polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 16 maja 2017

Forum „Jednego Pasa, Jednego Szlaku" w nurcie "nowego ONZ"

Przywódcy państw i szefowie rządów z 29 krajów
na Belt and  Road Forum w Pekinie. Fot. YouTube
W dniach 14 i 15 maja br. w Pekinie, pod przewodnictwem Xi Jinpinga,  prezydenta Chin odbyło się międzynarodowe "Belt and Road Forum", spotkanie państw, zainteresowanych reaktywowaniem jednej, wspólnej strefy ekonomicznej  wzdłuż „Jedwabnego  Szlaku” i „Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI w.”

Zgromadziło ono 29 zagranicznych szefów państw i rządów oraz przedstawicieli z ponad 130 krajów i 70 organizacji międzynarodowych.

Jest to najważniejsze wydarzenie w chińskim kalendarzu dyplomatycznym oraz najbardziej prestiżowe międzynarodowe wydarzenie, promujące gospodarczą inicjatywę Chin na rzecz reaktywacji „Jedwabnego szlaku".


 "Celem tego forum", stwierdza Wang Xiaotao, wiceprzewodniczący Komisji ds. Rozwoju i Reform Narodowych jest budowa "bardziej otwartej i skutecznej platformy współpracy międzynarodowej, bliższej, silniejszej sieci partnerskiej oraz bardziej sprawiedliwy, rozsądny i zrównoważony system zarządzania międzynarodowego".
Amerykańskie media opisują forum w podobny sposób. Telewizja CNN, zapowiadała forum, jako "Nowy porządek świata w Chinach",  natomiast  „Los Angeles Times” zatytułował swój wiodący na ten temat artykuł:  "Globalizacja 2.0: jak dwudniowy szczyt Chin ma na celu kształtowanie nowego porządku świata”.
 
W niedzielę odbyła się ceremonia otwarcia, z przemówieniami prezydentów Chin i Rosji, odbyły się też spotkania na wysokim szczeblu, w tym sesja plenarna i sześć równoległych dyskusji panelowych. Rosja na Forum wystąpiła jako główny partner Chin.

Na poniedziałek przypadł Szczyt Okrągłego Stołu pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga z udziałem wszystkich obecnych szefów państw i rządów oraz szefów -  ONZ, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na zakończenie Szczytu Okrągłego Stołu  został wydany dokument,  wyrażający aprobatę dla  celów i zasad chińskiej inicjatywy.

Forum  jest platformą dla opracowywania planów działania na rzecz realizacji inicjatywy w zakresie infrastruktury, energii i zasobów, zdolności produkcyjnych, handlu i inwestycji oraz identyfikacji dużych projektów. Jest to również okazja do podpisania umów o współpracy z krajami i organizacjami międzynarodowymi w zakresie mechanizmu współpracy finansowej.  Jest też platformą współpracy w zakresie nauki, techniki i ochrony środowiska. A także daje szansę na lepszą wymianę i szkolenie talentów oraz opracowania umów dotyczących finansowania projektów wspierających.


Obrady Forum  odbyły się w Narodowym Centrum  Kongresowym  w dzielnicy Chaoyang i w Yanqi Lake International Convention Center oraz w hali Jixian w Centrum Lake Yanqi.


Krajem, który zbojkotował to prestiżowe forum są Indie niezadowolone z zamiaru utworzenia korytarza ekonomicznego między Chinami i Pakistanem na obszarze Gilgit-Baltistanu, bowiem tereny te są przedmiotem sporu między  New Dehli a Islamabadem. „Scalone projekty powinny być realizowane w sposób, szanujący  suwerenność i integralność terytorialną” -   oświadczyło  indyjskie MSZ.  
 
W forum uczestniczyli:
PREZYDENCI

Władimir Putin z Rosji, Miloš Zeman z Republiki Czeskiej, Doris Leuthard z Szwajcarii, Recep Tayyip Erdoğan z Turcji, Aleksander Łukaszenko z Białorusi, Nursultan Nazarbajew z Kazachstanu, Szawkat Mirzijojew z Uzbekistanu, Almazbek Atambajew z Kirgistanu, Mauricio Macri z Argentyny, Michelle Bachelet z Chile, Tran Dai Quang z Wietnamu, Joko Widodo z Indonezji, Bounnhang Vorachith z Laosu,  Rodrigo Roa Duterte z Filipin, Uhuru Kenyatta z Kenii oraz radca państwa Aung San Suu Kyi z Myanmaru.


PREMIERZY i WICEPREMIERZY


Beata Szydło z Polski, Wiktor Orbán z Węgier, Aleksandar Vučić z Serbii,  Alexis Tsipras z Grecji, Paolo Gentiloni z Włoch, Mariano Rajoy z Hiszpani, Hailemariam Desalegn z Etiopii, Nawaz Sharif z Pakistanu, Ranil Wickremesinghe z Sri Lanki, Jargaltulga Erdenebat z Mongolii, Hun Sen z Kambodży, Najib Razak z Malezji Josaia Voreqe Bainimarama z Fidżi oraz Gratiela Gavrilescu  wicepremier i minister środowiska z Rumunii, Krishna Bahadur Mahara, wicepremier i minister finansów z Nepalu.
SZEFOWIE ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
Antonio Guterres, Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych, Jim Yong Kim, prezes Banku Światowego, Christine Lagarde, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Adnan Z. Amin, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej oraz Klaus Schwab, prezes Światowego Forum Gospodarczego.


POZIOM MINISTERIALNY (niepełna lista)

Afganistan - nieokreślona delegacja na szczeblu ministerialnym,
Australia - Steve Ciobo, minister handlu,
Azerbejdżan - Shahin Mustafajew ,minister gospodarki,
Bangladesz - nieokreślona delegacja na szczeblu ministerialnym,
Brazylia - Hussein Ali Kalout, sekretarz ds. strategii,
Egipt - Tarek Kabil, minister handlu i przemysłu,
Finlandia -  Anne Berner, minister transportu i łączności,
Niemcy - Brigitte Zypries, minister gospodarki,
Iran -  Ali Tayebnia , minister gospodarki i finansów,
Kuwejt - szejk Nasser Sabah Al-Ahmad Al-Jaber,  minister  spraw zagranicznych
Malediwy - Mohamed Saeed minister gospodarki
Nowa Zelandia - Paul Goldsmith, minister nauki i innowacji,
Korea Północna - Kim Yong-Jae, minister zewnętrznych stosunków gospodarczych
Arabia Saudyjska - Khalid Al-Falih, minister ds. energii, przemysłu i zasobów mineralnych,
Singapur - Lawrence Wong, minister rozwoju krajowego i drugi minister finansów,
Syria -  niespecyfikowana delegacja na szczeblu ministerialnym,
Tajlandia - Don Pramudwinai, minister spraw zagranicznych, Arkhom Termpittayapaisith, minister transportu, Apiradi Tantraporn, minister handlu, Pichet Durongkaveroj, minister gospodarki cyfrowej i społeczeństwa oraz Atchaka Sibunruang, minister nauki i techniki
Tunezja - Mohamed Zine El-Abidine minister kultury,
Zjednoczone Emiraty Arabskie - dr Sultan Ahmed Al Jaber, minister stanu i grupy prezes ADNOC,
Wielka Brytania - Philip Hammond, kanclerz skarbu.   

Nie ma natomiast oficjalnej delegacji z USA. 
 
Zofia Bąbczyńska-Jelonek

Więcej o Forum „Jednego Pasa, Jednego Szlaku" w Chinach:

Chiny i Rosja działają w nurcie «nowego ONZ» (Sputnik Polska)

Forum Pasa i Szlaku już otwarte. Forum Pasa i Szlaku już otwarte. Jest i Putin, i Erdogan. Wyjaśniamy, co robi tam Beata Szydło. (NaTemat)

Belt and Road Forum (CGTN - English)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy