczystości. 

Bumerang Polski  patronował medialnie Konkursowi. Nasza relacja filmowa z Gali wraz z pelną listą nagrodzonych osób jest dostępna   tu i na kanale You Tube   -  BumerangMedia.
  Dziś przedstawiamy  fotoreportaż Tomka Koprowskiego z  uroczystości wręczenia nagród i towarzyszącej imprezie wystawy poświęconej  Kościuszce – w tym nagrodzonych prac malarskich i graficznych.

Warto zwrócić przy okazji uwagę na przemówienie podczas Gali wicemarszałek Senatu, Marii  Koc,  która w zwięzły sposob wyjaśniła, dlaczego  obchody  Roku Tadeusza Kościuszki mają  szczególne znaczenie  wsród Polonii australijskiej,  generalnie emigracyjnej społeczności  ale i  nie tylko:

Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko narodowi polskiemu, ale i całej ludzkości, gdyż przyczynił się On do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, a jako krzewiciel idei wolności jeszcze za życia uznany został za ponad narodowego bohatera i wielkiego żołnierza wolności.
Tu w Australii postać Naczelnika i pamięć o Nim pełni szczególną rolę. Wszystko za sprawą innego wybitnego Polaka, badacza i podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, syna żołnierza Insurekcji Kościuszkowskiej, który zmuszony do opuszczenia Ojczyzny po Powstaniu Listopadowym podjął emigracyjną tułaczkę, którą w tamtych czasach dotkniętych było wielu Polaków. Będąc poza granicami Ojczyzny Edmund Strzelecki rozsławiał jej imię jako znakomity naukowiec, geolog, geograf i odkrywca. Przemierzając glob w poszukiwaniu nowych terenów eksploracji w 1839 roku dotarł na mało jeszcze wiedy znany i zbadany kontynent, jakim była Australia. Badając najwyższe pasmo górskie tego kontynentu Wielkie Góry Wododziałowe, nazwał ich najwyższy szczyt na cześć przywódcy insurekcji Górą Kościuszki.

To najwyższe wzniesienie Australii do dnia dzisiejszego nosi swą dumną nazwę, którą jest nazwisko wielkiego Człowieka, tak pięknie zapisanego na kartach historii świata. Bo nie ulega wątpliwości, że Tadeusz Kościuszko jest ponadczasowym bohaterem, uosobieniem najwyższych cnót i swobód, wśród których są te najważniejsze dla wszystkich narodów świata - suwerenność, niepodległość, samostanowienie i sprawiedliwość społeczna. (pełny tekst:  Puls Polonii)
Przywitanie gości przez młodzież z "Lajkonika"
Przyjazd wicemarszałek Senatu RP Marii Koc
wraz z konsul generalną RP w Sydney Reginą Jurkowską
Organizatorka Konkursu Ernestyna Skurjat-Kozek wraz
 z ministrem Ray'em Williamsem i Richardem Broinowskim







Aunty Iris White - Ngarigo Elder
Wicemarszalek Senatu RP - Maria Koc



Minister wielokulturowości NSW - Ray Williams


Richard Broinowski- członek Jurii Konkursu ogłasza wyniki


















Amelia Gnatek z Sydney - I nagroda muzyczna w kat. młodzieżowej














 Zdjęcia: Tomek Koprowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy