From poster The Putin Interviews |
„Wywiad z Putinem" (the Putin Interviews) to czterogodzinny dokumentalny film oparty na ponad dwudziestu rozmowach amerykańskiego reżysera Olivera Stone'a i prezydenta Rosji Władimira Putina.
„Pan Putin jest jednym z najważniejszych światowych liderów i ponieważ USA ogłosiły go swoim wrogiem – wielkim wrogiem – to uważam, że to bardzo ważne, abyśmy usłyszeli, co on ma do powiedzenia” – powiedział Stone australijskiemu dziennikowi Sydney Morning Herald już pod koniec kwietnia zapowiadajac wówczas nieoficjalnie pokaz filmu. Dodał, że to nie tyle film dokumentalny, co rozmowa w formie pytań i odpowiedzi.
Zauważa się, że w filmie pokazany zostanie stosunek Putina do wydarzeń światowych od chwili, kiedy po raz pierwszy zajął fotel prezydenta Rosji w 2000 roku.
„To otwiera cały punkt widzenia, o którym my, Amerykanie, nie słyszeliśmy” – powiedział Stone. Według niego, ekipa zdjęciowa spotkała się z prezydentem Federacji Rosyjskiej cztery razy w ciągu dwóch lat. Stone zauważył, że „oddał należne” Putinowi, przedstawiając na tle interpretacji faktów przez Zachód jego komentarze, które mogą wyjaśniać punkt widzenia Federacji Rosyjskiej, w nadziei, że pomoże we wzajemnym zrozumieniu i zapobiegnie powstaniu sytuacji na granicy wojny.
„Dla USA krytycznie ważne jest dzisiaj to, by zrozumieć inny punkt widzenia" — powiedział reżyser w wywiadzie dla Star Tribune. Rozważając na temat przyczyn, dla których rosyjski lider zgodził się na udzielenie tak szczegółowego wywiadu, Stone powiedział: „Zgodził się na wywiad, bo chce być usłyszany".
Oliver Stone oświadczył, że swoim filmem o Władimirze Putinie stara się nie dopuścić do dalszej degradacji relacji między USA i Rosją.
Prezydent Władimir Putin opowiedział amerykańskiemu reżyserowi o relacjach między Rosją a USA i o roli NATO w świecie. Ponadto Putin i Stone obejrzeli film Stanley’a Kubricka „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”, który przedstawia hipotetyczny konflikt nuklearny między ZSRR i USA.
Amerykański reżyser zapytał prezydenta Rosji o dominację USA w przypadku „gorącego konfliktu”.
„Myślę, że tego (wojny — red.) nikt by nie przeżył” — odpowiedział Putin.
Putin i Trump jeszcze nie spotkali się osobiście, ograniczając się do zaledwie trzech rozmów telefonicznych. Pierwsze osobiste rozmowy prezydentów obu krajów mogą odbyć się na szczycie „Wielkiej Dwudziestki”, który odbędzie się w Hamburgu w lipcu.
Wcześniej rosyjski przywódca nazwał obecne stosunki między Moskwą a Waszyngtonem najgorszymi od czasów zimnej wojny, zauważając, że fundament wzajemnej współpracy, kształtujący się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, został zniszczony.
Szef państwa rosyjskiego podkreślił, że on osobiście ma nadzieję na poprawę stosunków dwustronnych.
„Zawsze jest nadzieja, dopóki nas nie zaniosą w białych pantoflach na cmentarz” — z uśmiechem powiedział Putin, odpowiadając na pytanie Stone’a o możliwą rolę Trumpa we współpracy między dwoma krajami.
Wcześniej poinformowano, że Trump zlecił sekretarzowi stanu Rexowi Tillersonowi poprawę stosunków z Moskwą.
Putin wypowiedział się również o roli NATO, zaznaczając, że teraz Sojusz szuka zewnętrznego wroga w celu uzasadnienia swojego istnienia.
„Nie ma już bloku wschodniego, nie ma już Związku Radzieckiego. Po co więc istnieje NATO? Wydaje mi się, aby uzasadnić swoje istnienie, NATO potrzebuje zewnętrznego wroga, trwa ciągłe poszukiwanie zewnętrznego wroga lub jakiejś prowokacji, aby nazwać kogoś przeciwnikiem” — powiedział Putin.
Reżyser wyjaśnił, że starał się zadawać Putinowi nieoczekiwane pytania. Wiele z nich nie wiąże się bezpośrednio z pracą prezydenta. Stone zapytał na przykład, jak śpi jego rozmówca?
„On odpowiedział, że śpi bardzo dobrze. Ja na jego miejscu strasznie bym się stresował. Pomaga mu wyraźnie judo" — powiedział Stone.
Jak informuje Variety, rosyjski przywódca i reżyser obejrzeli również znany film reżysera Stanley’a Kubricka „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. Przedstawia on hipotetyczny konflikt nuklearny między ZSRR a USA.
„(Kubrick — red.) przewidział pewne problemy nawet z technicznego punktu widzenia, rzeczy, które zmuszają nas do przemyślenia realnych zagrożeń, które istnieją… Chodzi o to, że od tego czasu niewiele się zmieniło. Jedyna różnica polega na tym, że współczesne systemy broni są coraz bardziej wyrafinowane, bardziej skomplikowane, ale ta idea ataku zwrotnego i niezdolność kontrolowania tych systemów broni jest wciąż aktualna. To stało się jeszcze bardziej skomplikowane, bardziej niebezpieczne” — cytuje słowa rosyjskiego lidera The Daily Beast po obejrzeniu filmu.
Stone podarował również Putinowi DVD z filmem, po czym prezydent Rosji odszedł. Później okazało się, że dyrektor wręczył prezydentowi puste pudełko: producenci zapomnieli włożyć do niego płyty.„Typowy amerykański prezent!” — zażartował Putin.
Agencja Bloomberg zaznacza, że w swoim filmie dokumentalnym Stone pokazał również, jak rosyjski przywódca uprawia sport: Putin został pokazany podczas gry w hokeja i treningu na symulatorze.
Sam prezydent powiedział w wywiadzie, że codzienne pływa i podnosi ciężary.Fragmenty z filmu Olivera Stone'a zostały już rozmieszczone na kanale Showtime, na YouTube. Pełna czterogodzinna wersja filmy „Wywiad z Putinem" ukaże się na kanale od poniedziałku, 12-15 czerwca. Australijskie SBS informuje na swojej stronie o projekcji filmu 18 i 25 czerwca o godz. 20:30 a także On Demand.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy