polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

wtorek, 20 czerwca 2017

Koncert dla Pawła Czubryja w Polskim Klubie Sportowym w Albion


3Laetare: Kat, Anna, Magdalena 
Paweł Czubryj jest szeroko znany w wiktoriańskich polonijnych kręgach z ochoty z jaką zawsze się dzielił swym talentem. Śpiew Pawła i Pawła gitara rozbrzmiewały na polskich imprezach, przy ogniskach na „Polanie” w Healsville i na spotkaniach w domach emeryta. Obecnie, Paweł walczy z agresywnym guzem na mózgu.

W niedzielę 11 czerwca, polska społeczność zebrała się, by finansowo wspomóc lubianego artystę. Odbyły się dwa koncerty: „Syrena śpiewa dla Pawła” w Domu Polskim „Syrena” w Rowville, przygotowany przez  Zofię Kaszubską i Bogdana Płatka, oraz „Pieśni serca” w Polskim Klubie Sportowym w Albion, zorganizowany przez zespół „Trzy Laetare”. Na tym drugim koncercie spędziłam pełne wrażeń niedzielne popołudnie.

Zespół „3 Laetare” istnieje od niespełna roku, lecz wystarczyło otworzyć nabyty przed przedstawieniem śpiewnik, żeby się zorientować, że jego członkowie nie są amatorami. Anna Massetti jest pianistką, kompozytorką i nauczycielką. Gra na fortepianie od 5tego roku życia. Studiowała muzykę w Polsce i na stypendium w Hiszpanii. Koncertowała w USA, Portugalii i Szwajcarii. Pracowała również w Barcelonie oraz na Azorach w związku z jej drugim kierunkiem studiów—politologią.  Kat Laetare, studentka psychologii, jest wokalistką, autorką tekstów i laureatką Festiwalu Jesienne Śpiewanie w Opolu. Występowała między innymi w Zatoce Perskiej, Bahrajnie i Egipcie. Magdalena Krakowska, architekt i wolontariusz fundacji Ewy Błaszczyk „A kogo?” oraz Vision Australia, jest laureatką Festiwalu Studenckiej Piosenki w Krakowie. Śpiewała w kabarecie Jana Pietrzaka „Pod Egidą”.

Gdy wchodziłam, na widowni siedziało już w kilku rzędach około pięćdziesięciu osób, co chyba przeszło oczekiwania organizatorów, gdyż dostawiane były krzesła. Na scenę weszły trzy kobiety ubrane na czarno. Jedna usiadła przy pianinie. Dwie stanęły przed mikrofonami. Po krótkim wstępie rozpoczął się koncert. Magdalena Krakowska i Kat Laetare śpiewały piosenki o charakterze duchowym—to z osobna, to razem. Głosy ich pięknie harmonizowały: Magdaleny—niższy— i Kat—wyższy—zlewały się jakby w jeden głos o dwóch odcieniach.

W programie znalazło się wiele piosenek ułożonych przez członków zespołu. Magdalena Krakowska i Kat Laetare były autorkami tekstów. Muzyka skomponowana była przez Annę Massetti, Kat Laetare, Magdalenę Krakowską lub Krzysztofa  Krakowskiego, męża Magdaleny, który wystąpił gościnnie,  akompaniując piosenkarkom na gitarze. Muzykę do piosenek opracowała Anna Massetti, a także, w kilku przypadkach, Krzysztof Krakowski. Anna Massetti zagrała refleksyjny utwór własnej kompozycji.

Zaprezentowany repertuar był niezmiernie bogaty. Któżby pomyślał, że piosenki o tematyce religijnej mogą przybierać tyle postaci—od medytacyjnych, jak w „Rozsypałeś nas Boże po ziemi”, pióra Magdaleny Krakowskiej („Rozsypałeś nas Boże po ziemi/jak korale zerwane ze sznura…”), po humorystyczne, jak w  „Święta Kaśka”, napisanej przez Kat Laetare. Z pewnością wielu widzów z uśmiechem ujrzało siebie w „świętej” Kaśce.

Dodatkową atrakcją był udział widowni w koncercie. Prowadzeni przez Annę Massetti, wyklaskiwaliśmy rytm do piosenki pod tytułem „Niebianin” Kat Laetare, śpiewanej a capella przez autorkę. Refren piosenki pod tytułem „Żeby Polska była Polską”, Jana Pietrzaka, należał też do widowni. Piosenka ta, będąca jedynym odstępstwem od tematyki przedstawienia, była napomknięciem do czasów pracy Magdaleny Krakowskiej w kabarecie „Pod Egidą”.

Po zakończeniu, członkowie zespołu „3Laetare” pojechali do Rowville, by przekazać organizatorom koncertu w Domu Polskim „Syrena” część dochodów w wysokości $430. Razem ponad $5,000 zostało zebrane tego dnia. Ostatnim punktem koncertu „Pieśni serca” była piosenka pod tytułem „Brawa” („Brawa dla tych co nam pomagają/Mimo że czasu sami nie mają/Dla tych co swoje życie oddają/I dla tych co nigdy się nie poddają”). A więc brawa—brawa dla zespołu „Trzy Laetare”, brawa dla uczestników koncertu w Rowville i wielkie brawa dla Pawła i jego najbliższych.

Monika Nowacka Athanasiou

Można wspomóc Pawła na stronicy internetowej gofundme, pod hasłem „Fundraiser for Paul Czubryj”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy