polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Były prezydent Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie wykluczył scenariusza, w którym Rosja będzie musiała uderzyć na bazy wojskowe NATO w Polsce i Rumunii w przypadku eskalacji spowodowanej użyciem przeciwko Rosji broni dalekiego zasięgu produkcji zachodniej. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku. * Siły izraelskie uderzyły w różne obszary Strefy Gazy, przy czym najbardziej skoncentrowane uderzenia miały miejsce w Gazie i Nuseirat. Na północy Strefy Gazy jednostki IDF przeprowadziły również operację w rejonie szkoły Aouni al-Hartani w Beit Lahiya. Siły izraelskie otoczyły szkołę i aresztowały znajdujących się tam mężczyzn. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni w nieznane miejsce. Pozostałym nakazano opuścić miasto.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 5 maja 2017

Konsultacje polityczne ministra Waszczykowskiego w Canberze

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Australii  Witolda
Waszczykowskiego i Julii Bishop w Canberze, 2 maja.
 Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
Możliwościom rozwoju współpracy między Polską a Australią, a także kwestiom bezpieczeństwa regionalnego, w tym sytuacji na Ukrainie, Półwyspie Koreańskim i w Syrii poświęcone było spotkanie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z szefową australijskiej dyplomacji Julie Bishop w stolicy Australii.

Ważnym tematem rozmów była również współpraca na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Minister podziękował stronie australijskiej za poparcie udzielone Polsce w jej staraniach o uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Ministrowie omówili ponadto perspektywy poszerzenia programu „Zwiedzaj i pracuj”, który cieszy się dużym zainteresowaniem polskich studentów. – Polska społeczność wniosła ogromny wkład w rozwój ‎Australii i jesteśmy za to bardzo wdzięczni – podkreśliła minister Julie Bishop.

Minister Witold Waszczykowski spotkał się także z przewodniczącym Izby Reprezentantów Australii Anthonym Smithem. W rozmowie szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na potrzebę zacieśnienia relacji, zarówno w wymiarze politycznym jak i gospodarczym. Rozmówcy zgodzili się, że należy dążyć do wzmacniania kontaktów między parlamentarzystami z obu państw, w czym ważną rolę powinny odegrać grupy współpracy polsko-australijskiej, które funkcjonują w obu krajach. Parlament Australii aktywnie zaangażuje się w obchody Roku Kościuszki z udziałem Polonii australijskiej - zadeklarował przewodniczący Smith.


Szef polskiego MSZ wygłosił także wykład na prestiżowym Australijskim Uniwersytecie Narodowym (ANU) poświęcony m.in. kwestiom bezpieczeństwa międzynarodowego i migracji. – Musimy jako świat zachodni zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać i przywrócić porządek, poszanowanie instytucji prawa międzynarodowego, podstawowych norm i wartości – powiedział szef polskiego MSZ podkreślając zasadniczy charakter zagrożeń dla ładu światowego. 

Uczestnicy spotkania mogli przedyskutować polskie i australijskie stanowiska w zakresie najważniejszych konfliktów międzynarodowych, zagrożenia terroryzmem, roli NATO oraz migracji. W dyskusji, którą otworzyło wystąpienie ministra, wzięli udział przedstawiciele instytucji i agend rządowych, korpusu dyplomatycznego, a także środowisk naukowych oraz studenci. Słowo wstępne do wykładu wygłosił amerykański noblista, prorektor ANU Brian Schmidt‎.

Minister Waszczykowski wziął także udział w zorganizowanych w Ambasadzie RP obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, gdzie spotkał się z przedstawicielami miejscowej Polonii, władz Australii i korpusu dyplomatycznego.


Dzień wcześniej minister Witold Waszczykowski rozmawiał z gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurleyem. Oprócz współpracy dwustronnej rozmówcy omówili także m.in. sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim oraz na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, jak również wyzwania stojące przed Unią Europejską w obliczu Brexitu. W pierwszym dniu wizyty w Australii minister Witold Waszczykowski spotkał się ponadto z przedstawicielami Europejsko-Australijskiej Rady Biznesu (European-Australian Business Council) w Sydney‎, a na Uniwersytecie Macquaire wygłosił wykład na temat obecnych wyzwań dla Europy i świata.
 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy