polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 31 maja 2017

A teraz zacznie się całowanie rosyjskiego misia w …


Historyczne spotkanie. Wladimir Putin i Emmanuel
 Macron w Wersalu. Fot. Kremlin.ru
Creative Commons Attribution 4.0 International
Rozczarowanie liderów Zachodu po wizycie pana Donalda Trumpa na szczycie G7, kontrastuje z wyważonym i trzeźwym tonem mediów o wizycie pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej w Paryżu. Pierwszy raz od dość dawna mediów na Zachodzie nie zalewają fale cynicznej rusofobii, chociaż nawet „nieznani sprawcy” znowu ostrzelali obiekty cywilne w Donbasie. Raczej nie ma już naiwnych, nie rozumiejących, że jakoś tak się dzieje zawsze, jak jest to użyteczne dla propagandy kijowskiego reżimu.


Dowiedzieliśmy się, że USA już nie są  Zachodem i musimy polegać na samych sobie. Niemcy bardzo ciężko przeżyli zderzenie z rzeczywistością Made in Donald Trump. Pan Sigmar Gabriel  Minister Spraw zagranicznych RFN miał stwierdzić, że Stany Zjednoczone z panem Donaldem Trumpem jako Prezydentem nie pełnią już „przewodniej roli w zachodniej wspólnocie wartości”. Co więcej – USA przestały być ważnym krajem i chyba najważniejsze, że oto jest wyraźny dowód na zmianę układu sił na świecie.

wtorek, 30 maja 2017

Pierwsza kobieta Prezesem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Małgorzata Kwiatkowska - nowy prezes
Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.
Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia
Małgorzata Kwiatkowska - urodzona w Łodzi w 1950 roku, długoletnia działaczka polonijna z Sydney, w młodości wielokrotna mistrzyni i reprezentantka Polski w koszykówce została  nowym prezesem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.  O zjeździe RNPA, który odbył się w miniony weekend w Brisbane informuje Ita Szymańska, rzecznik Rady.


W dniach 27-28 maja 2017 roku odbył się 49. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w Brisbane, Queensland.  W obradach wzięło udział 17 organizacji, które reprezentowało 43 delegatów dysponujących 62 mandatami. Gośćmi Zjazdu byli Konsul Generalna RP w Sydney Pani Regina Jurkowska i Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii ks. Wiesław Słowik.

 Po uzyskaniu absolutorium i po zwrocie jednego specjalnego mandatu, przysługującego członkowi ustȩpującego Prezydium,  w głosowaniu na prezesa i wiceprezesa wzięło udział 61 mandatów.

Pomysłodawca KODu stanął na jego czele

Krzysztof Łoziński na Marszu Wolności
6.05.2017 r. w Warszawie. Fot. Wikipedia
Krzysztof Łoziński został nowym przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji. Tuż przed głosowaniem zrezygnował z kandydowania Mateusz Kijowski. Łozińskiego poparło 130 delegatów, 28 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Uprawnionych do głosowania było 170 osób.

„Czeka nas bardzo trudna robota. Przed nami zatrzymanie tej bardzo złej zmiany, która się w Polsce dzieje” – stwierdził tuż po wyborze Łoziński. Powiedział, że niebezpieczne dla Polski są zmiany w polskiej armii wprowadzane przez Antoniego Macierewicza. – „Zagrożona jest polska demokracja, bo PiS próbuje podstępem zmienić Konstytucję”. Według Łozińskiego KOD musi być uczciwy, mniej centralistyczny, a bardziej oddolny, z większą swobodą grup lokalnych. – „KOD musi odzyskać czystą i uczciwą twarz oraz zaufanie” – powiedział Łoziński.

poniedziałek, 29 maja 2017

Jubileusz odkrywczyni rezydencji Mieszka I w Poznaniu

Kosciół NMP na poznańskim Ostrowie Tumskim,
pod którym znajdowało się palatium Mieszka I.
Fot. R.Talk (Wikipedia)
70-lecie urodzin i 50-lecie pracy naukowej świętowała w piątek archeolog prof. Hanna Kóćka-Krenz. W 1999 roku zespół pod jej kierunkiem odnalazł na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu relikty palatium Mieszka I, później także fundamenty pałacowej kaplicy.

Dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) prof. Hanna Kóćka-Krenz ma w tym roku otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. W piątek, z okazji jubileuszu profesor, zorganizowana byla uroczystość z udziałem władz uczelni.
 
Prof. Kóćka-Krenz przyznała, że jej największe osiągnięcia naukowe wiążą się z badaniami na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Odkrycie zespołu pałacowo-sakralnego z czasów monarchii piastowskiej nazwała swoim największym życiowym osiągnięciem.
 

„To była dla mnie ogromna naukowa przygoda. Wyzwanie, które przyniosło rezultaty przechodzące nawet moje wyobrażenie. Sądziłam, że rezydencja Mieszka I będzie podobna do tej, jaką znaliśmy już z Ostrowa Lednickiego. Tymczasem okazało się, że mamy do czynienia z zupełnie czymś innym: z wyjątkowym założeniem jeśli chodzi o formę architektoniczną, ale też wyjątkowym jeśli chodzi o klasę i rodzaj wyposażenia” – powiedziała PAP prof. Kóćka-Krenz.
 
Jak dodała, rezultaty wykopalisk na Ostrowie Tumskim „przywróciły pamięć o roli Poznania w monarchii wczesnopiastowskiej”.
 

niedziela, 28 maja 2017

Serca dla mam w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool

Dzień Matki w Polskiej Szkole Sobotniej w Liverpool
Fot. C.Wojciechowski

„(…)Serce to najpiękniejsze słowo świata  Serce to w życiu najcudniejszy skarb(…)” - tak śpiewała niezapomniana Irena Santor.


 
Z sercem na dłoni i  serdeczną piosenką Ireny Santor na ustach rozpoczęła się Uroczysta Herbatką dla mam i babć w Polskiej Szkole Sobotniej z Liverpool. I jak to podczas takich herbatek zwyczaj nakazuje, nasze mamy i babcie poproszone zostały o założenie nakryć głowy, dowolnej fantazji, aby dodać temu spotkaniu niezwykłego charakteru.

 Motywem przewodnim  tegorocznego Święta Mamy było serce.

Serce matki, które podobnie jak miłość  doskonała, o której czytamy w „Pieśni nad Pieśniami”, cieszy się z dobrego, nie pamięta złego, które jest pełne miłości, zrozumienia i oddania, które nie chce nic w zamian, więcej daje niż bierze i tylko ono kocha szczerze, bezwarunkową miłością.

Refleksje nad trumną Zbigniewa Brzezińskiego

Zbigniew Brzeziński (1928 - 2017)
Zmarł Zbigniew Brzeziński. Był politykiem, politologiem, i amerykańskim patriotą, któremu bardzo zależało, żeby USA były cały czas jedynym supermocarstwem. Brzeziński przyznawał się do polskości i to trzeba docenić. Przyznawanie się do polskości nie ułatwia w Ameryce kariery, a Brzeziński ją zrobił i zaszedł w amerykańskiej polityce tak wysoko, jak nikt o polskich korzeniach. Z tego wynikała jego wyjątkowa pozycja w polskiej polityce.

Pamiętam jak na studiach zaczytywaliśmy się w jego książkach z drugiego obiegu, drukowanymi maczkiem na kiepskim papierze. Za czasów PRL-u wszystko co amerykańskie miało status nieskończenie lepszego, a w myśli politycznej bezdyskusyjnego autorytetu. Taki status w polskiej myśli politycznej miał i w wielu środowiskach cały czas ma Zbigniew Brzeziński.

sobota, 27 maja 2017

Szczyt NATO z Donaldem Trumpem

Donald Trump w Brukselii na spotkaniu
przywódców państw NATO. Fot.YouTube
Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkali się na „miniszczycie” NATO w Brukseli z panem Donaldem Trumpem Prezydentem USA. Generalną konkluzją z tego spotkania jest pokazanie słabości NATO i niezdolności już nawet do zachowania pozorów.

Przez wiele ostatnich lat, NATO opierało swoją jedność na zachowaniu pozorów i markowaniu rzeczywistości – siły, gotowości. Tymczasem obecnie widać, że nie ma już nawet wspólnoty interesów politycznych i gospodarczych, nie mówiąc o kwestiach etycznych – pomiędzy USA i Europą oraz w samej Europie. Pan Prezydent Donald Trump wbrew nadziejom Europejczyków, nie powiedział niczego na temat bezwarunkowych gwarancji USA dla obrony Europy.

Jak mam świętować Dzień Matki, jeśli mama mnie skrzywdziła?

W Dzień Matki mamy powinny dostawać w prezencie nie kwiaty, ale książki o tym jak wygląda prawdziwa miłość do dziecka, nie ta toksyczna. Bo zdrowie psychiczne matek to podstawa zdrowego psychicznie społeczeństwa.

Dzień matki. Piękny, ważny dzień. Warto przy jego okazji zadać kilka pytań. Czy nie jest tak, że trwa on… cały rok? To ważne z perspektywy spojrzenia na rolę i stereotypy na temat matek – czy są nieomylne? czy są na piedestale? czy zawsze powinny na nim być?

piątek, 26 maja 2017

Uroczystośċ 3 Maja i nagrody Fundacji Kulturalnej

Najlepsi uczniowe polskich szkół z nagrodami podczas
uroczystości 3-majowej w Klubie Polskim w Ashfield.
Fot. Polska Macierz Szkolna NPW
Uroczystość z okazji 226 rocznicy Konstytucji 3 Maja , tradycyjnie przygotowana przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii odbyła się w w sobotę 13 maja 2017 o godzinie 4.00 po południu. Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield przybyli zaproszeni goście reprezentujący Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkół polskich, zespoły taneczne oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney.

Mieliśmy przyjemność gościć Ks.Kamila Żyłczyńskiego TChr  i Ks. Henryka Zasiure TCHr,  panią Reginę Jurkowską Konsul Generalną RP w Sydney, Małgorzatę Kwiatkowską reprezentującą Radę Naczelną Polonii Australijskiej, Ryszarda Adams Dzierzbe Prezesa Federacji Polskich Organizacji w NPW,

Porady Konrada Gacy: Zadbaj o swoją Mamę!

W Polsce przypada dziś Dzień Matki. To wspaniałe święto, dzięki któremu doceniamy najbliższe nam osoby. Zachęcam do okazywania Mamom „szczególnych względów” na co dzień, zaś dziś chciałbym Wam zaproponować kilka pomysłów na to, jak zadbać o zdrowie Waszych Mam!


Mamy troszczą się o nas od najwcześniejszych chwil życia i często… nigdy nie przestają tego robić! Warto zadbać także o ich zdrowie, by starczyło na jak najdłużej. Jak to zrobić i które rozwiązanie będzie dla Waszych Mam najlepsze? Musicie się zdać na własną wiedzę i znajomość Mamy.

środa, 24 maja 2017

Assange: To nie jest coś, co mogę wybaczyć

Julian Assange na balkonie Ambasady Ekwadoru
w Londynie po ogłoszeniu decyzji szwedzkiej prokuratury
Fot. YouTube
18 maja szwedzka prokuratura po 7 latach podjęła decyzję o umorzeniu wstępnego dochodzenia w sprawie domniemanego gwałtu, o który był podejrzany Julian Assange. Tym samym zakończyła swoją rolę marionetki działającej na zlecenia polityczne amerykańskiego aparatu przymusu.

"7 lat bez zarzutów i 7 lat bezprawnego aresztu domowego. 7 lat bez światła słonecznego. 7 lat, kiedy moje dzieci dorastały beze mnie. To nie jest coś, co mogę wybaczyć, ani też coś, o czym mógłbym zapomnieć." (Assange po ogłoszeniu decyzji szwedzkiej prokuratory)

Szwedzka prokuratura zdecydowała się na umorzenie śledztwa bynajmniej nie z braku
dowodów (o czym się pisze od 7.lat), lecz z braku możliwości ich zebrania... Biedna prokuratura musiała się zastosować do decyzji Sądu Najwyższego Szwecji, który nakazał jej sfinalizowanie sprawy - albo przez postawienie zarzutów, albo przez umorzenie śledztwa. W piątek 18 maja mijał termin wyznaczony przez sąd. Niemniej prokuratura się zastrzegła, że jeżeli Assange znajdzie się na terenie Szwecji przed rokiem 2020 (data nominalnego przedawnienia się nigdy nie udowodnionych zarzutów o domniemany gwałt), to śledztwo  może być wznowione. No comment.

wtorek, 23 maja 2017

Święto Matki Boskiej Królowej Polski w Marayong

Główny ołtarz w kościele Matki Boskiej
Częstochowskiej Królowej Polski w Marayong.
Fot. K.Bajkowski
Każdego roku, w pierwszą niedzielę maja celebrowana jest w polskim kościele w Marayong uroczysta Msza św. w intencji Polski naszej Ojczyzny. I tym razem, w niedzielne popołudnie, 7 maja Kościół wypełnili wierni, Wiele osób przybyło z odległych dzielnic sydnejskiej metropolii. Uroczystość rozpoczęła sie o godz. 2.30 po południu.

Ze śpiewem "Z dawna Polski Tyś królową, Maryjo..." przeszedł w kierunku ołtarza prowadzony krzyżem, orszak służby liturgicznej, młodzieży, polskich organizacji ze sztandarami oraz kapłanów.


Pierwsze ławki zajęła brać harcerska, tuż za nimi cieszący oko barwą oryginalnych strojów, tancerze "Lajkonika". Po drugiej stronie dzieci z Polskiej Szkoły wraz z nieocenioną Siostrą Agnieszką.

Mszę św., koncelebrowaną przez  sześciu polskich kapłanów, prowadził rektor Sanktuarium, ks. Hernyk Zasiura.

Zbigniew Wodecki nie żyje. Wybitny muzyk i artysta z klasą

Zbigniew Wodecki (1950 - 2017) Fot. M.Włodarczyk (cc)
Nie żyje Zbigniew Wodecki. Muzyk zmarł 22 maja w Warszawie. Informacja o śmierci artysty pojawiła się na jego oficjalnej stronie internetowej. Muzyk śpiewał dla nas takie przeboje jak "Chałupy Welcome to", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Zacznij od Bacha" czy "Izolda". Wszyscy pamiętamy także jego piosenkę z bajki "Pszczółka Maja". Zbigniew Wodecki był wokalistą, grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie, spełniał się także jako aktor, prezenter telewizyjny, juror "Tańca z gwiazdami". Miał 67 lat.

poniedziałek, 22 maja 2017

Ukraina nie jest buforem – wręcz przeciwnie

W retoryce politycznej i około politycznej od dość dawna, bo jeszcze z okresu tzw. pomarańczowej rewolucji na Ukrainie – pokutuje teza o Ukrainie, jako buforze, który oddziela Rosję od Europy/Polski. Jest to w generalnym ujęciu pokłosie przeklętej idei jagiellońskiej, która za sprawą emigracji w Paryżu od lat zaczadza umysły niektórych Polaków. Równolegle jest to istotny motyw retoryki ukraińskiej propagandy nacjonalistycznej i innych ośrodków zbliżonych do tamtejszych postrewolucyjnych władz.

 Obecnie to już jest bardziej łabędzi śpiew, niż nawet propaganda, ponieważ ze zbyt dużą regularnością – prawie za każdym razem jak Ukraina prosiła się o pieniądze na Zachodzie, to na Wschodzie regularnie nasilano walki. Już chyba nikt nie wierzy w to, że Ukraina toczy wojnę z Rosją, chyba nie wierzą w to nawet Amerykanie latający w kosmos z Rosjanami.

Sankcje nie mają żadnego politycznego i gospodarczego sensu, są pomijane i służą głównie oddalaniu Rosji od Europy, co nie jest na rękę USA, ponieważ Rosja w ten sposób przekierowuje swój potencjał w stronę Chin. Nie potrzeba większego dowodu na geostrategiczną głupotę sankcji i odwrotność skutków tak krótkowzrocznej, łamiącej prawo międzynarodowe i po prostu głupiej polityki.

Koncert dla matek w Polskim Domu Opieki w Marayong

Koncert "Pieśni Mojej Mamy" w Domu Opieki w Marayong
Fot. J.Weglarz
Więc się weselmy  póki czas, Bo za sto lat nie będzie nas! Śpiewali wszyscy ile sił w płucach i głosu w gardłach. Ten króciutki werset stał się przebojem całego popołudnia. Powtarzany między poszczególnymi punktami programu artystycznego utrzymywał radosny nastrój całej uroczystości. Zdawało się śpiewać nawet słońce, które jasnym, popołudniowym blaskiem rozświetlało okna widowiskowej sali, a zaciągnięte rolety falowały w rytm rozbrzmiewającej melodii.

Wszystko to działo się w Marayong, w Polskim Domu Opieki, w sobotnie popołudnie 6 maja, podczas Koncertu ‘Pieśni Mojej Mamy’ z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Idea takiego Koncertu powstała w głowie nieocenionej Siostry Ludwiki. Pomysł podchwyciła jak zawsze entuzjastyczna pani Basia Michalska. Wszystko zostało błyskawicznie ustalone i zaakceptowane przez Dyrektorkę Ośrodka panią Mariolę Laskazeski – i do dzieła.

niedziela, 21 maja 2017

Państwo PiS: Rok za kratami bez aktu oskarżenia

Rok temu, dokładnie 18 maja 2016 roku – w dniu swoich 39. urodzin – został  zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie tymczasowo aresztowany dr. Mateusz Piskorski – politolog,  lider partii „Zmiana”, sekretarz Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych i dziekan Wydziału Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie. Od tego czasu przebywa w areszcie śledczym, który jest każdorazowo przedłużany po upływie trzech miesięcy przez sąd na wniosek prokuratury. Kolejną decyzję o przedłużeniu aresztu Piskorskiego dyspozycyjny politycznie wymiar sprawiedliwości podjął 11 maja br. Dr Piskorski pozostanie za kratami przez kolejne trzy miesiące. Nadal bez oficjalnego aktu oskarżenia.

25 kwietnia 2017 roku Mateusz Piskorski został dotkliwie pobity przez funkcjonariusza ABW podczas przewożenia go z aresztu do prokuratury.

Nie ulega  wątpliwości, że w sprawie Piskorskiego mamy do czynienia z bezprawiem – z represjonowaniem wbrew Konstytucji za poglądy polityczne i jawną działalność publiczną. To bezprawie okryła zasłona milczenia.

Syria. Zobaczyć jak tam jest naprawdę

"Na przestrzeni wielu kilometrów są setki, tysiące
zburzonych budynków i nie ma ani jednego całego."
  - Celem rebeliantów było skłonienie chrześcijan do ucieczki z Syrii, by przekształcić ją w kraj jednolicie muzułmański. Oni jednak zapowiedzieli, że się nie dadzą. I się nie dali! - mówi po powrocie z dziennikarskiego wyjazdu do Syrii Wojciech Kempa, redaktor naczelny kwartalnika Magna Polonia w rozmowie z Agnieszką Piwar.

Agnieszka Piwar: Wróciłeś właśnie z Bliskiego Wschodu. Twojej wyprawie towarzyszyło hasło: „Miał dość propagandy medialnej – pojechał więc do Syrii zobaczyć jak tam jest.” Skąd to wcześniejsze przekonanie, że treści płynące z przekazów medialnych były propagandą? 

Wojciech Kempa: - Większość informacji, które do nas docierają, to tak naprawdę propagandowe wrzutki w rodzaju: „rosyjskie lotnictwo zbombardowało budynek cywilny” albo „od amerykańskiej rakiety zginęli cywile”. Te teksty z reguły wiele mówią o sympatiach, czy raczej antypatiach, piszących, za to niewiele o tym, co naprawdę dzieje się w Syrii. Brakuje pogłębionych analiz. Zamiast nich mamy pyskówki i przerzucanie się argumentami, przeważnie nie popartymi pogłębioną wiedzą, a wyłącznie emocjami. Do tego na miejscu niemal nie ma zagranicznych dziennikarzy, więc materiały ilustracyjne, w tym w szczególności filmowe, to w większości ustawki, zainscenizowane sceny, nagrywane nierzadko daleko od Syrii. Później różni internauci „odkrywają”, że jakiś chłopczyk szósty czy siódmy raz był „ratowany” z płonącego budynku. Wszystko to potęguje chaos informacyjny.

sobota, 20 maja 2017

Logika zarządzania przez chaos

(public domain)
Pojawiające się plotki i spekulacje, jakoby w lipcu miała nastąpić zmiana premiera, a po roku miałby powstać rząd techniczny – to logika zarządzania przez chaos. Niezwykle skuteczna, niezwykle prosta i niezwykle kusząca dla rządzących. Ponieważ oferuje medialną świeżość, znowu można żądać 100 dni spokoju dla nowego premiera, tworzyć wrażenie że dzieje się wiele, markować sztuczną – fikcyjną dynamikę, a równolegle nie zmieniać niczego. Jest to samo w sobie bardziej niż genialne i bardziej, niż potrzebne.

Można bowiem stworzyć wrażenie, że zmieniło się wszystko, nie zmieniając niczego. To fundament zarządzania przez chaos, zasłona dymna, kotara i kreowanie fikcji – bez kosztów własnych, poza ubocznymi i tymi, które wynikają z emocji np. personalnych.

piątek, 19 maja 2017

Festiwal Filmu Polskiego w Perth po raz trzeci

Kadr z filmu "Marie Curie" otwierającego 3. Festiwal
 Filmu Polskiego w Perth. Fot. W.Baczyk 
W stolicy Australii Zachodniej, Perth w przyszłym tygodniu odbędzie się inauguracjia trzeciej już edycji  Festiwalu Polskich Filmów. Publiczności australijskiej zaprezentowane zostanie 9  najnowszych i najbardziej ekscytujacych produkcji polskiego kina, w tym  pięć z nich po raz pierwszy  w Australii.  Festiwal odbędzie się w Cinema Paradiso w Perth od 25 maja do dnia 15 czerwca 2017 r.

3. Festiwal Filmu Polskiego w Perth (PFFP) zostanie otwarty w czwartek 25 maja filmem Maie Noelle powstalym  w koprodukcji polsko-francusko-niemieckiej, MARIE CURIE (Maria Skłodowska-Curie). Jest to inspirująca biografia jednej  z największych uczonych wszech czasów, legendarnej Marii Skłodowskiej-Curie.

czwartek, 18 maja 2017

Koncert Olivii Urbaniak przed wylotem do Europy

Czy pamiętacie Państwo Olivię Urbaniak? Przed dwoma laty, wówczas uczennica szkoły średniej,  zdobyła tytuł pianistki roku w konkursie organizowanym przez wytwórnię fortepianów Steinway.

Obecnie Olivia jest studentką klasy fortepianu Sydney Conservatorium of Music. W lipcu wybiera się po raz kolejny do Europy. Wcześniej jednak będziemy mieli możliwość posłuchania tej utalentowanej młodziutkiej pianistki polskiego pochodzenia.

W poniedziałek 22 maja Olivia wystąpi w Sali Polskiego Konsulatu. Koncert rozpocznie się o godz. 6.30 wieczorem.

 
A oto program Koncertu:

Haydn Sonata in C major, Hob.XVI:50
Shostakovich Prelude and Fugue in E minor, Op. 87 No. 4
Lyapunov Transcendental Étude in B minor Op. 11 No. 10

 Interval



środa, 17 maja 2017

Krytyczne oceny pakietu budżetowego Scotta Morrisona

We wtorek 9 maja wieczorem - jak zawsze po wielu spekulacjach, domysłach, polemikach i rządowych zapewnieniach i wstępnym, zapobiegawczym głośnym rozdzieraniem szat w wielu zainteresowanych kołach   - federalny minister ekonomii (Federal Treasurer) Scott Morrison wniósł swój drugi pakiet budżetowy liberalno-narodowego koalicyjnego rządu Premiera Macolma Turnbulla do Izby Niższej federalnego parlamentu w Canberze.

Zapobiegawczo ostrzegł, że zakładane i projektowane inicjatywy, założenia  i wyniki nie stanowią obietnicy ("Projection is not a promise") lecz tylko podsumowanie zamierzanych programowych  posunięć oraz intencji federalneo rządu - który zrobi wszystko możliwe aby je zrealizować.  Oświadczył, że pakiet budżetowy nie dokonuje słusznych osobistych, indywidualnych wyborów dla tych, którzy ciężko pracują  żeby  osiągnąć lepszy byt  dla siebie i swoich rodzin lecz opiera się na zasadach sprawiedliwości, bezpieczeństwa i możliwości. Parlamentarny przywódca laburzystowskiej opozycji (ALP) Bill Shorten natychmiast zapiorunował potępiając wiele istotnych aspektów pakietu budżetowego 2017-18  Zwłaszcza tych, krytykując które można politycznie zyskać wśród kluczowych dla ALP grup australijskich wyborców. Z pierwszych pobudżetowych sondażach opinii wyborczej można wywnioskować że prawie nikt nie jest zachwycony federalnym pakietem budżetowym Turnbulla i Morrisona ale też nie myśli żeby laburzyści pod wodzą Shortena spisaliby się lepiej. 

wtorek, 16 maja 2017

Forum „Jednego Pasa, Jednego Szlaku" w nurcie "nowego ONZ"

Przywódcy państw i szefowie rządów z 29 krajów
na Belt and  Road Forum w Pekinie. Fot. YouTube
W dniach 14 i 15 maja br. w Pekinie, pod przewodnictwem Xi Jinpinga,  prezydenta Chin odbyło się międzynarodowe "Belt and Road Forum", spotkanie państw, zainteresowanych reaktywowaniem jednej, wspólnej strefy ekonomicznej  wzdłuż „Jedwabnego  Szlaku” i „Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI w.”

Zgromadziło ono 29 zagranicznych szefów państw i rządów oraz przedstawicieli z ponad 130 krajów i 70 organizacji międzynarodowych.

Jest to najważniejsze wydarzenie w chińskim kalendarzu dyplomatycznym oraz najbardziej prestiżowe międzynarodowe wydarzenie, promujące gospodarczą inicjatywę Chin na rzecz reaktywacji „Jedwabnego szlaku".

Franciszek w Fatimie. Mija 100 lat od słynnych objawień

Pastuszkowie z Fatimy
Zaprzyjaźniony dziennikarz z poczytnego tygodnika przeprowadził ze mną długą rozmowę na temat objawień maryjnych w Fatimie.

Nie obeszło się od doraźnych politycznych aktualizacji i wykorzystywania tych objawień przez obecnych rządzących (przypominam: mimo protestów opozycji Sejm przyjął 7 kwietnia 2017 roku uchwałę o uczczeniu rocznicy objawień fatimskich; przygotowaną przez posłów PiS i promowaną przez związaną z ojcem Rydzykiem posłankę Annę Sobecką uchwałę poparło w głosowaniu 245 posłów, 27 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu).

poniedziałek, 15 maja 2017

Pianistyczny sukces Polaka w Tel Awiwie


Szymon Nehring. Fot. eldiario.es (cc)
O tym 21- letnim pianiście z Krakowa mówi od wczoraj cały świat. Szymon Nehring wygrał prestiżowy konkurs pianistyczny, który odbył się w Izraelu.

W Tel Awiwie Szymon Nehring został obsypany nagrodami specjalnymi. Zdobył m.in. nagrodę międzynarodowego jury młodzieżowego, nagrodę dla najlepszego uczestnika poniżej 22. roku życia, nagrodę za najlepszą interpretację utworu Fryderyka Chopina (w II etapie grał Sonatę b-moll op. 35) oraz 40 tysięcy dolarów. A wszystko to podczas trwania finału 15. Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina.

niedziela, 14 maja 2017

Wieści z działalności Organizacji Młodzieży Polskiej w Canberze

O inicjatywach i działalności Polonii w Canberze oraz powołanej tam organizacji  zrzeszającej trzy istniejące organizacje młodzieżowe pisze ze stolicy Australii Katarzyna Mikołajczak.

Wycieczka do Berrimy.

Pierwszą inicjatywą naszej organizacji w 2017 roku było zorganizowanie wspólnej wycieczki do Berrimy 24-26 lutego. Na wycieczkę pojechało 21 osób. Zatrzymaliśmy się w chrześcijańskim ośrodku wypoczynkowym “Attunga”, malowniczo położonym w lesie w pobliżu gór. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla rodzin polskich – jazdę konną, spływ kajakowy, gry z różnych części świata. W niedzielę udaliśmy się na specjalną mszę św. w Sanktuarium Maryjnym w Penrose Park w intencji naszych zmarłych bliskich, miedzy innymi Andrzeja Juchnickiego, zmarłego w zeszłym roku taty naszych Krasnali, Antosia i Juli. Po mszy św. odbyło się  spotkanie z księdzem Damianem Mosakowskim. Następnie zwiedziliśmy sanktuarium. 26 marca zorganizowaliśmy specjalny piknik w Weston Park, by podziękować społeczności polskiej w Canberrze za wsparcie okazane Kasi Juchnickiej po śmierci męża.

Eurovision Song Contest czy Politicvision?

Władze ukraińskie nie wpuściły reprezentantki Rosji - Julii
Samojłowej na tegoroczny finał konkursu Eurowizji,
 który odbył się w Kijowie. Fot. YouTube screenprint
Nienawiść w stosunkach rosyjsko-ukraińskich wybucha przy najmniejszej okazji. Z założenia apolityczny Konkurs Piosenki Eurowizji stał się dodatkowym narzędziem  w rosyjsko ukraińskiej wojnie hybrydowej.

W ubiegłym roku konkurs wygrała reprezentantka Ukrainy Dżamala (prawdziwe imię Susanna Dżamaladinowa). Piosenkarka pochodzi z rodziny Tatarów krymskich deportowanych podczas drugiej wojny światowej na podstawie zbiorowego oskarżenia o kolaborację z nazistowskimi Niemcami. W 1989 r. rodzice Dżamali powrócili do ziemi ojczystej na Krymie, gdzie obecnie mieszkają. Dżamala sama skomponowała eurowizyjny utwór „1944” poświęcony deportacji Tatarów krymskich, do których doszło właśnie w 1944 roku. Bezskutecznie Rosja żądała dyskwalifikacji piosenki ze względu na jej wyraźny polityczny wydźwięk. Utwór nawiązujący do zbrodni stalinowskich idealnie wpisał  się w trend antyrosyjski i przyniósł Dżamali zwycięstwo na Eurowizji. W swoich późniejszych wypowiedziach piosenkarka zaznaczała, że powiązanie jej piosenki „1944” z aneksją Krymu przez Rosje w roku 2014 jest oczywiste i pożądane.

Globalny cyberatak

Od piątku 12 maja co najmniej 100 tysięcy komputerów w co najmniej 99 krajach zostały zaatakowane wirusem, który szyfruje zawartość ich plików i domaga się 300 USD okupu za ich odblokowanie. Płatność oczywiście w Bitcoin. Celem ataku są przede wszystkim Rosja, USA, Europa, Ameryka Płd, Indie, Japonia, Filipiny i Chiny. W zasadzie atak nie ominął żadnego kontynentu. Jak na razie (13 maja 2017) najmniej ucierpiały Afryka, Kanada i Australia. Najbardziej - Rosja.
 
Wirus o nazwie WannaCry [Chcę płakać] nazywany też WannaCrypt [Chcę zaszyfrować] atakuje głównie systemy sieci połączonych ze sobą, więc jego ofiarami są przede wszystkim zsieciowane instytucje na całym świecie. Począwszy od szpitali (w Wlk. Brytanii praktycznie sparaliżowany jest cały system szpitalnego leczenia), poprzez systemy zarządzające komunikacją (niemieckie koleje państwowe), skończywszy na tysiącach różnego rodzaju firm i instytucji (np. FedEx, hiszpańska sieć telekomunikacyjna Telefónica, portugalski Telecom, rosyjski MegaFon) - wirus zablokował możliwość użytkowania systemów komputerowych.

sobota, 13 maja 2017

Kasia Moś w finale Eurowizji!

Już dziś, 13 maja polska piosenkarka Kasia Moś wystąpi na eurowizyjnej scenie podczas finału 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenka „Flashlight” i jej wspaniałe wykonanie przez naszą kandydatkę, podbiło serca jurorów i widzów śledzących eurowizyjny półfinał, który odbył się w wtorek w Kijowie.  Teraz czas na finał, w którym artystka wystąpi z numerem 2.
Namawiamy Państwa do oddania głosu na reprezentantkę Polski.  W finale głosują wszystkie 42 kraje biorące udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji! Aby oddać głos na Kasię Moś, należy wpisać SMS o treści 02 bądź też zadzwonić w ciągu trwającego 15 minut głosowania (wyraźnie zasygnalizowanego przez prowadzących koncert po zakończeniu występu ostatniego uczestnika) na numer podany u dołu ekranu przypisany prezentacji Kasi Moś (w załączniku grafika ułatwiająca głosowanie).

NEVER GIVE UP! Nowa Zelandia: Wyspa Północna

Piotr Dzierzgowski podczas podróży. Whiritoa Beach, NZ
Piotr Dzierzgowski, samotny podróżnik z Wałbrzycha ,  który przebył już 39 krajów, wyruszył  16 marca na kolejną wyprawę.  Wyprawę życia, która potrwa tak długo jak tylko będzie to możliwe. Podróż przez 4 kraje:  Nową Zelandię, Australię, Kanadę i Stany Zjednoczone -  bez pośpiechu i szaleństwa. Motto podróży: NEVER GIVE UP!  Dziś  druga relacja Piotra z pierwszego etapu wyprawy  w Nowej Zelandii.

 Zob. poprzedni materiał: Wśród dzikich pastwisk i ogromnych plaż

Drugie dwa tygodnie w podróży.

W Mitimiti spędziłem ponad 2 dni i mogę powiedzieć że w taki sposób powinno się odpoczywać. Trochę przeszkadzały mi krowy z okolicznych pastwisk, ale cóż sama natura. Zastanawiałem się każdego ranka czy nie wejdą mi na namiot i pewnego dnia mało brakowało. Wyjeżdżam z tego miejsca z miłymi wspomnieniami i mimo że jest oddalone od większej cywilizacji, pewnie jeszcze tu wrócę. Dalej trasa prowadzi mnie do Dargaville, które miało być którymś z kolei miejscem do odwiedzenia. Dojechałem tu wieczorem i jedyne co mogłem zrobić to szybko zasnąć. Obudził mnie piękny wschód słońca i oczywiście musiałem wyskoczyć z samochodu i zrobić kilka zdjęć. Chwilę później dołączył do mnie sympatyczny starczy pan zainteresowany fotografią. Porozmawialiśmy chwilę o tym miejscu i o życiu. Zostałem tu cały dzień i mimo że nie ma tu wiele do zobaczenia to nikt mnie nie goni. Drobne ogarnięcie się, zakupy, wysłanie listu do mojej Karoli i kartek do rodziny, popołudniowy spacer i już myślałem że to koniec, ale…

piątek, 12 maja 2017

Prezydent Trump woli media rosyjskie. I ma rację!


fot.  Donald Trump Twitter
Pan Prezydent Donald Trump woli media rosyjskie, od amerykańskich. Nie można mu się dziwić, po prostu – jak w wielu sprawach ma rację. Na spotkanie z panem Siergiejem Ławrowem Ministrem Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w Białym Domu – nie zostały wpuszczone amerykańskie media. Świat jednak dostał rzetelne informacje, ponieważ zaproszono profesjonalne, bezstronne i powszechnie szanowane media rosyjskie.
 
Jest to gest, który bardzo wiele znaczy. Gdyby, coś takiego zrobił pan Prezydent Putin, od razu rozpętałaby się nagonka, jednak w przypadku pana Prezydenta Trumpa, mamy inną sytuację. Pan Prezydent prawdopodobnie po prostu chce dać do zrozumienia opinii publicznej z jakimi przekłamaniami, niechęcią i innego rodzaju kłamstwami spotyka się w krajowych mediach. Nie da się inaczej wytłumaczyć tak znacznego braku zaufania.

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Zburzona harmonia odżywiania

...Jedzenie bywa także lekiem.
Fot. M.Coolman (cc)
Jedzenie to jedna z podstawowych czynności. Każdy żywy organizm i każda żywa komórka, która jest jego częścią, muszą się odżywiać. Sposobów dostarczania składników odżywczych do organizmu jest wiele. Te skrajnie nieprawidłowe zaliczają się do jednostek chorobowych zakwalifikowanych do grupy „zaburzeń odżywiania” i mogą prowadzić do śmierci. Z drugiej zaś strony, dobrze odżywiony organizm pracuje dłużej i sprawniej, bo jedzenie bywa także lekiem.

Zaburzenia odżywiania obejmują dwie skrajne postawy wobec jedzenie: „negatywną” i „pozytywną”. Przez anoreksję i bulimię organizm nie dostaje szansy na odżywianie komórek w wystarczającym stopniu i z stopniowo czerpie energię z „rezerw”, które znajdują się wewnątrz niego. Tak samo zachowuje się ciało człowieka (lub innych stworzeń) w warunkach długotrwałego głodu.

czwartek, 11 maja 2017

Biało-czerwony rap: Pampeluna 4P z nowym klipem "Kierunek Dom"


Nurt tzw. biało-czerwonego rapu jest coraz szerszy, ale też spotyka się z różnymi postawami, gdy do jednego worka wrzuca się twórców zaangażowanych politycznie i tych neutralnych. Nowy teledysk zespołu Pampeluna 4P pt. „Kierunek Dom” porusza wątek polskiej emigracji i tworzy kompozycyjną klamrę dla całej płyty „Projekt Patryoci”, która skupia się na historii Polski i Polaków.


 
– „Nowa ballada ‘Kierunek Dom’ oraz teledysk do niej, to zapis moich osobistych doświadczeń tęsknoty za domem, gdy poczucie odpowiedzialności nakazywało zostać poza krajem, a serce rwało się do bliskich. Między innymi z powodu takich emocji czy doświadczeń postanowiliśmy połączyć siły i stworzyć album ‘Projekt Patryoci’. Jesteśmy ciekawi i dumni z polskiej historii, którą chcemy pielęgnować w naszych rodzinach i środowisku” – powiedział Przemek "4P" Majewski, wokalista zespołu.
 

środa, 10 maja 2017

Robert Biedroń na prezydenta? Wszystko możliwe

Robert Biedroń - (ur. w 1976 r.) działacz na rzecz osób
LGBT i publicysta. Założyciel i w latach 2001–2009
 prezes Kampanii Przeciw Homofobii, od 2011 do 2014
 poseł na Sejm, od 2014 prezydent Słupska.
 Fot. A.Grycuk Wikimedia -cc
Biedroń na prezydenta Polski? W 2020 roku ma ogromne szanse. Według najnowszego sondażu IBRiS na Roberta Biedronia zagłosowałby w wyborach prezydenckich co czwarty Polak.

Tylko 6 procent zadeklarowało, że nie poparłoby prezydenta Słupska ze względu na jego orientację seksualną. Jednak 26 procent Polaków wrzuciłoby do urny głos poparcia dla niego. Wygląda na to, że Robert Biedroń będzie czarnym koniem kolejnych wyborów prezydenckich. Tak przynajmniej wynika z ostatniego sondażu pracowni IBRiS dla „Faktu” i Radia Zet.

Biedroń to kandydat jednoczący naprawdę wszystkich Polaków – popierają go wyborcy o przeróżnych poglądach, od prawa do lewa, może z wyjątkiem skrajnych prawicowych ugrupowań, którym przeszkadzałby fakt, że jest homoseksualistą. Generalnie jednak na Biedronia stawiają nawet ci Polacy, którzy deklarują zmęczenie polityką i ciągłym konfliktem pomiędzy największymi graczami —  PO i PiS.

32, 3 procent, jak wynika z sondażu, nie zagłosowałoby na Biedronia. Większość z nich jako powód podaje jego zbyt liberalne obyczajowo poglądy. 6 procentom przeszkadza wprost jego orientacja.

wtorek, 9 maja 2017

Dzień Zwycięstwa 2017

W szeregach „Nieśmiertelnego Pułku” w Moskwie
powiewała polska flaga. Fot. Sputnik Polska (twitter)
Europa obchodzi Dzień Zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami. 72 lata temu zakończyła się najkrwawsza ze wszystkich wojen ludzkości  - druga wojna światowa. Jej  uwieńczeniem  było podpisanie przez niedobitki faszystowskich generałów niemieckich  bezwarunkowej kapitulacji  w jednym z berlińskich kasyn. Miało to miejsce 8 maja 1945 roku o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego, a przerwanie działań wojennych - o godz. 23.01.

W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, stąd Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Polacy obchodzili to święto przez wiele lat również  9 maja ale ustawa podpisana w kwietniu 2015 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego przesunęła obchody tego dnia na 8 maja, tak jak obchodzą to święto zachodni alianci z koalicji antyhitlerowskiej.

Francja należy do pana Macrona


39-letni Emmanuel Macron został 8. prezydentem
 V Republiki Francuskiej. Fot. YouTube
Pan Emmanuel Macron (élu président de la République) wygrał wybory we Francji. Nowoczesny styl prowadzenia kampanii wyborczej, proeuropejskość i pozytywne nastawienie do rzeczywistości przyniosły pozytywny efekt. Zwycięstwo jest totalne, pan Macron zdobył ponad 65% głosów, prawie dwa razy więcej od pani Marine Le Pen. To generalnie zamyka jakąkolwiek dyskusję, na temat tego w jakim kierunku pójdzie Francja, jednak przed Francją jeszcze wybory parlamentarne.

 Biorąc pod uwagę rozbicie opinii publicznej, może być bardzo różnie, na pewno pani Le Pen będzie bardzo ważnym graczem na francuskiej scenie politycznej, jednak Francja należy do pana Macrona. Na własną większość w Parlamencie chyba nie ma szans, ale to się dopiero okaże, bo mając Prezydenta, we francuskim systemie parlamentarnym ma się olbrzymie przełożenie na wybory.

niedziela, 7 maja 2017

"Marsz wolności" czyli dajcie nam znowu władzę!

 Politycy PO na czele "Marszu Wolności" Fot. Twitter
Warszawa widziała już wiele różnych marszów, pochodów, masówek, demonstracji i innego rodzaju zgromadzeń ukierunkowanych w wymiarze wyrazu ideologicznego. O wczorajszym marszu wolności, można powiedzieć wiele pozytywnego – to autentyczne zgrupowanie emocji i uczuć bardzo dużej ilości ludzi.

Z pewnością około 50 tyś., obywateli w jednym czasie i w jednym miejscu zademonstrowało wspólnie. Nie da się zrozumieć niektórych komunikatów Policji, mówiących o 9 tyś., Ratusz mówił o 70 tyś., osób na Placu Bankowym. Już sama ta rozbieżność pokazuje, że coś mocno było nie tak – i to w wielu sprawach. Warto dodać, że organizatorzy ogłaszali na marszu, że zgromadziło się około 100 tyś., ludzi. To naprawdę dziwna sprawa, bo istnieją zweryfikowane modele matematyczne i specjalne oprogramowanie – pozwalające za pomocą kilku kamer, policzyć względnie dokładnie ilu było ludzi. Za nieco większe pieniądze, można nawet identyfikować uczestników. Dlaczego to u nas nie działa?