polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 5 marca 2017

Klubowe gry i wojenki: Ashfield

Front Klubu Polskiego w Ashfield. Fot. BumerangMedia
Problemy  jednego z najstarszych klubów polonijnych w Australii -  polskiego Klubu w Ashfield  nie schodzą  z centrum uwagi opinii Polaków zamieszkałych w Sydney . Po  kilkuletnim konflikcie  między Zarządem Klubu a restauracją „Kameralna” , który zakończył się decyzją Sądu Najwyższego w Canberze na niekorzyść Klubu, pojawiły się nowe kontrowersyjne kwestie.

Klub aktualnie znajduje się bardzo trudnej sytuacji finansowej - wynika z informacji jego aktywnych członków.  W rezultacie werdyktu sądowego oraz  nakazu pokrycia kosztów prawnych i odszkodowawczych w procesach z  operatorami restauracji „Kameralna”,   Klub musiał zaciągnąć dodatkową pożyczkę bankową.  Jak poinformował  radio SBS prezes Klubu,  Ryszard Borysiewicz faktyczne zadłużenie Klubu wynosi obecnie 1.3 mln AUD.  Wartość majątku Klubu oceniana jest na kwotę od 25 do 30 mln AUD.  Ostatnio Zarząd Klubu przedstawił swoim członkom propozycje przebudowy a także sprzedaży części budynku klubowego a konkretnie  spalonego i  nieużytkowanego od 16 lat skrzydła obiektu. 

Na konferencji prasowej  w dniu 18 grudnia ub.r. (zob. nasz materiał videogrupa członków Klubu  wyraziła swe obawy co do groźby sprzedaży majątku Klubu przez obecny Zarząd. Zażądali w związku z tym  zwołania  nadzwyczajnego walnego  zebrania członków Klubu. Poinformowali też, że petycja w tej sprawie  42 członków  została odrzucona przez Zarząd.
W odpowiedzi na tę konferencję Zarząd Klubu zorganizował cztery dni później swoją konferencję.  W tym samym czasie do opinii publicznej przedostała się informacja o zawieszeniu trzech dyrektorów Zarządu: dr Adama Dzierzbę ( również prezesa Federacji Polskich Organizacji w NSW) , Macieja Jarysza i Stanisława Żaka a  organizator konferencji  z 18 grudnia, Janusz Nawrocki  został  w ogóle pozbawiony członkostwa Klubu.

Jak poinformowali  trzej zawieszeni dyrektorzy  na spotkaniu medialnym  w dniu 12 lutego, powodem ich zawieszenia były różnice w podejściu do rozwiązania problemów Klubu a w szczególności  jego przebudowy a także ukaranie ich za wspieranie petycji 42 członków Klubu w sprawie zwołania nadzwyczajnego zebrania.  Powiedzieli też,  że nie dano im możliwości obrony.  Złożyli w związku z tym skargę do Clubs of NSW.
Trzej zawieszeni dyrektorzy wystąpili z apelem nie tylko do  członków Klubu w Ashfield ale  do całej Polonii aby wziąć udział w wielkiej, otwartej  dyskusji  nad rolą jaką mają pełnić  kluby i ośrodki  polonijne  dla społeczności polskiej  mieszkającej na stałe lub czasowo w Australii.

Oto wypowiedzi  dr Adama Dzierzby,  Macieja Jarysza i Stanisława Żaka o aktualnej sytuacji , które zebrała i opracowała Dorota Banaszak z sekcji polskiej Radia SBS:

 

AUDIO

Tymczasem na stronie Klubu Polskiego w Ashfield pojawił się komunikat o walnym  rocznym zebraniu, które odbędzie się  w niedzielę,  19 marca.  Na zebraniu mają być poruszane m.in.  sprawy rozbudowy klubu.  Jak czytamy  w załączonym dokumencie, jednym z rozpatrywanych punktów   będzie propozycja zmiany statusu działki, na której stoi spalona część obiektu klubowego.
Proponowana przez Zarząd Klubu zmiana statusu działki z „core property” na „non-core property”  da dyrektorom prawną możliwość sprzedaży własności  bez koniecznej zgody walnego zgromadzenia członków Klubu.
kb/BumerangMedia/Radio SBS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy