Udział Prezydenta w obchodach 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego. Fot. Kancelaria Prezydenta -Twitter |
- Uważam, że to obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, by pochylić głowę i uklęknąć przed grobami tych, którzy oddali życie za ojczyznę – podkreślił Andrzej Duda.
Jego przemówienie nagrodzono gromkimi brawami. Z kolei po zakończeniu uroczystości, mieszkańcy regionu, którzy przybyli, by być świadkami wizyty prezydenta, tłumnie otoczyli Andrzeja Dudę prosząc o autografy lub szukając możliwości zamieniania choćby słowa z głową państwa.
Uroczystości odbyły się na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, który znajduje się w Starych Łysogórkach, na wzgórzu schodzącym w kierunku rozlewiska Odry. Tuż po zakończeniu wystąpienia prezydenta odczytano apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Prezydent i delegacje złożyli także wieńce pod pomnikiem na cmentarzu.
Na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach spoczywają blisko 2 tysiące żołnierzy poległych w walkach w 1945 roku. To żołnierze 1 Armii Wojska Polskieg, którzy polegli podczas forsowania Odry, a także w walkach o Berlin. Betonowe krzyże stylizowane są na Order Krzyża Grunwaldu. Na środku cmentarza stoi granitowy pomnik autorstwa Sławomira Lewińskiego. Na wysokim obelisku widnieją dwa grunwaldzkie miecze, w tle umieszczono żagle symbolizujące przeprawę przez Odrę. Obok obelisku stoi postać kobiety.
Żolnierze I Armii Wojska Polskiego montują przyczółki nowej polskiej granicy podczas operacji forsowania Odry. Fot. Pomeranica.pl (creative commons) |
Podczas uroczystości pamięć poległych towarzyszy broni uczcili także kombatanci, którzy licznie przybyli do Starych Łysogórek. Jak wspominali, walki podczas przeprawy przez Odrę były bardzo zaciekłe. Rzeka była pełna krwi, a żołnierze polscy na drzwiach spuszczonych na nurt próbowali zdobyć drugi brzeg.
Podczas uroczystości pamięć poległych towarzyszy broni uczcili także kombatanci, którzy licznie przybyli do Starych Łysogórek. Jak wspominali, walki podczas przeprawy przez Odrę były bardzo zaciekłe. Rzeka była pełna krwi, a żołnierze polscy na drzwiach spuszczonych na nurt próbowali zdobyć drugi brzeg.
Forsowanie Odry (1945) czyli walki stoczone przez 1 Armię Wojska Polskiego (1 AWP) w dniach 16–20 kwietnia 1945 roku, w czasie Operacji Berlińskiej 1 Frontu Białoruskiego, podczas II wojny światowej, pierwsza bitwa oddziałów polskich na terytorium Niemiec. Wojska przeszły rzekę 20 kwietnia 1945 roku we wsi Gozdowice. Cała operacja otworzyła drogę do Berlina i szybkie zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.
na podst. Prezydent.pl/ObserwatorNadodrzański/ Wikipedia
Przemówienie prezydenta polski Andrzeja Dudy podczas ubiegłotygodniowych uroczystości upamiętniających walki 1 Armii Wojska Polskiego w drodze na zdobycie Berlina w 1945 r. Uroczystość odbyła się w sobotę, 29 kwietnia 2017 roku:na podst. Prezydent.pl/ObserwatorNadodrzański/ Wikipedia
Dostojni Kombatanci,
Szanowny Panie Marszałku,
Szanowna Pani Minister,
Szanowni Panowie Ministrowie,
Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Panie Wojewodo,
Panie Marszałku Województwa,
Szanowni Panowie Generałowie,
Szanowni Państwo Oficerowie,
Żołnierze,
Czcigodni Księża,Wszyscy Dostojni Goście,
Szanowni Państwo!
Ta ziemia do Polski należy, bo wolność krzyżami się mierzy.
Także tymi krzyżami, które stoją tu wokół nas – prawie 2 tys. krzyży, pod którymi leżą polscy żołnierze.
Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!
Źródło: Prezydent
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy