polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 4 maja 2017

Prezydent: Nie wolno dzielić tych, którzy za ojczyznę polegli

Udział Prezydenta w obchodach 72. rocznicy forsowania Odry
 przez 1. Armię Wojska Polskiego.
 Fot. Kancelaria Prezydenta -Twitter
- Krew przelana za ojczyznę jest jedna, krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za ojczyznę polegli. Tak jak powiedziałem w dniu inauguracji mojej prezydentury, gdy obejmowałem zwierzchnictwo nad wojskiem polskim, stojąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: czy szli ze Wschodu, czy z Zachodu, ci żołnierze szli po to, by Polska była wolna – o nią walczyli i za nią ginęli – mówił Prezydent RP  Andrzej Duda w Starych Łysogórkach, w czasie uroczystości z okazji 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.

- Uważam, że to obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, by pochylić głowę i uklęknąć przed grobami tych, którzy oddali życie za ojczyznę – podkreślił Andrzej Duda.

Jego przemówienie nagrodzono gromkimi brawami. Z kolei po zakończeniu uroczystości, mieszkańcy regionu, którzy przybyli, by być świadkami wizyty prezydenta, tłumnie otoczyli Andrzeja Dudę prosząc o autografy lub szukając możliwości zamieniania choćby słowa z głową państwa.
Uroczystości odbyły się na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, który znajduje się w Starych Łysogórkach, na wzgórzu schodzącym w kierunku rozlewiska Odry. Tuż po zakończeniu wystąpienia prezydenta odczytano apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Prezydent i delegacje złożyli także wieńce pod pomnikiem na cmentarzu.


Żolnierze I Armii Wojska Polskiego montują przyczółki
nowej polskiej granicy podczas operacji forsowania Odry.
Fot. Pomeranica.pl (creative commons)
Na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach spoczywają blisko 2 tysiące żołnierzy poległych w walkach w 1945 roku.  To żołnierze 1 Armii Wojska Polskieg, którzy polegli podczas forsowania Odry, a także w walkach o Berlin. Betonowe krzyże stylizowane są na Order Krzyża Grunwaldu. Na środku cmentarza stoi granitowy pomnik autorstwa Sławomira Lewińskiego. Na wysokim obelisku widnieją dwa grunwaldzkie miecze, w tle umieszczono żagle symbolizujące przeprawę przez Odrę. Obok obelisku stoi postać kobiety.


Podczas uroczystości pamięć poległych towarzyszy broni uczcili także kombatanci, którzy licznie przybyli do Starych Łysogórek. Jak wspominali, walki podczas przeprawy przez Odrę były bardzo zaciekłe. Rzeka była pełna krwi, a żołnierze polscy na drzwiach spuszczonych na nurt próbowali zdobyć drugi brzeg.

Forsowanie Odry (1945)  czyli  walki stoczone przez 1 Armię Wojska Polskiego (1 AWP) w dniach 16–20 kwietnia 1945 roku, w czasie Operacji Berlińskiej 1 Frontu Białoruskiego, podczas II wojny światowej, pierwsza bitwa oddziałów polskich na terytorium Niemiec. Wojska przeszły rzekę 20 kwietnia 1945 roku we wsi Gozdowice. Cała operacja otworzyła drogę do Berlina i szybkie zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.
na podst. Prezydent.pl/ObserwatorNadodrzański/ Wikipedia
 
Przemówienie prezydenta polski Andrzeja Dudy podczas ubiegłotygodniowych uroczystości upamiętniających walki 1 Armii Wojska Polskiego w drodze na zdobycie Berlina w 1945 r. Uroczystość odbyła się w sobotę, 29 kwietnia 2017 roku:



Dostojni Kombatanci,
Szanowny Panie Marszałku,
Szanowna Pani Minister,
Szanowni Panowie Ministrowie,
Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Panie Wojewodo,
Panie Marszałku Województwa,
Szanowni Panowie Generałowie,
Szanowni Państwo Oficerowie,
Żołnierze,
Czcigodni Księża,
Wszyscy Dostojni Goście,
Szanowni Państwo!
 
Bardzo dziękuję Panu Burmistrzowi, gospodarzowi tej ziemi, za te piękne słowa i piękne przywitanie. Bo tak jak Pan Burmistrz powiedział: jestem tu dziś z Państwem, bo uważam, że to obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, by pochylić głowę i uklęknąć przed grobami tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
 
Krew przelana za ojczyznę jest jedna, krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za ojczyznę polegli. Tak jak powiedziałem w dniu inauguracji mojej prezydentury, gdy obejmowałem zwierzchnictwo nad wojskiem polskim, stojąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: czy szli ze Wschodu, czy z Zachodu, ci żołnierze szli po to, by Polska była wolna – o nią walczyli i za nią ginęli.
 
Jesteśmy tu, na tym cmentarzu, gdzie w dostojeństwie i ciszy spoczywają żołnierze, z których krwi powstała wolna Polska – ta, która jest tu i teraz, dzisiaj! Nie byłoby jej tutaj, na tej ziemi, gdyby nie tamta przelana krew. Wszystkie pokolenia po wieczne czasy powinny o tym pamiętać. Z tej krwi powstało nowe życie ‒ tak jak mówił przed momentem w homilii Ekscelencja, Ksiądz Arcybiskup. Teraz, w okresie powielkanocnym, jakże szczególnie to brzmi. Tak jak ze śmierci Chrystusa i Jego zmartwychwstania narodziło się nowe życie, tak też z ich śmierci tutaj, na polach nad Odrą i w nurtach rzeki, narodziła się Polska oraz ta ziemia dla Polski.
 
I to, że gdy oni tędy przeszli, za nimi mogli przyjechać na tę ziemię ich rodacy – osiedlić się tutaj, pracować, budować swoje szczęście, byt swoich rodzin. Często po trudzie wypędzenia ze swoich domów na Wschodzie, po długiej podróży, po tułaczce. Dzięki tej żołnierskiej krwi znaleźli tutaj swój nowy dom, swoje nowe miejsce i żyją tu do dzisiaj. To jest polska ziemia, tak samo jak śpiewamy na Monte Cassino:
Ta ziemia do Polski należy, bo wolność krzyżami się mierzy.
Także tymi krzyżami, które stoją tu wokół nas – prawie 2 tys. krzyży, pod którymi leżą polscy żołnierze.
 
Chylimy czoło przed ich bohaterstwem, chylimy czoło przed ich poświęceniem, chylimy czoło przed ich dziełem, którego umiłowanym przez nas efektem jest dzisiejsza wolna Polska.
Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!
Źródło: Prezydent

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy