polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 30 marca 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: By nauka nie poszła w las…

Śniadanie – solidny fundament dnia. Fot. A.Kozłowska
Epidemia otyłości ciągle się rozprzestrzenia zbierając kolejne ofiary. Najlepszym sposobem, by ją powstrzymać jest… profilaktyka i edukacja od najmłodszych lat. Dzieci nie zawsze słuchają rodziców, ale wiernie naśladują ich zachowania. Aby dać im dobry przykład, należy zadbać o zdrowe nawyki zarówno dzieci, jak i wszystkich domowników.

Nasze pociechy narażone są na ryzyko wystąpienia infekcji o każdej porze roku. Właśnie dlatego chciałbym zaprezentować Wam kilka zdrowych rodzinnych nawyków, które pomogą Waszym dzieciom w zachowaniu zdrowia i formy.

Śniadanie – solidny fundament dnia

Pierwszy posiłek to podstawa każdego dobrze spędzonego dnia pracy czy nauki. Zachęcam rodziców, aby codziennie przygotowywali pyszne i zdrowe śniadania dla swoich pociech oraz… dla siebie. Omijanie tego posiłku źle wpływa na funkcjonowanie organizmu przez cały dzień: obniża koncentrację, powoduje zmęczenie. Jeśli dziecko zobaczy, że dla rodzica ten posiłek nie jest priorytetem, bardzo możliwe, że w dorosłym życiu także postanowi go „omijać”. To z kolei może prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, a nawet wrzodów. A przecież śniadanie powinno być źródłem białka, witamin i składników mineralnych. Jajecznica z warzywami, owsianka i suszone owoce, a może pełnoziarniste pieczywo z twarożkiem i miodem gryczanym? Ważne, aby… smakowało dziecku i dostarczało mu pełnowartościowych składników, a nie tzw. „pustych kalorii”.

Na tym nie koniec

Dobre śniadanie zapewnia świetny start pracy organizmu. Po kolejnych 3-4 godzinach warto sięgnąć po kolejny posiłek. Zdarza się, że nasze pociechy zjadają posiłki przy rodzicach, zaś wśród rówieśników bywają bardziej zaabsorbowane otoczeniem i „zapominają” o jedzeniu lub są pochłonięte „ciekawszymi” zajęciami. Jak zachęcić dziecko do zjadania drugich śniadań poza domem? Zdrowe posiłki także mogą być dla dziecka „atrakcyjne”. Jeśli w pięknym kolorowym lunch box’ie nasze pociechy znajdą fantazyjne kanapki na pełnoziarnistym pieczywie, zdrową sałatkę lub wiele pysznych „drobiazgów” do zjedzenia, jak: kawałki pokrojonych warzyw, orzechy, jogurt naturalny czy koktajl owocowy, z pewnością chętniej będą sięgać po posiłek.

Przy wspólnym stole

Posiłki w gronie najbliższych nie muszą się kojarzyć z wielką celebracją i wykwintnymi potrawami. Dobrze jest, jeśli choć raz w ciągu dnia cała rodzina spotka się przy stole na posiłku. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który to będzie posiłek, choć z moich doświadczeń wynika, że kolacje to czas, kiedy najłatwiej zgromadzić się wszystkim domownikom. Wspólna kolacja (lub inny posiłek) to okazja do rozmów (bez telewizora), niewymuszonego i niespiesznego spędzania czasu całej rodziny. Niewątpliwym walorem wspólnych posiłków jest także zakodowanie pewnego rytuału w świadomości dziecka. Jeśli posiłek nie jest spożywany w pośpiechu i przerywany poszukiwaniami kolejnego kanału w TV, jest także... zdrowszy. Siadanie przy stole i wyłączanie zbędnych urządzeń jest równoznaczne z wysyłaniem komunikatu do mózgu o tym, że ma miejsce posiłek. Taki nawyk to odwrotność jedzenia „przy okazji”, chwytania w pośpiechu kęsów, kiedy mózg jest akurat zajęty przetwarzaniem innych informacji (np. z gry komputerowej). Wówczas często potrzeba więcej przekąsek i niepotrzebnych kalorii, by zaspokoić głód, bo organizm nie „rejestruje” spożywania całego pożywienia, zajęty przetwarzaniem pozostałych bodźców.

Trzymam kciuki za Wasze zdrowe wspólne posiłki! Zbliżająca się Wielkanoc będzie wspaniałą okazją do „przetestowania” tych rozwiązań! W kolejnym, przedświątecznym, artykule będę chciał zwrócić Waszą uwagę na kwestię systematycznej profilaktyki prozdrowotnej.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy