polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

niedziela, 28 maja 2017

Refleksje nad trumną Zbigniewa Brzezińskiego

Zbigniew Brzeziński (1928 - 2017)
Zmarł Zbigniew Brzeziński. Był politykiem, politologiem, i amerykańskim patriotą, któremu bardzo zależało, żeby USA były cały czas jedynym supermocarstwem. Brzeziński przyznawał się do polskości i to trzeba docenić. Przyznawanie się do polskości nie ułatwia w Ameryce kariery, a Brzeziński ją zrobił i zaszedł w amerykańskiej polityce tak wysoko, jak nikt o polskich korzeniach. Z tego wynikała jego wyjątkowa pozycja w polskiej polityce.

Pamiętam jak na studiach zaczytywaliśmy się w jego książkach z drugiego obiegu, drukowanymi maczkiem na kiepskim papierze. Za czasów PRL-u wszystko co amerykańskie miało status nieskończenie lepszego, a w myśli politycznej bezdyskusyjnego autorytetu. Taki status w polskiej myśli politycznej miał i w wielu środowiskach cały czas ma Zbigniew Brzeziński.

We wszystkich środkach przekazu słychać teraz zachwyty i pochwały za jego działania na rzecz Polski i jej pozycji międzynarodowej. Zapewne Brzeziński ma zasługi dla Polski. Trzeba jednak pamiętać, że był przede wszystkim amerykańskim patriotą, który patrzył na politykę globalnie głównie z amerykańskiego punktu widzenia. Polska była brana pod uwagę o tyle, o ile było to zgodne z amerykańskim interesem. To między innymi pod wpływem Brzezińskiego od początku III RP w polskiej polityce zagranicznej obowiązuje kanon według którego, co dobre dla Stanów Zjednoczonych, dobre jest dla Polski. Wraz z kanonem polityki wschodniej ustalonym przez Jerzego Giedroycia, polska polityka zagraniczna została wtłoczona w koleiny bezwzględnej wrogości do Rosji, bez oglądania się na to, czy to rzeczywiście leży w interesie Polski.

Znane jest powiedzenie tegoż Jerzego Giedroycia o tym, że polska polityką rządzą dwie trumny – Piłsudskiego i Dmowskiego. Na podobieństwo tej myśli można zaryzykować tezę, że polską polityką zagraniczną rządzą teraz inne dwie trumny – Giedroycia i Brzezińskiego. Nie jest to myśl budująca.

Andrzej Szlęzak
Konserwatyzm.pl

* * *

Wikipedia o Zbigniewie Brzezińskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy