polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 9 lipca 2017

Historyczne spotkanie w Hamburgu. Co ustalili Putin i Trump?

Pierwsze historyczne spotkanie Wladimira Putina z Donaldem
 Trumpem w Hamburgu, 7 lipca 2017 r. Fot. en.kremlin.ru
 ( Creative Commons Attribution 4.0 International )
Za zamkniętymi drzwiami w sali obrad centrum wystawowego w Hamburgu prezydenci i szefowie resortów polityki zagranicznej USA i Rosji spędzili 2 godziny 17 minut, zamiast zaplanowanych 35 minut. Co samo w sobie było sensacją.

Władimirowi Putinowi i Donaldowi Trumpowi udało się dojść do porozumienia w czterech konkretnych punktach z całego spektrum zagadnień, które omawiali — powiedział na briefingu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Najważniejsze uzgodnienia dotyczyły Syrii, gdzie od południa 9 lipca ma obowiązywać zawieszenie broni na południowym zachodzie kraju. Minister powiedział, że USA i Rosja zobowiązały się do zagwarantowania realizacji rozejmu. Bezpieczeństwo wokół strefy deeskalacji w pierwszych godzinach zawieszenia broni będzie zapewniać rosyjska żandarmeria we współpracy z USA i Jordanią.

Po drugie, prezydenci uzgodnili stworzenie dwustronnego kanału komunikacji między rządami obu krajów w celu rozwiązania ukraińskiego kryzysu. Co istotne — w oparciu o porozumienia mińskie.

— Liczymy,  że w najbliższym czasie przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. ukraińskiego uregulowania przyjedzie do Moskwy, by przeprowadzić konsultacje — powiedział Ławrow.
 
Trzecia kwestia dotyczyła bezpieczeństwa cybernetycznego. Prezydenci zdecydowali, że wszystkie zagadnienia w tej sferze będzie rozpatrywać wspólna dwustronna grupa robocza. Minister dodał, że Trump nazwał „dziwną" nieudaną kampanię dotyczącą śledztwa w sprawie rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie i podkreślił, że przyjął zapewnienia Władimira Putina, że Rosja nie miała z tym nic wspólnego.

 — Czwarte porozumienie: przyśpieszenie procedur wymaganych przy mianowaniu nowych ambasadorów USA w Rosji i Rosji w USA — poinformował Ławrow.

Dziennikarze relacjonujący szczyt w Hamburgu próbowali wyłapać nawet najdrobniejsze detale spotkania dwóch liderów. Nie umknęło ich uwadze, jakie kwiaty ustawiono w sali obrad, w której spotkali się prezydenci. Ich zdaniem niebieskie ostróżki w połączeniu z białymi orchideami mogą oznaczać chłodne relacje z dobrymi zamiarami.

W zasadzie zgadza się to z rezultatami spotkania. Lód w relacjach między Kremlem i Białym Domem nie stopniał do końca. Nie we wszystkich kwestiach udało się porozumieć. Ale obie strony pokazały światu konstruktywne intencje. 

Opinie:   

Rezultaty pierwszego spotkania prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina podczas szczytu G20 w Hamburgu dają nadzieję na zawarcie poważnych porozumień - powiedział w rozmowie z RIA Novosti znany włoski politolog Germano Dottori.

Putin spotkał się po raz pierwszy z Trumpem w piątek na marginesie szczytu G20 w Hamburgu. Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

— Dla mnie jest oczywiste: Trump naprawdę chce współpracować z Putinem, ale będzie musiał bardzo uważać. Chodzi o to, że gdy obecny gospodarz Białego Domu przygotowuje konkretne umowy, jest zmuszony do uciekania się do niemal akrobatycznych wybiegów. Tak było i tym razem. Najpierw z ust Trumpa padło w Polsce wiele ostrych uwag pod adresem Rosji, a następnie na szczycie G20  faktycznie utorował on drogę do porozumień, głównie w kwestii syryjskiej — ocenił  Dottori, pracownik Katedry Badań Strategicznych Uniwersytetu LUISS w Rzymie.

Politolog zwrócił uwagę na wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa po spotkaniu prezydentów. Zauważył on, że zarówno Putin, jak i Trump mają na uwadze przede wszystkim dobro swoich państw, które można osiągnąć poprzez zawieranie wzajemnie korzystnych umów.

— Było to wyraźnie widoczne zwłaszcza w przypadku nowych porozumień w sprawie Syrii. Jest oczywiste, że strony mają różne interesy, ale zamierzają współpracować, negocjować. Szczerze mówiąc, tego właśnie oczekiwaliśmy od Trumpa — powiedział ekspert.
Dottori przypomniał, że po objęciu urzędu Trump ogłosił, iż Stany Zjednoczone w polityce zagranicznej będą się kierować swoimi interesami narodowymi i że wszystkie kraje na świecie mają takie samo prawo.

— Gdy kwestia jest stawiana w taki sposób, wiadomo, że o interesach zawsze można się porozumieć. To nie wartości, których nie można negocjować i zawierać umów. Powiedzmy jesteś albo liberałem, albo nie jesteś liberałem, bo nie można być liberałem na połowę. Ale w sprawie interesów można i trzeba porozumiewać się. Właśnie na tym polega nowinka wprowadzona przez Trumpa — wyjaśnił politolog.

Ekspert wierzy w możliwość osiągnięcia porozumienia między prezydentami USA i Rosji. — Trump jest nastawiony na rozmowy. Jest człowiekiem niezwykle praktycznym. Putin też jest zorientowany na poszukiwanie konkretnych rozwiązań, które należy wprowadzić w tej sytuacji. Mamy do czynienia z dwoma liderami, którzy wydają się pragmatykami, a faktycznie wierzą w interesy narodowe.

Oznacza to, że obowiązkowo muszą znaleźć wspólny język. Dlatego, moim zdaniem, Rosja i USA porozumieją się.  W przeciwnym razie może okazać się, że Trump będzie miał do czynienia z tym, że Chiny, Niemcy i Rosja zjednoczą się, wbrew interesom USA — dodał.

Jego zdaniem droga do porozumienia między Rosją a USA będzie trudna. — Nadal jestem optymistą, ale wyraźnie widać, że amerykański system polityczny zmusza Trumpa do uciekania się do skomplikowanych kombinacji, aby osiągnąć swoje cele. W rzeczywistości zanim zacznie przeprowadzać jakieś ważne inicjatywy, musi robić coś, co stwarza pozory, że idzie w przeciwnym kierunku. Będzie tak nadal — podsumował politolog.

Sputnik Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy