polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 7 lutego 2017

Międzynarodowy Konkurs „Kosciuszko Bicentenary”

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm i Senat RP a także przez UNESCO rokiem Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage zainicjowała i ogłosila 4 lutego w dniu urodzin  polskiego bohatera narodowego, Międzynarodowy Konkurs pn. „Kosciuszko Bicentenary” . Na zwycięzców  czekają nagrody o łącznej wartości ponad 10 tysięcy AUD! O szczegółach informuje Ernestyna Skurjat-Kozek, koordynator konkursu.

Jeśli drogie ci są hasła Wolności i Równych Praw, weź udział w konkursie z okazji Roku Kościuszki ogłoszonego przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej, świętowanego pod auspicjami UNESCO z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Kościuszki.

Inicjatorem Konkursu jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Kopiec Kościuszki, The Kosciuszko Foundation i Polską Fundację Kościuszkowską. Poprzez ten międzynarodowy konkurs pragniemy złożyć hołd Kościuszce jako Przyjacielowi Całej Ludzkości.

Na zwycięzców konkursu czekają nagrody o łącznej wartości ponad 10 tysięcy dolarów australijskich.
W Konkursie mamy trzy kategorie : muzyczną, graficzną oraz literacką.
Zachęcamy do komponowania piosenek, pieśni, lub ballad po polsku lub po angielsku, lub utworu instrumentalnego i nadsyłania ich pocztą elektroniczną w formie audio lub wideo. I nagroda za najlepszą piosenkę lub kompozycję TRZY tysiące dolarów!

W kategorii graficznej duża rozmaitość form: portrety, sceny rodzajowe, kolaże, komiksy, karykatury, plakaty, memy, logotypy - do nadsyłania w postaci digital.
W kategorii literackiej oczekujemy wierszy lub opowiadań po polsku lub angielsku, nie dłuższych niż tysiąc słów.

Biorąc udział w konkursie masz fantastyczną szansę zaprezentowania swych talentów w skali międzynarodowej.
Konkurs ogłoszony 4 lutego tego roku potrwa do 31 lipca. Wyniki ogłoszone będą w dniu 3 października tego roku podczas uroczystej gali w Sydney.

Udział w konkursie mogą brać udział dorośli oraz młodzież szkół średnich w wieku od 12 do 18 lat.
Każdy uczestnik konkursu może przysłać maximum 3 prace (każda z osobną Kartą Zgłoszenia), pod warunkiem, że prace te dotyczą trzech różnych epizodów z życia Kościuszki.

Konkursowe ściągi, zalecana bibliografia, ikonografia i użyteczne linki znajdują się na stronie internetowej: www.kosciuszkoheritage.com/200/pl_konkurs.html
Laureaci otrzymają DVD Souvenir z antologią wyselekcjonowanych prac. Pamiątkowe DVD otrzymają również media na świecie, kluby i organizacje polonijne. Najlepsze prace zostaną też opublikowane w Internecie. Wśród nagród specjalnych warto wymienić choćby dwie: Nagrodę Pierwszy na mecie dostanie ten, kogo praca dotrze do organizatora najszybciej; ta praca zostanie „z fanfarami” opublikowana w australijskim portalu PULS POLONII. Będzie i „Nagroda Publiczności” dla prac nadesłanych między 1 marca a 30 maja br., wystawionych w Klubach Polskich w Australii, gdzie będzie można na nie głosować.

Apelujemy do Polonii w innych krajach, aby organizowała podobne plebiscyty; akcja ta ma na celu promocję Roku Kościuszki zwłaszcza w jego pierwszej połowie.

Prace konkursowe będzie oceniało międzynarodowe jury składające się z ekspertów z Polski, Australii i USA. Na czele jury stoi Profesor Alex Storozynski (USA), laureat nagrody Pulitzera, autor słynnej książki o Kosciuszce i reżyser filmu zrealizowanego na jej podstawie; długoletni dyrektor The Kosciuszko Foundation, obecnie szef polskiej katedry na Quinnipiac University.

Ernestyna Skurjat-Kozek
Koordynator Konkursu

Informacje szczegółowe o Konkursie: [email protected]
tel. 612-9484 1740

Karta Zgłoszeniowa i pełny tekst Regulaminu Konkursowego do pobrania na stronie www.kosciuszkoheritage.com/200

Bumerang Polski przyłącza się do patronatu medialnego Konkursu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy