polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa. Pytany, czy Rosja jest w stanie wojny z Ameryką, Ławrow odparł, że "nie powiedziałby", by tak było.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 17 marca 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Zrób coś dla siebie…bez okazji

Fot. A.Kozłowska
Życie nabiera coraz większego tempa. Praca i codzienne obowiązki zazwyczaj wyczerpują limit czasu w ciągu dnia. W tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości trzeba czasem wziąć głęboki oddech i z dystansem spojrzeć na świat, by na nowo odnaleźć w nim…. SIEBIE.

Kiedy bieżące sprawy dominują, trudno zadbać o wymarzoną przyszłość. Dlaczego to ważne? Zazwyczaj plany i marzenia z przeszłości wspominamy z rozrzewnieniem, czasem niestety także z niedosytem czy poczuciem porażki. Pielęgnowanie własnych dążeń staje się możliwe tylko wówczas, kiedy myśli nie są zagłuszane przez codzienność.

Właśnie dlatego tak ważne jest tworzenie przestrzeni do spokojnych przemyśleń. Takie momenty służą regeneracji, która da nam w rezultacie więcej energii również do realizacji bieżących zadań. Dzięki temu też chętniej podejmujemy nowe wyzwania. Higiena umysłu tworzy przestrzeń do ustalenia prawidłowej hierarchii zadań i postawienia priorytetów na właściwym miejscu. W jaki sposób zadbać o chwile wyciszenia, by były najbardziej owocne?

Systematycznie i konsekwentnie

Nawet kilka minut w ciągu dnia poświęconych wyłącznie sobie może mieć zbawienny wpływ. Jeśli jest Wam trudno w natłoku obowiązków znaleźć kwadrans na wyciszenie się, warto potraktować go… jako element grafiku. Możliwe, że „Wasz moment” w ciągu dnia znajdzie się pomiędzy zakupami, a przygotowaniem raportu do pracy? Ważne, żeby ta chwila była Wasza na wyłączność i aby nic jej nie zagłuszało – ani niepożądane telefony, ani przede wszystkim, nieproszone myśli związane z bieżącymi sprawami.

Jaki ma wyglądać taki czas?

W zależności od tego, ile czasu możemy dla siebie wygospodarować, chwile spędzone we własnym towarzystwie mogą wyglądać różnie. Warunek jest jeden – mają być źródłem relaksu. Dla jednych więc będzie to samotny spacer na łonie natury, inni wybiorą wygodny fotel i relaksującą muzykę. Nie ma wzoru na dobre wyciszenie się, bo każdy z nas jest inny. Im więcej czasu możemy przeznaczyć na zadbanie o regenerację umysłu, tym mamy większe pole do działania. Jeśli codzienny kwadrans sam na sam ze sobą spędzamy w domu, dobrym pomysłem może się okazać zorganizowanie dłuższego odpoczynku raz w tygodniu. Regeneracji umysłu sprzyja też regeneracja ciała, zatem jeśli Wasze wybory będą łączyć obie sfery, na pewno odczujecie wspaniałe korzyści.

Czas na efekty

Jakie rezultaty przynoszą chwile odpoczynku we własnym towarzystwie? Przede wszystkim jest to najlepsze lekarstwo na długotrwały stres, z którym do czynienia ma coraz więcej osób w dzisiejszych czasach. „Złapanie dystansu” jest także bodźcem do podejmowania bardziej trafnych wyborów związanych z przyszłością. Może to oznaczać obranie innej ścieżki rozwoju, podejmowanie nowych wyzwań lub... rezygnację z tych aktywności, które nie przynoszą zbyt wiele korzyści, za to są okupione czasem i energią.

Pamiętaj, to nic złego

Bardzo ważne, aby nie usprawiedliwiać się przed sobą i otoczeniem z czasu spędzonego na takim odpoczynku. Znam wiele osób, które, ciągle żyjąc dla innych, zupełnie zapominały o sobie. Troska o rodzinę lub otoczenie to wspaniała umiejętność i niezwykle trudne zadanie. Tym bardziej należy od czasu do czasu „podładować” własne baterie, aby móc się w nim lepiej realizować.

Już wkrótce opowiem o dobrych rodzinnych nawykach, które procentują przez lata.
 
Konrad Gaca

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy