polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 9 czerwca 2017

Po premierze filmu pt. „Piłsudski. Dla Polski żyć”.

Józef Pilsudski - płaskorzeźba. Fot. A.Siedlecki
W piątek 12 maja br. w gościnnej sali konsulatu generalnego w Sydney odbyła siȩ premiera filmu w reżyserii Andrzeja Siedleckiego i Riho-Okagami Siedleckiej pod tytułem „Piłsudski. Dla Polski żyć”.

Wstȩpem do wieczoru były dwa z trzech krótkometrażowych filmów, za które pp. Siedleccy otrzymali nagrodȩ specjalną w 2016 roku na XI Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2016” . Nagroda została ufundowana przez prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego i obejmowała filmy „Przestrogi dla Polski”,  „Z ziemi włoskiej do Polski” i „Spacerkiem po Krakowie”. 

Jako pierwszy obejrzeliśmy filmik pt. „Z ziemi włoskiej do Polski”, w którym Japonka, żona Andrzeja, stara siȩ zrozumieć treść słów hymnu polskiego. Co oznacza zwrot „marsz, marsz Dąbrowski z ziemi włoskiej do Polski” ? W tym celu pojechali oboje do Włoch do Reggio Emilia, aby pochodzić po polskich śladach, poznać genezȩ powstania naszego hymnu i zobaczyć na własne oczy miejsce, gdzie Józef Wybicki, przyjaciel  generała Jana Henryka Dąbrowskiego, skomponował pieśń legionów polskich, znaną jako Mazurek Dąbrowskiego, a która w 1927 roku stała siȩ hymnem Rzeczypospolitej. Riho chciała wiȩcej dowiedzieć siȩ - kim był ten Dąbrowski, który stworzył legiony polskich żołnierzy, które wraz z wojskiem Napoleona Bonaparte miały wyzwolić ziemiȩ polską. Na pytania żony, Andrzej starał siȩ wyczerpująco odpowiadać ilustrując to obrazem i faktami historycznymi.   Pod koniec filmu Riho stwierdza, że teraz rozumie dlaczego polski hymn jest taki dynamiczny i wojowniczy, i może wytłumaczyć japońskim czytelnikom tȩ czȩść historii Polski.

Nastȩpnie podziwialiśmy krótkometrażówkȩ pt. „Spacerkiem po Krakowie” w letni słoneczny dzień. Tym razem narracja była po japońsku. Kraków, miasto, które niewiele ucierpiało podczas działań wojennych, ma niepowtarzalną atmosferȩ. Tam tradycja i legendy związane są z wieloma budynkami i ulicami. Riho opowiada o hejnale z Wieży Mariackiej na cztery strony świata i tłumaczy dlaczego jego dźwięk nagle urywa siȩ. Rynek krakowski jest sercem tego miasta. W centralnym miejscu dumnie stoją Sukiennice,  otoczone kwiaciarniami i kawiarenkami, a przejeżdżające na filmie piȩkne białe dorożki kojarzą siȩ z wierszem K.I.Galczyńskiego (… zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz, zaczarowany koń). Riho przypomina, że właśnie w Krakowie dorastał ksiądz Karol Wojtyłła, późniejszy śp. Jan Pawel II.

Wreszcie przyszła pora na światową premierȩ pt. „Piłsudski. Dla Polski żyć”.

Film ten był dla Andrzeja i Riho wspólnym wielkim wyzwaniem  i znakomicie wpisał siȩ w ich długoterminowy projekt promocji kultury i historii Polski.

Produkcja - bardzo pracochłonna i kosztowna - została ukończona tuż przed jej premierą w konsulacie.

Film przedstawia kolejne losy marszałka Piłsudskiego, ale nie w sensie jego biografii, ale w jego dążeniu do konkretnego celu – odzyskania niepodległości Polski. Pokazana jest fascynacja postacią marszałka Piłsudskiego, zarówno z uwagi na jego konsekwencje działania jak i fakt, że w żadnym momencie nie opuścił Polski. W tle przeplatają siȩ obrazy  batalistyczne, a fakty historyczne są dobrane bardzo precyzyjnie.

 Wątek filmu kończy siȩ na odzyskaniu przez Polskȩ niepodległości. Cel Pilsudskiego został osiągniȩty dziȩki wysiłkom bardzo wielu ludzi, począwszy od generałów, patriotów, a kończąc na zwykłych żołnierzach, którzy polegli. W filmie zaznaczona jest waga działalności Dmowskiego i Paderewskiego oraz wojna bolszewicko-polska, i znaczenie jej zwyciȩskiego zakończenia na odzyskanie przez Polskȩ niepodległości.

Dla wielu Polaków Józef Piłsudski jest symbolem odzyskania przez Polskȩ niepodległości i film to potwierdza.

Po projekcji publiczność na stojąco zgotowała realizatorom gorącą owacjȩ.
Podczas pokazu filmowego w konsulacie polskim w Sydney. Fot.A.Siedlecki

Zachȩcam wszystkich do obejrzenia tego filmu. Jest świetnie, profesjonalnie zrobiony od strony technicznej i informacji historycznej. Sądzȩ, że nastȩpnym etapem mogłoby być przetłumaczenie go na jȩzyk angielski. Zdecydowanie warty jest popularyzacji wśród młodzieży w szkołach, zwłaszcza w tym roku, Roku Marszałka Piłsudskiego.

Gratulujȩ pp. Siedleckim realizacji tej cennej inicjatywy promocji kultury i historii Polski. Jak nam powiedzieli na spotkaniu, pomysł zrodził siȩ u nich już dawno i postanowili go wspólnie realizować przez kolejne lata.

Fascynująca jest dociekliwość Riho w wyszukiwaniu ciekawych elementów naszej polskiej kultury i historii. Aktualnie zbiera materiały do książki o historii Polski od XIII wieku do czasów współczesnych, przeznaczonej dla japońskiego czytelnika, aby zrozumieli polską historiȩ z tego okresu. W książce tej zarezerwowała już miejsce dla marszałka Józefa Piłsudskiego.

Andrzej, mąż Riho, to  wykształcony w Polsce aktor, reżyser i miłośnik polskiej literatury. Jego profesjonalizm jest widoczny w każdym projekcie, którego jest autorem.

Dziękujemy i czekamy na nastȩpne produkcje.

Małgorzata Kwiatkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy