polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 23 sierpnia 2017

Wędrówki po Polsce: Głogów - piastowskie miasto

Główny deptak Starego Miasta w Głogowie.
Fot. E.Michałowska - Walkiewicz
Niektórzy historycy uważają, że osada Lugidunum z mapy Ptolemeusza, to Głogów.  O tym, że ptolemeuszowska miejscowość była Głogowem, wynika z jej położenia względem innych miejscowości Śląska. Nie mamy jednak pewności co do powyższej tezy, gdyż mapa Ptolemeusza jest bardzo niedokładna.

To stare piastowskie miasto, umiejscowione jest nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie. Leży on w północnej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu Pradoliny Barucko- Głogowskiej i Wzgórz Dalkowskich. Miasto to tak jest usytuowane, ze doskonały jest do niego dojazd z Wrocławia, Jeleniej Góry, Kalisza a także Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto to posiada ogromne zaplecze restauracyjno -hotelowe. Każdy turysta znajdzie tu na pewno odpowiedni dla siebie posiłek i na wysokim poziomie nocleg.

 Historia
Ratusz w Glogowie
Głogów jest jedną z najstarszych miejscowości Polski. Głogowski gród, założony został w X wieku przez plemię słowiańskie Dziadoszan. Plemienny gród został zdobyty przez Mieszka I, który w 989 roku zbudował tu nowy bardziej rozbudowany gród. Wnętrze grodu stanowiły liczne budynki o konstrukcji zrębowej ustawione w sposób równoległy do ulicy. W latach 1010 i 1017 wojska niemieckie Henryka II, znalazły się dwukrotnie w Głogowie, lecz całe szczęście, że do oblężenia grodu nie doszło. W roku 1157, Głogów zdobył Fryderyk I Barbarossa, który spalił prawie doszczętnie gród. W roku 1180, pod rządami Konrada Laskonogiego oraz Władysława Wygnańca odbudowany został Głogów, w którym książę Konrad zbudował pierwszy murowany zamek książęcy i siedzibę kasztelanii.

Wojna trzydziestoletnia
W czasie trwania wojny trzydziestoletniej, Głogów zamieniony został w twierdzę. Był on oblegany i zdobywany przez wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, szwedzkie i austriackie. W czasie wojen napoleońskich, kwaterowały to polskie wojska Henryka Dąbrowskiego oraz 4 Szwadron Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego. Po zlikwidowaniu murów miejskich i umocnień oblężniczych Głogowa, miasto przeżyło rozkwit budowlany, a liczba ludności znacznie wzrosła. W roku 1905, władze miasta zaangażowały Josefa Stübbena, jednego z najbardziej cenionych planistów niemieckich, do stworzenia planu rozwoju miasta.

Zamek Książąt Głogowskich
 
Twierdza głogowska

W 1945 roku, miasto zostało ponownie zamienione w twierdzę przez władze niemieckie. Głogów był przez 6 tygodni oblegany przez wojska radzieckie, które go zniszczyły w bardzo dotkliwy sposób.  W tej chwili odbudowane i urocze miasto, jest cenną perełka turystyczną.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy