polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 14 maja 2017

Wieści z działalności Organizacji Młodzieży Polskiej w Canberze

O inicjatywach i działalności Polonii w Canberze oraz powołanej tam organizacji  zrzeszającej trzy istniejące organizacje młodzieżowe pisze ze stolicy Australii Katarzyna Mikołajczak.

Wycieczka do Berrimy.

Pierwszą inicjatywą naszej organizacji w 2017 roku było zorganizowanie wspólnej wycieczki do Berrimy 24-26 lutego. Na wycieczkę pojechało 21 osób. Zatrzymaliśmy się w chrześcijańskim ośrodku wypoczynkowym “Attunga”, malowniczo położonym w lesie w pobliżu gór. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla rodzin polskich – jazdę konną, spływ kajakowy, gry z różnych części świata. W niedzielę udaliśmy się na specjalną mszę św. w Sanktuarium Maryjnym w Penrose Park w intencji naszych zmarłych bliskich, miedzy innymi Andrzeja Juchnickiego, zmarłego w zeszłym roku taty naszych Krasnali, Antosia i Juli. Po mszy św. odbyło się  spotkanie z księdzem Damianem Mosakowskim. Następnie zwiedziliśmy sanktuarium. 26 marca zorganizowaliśmy specjalny piknik w Weston Park, by podziękować społeczności polskiej w Canberrze za wsparcie okazane Kasi Juchnickiej po śmierci męża.






 Spotkanie wielkanocne −“Kokoszki”.

Kolejną inicjatywą były „Kokoszki” – spotkanie wielkanocne i warsztaty artystyczne, które odbyły się 8 kwietnia w Ambasadzie RP. Głównymi organizatorkami były K. Mikolajczak  oraz G. Orzechowska z udziałem H. Stawskiej. Ideą, która nam przyświecała było połączenie seniorów z naszym najmłodszym pokoleniem. W spotkaniu wzięło udział 60 osób z Klubu Seniora, grupy „Krasnoludki”, polskiej szkoły oraz  “Wielkopolski”. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Ambasady RP  z Ambasadorem RP, Pawłem Milewskim.

W bogatym programie omówione zostały tradycje i zwyczaje polskie związane z okresem wielkanocnym. Zaprezentowaliśmy barwne prezentacje wyjaśniające dzieciom symbolikę świąt, tradycję palm, wielkanocnych potraw, sztukę dekoracji stołów oraz obyczaje lanego poniedziałku. Uczestnicy wykonali również kolorowe i pomysłowe ozdoby świąteczne.

W części artystycznej  programu wystąpił pianista Linus Lee, student Szkoły Muzycznej ANU oraz zespól “Wielkopolska”. W ostatnim numerze „Tygodnika Polskiego” ukazała się pełna relacja z „Kokoszek” przygotowana przez Pana Eugeniusza Bajkowskiego. Wszystkie materiały edukacyjne i artystyczne, wykorzystane w warsztatach, zakupione zostały z grantu Fundacji Bluma, wspierającej programy promocji kultury i języka polskiego. Seniorzy i rodzice dzieci przygotowali przepyszny poczęstunek. Serdecznie wszystkim dziękujemy!

Dziękujemy również panu Ambasadorowi, Pawłowi Milewskiemu za udostepnienie sali, obecność i cieple słowa. Ogromne podziękowania  dla wszystkich pracowników ambasady – pań Ewy Zbytek, Basi Brylewskiej-Beczek oraz pana Krzysztofa Beczek za pomoc organizacyjną i techniczną.
 
 
 

Struktura organizacyjna.

Może na koniec wyjaśnię kwestię naszej struktury formalnej. Organizacja Młodzieży Polskiej  została utworzona, by zrzeszać trzy organizacje młodzieżowe w Canberrze: “Bursztynki”, “Krasnoludki” i “Wielkopolske”. Bursztynki później założyły odrębną organizacje. Ze względów formalnych zdecydowaliśmy stworzyć również osobną  strukturę dla “Wielkopolski”. Zatem w naszej organizacji pozostały “Krasnoludki”. I tak tez wygląda nasza obecna struktura formalna.

Wiele osób myli “Wielkopolskę”. Mikolajczak  ” z “Krasnalami” i odwrotnie. Jest to niekupione, ponieważ obecna grupa dla dzieci „Wielkopolska” została powołana na bazie istniejącej już wówczas grupy „Krasnoludki”, zatem większość członków Wielkopolski to również Krasnale. Angażujemy się w działalność obydwu grup. Mają one jednak zupełnie inny cel. “Wielkopolska” promuje polskie tance narodowe i  kulturę ludową. Organizacja Młodzieży Polskiej (“Krasnoludki”) zajmuje się promocją kultury, języka i tradycji polskiej w szerzym znaczeniu, skupiając się na podtrzymywaniu więzi spolecznych i budowaniu wspólnoty z rodakami na obczyźnie.

Plany na przyszłość.

W roku 2017 planujemy:

§   sportowy dzień dziecka dla rodzin polskich;

§   bal niespodziankę dla seniorow;

§   warsztaty psychologiczne w języku polskim;

§   popularne i cenne programy wakacyjne dla dzieci w j. polskim, na które juz wielu naszych Krasnali i ich rodziców nie może się już doczekać!

 Katarzyna Mikolajczak
Zdjecia: Marek & Kasia Mikolajczak oraz Piotr Horbacki
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy