Dziedziniec Politechniki Warszawskiej Fot. Warsaw University of Technology WUT |
Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę 5 czynników: cenę wynajmu, koszty opłat uniwersyteckich, ceny wyżywienia w stołówkach, ceny abonamentu miesięcznego w przewozach komunikacji miejskiej oraz liczbę uczelni publicznych.
Według Uniplaces, studenci biorący udział w programie Erasmus, największe koszty ponoszą przy wynajmie mieszkania, średnio 448,60 euro miesięcznie za pokój w mieszkaniu studenckim. W najdroższym Londynie zapłaciliby 680 euro, a w najtańszym Bukareszcie 249 euro miesięcznie.
W Warszawie można studiować angielski i francuski, płacąc mniej niż w Londynie czy Paryżu i bawiąc się równie dobrze, jak w Barcelonie.
I mimo, że większość studentów marzy o studiach w Londynie, gdzie mają do wyboru 36 uczelni publicznych lub o Paryżu, który jest równie magiczny i kosztowny, studenci wybierają miasta bardziej przyjazne kieszeni o równie wysokich standardach edukacyjnych: Niemcy, Holandię, Hiszpanię, Belgię i Polskę z Warszawą na czele. Oczywiście studenci biorą pod uwagę także inne czynniki, takie jak ceny alkoholu i życia nocnego, które najlepiej wypadają w Berlinie, Lizbonie, Budapeszcie i Pradze (1,30 euro za najtańsze piwo).
Według danych Indire, włoskiego instytutu badania edukacji i innowacji, od 1987 do 2016 roku, czyli od początku programu Erasmus, uczestniczyło w nim aż 3 i pół miliona włoskich studentów, co klasyfikuje ich w pierwszej 4 wszystkich państw europejskich. Mimo kryzysu, w 2016 roku wzrost był ten jeszcze większy, a najczęściej wybierane kraje to Hiszpania. Francja, Niemcy i Portugalia; średnia długość programu wynosiła 6 miesięcy. Natomiast kraje najczęściej wybierane na 3 miesięczne praktyki studenckie to Hiszpania, Anglia, Niemcy oraz Francja.
Ale nie brakuje studentów wybierających Warszawę. Fabio Rossi, wykładowca Historii i Języka Włoskiego oraz osoba odpowiedzialna za realizację programu Erasmus na Uniwersytecie w Messynie, uważa, że współpraca z uczelniami warszawskimi jest bardzo efektywna, a 80% studentów wyjeżdżających do Warszawy bierze udział w kursach języków obcych. Ponadto studenci nie muszą znać języka polskiego, ponieważ większość zajęć odbywa się w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.
Studenci wracają naprawdę zadowoleni, w Warszawie zostają bardzo dobrze przygotowani do egzaminów, które muszą wyrównać na miejscu po powrocie do Włoch. Wysoko oceniają program w w jego pełnym wymiarze, chwalą gościnność Polaków, ich chęć pomocy i współpracy. Ostatecznie to nie kwestie ekonomiczne przemawiają za wyborem Warszawy. Są one istotne, ale kwestią dużo ważniejszą jest możliwość poznania nowych miejsc oraz pewność uczestniczenia w zajęciach o bardzo wysokim poziomie nauczania, w szczególności dla studentów, którzy pragną pogłębić naukę języka rosyjskiego.
Artykuł z języka włoskiego przetłumaczyła Małgorzata Łastowska.
Medium#Publiczne
*) Erazmus - program uruchomiony przez Komisję Europejską w 1987 roku obejmujący szkolnictwo wyższe, a mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy