polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 29 kwietnia 2017

TVP Polonia nagrodziła za zasługi dla Polski i Polaków

Od lewej: Apoloniusz Tajner, Dorota Lis-Majewski
 (żona Lecha Majewskiego), Beata Bruggeman-Sękowska,
Anna Bielak, Halina Csúcs László Györgynő, Irena Santor.
Fot. Jan Bogacz/TVP
Lech Majewski, Julian Eugeniusz Kulski, Anna Bielak, Halina Csúcs László Györgynő, Beata Bruggeman-Sękowska i drużyna skoczków narciarskich reprezentacji Polski otrzymali nagrodę „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Nagrodą Specjalną została wyróżniona Irena Santor, wybitna polska wokalistka.
 
Te prestiżowe nagrody TVP Polonia przyznaje od 1995 roku. Jej laureatami są ludzie zasłużeni dla polskiej kultury, sztuki, nauki, edukacji, polityki i sportu, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozsławiania Polski i Polaków na całym świecie.


W tym roku do grona wybitnych laureatów dołączyli: Lech Majewski - reżyser filmowy i teatralny, Julian Eugeniusz Kulski – światowej sławy architekt i najmłodszy powstaniec warszawski, Anna Bielak – nauczycielka języka polskiego prowadząca sobotnio-niedzielną szkółkę języka polskiego w Nowej Borowej na Ukrainie, Halina Csúcs László Györgynő - polska rzecznik w zgromadzeniu Narodowym Węgier, Beata Bruggeman-Sękowska – nauczyciel akademicki, wydawca i autorka książek językowych. Nagrodą uhonorowana została również reprezentacja Polski w skokach narciarskich.

Nagrodę Specjalną „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” odebrała pierwsza dama polskiej piosenki, Irena Santor.

Koncert Galowy z okazji wręczenia dorocznej nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” odbył się w środę, 26 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Galę uświetnił koncert pięknych polskich przebojów w wykonaniu jazzowo-soulowej wokalistki Moniki Borzym, której akompaniował gitarzysta z Chicago, Mitchell Long i kontrabasista Maciej Szczyciński. Gospodarzami koncertu byli Anna Karna i Adam Krzykowski.
PR TVP
 
 
Relacja z wręczenia nagrody w TVP Polonia:
- we wtorek, 2 maja o godz. 18:05 i 5:35 (czas polski), 13:35 (czas sydnejski)
- w środę, 3 maja o godz. 14:25. (czas polski) , 22:25 (czas sydnejski) 
 
 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy