polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 23 sierpnia 2017

Wędrówki po Polsce: Głogów - piastowskie miasto

Główny deptak Starego Miasta w Głogowie.
Fot. E.Michałowska - Walkiewicz
Niektórzy historycy uważają, że osada Lugidunum z mapy Ptolemeusza, to Głogów.  O tym, że ptolemeuszowska miejscowość była Głogowem, wynika z jej położenia względem innych miejscowości Śląska. Nie mamy jednak pewności co do powyższej tezy, gdyż mapa Ptolemeusza jest bardzo niedokładna.

To stare piastowskie miasto, umiejscowione jest nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie. Leży on w północnej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu Pradoliny Barucko- Głogowskiej i Wzgórz Dalkowskich. Miasto to tak jest usytuowane, ze doskonały jest do niego dojazd z Wrocławia, Jeleniej Góry, Kalisza a także Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto to posiada ogromne zaplecze restauracyjno -hotelowe. Każdy turysta znajdzie tu na pewno odpowiedni dla siebie posiłek i na wysokim poziomie nocleg.

 Historia
Ratusz w Glogowie
Głogów jest jedną z najstarszych miejscowości Polski. Głogowski gród, założony został w X wieku przez plemię słowiańskie Dziadoszan. Plemienny gród został zdobyty przez Mieszka I, który w 989 roku zbudował tu nowy bardziej rozbudowany gród. Wnętrze grodu stanowiły liczne budynki o konstrukcji zrębowej ustawione w sposób równoległy do ulicy. W latach 1010 i 1017 wojska niemieckie Henryka II, znalazły się dwukrotnie w Głogowie, lecz całe szczęście, że do oblężenia grodu nie doszło. W roku 1157, Głogów zdobył Fryderyk I Barbarossa, który spalił prawie doszczętnie gród. W roku 1180, pod rządami Konrada Laskonogiego oraz Władysława Wygnańca odbudowany został Głogów, w którym książę Konrad zbudował pierwszy murowany zamek książęcy i siedzibę kasztelanii.

Wojna trzydziestoletnia
W czasie trwania wojny trzydziestoletniej, Głogów zamieniony został w twierdzę. Był on oblegany i zdobywany przez wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, szwedzkie i austriackie. W czasie wojen napoleońskich, kwaterowały to polskie wojska Henryka Dąbrowskiego oraz 4 Szwadron Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego. Po zlikwidowaniu murów miejskich i umocnień oblężniczych Głogowa, miasto przeżyło rozkwit budowlany, a liczba ludności znacznie wzrosła. W roku 1905, władze miasta zaangażowały Josefa Stübbena, jednego z najbardziej cenionych planistów niemieckich, do stworzenia planu rozwoju miasta.

Zamek Książąt Głogowskich
 
Twierdza głogowska

W 1945 roku, miasto zostało ponownie zamienione w twierdzę przez władze niemieckie. Głogów był przez 6 tygodni oblegany przez wojska radzieckie, które go zniszczyły w bardzo dotkliwy sposób.  W tej chwili odbudowane i urocze miasto, jest cenną perełka turystyczną.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy