polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 31 października 2017

500 lat jednej z największych rewolucji w dziejach

Portret Marcina Lutra w kościele Św. Anny w Augsburgu
Fot. domena publiczna
Pięćset lat temu, dokładnie 31 października 1517 roku, mnich z zakonu augustianów Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, mających być podstawą do debaty o sprzedawanych przez Kościół odpustach. Datę tę uznaje się za początek reformacji  a jednocześnie największego rozłamu w Kościele katolickim .  Ale Marcin Luter tego dnia, pól tysiaca lat temu  nie wyobrażał sobie, że rozpoczyna jedną z największych rewolucji w dziejach.

Na rewolucję luterańską   wpłynęły zarówno deprawacja Kościoła rzymskiego, jak i nowożytne przemiany społeczeństw europejskich, w szczególności niemieckiego. Luter postawił ostrą diagnozę — w Kościele, a zwłaszcza w Rzymie, pleni się bezbożność i niemoralność. Zasiadający wówczas na Tronie Piotrowym Leon X nie posypał głowy popiołem, lecz obłożył Lutra ekskomuniką i ogłosił, że jest on wcielonym diabłem. Jednak to Marcin Luter miał rację — kolejni papieże i wyżsi rangą duchowni byli przeważnie zdemoralizowani i postępowali nie jak duszpasterze, lecz jak bezwzględni władcy świeccy.

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (3)

W trzeciej części naszego cyklu "Prawo spadkowe" mec. Rafał Rogusz wyjaśnia kto może złożyć roszczenia testamentowe i co staje się gdy zmarły nie pozostawił testamentu.

 Prawo spadkowe w NSW: Wolność spadkowa vs dziedziczenie ustawowe

Prawo spadkowe w NSW: Wolność testamentowa

W NSW istnieje dowolność, jeśli chodzi o osoby, którym możemy zapisać nasz majątek. Należy jednak pamiętać, że spadkodawca ma obowiązek zabezpieczyć w pierwszej kolejności potrzeby małżonków, konkubentów oraz dzieci (a także osób zależnych majątkowo). W przeciwnym razie osoby te mają prawo wystąpić do sądu z roszczeniem spadkowym (Family Provision Claim). Do grona potencjalnie uprawnionych należą również byli małżonkowie oraz partnerzy de-facto, czyli byli konkubenci i konkubiny.

poniedziałek, 30 października 2017

Andrzej Siedlecki: Piłsudski. Dla Polski żyć. (6)

Pomnik Piłsudskiego z córkmi w Sulejówku.
Fot. H.Kotowski/Wikimedia -cc
W Bumerangu Polskim przedstawiamy szósty i ostatni odcinek refleksji Andrzeja Siedleckiego na temat Józefa Piłsudskiego. Tekst jest ekstraktem z filmu dokumentalnego  pt. " Piłsudski. Dla Polski żyć", który otrzymał I nagrodę na Polonijnym Festiwalu  "Losy Polaków", organizowanym przez Fundację Polska-Europa-Polonia w Warszawie.


Lord D’Abernon, brytyjski dyplomata i pisarz stwierdził, że …gdyby Piłsudskiemu nie udało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej... nastąpiłby nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, ale zostałoby zagrożone samo istnienie zachodniej cywilizacji... bitwa pod Warszawą uratowała Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed... fanatyczną tyranią sowiecką".                              
 Leninowi plan opanowania Europy przez komunizm "po trupie Polski" nie udał się! Piłsudski z innymi uratował łacińską cywilizację. Kto uratuje ją teraz?!   

niedziela, 29 października 2017

Sydnejskie rzeźby nadmorskie znów ściągają tłumy

David Ball "Orb". Sculpture by the Sea. Fot. .Bajkowski
Australijski rzeźbiarz David Ball z Mittagong otrzymał główną nagrodę  60.000 dolarów  za rzeźbę „Orb”, która zaprezentowana została na tegorocznej plenerowej wystawie „Sculptures by the Sea”  nad morzem  we  wschodnich przedmieściach Sydney.

 2-kilometrowa  wystawa   ciągnąca się  od Bondi do Tamarama Beach prezentuje  ponad 100 rzeźb i instalacji wykonanych przez artystów z Australii i innych krajów, tym razem głównie z Japonii.  Wystawie towarzyszy ekspozycja małych form rzeźbiarskich umieszczona w rozbitym  wielkim namiocie w Marks Park.

sobota, 28 października 2017

Adam Szejnfeld: Bumerang

Bumerang to nieco tajemnicza broń przeznaczona do rzucania. Jego najważniejszą cechą jest dość niezwykła zdolność „powrotu” do ręki właściciela.

Oczywiście bumerang kojarzy nam się przede wszystkim z australijskimi Aborygenami, którzy wykorzystywali go zarówno podczas polowań, jak i do walki. Tymczasem mało kto wie, że tego typu broń była znana także w innych miejscach na świecie, między innymi w Europie. Ba! Podobno najstarszy bumerang, wykonany z ciosu mamuta, został znaleziony… w Polsce.

Śmiało można więc powiedzieć, że związek bumerangu z naszym krajem jest znacznie silniejszy niż pozornie mogłoby się wydawać. Zresztą wystarczy jeden rzut okiem na naszą scenę polityczną, by się utwierdzić w tym przekonaniu.

piątek, 27 października 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Odchudzanie a samopoczucie

Kondycja psychiczna pozornie nie jest związana z wagą. Tak samo jak (teoretycznie) nastrój nie ma wpływu na stan zdrowia; ewentualnie pogorszenie zdrowia skutkuje obniżeniem nastroju. Gdyby ludzki organizm działał w ten sposób, byłby tylko sumą samodzielnych części składowych.

Tworzone niegdyś samochody składały się z części i podzespołów, które w razie uszkodzenia nie wpływały na pozostałe części pojazdu. Zużyty silnik nie psuł świateł czy akumulatora, a i wymiana chłodnicy czy wycieraczek nie poprawiała kondycji pozostałych części. Teraz, kiedy producenci stosują nowe technologie, bywa, że awaria elektroniki blokuje inne mechanizmy, np. wyłącza sprawny mechanicznie silnik.

Organizm człowieka to jeszcze bardziej delikatna konstrukcja bazująca na harmonii poszczególnych elementów „fizycznych” (części ciała, tkanki) i „niefizycznych” (uczucia, nastrój, stres), które na siebie oddziałują. Zdaniem naukowców pozytywne nastawienie i dobry nastrój wpływają korzystnie na odporność i na skrócenie czasu choroby. Efekt „placebo” to też nic innego jak sukces wiary w wyleczenie i nastawienia (a więc ludzkiej psychiki) nad fizycznym realnym zagrożeniem zdrowia lub życia. Jesteście ciekawi, jak wobec tego ogólne zadowolenie wpływa na sukcesy (lub ich brak) w odchudzaniu?

czwartek, 26 października 2017

Wieczór ze sztuką aborygeńską Julianny Bednarowicz

Julianna Bednarowicz podczas wernisażu swych obrazów
w  Konsulacie RP w Sydney. Fot. K.Bajkowski
Konsulat Generalny w Sydney gościł wystawę prac polskiej artystki z Alice Springs, Julianny Bednarowicz. Wernisaż inspirowanych kulturą aborygeńską prac miał miejsce w piątek 20 października.

Julianna Bednarowicz, mieszkająca i tworząca w samym sercu Australii, stworzyła serię portretów inspirowanych kulturą aborygeńską we współpracy z dwunastoma artystami aborygeńskimi: Gloria Petyarre, Gracie Morton, Judy Watson, Kathleen Petyarre, Kudditji Kngwarreye, Long Jack Philipus, Paddie Sims, Polly Ngale, Willie Tungurray, Daniel Rex Japananngka, Violet Petyarre i Mary Dixon Nungurray. Artystka przedstawiła dwanaście unikatowych portretów łączących wizerunki znanych aborygeńskich artystów malarzy z ich własnymi pracami.

środa, 25 października 2017

"W Hołdzie Wolności". Koncert Andrzeja Jagodzińskego w Ashfield

Andrzej Jagodziński. Fot. Mat.promocyjne
Andrzej Jagodziński – zdobywca dwóch Fryderyków, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych w świecie polskich pianistów jazzowych wystąpi  w Sydney w  koncercie „W Hołdzie Wolności” z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości  Polski.  Koncert odbędzie się  16 listopada w Klubie Polskim w Ashfield.

"W hołdzie Wolności” to koncert najpiękniejszych piosenek patriotycznych i wolnościowych w znakomitych, oryginalnych aranżacjach. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wybitni Artyści polskiej sceny.To właśnie dzięki nim oraz genialnym aranżacjom Andrzeja Jagodzińskiego –doskonale znane pieśni i piosenki będące symbolem walki o wolność nabrały zupełnie nowego wymiaru.

Prezes przemówił i inni też…

Zjednoczona Prawica: Jarosław Gowin (Polska Razem),
Jarosław Kaczyński (PiS), Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska)
Prezes przemówił. Chodzi mu o sukcesy Polski, rozwój społeczny, gospodarczy i porządkowanie dziedzin życia społecznego. Wedle pana prezesa to jest wspierane przez społeczeństwo, które rozumie program i wie że ma do czynienia w Polsce z dobrą zmianą. Dobra zmiana jest dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego jakie mają poglądy. Jest zmianą dla Narodu. Pan prezes mówił że są wdzięczni za poparcie społeczne i za nie dziękował. Mówił że to podstawa ich motywacji do działania.

Prezes odwołał się do mało eksponowanego faktu – Polska po raz pierwszy została zaliczona do rynków rozwiniętych, to ogromny sukces, to zmiana statusu naszego kraju. To wydarzenie partykularne, odcinkowe, ale prezesowi chodzi o to, żeby status Polski i Polaków zmienił się na pełnoprawny. Realnie będziemy w Europie równymi wśród równych, jeżeli będziemy silni gospodarczo. Jeżeli będziemy mieli PKB na głowę, jak kraje za naszymi zachodnimi granicami.

wtorek, 24 października 2017

Obchody 145. rocznicy Polskiego Osadnictwa w Nowej Zelandii

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Christchurch
Fot. J.Borkowska-Surucic
 "Between the Waters" to program wydarzeń organizowanych w związku z obchodami 145. rocznicy Polskiego Osadnictwa w Nowej Zelandii. W Christchurch i w Wellingtonie odbyly się wydarzenia kulturalne prezentujące polską historię, muzykę, taniec, poezję, teatr i sztuki wizualne.

Australisjką Polonię reprezentował Teatr Fantazja z Sydney. Publiczność w Christchurch miała okazje obejrzeć sztukę "Serenada" pióra Slawomira Mrozka a w Wellington "Klub Kobiet Porzuconych" pióra Magdaleny Wołłejko.

poniedziałek, 23 października 2017

"Orzeł 2" w rajdzie samochodów o napędzie słonecznym

"Orzeł 2" na mecie World Solar Power Challenge Darwin
 - Adelaide. Fot. M.Thiele
Od wielu lat świat poszukuje źródeł czystej energii i inwestuje w rozwijanie nowych technologii, eliminujących zanieczyszczenie środowiska i powietrza. Naturalnym źródłem energii jest Słońce, wykorzystywane w nowych technologiach wielu urządzeń mechanicznych.  Jednym z takich urządzeń jest samochód o napędzie elektryczno-słonecznym, nad którego konstrukcją od kilkudziesięciu lat pracują tęgie głowy tego świata. Pierwszym i jedynym autobusem na świecie jest „Tindo Nr 1” w Adelajdzie, w 100% zasilany energią słoneczną, obsługujący linię C 99.


 W tym roku Australia celebrowała 30lecie Rajdu Samochodów o Napędzie Słonecznym, odbywających się co dwa lata na trasie Darwin Adelajda, pokonujących przestrzeń 3000 km - World Solar Power Challenge.. Silnik samochodu o napędzie słonecznym korzysta z energii słonecznej gromadzonej w bateriach. Zachmurzone niebo powoduje zwalnianie szybkości samochód. Podobne rajdy odbywają się nieustannie na wszystkich kontynentach świata, w krajach gdzie jest pod dostatkiem słońca.

niedziela, 22 października 2017

"Dwie korony". Nowy film o życiu o. Maksymiliana Kolbe w kinach


W rolę o. Kolbe wcielił się Adam Woronowicz.
Fot. kadr z filmu "Dwie korony"/mat.prasowe

Na ekrany  kin wszedł właśnie nowy film o polskim męczenniku, misjonarzu, dziennikarzu o genialnym umyśle, założycielu w 1917 roku Rycerstwa Niepokalanej a od 1982 roku świętym Kościoła katolickiego  -  o. Maksymilianie Kolbe. Film „Dwie Korony”  w reżyserii Michała Kondrata,   ukazuje nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci.

Tworcą filmu jest młody człowiek -  Michał Kondrat  z wykształcenia  ekonomista, z pasji reżyser i polityk, a z serca chrześcijanin. Prowadzi firmę KONDRAT-MEDIA, zajmującą się produkcją i dystrybucją wartościowych filmów. Jego pierwszy film "Jak pokonać Szatana" zdobył w maju 2014 Grand Prix XXIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Niepokalanowie. Kolejnym jego filmem był "Matteo", do którego muzykę napisał Michał Lorenc.

Postęp nie czeka na nikogo…

Port House in Antwerp by Zaha Hadid Architects.
Fot. B.Boom (Wikimedia - CC BY 2.0)
Postęp nie czeka na nikogo, a innowacje są kluczowe nie tylko dla rozwoju, ale także i może przede wszystkim do przetrwania. Ponieważ otoczenie nie jest statyczne, przeciwnie jest dynamiczne. Co więcej, jest motywowane swoją własną dynamiką. To powoduje, że ten, kto nie jest najlepszy, jest nadążny – jest za, jest przegranym, nie ma mniej wygrywających. Ten, kto nadaje ton i wyznacza trendy jest numerem jeden, inni oglądają się na niego.
 
Trzeba się na poważnie zastanowić nad paradygmatem rozwoju generalnego, w który pozwoli na nowe opisanie rzeczywistości i wskazanie wizji przyszłości. Wizji, która da ludziom coś więcej niż szansę i nadzieję.

sobota, 21 października 2017

Samopodpalenie pod PKiN. Gniew i frustracja

Trybuna honorowa przed Pałacem Kultury w Warszawie.
Fot. Warszawikia (CC BY-SA 2.5)
Trudno przejść obojętnie obok tego, co wydarzyło się w Warszawie. Przed Pałacem Kultury podpalił się mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że był to akt sprzeciwu wobec działalności PiS-u. W internecie krąży jego list, który kończy się słowami – „Chciałbym, aby prezes PiS i PiS-owska nomenklatura przyjęła do wiadomości, że moja śmierć bezpośrednio ich obciąża, i że mają moją krew na swoich rękach”.

 Co wiadomo o tym człowieku? Radio RMF podaje, że to mieszkaniec małopolskich Niepołomic, ma 54 lata i od dłuższego czasu leczy się na depresję.

piątek, 20 października 2017

Konferencja prasowa grupy "Polvision" - Save Ashfield Polish Club

Przedstawiciele zarządu Polvision na konferencji prasowej.
Od lewej: Wacław Jagoszewski, dr Kaja Łukaszewicz,
Magdalena Maciejak, Marianna Łacek, Jerzy Maciejak,
Joanna Fenik i Wojtek Wawrzyński. Fot. K.Bajkowski
Przywrócenie  demokratycznych procedur w działalności Klubu, wyeliminowanie praktyki pozbawiania członkostwa osób o odmiennych opiniach i  powstrzymanie rażącej niegospodarności w zarządzaniu Klubem to główne  punkty postulatów jakie wysuwa pod adresem Zarządu Klubu Polskiego w Ashfield nowa, społeczna  grupa  polonijna z Sydney pn. Polvision - Save Ashfield Polish Club. W niedzielę jej przedstawiciele   zorganizowali  pierwsze spotkanie z mediami polonijnymi.

Po bulwersujących polonijną opinię publiczną  wydarzeniach z 19 marca  br. pod Klubem Polskim w Ashfield  (zob. naszą relację: Polacy protestowali przed Klubem Polskim w Ashfield),  grupa członków, byłych członków i osób niedopuszczonych do członkostwa w Klubie Polskim w Ashfield  utworzyła społeczną organizację pod nazwą "Polvision".  Na stronie internetowej organizacji czytamy:  Trudności z jakimi  boryka się Klub są bodźcem do podjęcia zdecydowanej akcji. Wielu obecnych oraz dawnych członków Klubu a także liczni przedstawiciele polskiej społeczności z sydnejskiej metropolii deklaruje podjąć działania, których celem jest odzyskanie praworządności w Klubie oraz przywrócenie tej instytucji należytej pozycji w polskim społeczeństwie.

czwartek, 19 października 2017

Nagrody Festiwalu "Losy Polaków". Trzy dla Australii

Reżyser Paweł Woldan - przewodniczący jury XII
Polonijnego Festiwalu "Losy Polaków" ogłasza werdykt.
Fot. mat.prasowe
Andrzej Siedlecki , Ernestyna Skurjat-Kozek , Maria Bukowska, Josef Miller oraz  Marek Baterowicz to australijscy laureaci nagród   XII Polonijnego Festiwalu „Losy Polaków 2017”  organizowanego przez Fundację Polska-Europa-Polonia  z Warszawy.

Komitet Organizacyjny Festiwalu „Losy Polaków 2017”  ogłosił w poniedziałek  wyniki  konkursu. Na Festiwal nadesłano ponad 80 filmów, programów telewizyjnych, programów radiowych,  multimedialnych oraz nagrań muzycznych  z Australii, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czeskiej Republiki, Białorusi i Polski. Wiele prac było związanych szczególnie z Rokiem Tadeusza Kościuszki, Marszałka Jozefa Piłsudskiego i Generała Jozefa Hallera oraz przygotowania do przypadającej w roku przyszłym 100-ej rocznicy Odzyskania Niepodległości .

środa, 18 października 2017

Harcerskie zajęcia wakacyjne

Harcerska wędrówka na Manly
30 września nasza młodzież harcerska odbyła dziesięciokilometrową wędrówkę ze Spit Bridge do Manly wzdłuż wybrzeża.  W Manly trafiliśmy na koncert Jazowy i tłumy ludzi!  Na plaży odbyły się zajęcia, zjedliśmy pizzę, dobre lody i promem wróciliśmy do miasta.
 
 
W ostatnia sobotę szkolnych wakacji 7 października brać harcerska wybrała się na wycieczkę do FLIP OUT w Punchbowl.  Wszyscy próbowali swoich sił, zdolności w akrobatycznym podskakiwaniu na trampolinie.

wtorek, 17 października 2017

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (2)

Na pewno wielu z nas zadaje sobie pytanie czy to, co po sobie pozostawimy po śmierci  - mienie i zasoby finansowe - trafią w ręce osób zgodnie z naszym życzeniem. Dziś w drugiej części naszego  cyklu  - Prawo spadkowe w NSW, mec. Rafał Rogusz wyjaśnia, kiedy testament jest ważny i co się dzieje gdy nie ma testamentu.
 
 

poniedziałek, 16 października 2017

Andrzej Siedlecki: Piłsudski. Dla Polski żyć. (5)

Marszałek Józef Pilsudski
Fot. W.Pikiel (domena publiczna)
10-go listopada 1918 roku po 16-stu miesiącach więzienia, z Magdeburga do Warszawy wraca owiany legendą, Józef Piłsudski. Witany entuzjastycznie przez oczekujący tłum powiedział: „Obywatele! Zawsze służyłem i służyć będę życiem swoim, krwią ojczyźnie i ludowi polskiemu. Witam was krótko, gdyż jestem przeziębiony – bolą mnie gardło i piersi”. Krótko, treściwie i po ludzku!



11 listopada Rada Regencyjna przekazuje mu władzę i Piłsudski obejmuje stanowisko wodza naczelnego Wojska Polskiego. Błyskawicznie ogłasza ochotniczy pobór do wojska. Stawia  się ponad 100 tysięcy ochotników. 18 listopada radiostacja w Cytadeli Warszawskiej wysyła do zagranicznych rządów, podpisaną przez Marszałka oficjalną depeszę o powstaniu Państwa Polskiego.

W Wollongong budują replikę polskiego samolotu!

 PZL P.11c w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Fot. Wikipedia cc
Sekcja Historyczna dziająca przy  Związku Polskim w Wollongong  rozpoczęła bardzo ciekawy, odważny i dość nietypowy projekt. Jej członkowie:  Andrzej Krajewski,  Zbyszek Patynowski, Antoni Suryak i Peter Daly postanowili zbudować stacjonarną replikę polskiego samolotu myśliwskiego z okresu sprzed II wojny światowej zwanego potocznie „jedenastką”.  O tym niezwykłym projekcie Polaków z rejonu Illawarra (na południu Sydney) a także powstałym tam rok temu - Illawarra Polish Museum pisze brat pomysłodawcy, Bogdan Krajewski.

Jakiś czas temu, mój brat Andrzej Krajewski, który jest pasjonatem historii, doszedł do wniosku, że byłaby to niepowetowaną stratą, gdyby losy wielu Polaków przybyłych na tereny Illawarra po zakończeniu II wojny światowej, ale także tych którzy od bardzo dawna osiedlali się w rejonie Illawarra, poszły w zapomnienie. Wiele razy rozmawiając z nim, słyszałem: „Czas nieubłaganie gna do przodu, ludzie ci się starzeją (takie niestety jest życie) i umierając, zabierają ze sobą swoje historie o tym jak przeżyli wojnę, Syberię czy Bitwę o Anglię. Jest to ostatnia szansa, żeby losy tych ludzi zebrać, spisać i udokumentować. Gdy się tego nie zrobi, będzie to wielka szkoda i bezpowrotnia strata. Trzeba te historie, w jakiś sposób zatrzymać”. 

niedziela, 15 października 2017

Fotoreportaż z Gali Kościuszkowskiej w Rhodes

Joseph Miller i Maria Bukowska - nagrodzeni
w Konkursie Kościuszkowskim przed
 oficjalnym australijskim banerem Roku
Kościuszki . Fot. T.Koprowski
Gala Międzynarodowego Konkursu Kosciuszkowskiego, która odbyła się we wtorek, 3 października  w sydnejskiej dzielnicy Rhodes  pozostanie na długo  w pamięci wielu jej uczestników i  gości zarówno z parlamentu stanowego NSW jak i polskiego Senatu ale także szerokiej rzeszy przedstawicieli Polonii. Najbardziej jednak  tym, którzy uczestniczyli w ogłoszonym  w lutym przez Kościuszko Heritage Inc.   konkursie  a szczególnie tym, którzy zostali wyrożnieni  i odebrali nagrody  bezpośrednio na uroczystości. 

Bumerang Polski  patronował medialnie Konkursowi. Nasza relacja filmowa z Gali wraz z pelną listą nagrodzonych osób jest dostępna   tu i na kanale You Tube   -  BumerangMedia.
  Dziś przedstawiamy  fotoreportaż Tomka Koprowskiego z  uroczystości wręczenia nagród i towarzyszącej imprezie wystawy poświęconej  Kościuszce – w tym nagrodzonych prac malarskich i graficznych.

sobota, 14 października 2017

NEVER GIVE UP! Canberra i Kościuszko National Park

Wjazd do Narodowego Parku Kościuszki. Fot. P.Dzierzgowski
Kolejny dzień spędziłem w drodze do Canberry. Ciekawostką jest to, że stan Capital Territory jest jakby wydzielonym terenem w Nowej Południowej Walii. Po drodze udało mi się zobaczyć takie miejsca jak Fitzroy Falls i dolinę z widokiem na jezioro George. Było to o tyle ciekawie, że jest to spory i otwarty teren, który szczególnie upodobali sobie paralotniarze. Kilkadziesiąt kolorowych czaszy i zmagania w powietrzu można obserwować, ze specjalnie przygotowanego punktu widokowego. Bardzo miło jest na to wszystko patrzeć, jednak trzeba ruszać dalej. Tego wieczora dojechałem do stolicy z myślą, że odkryję ją na nowo.

Moja wycieczka do Canberry,

która jest nadzwyczaj spokojnym miejscem, opierała się głównie na zwiedzaniu. Mój plan to zobaczyć stolicę od wewnętrznej strony. Kiedy byłem tu pierwszy raz, byłem w szoku, przeszedłem prawie całe miasto i spotkałem może kilku ludzi. Podejrzewam, że było to spowodowane tym, że zbliżał się Nowy Rok. Pewnie większość mieszkańców wyjechało obchodzić ten czas w Melbourne lub w Sydney. Teraz wszystko się zmieniło, jest ruch i większość atrakcji jest otwarta dla zwiedzających. Szczególnie zależało mi na wejściu do parlamentu i tym razem się udało.

piątek, 13 października 2017

Roman Korban: Skandal w Polskim Klubie w Ashfield

Jeszcze nigdy w historii naszej diaspory, ani w innym jakimkolwiek klubie, prezes, zarząd - przypadkowa grupa ludzi w tajemnicy przed członkami, społecznością nie pozwoliła sobie na rozdysponowanie tak ogromnych sum, na niewiadome cele, jak dopuścił się tego obecny prezes Klubu Polskiego w Ashfield...  A przecież to jest arcyważne,  za ile prezes przy poparciu zarządu, chce okaleczyć mały skrawek od 50 lat polskiej ziemi – najstarszy ślad polskości w Sydney. Na tym swoim drogim skrawku witaliśmy naszego papieża, polską ekipę olimpijską i celebrowaliśmy jej sukcesy w roku 2000, świętowaliśmy rocznice narodowe.  - pisze dr Roman Korban w  kolejnym odcinku  swej dogłębnej analizy o skandalicznej sytuacji jaka zapanowała w Polskim Klubie w Ashfield.

Zob. poprzednie części analizy dr. Romana Korbana:

Roman Korban: O posznowanie Klubu wnoszę...
Roman Korban: Sfałszowane obchody 50-lecia Klubu

Jak wynika z najwcześniejszych klubowych zapisów, protokołów, sprawozdań, pisanych i podpisywanych przez prezesa Klubu Polskiego w Ashfield od początku swego rządzenia, propagował on, zachęcał wprost otumaniał swoich członków pomysłem sprzedaży klubu. W tym celu pod  wielokrotnie powielanym, wręcz nadużywanym hasłem „klub umiera” lub „tonie w bagnie długów”, niczym Mojżesz obiecywał, że jak tylko klubowa trzoda zaakceptuje jego strategię sprzedaży, obdarzy zaufaniem i pozwoli bez społecznej kontroli dysponować sumą uzyskaną z tej transakcji, to on jako bankowy fachowiec zrobi z nich najlepszy użytek.

czwartek, 12 października 2017

Polonijny Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Polonijny Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania
 Niepodległości Polski. Fot. Wspólnota Polska
W dniu 10 września br. na posiedzeniu w Gdańsku ukonstytuował się Polonijny Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w skład którego weszli przedstawiciele dwóch największych organizacji polonijnych w osobach: Teresy Berezowskiej – Przewodniczącej Rady Polonii Świata  i Tadeusza Adama Pilata – Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” - Dariusza Piotra Bonisławskiego.
W skład Polonijnego Komitetu weszli również przedstawiciele organizacji polonijnych: Waldemar Tomaszewski (Akcja Wyborcza Polaków na Litwie), Andżelika Borys (Związek Polaków na Białorusi), Frank Spula i Bożena Kamiński (Kongres Polonii Amerykańskiej), Helena Miziniak (Rada Polonii Świata), Aleksander Zając (Rada Polonii Świata), Teresa Sygnarek (Europejska Unia Wspólnot Polonijnych), dr Jolanta Tatara (Kongres Oświaty Polonijnej) oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Biuro Polonijne Kancelarii Senatu RP reprezentował Dyrektor Grzegorz Seroczyński.

środa, 11 października 2017

Bal Federacji Polskich Organizacji w NPW po raz drugi

David Clarke - członek Parlamentu NSW otrzymuje
odznakę "Polskiej Flagi" na Balu Federacji Polskich
Organizacji NPW. Fot. B.Filip
W sobotni wieczór, 16 września 2017 roku, już po raz drugi, odbył się Bal Federacji Polskich Organizacji w NPW.

Sala Klubu Polskiego w Bankstown zapełniła się pokaźnym gronem gości – wśrod nich goście honorowi: pp. Anna i Andrzej Kołakowscy z Polski, którzy przyjechali na zaproszenie “Stowarzyszenia Nasza Polonia” na cykl wykladów i koncertow, Konsul Generalna RP w Sydney, pani Regina Jurkowska, członek parlamentu stanowego w Nowej Południowej Walii, David Clarke z małżonką.

Wszystkie przygotowane stoliki były zajęte. Przybyło dosyć dużo gości, wiec organizatorzy musieli jeszcze dostawić kilka stolików.

wtorek, 10 października 2017

Nasi jadą do Rosji! Internet szaleje...

Po meczu z Czarnogórą.  Pierwszy awans Polski na Mundial
od 12 lat. Fot. Twitter/(screenshoot)
Tylko niech nie zwiedzają Łubianki”, „Sprawdźcie, czy bilet nie jest w jedną stronę”, „To pierwsze pokolenie Polaków od 1612, które cieszy się, że jedzie do Rosji” – memy i komentarze z okazji awansu polskiej reprezentacji na Mistrzostwa Świata po wygranym meczu z Czarnogórą zalewają internet.

Ten mecz po prostu trzeba było wygrać – z trybun Stadionu Narodowego w Warszawie naszym kibicował sam Andrzej Duda, który nie posiadał się z radości, kiedy Polska pokonała Czarnogórę 4:2. Dla polskiej reprezentacji oznacza to awans i udział w Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji.

poniedziałek, 9 października 2017

"Sztuka czułości" czyli australijskie spotkania ks. Jana Kaczkowskiego

Wrażliwość na drugiego, choćby nie wiem jak był inny, choćby nie wiem jak był dziwny, jest właściwie kryterium zbawienia. (... ) Zatem jeśli na przykład przestaniecie walczyć o relacje z najbliższymi, to będzie coś najgorszego, co możecie w życiu zrobić.
Ks. Jan Kaczkowski

Miliony Polaków pokochały Księdza Jana Kaczkowskiego za jego wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Dziesięć miesięcy przed śmiercią odwiedził Australię.
Wzruszające i dramatyczne opowieści oraz wypowiedzi księdza Jana w Australii zostały  opisane  przez Joannę Podsadecką  w wydawanej właśnie książce nakładem  oficyny  wydawniczej WAM.

niedziela, 8 października 2017

Kabaret prowincjonalny

Tak GPC straszyła Polaków 14 września br.
Fot. Twitter
Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który wyjątkowo odbył się w połowie września, wystąpił Jan Pietrzak z koncertem pod wymownym tytułem „Z PRL do Polski”. Podczas tego koncertu poruszył szereg tematów od Kuronia i Michnika przez bitwę warszawską i powstanie warszawskie po współczesność. Stwierdził m.in., że „Polacy walczyli zawsze o wolność waszą i naszą. W przeciwieństwie do Rosjan, którzy zawsze walczyli o zniewolenie innych narodów. Zawsze!”. Odniósł się również do ćwiczeń Zapad-2017: „Kiedy my sobie tutaj świętujemy 16 i 17 września, na wschodniej granicy oni przeprowadzają manewry, zbiry. ZBiR – Związek Białorusi i Rosji – to są manewry, żeby przeprowadzić napaść na Polskę”[1].
 
Rozpętywanie histerii w związku z białorusko-rosyjskimi manewrami Zapad-2017 osiągnęło szczyt w połowie września i wystąpienie Pietrzaka w Opolu wpisywało się tutaj w trend ogólny, tzn. taki, w którym wszyscy spadkobiercy etosu solidarnościowego – na co dzień śmiertelnie ze sobą skłóceni – mówili jednym głosem. Niczym zwierzęta w Boże Narodzenie. „Gazeta Polska Codziennie” dała 14 września tytuł na pierwszej stronie: „Putin szykuje inwazję na Polskę”[2]. A w tle zdjęcie rosyjskich czołgów T-14 podczas defilady na placu Czerwonym w Moskwie. Wtórował jej z przeciwnego bieguna politycznego portal tvn24.pl cytując czeskiego gen. Petra Pavela (szefa Komitetu Wojskowego NATO), wedle którego manewry Zapad-2017 „mogą być postrzegane jako przygotowanie do wielkiej wojny”[3]. A w telewizji TVN wystąpił niezawodny w takich sytuacjach pan Paweł Kowal, który stwierdził m.in., że społeczeństwo rosyjskie żyje „w cieniu wojny”, a „od stu lat Rosjanie z kimś walczą”, podczas gdy „społeczeństwa Zachodu żyją w pokoju”[4].

sobota, 7 października 2017

Kiedy powinniśmy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości?

Obchody Narodowego Święta Niepodległości
 (fot. P. Matyjaszczyk,  Creative Commons 3.0)
Odzyskanie niepodległości przez Polskę świętujemy co roku 11 listopada – czy jednak słusznie? Niektóre środowiska światopoglądowe uznają, że dużo lepiej byłoby celebrować 7 października, a więc dzień, w którym w 1918 r. Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość naszego kraju. A może istnieje jeszcze jakieś inne wyjście? Przeczytajcie Wielogłos redaktorów portalu historycznego  Histmag.org i sprawdźcie, co na ten temat oni sądzą. A co wy myślicie na ten temat?

Sebastian Adamkiewicz, publicysta: Polacy rzadko kiedy mają szczęście do dat, bo wiele ważnych dla nas wydarzeń historycznych rozkładało się na wielomiesięczne, a nawet wieloletnie procesy. Zresztą to samo dotyczy także wielu innych krajów i ich historii. Dzieje rzadko kiedy da się ograniczyć do jednego dnia. Zawsze będzie on czysto symboliczny.
Spór o datę trwał od początku. Socjaliści świętowali już 7 listopada, w rocznicę powołania tzw. rządu ludowego Ignacego Daszyńskiego, narodowcy przesuwali obchody na styczeń wspominając powołanie w 1919 roku rządu Paderewskiego. W tym czasie Polska uzyskała też międzynarodowe uznanie. 7 października był celebrowany przez nielicznych konserwatystów odsuniętych na margines życia politycznego. Obchody rocznicy niepodległości były więc niezwykle pluralistycznym zagadnieniem.

NEVER GIVE UP! Australia: Sydney i okolice

Sydnejska Opera nocą. Fot. P.Dierzgowski
Po Nowej Zelandii witam Was w nowej serii moich przygód. Tym, którzy śledzili moją podróż bardzo dziękuję i oczywiście zapraszam do zapoznania się z nową relacją.

Zobacz poprzednie odcinki samotnej podróży Piotra Dzierzgowskiego w Nowej Zelandii: NEVER GIVE UP!

Dotarłem do Australii i rozpoczynam kolejny etap podróży. Wielu z Was moi drodzy czytelnicy pewnie czekało na to, kiedy wreszcie wyruszę w drogę. Muszę przyznać, że pisanie na bieżąco było  dosyć trudne ze względu na to jak duży jest ten kraj i jak wiele jest do zobaczenia. Udało mi się tylko opisać na Facebooku w skrócie każdy dzień. Mam nadzieję że śledziliście moje poczynania i ten artykuł będzie swoistym uzupełnieniem szczegółów całej podróży.

piątek, 6 października 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Zdrowa dieta nastolatka

Dorastające dziecko, wchodzące w okres buntu, to nie lada partner w negocjacjach jakichkolwiek warunków rodzinnej (ko)egzystencji. Wynoszenie śmieci, chodzenie spać przed północą, zakupy… kompromis w żadnej z tych kwestii nie jest oczywisty. A kiedy zależy Wam na tym, by Wasz syn lub córka zdrowo się odżywiali?


-----------------------------------
UWAGA! Spotkanie z Konradem Gacą online! - szczegóły pod artykułem.
-----------------------------------
 
Zwyczaje żywieniowe wynosimy z domu rodzinnego i kultywujemy w swoim dorosłym życiu. Jeśli pewne kwestie wymagają poprawy, ich zmiana na dalszym etapie rozwoju nie jest już taka prosta. Wpływ grup rówieśniczych oraz mody sezonowe dodatkowo komplikują sprawę.

czwartek, 5 października 2017

Polskie światowe dziedzictwo UNESCO. Wystawa w Sydney

Wystawa fotograficzna polskich obiektów wpisanych na
listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Fot. Konsulat RP w Sydney
Po raz kolejny za kadencji Pani Konsul Generalnej, Reginy Jurkowskiej, narożny budynek przy 10 Trelawney Street, sydnejskiej dzielnicy Woollahra stał się miejscem polskiej wystawy plenerowej. Na białym tle parkanu okalającego siedzibę konsulatu pojawiły się kolorowe fotografie najcenniejszych polskich zabytków i krajobrazów. Brodate żubry w nieskazitelnej zieleni Puszczy Białowieskiej, drewniane kościółki Podkarpacia, Kraków, Toruń, Malbork, Kazimierz Dolny, Warszawska Starówka, zabytkowa kopalnia w Tarnowskich Górach...  – to obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zarówno liczni przechodnie jak i zmierzający do konsulatu goście przystawali, aby popatrzeć na barwne obrazy pyszniące się w promieniach wiosennego słońca. Z niekłamaną satysfakcją można było usłyszeć wypowiadane w różnych językach pozytywne  komentarze.

środa, 4 października 2017

The International Kosciuszko Bicentenary Competition. Wyniki

Michał Skarżynski odbiera I nagrodę w kat. muzyka na Gali
Kosciuszko Bicentenary Competition w Sydney.
Fot. K.Bajkowki
Zuzanna Kamusińska z Brisbane,  Grażyna Kostawska z Ursusa,  Margarita Schultz z Buenos Aires, Paweł Dobrucki z Cieszyna,  Krzysztof Derwiński, Anna Zamecznik i Zofia Kaszubska z Melbourne i Michał Skarżynski  z  Warszawy  a  w kategorii młodzieżowej Grupa pod kier. Krzysztofa Izdebskiego z Wiśniewa, Oskar Leja i Amelia Gnatek  z Sydney zostali laureatami pierwszych nagród  Międzynarodowego  Konkursu Muzyczno-Graficznego i Literackiego -  The International Kosciuszko Bicentenary Competition zorganizowanego przez Kosciuszko Heritage Inc. z Sydney.

Konkurs został zorganizowany  z okazji  ogłoszenia przez polski Sejm i Senat a także UNESCO bieżącego roku Rokiem Tadeusza Kościuszki  w 200. rocznicę  jego śmierci .
Gala konkursu rozpoczętego 4 lutego z zakończonego 31 lipca odbyła się wczoraj  w  Rhodes Community Centre w Sydney.   Gośćmi  honorowymi  uroczystości  byli:  wicemarszałek Senatu RP -  Maria Koc i reprezentant premier Nowej Południowej Walii , Gladys Berejiklian - Ray Williams.  

wtorek, 3 października 2017

Polscy posłowie na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym

Od lewej: Marysia Hock, Prezes Dożynek w Adelaide; Jerzy
Matuszny, Minister, Poseł na Sejm RP, PiS; Edward Dudziński,
 Prezes FPO SA; Marysia Thiele, Kościuszko Heritage Inc,
Radio Polonia w Adelaide SA; Paweł Pudłowski, Poseł
 na Sejm RP, Nowoczesna; Piotr Buszta, Charge d'Affaire
Ambasady RP w Australii; Paweł Zając,ko Administrator
 Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Tatry; Raymond Hill,
 reprezentujący Honorowego Konsula RP Gosię Hill;
Kazimierz Matuszny, Poseł na Sejm RP, PiS.
W Adelajdzie, w dniach od 25 do 29 września, trwał   Międzynarodowy Kongres Astronautyczny IAC, 2017, w którym uczestniczyła Polska delegacja Parlamentarna ds. Przestrzeni Kosmicznej.

Wśród przybyłych Parlamentarzystów Rzeczpospolitej Polskiej, Adelajda gościła Pana Jerzego Materna, w randze przewodniczącego delegacji, reprezentującego partię polityczną Prawo i Sprawiedliwość, pana Pawła Pudłowskiego, w randze wiceprzewodniczącego delegacji, reprezentującego partię Nowoczesna, oraz pana Kazimierza Matusznego, wiceprzewodniczącego delegacji, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. Polskim Parlamentarzystom towarzyszył pan Piotr Buszta, Chargé d`Affaire Ambasady Polskiej w Australii.

Porady prawne Rafała Rogusza: Prawo spadkowe w NSW (1)

Na pewno wielu z nas zadaje sobie pytanie czy to, co po sobie pozostawimy po śmierci  - miene i zasoby finansowe - trafią w ręce osób zgodnie z naszym życzeniem. Czy zatem warto sporządzić dokument, przed którym tak się bronimy, bo przecież jeszcze nie umieramy - dokument zwany  testamentem? Jakie warunki muszą być zatem spełnione aby taki dokument był ważny i gdzie go przechowywać? I wreszcie czy można podważyć testament?  W Bumerangu Polskim rozpoczynamy cykl artykułów sydnejskiego prawnika  mec. Rafała Rogusza na temat prawa spadkowego.


Prawo spadkowe w NSW: Czy i dlaczego warto sporządzić testament?
Jeśli zależy nam by pieniądze i mienie, które po sobie pozostawimy trafiły w ręce osób zgodnie z naszym życzeniem, lub chcemy uniknąć niedomówień, podziału rodziny i kłótni o majątek, odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK.

poniedziałek, 2 października 2017

Hiszpania: to już nie będzie to samo państwo

Flaga seperatystów katalońskich.
Fot. Casa Vídua Marfà (Barcelona)
CC BY-SA 3.0
Kataloński rząd poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że 90% głosujących w referendum opowiedziało się za niepodległością tego regionu, a tylko 8% było przeciwnych. Pozostałe głosy były nieważne.
W niedzielnym referendum wzięło udział ok. 2,26 mln osób, czyli około 42,3% uprawnionych do głosowania.
 
Jak poinformował rzecznik rządu Katalonii Jordi Turull, nie przeliczono kart do głosowania, które zostały skonfiskowane przez hiszpańską policję podczas interwencji w lokalach wyborczych.
Turull powiedział też, że podczas starć z policją zostały ranne co najmniej 844 osoby. Obrażenia odniosło też 33 policjantów.

Zgodnie z przyjętym we wrześniu przez kataloński rząd Aktem Przejściowym,  w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników referendum Katalonia ma samodzielnie ogłosić niepodległość.
info: Sputnik Polska
 
 
Komentarz Krakauera:
 
Hiszpania się skończyła. W ten sposób należy podsumować wydarzenia, jakie miały miejsce wczoraj w niedzielę w Katalonii. Rząd w Madrycie uznał referendum niepodległościowe w Katalonii za nielegalne i zabronił jego przeprowadzania. Doszło do zajmowania kart do głosowania, przejmowania lokali komisji wyborczych oraz blokowania do nich dostępu ludziom.