polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 28 maja 2017

Refleksje nad trumną Zbigniewa Brzezińskiego

Zbigniew Brzeziński (1928 - 2017)
Zmarł Zbigniew Brzeziński. Był politykiem, politologiem, i amerykańskim patriotą, któremu bardzo zależało, żeby USA były cały czas jedynym supermocarstwem. Brzeziński przyznawał się do polskości i to trzeba docenić. Przyznawanie się do polskości nie ułatwia w Ameryce kariery, a Brzeziński ją zrobił i zaszedł w amerykańskiej polityce tak wysoko, jak nikt o polskich korzeniach. Z tego wynikała jego wyjątkowa pozycja w polskiej polityce.

Pamiętam jak na studiach zaczytywaliśmy się w jego książkach z drugiego obiegu, drukowanymi maczkiem na kiepskim papierze. Za czasów PRL-u wszystko co amerykańskie miało status nieskończenie lepszego, a w myśli politycznej bezdyskusyjnego autorytetu. Taki status w polskiej myśli politycznej miał i w wielu środowiskach cały czas ma Zbigniew Brzeziński.

We wszystkich środkach przekazu słychać teraz zachwyty i pochwały za jego działania na rzecz Polski i jej pozycji międzynarodowej. Zapewne Brzeziński ma zasługi dla Polski. Trzeba jednak pamiętać, że był przede wszystkim amerykańskim patriotą, który patrzył na politykę globalnie głównie z amerykańskiego punktu widzenia. Polska była brana pod uwagę o tyle, o ile było to zgodne z amerykańskim interesem. To między innymi pod wpływem Brzezińskiego od początku III RP w polskiej polityce zagranicznej obowiązuje kanon według którego, co dobre dla Stanów Zjednoczonych, dobre jest dla Polski. Wraz z kanonem polityki wschodniej ustalonym przez Jerzego Giedroycia, polska polityka zagraniczna została wtłoczona w koleiny bezwzględnej wrogości do Rosji, bez oglądania się na to, czy to rzeczywiście leży w interesie Polski.

Znane jest powiedzenie tegoż Jerzego Giedroycia o tym, że polska polityką rządzą dwie trumny – Piłsudskiego i Dmowskiego. Na podobieństwo tej myśli można zaryzykować tezę, że polską polityką zagraniczną rządzą teraz inne dwie trumny – Giedroycia i Brzezińskiego. Nie jest to myśl budująca.

Andrzej Szlęzak
Konserwatyzm.pl

* * *

Wikipedia o Zbigniewie Brzezińskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy