polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 7 lutego 2017

Międzynarodowy Konkurs „Kosciuszko Bicentenary”

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm i Senat RP a także przez UNESCO rokiem Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage zainicjowała i ogłosila 4 lutego w dniu urodzin  polskiego bohatera narodowego, Międzynarodowy Konkurs pn. „Kosciuszko Bicentenary” . Na zwycięzców  czekają nagrody o łącznej wartości ponad 10 tysięcy AUD! O szczegółach informuje Ernestyna Skurjat-Kozek, koordynator konkursu.

Jeśli drogie ci są hasła Wolności i Równych Praw, weź udział w konkursie z okazji Roku Kościuszki ogłoszonego przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej, świętowanego pod auspicjami UNESCO z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Kościuszki.

Inicjatorem Konkursu jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Kopiec Kościuszki, The Kosciuszko Foundation i Polską Fundację Kościuszkowską. Poprzez ten międzynarodowy konkurs pragniemy złożyć hołd Kościuszce jako Przyjacielowi Całej Ludzkości.

Na zwycięzców konkursu czekają nagrody o łącznej wartości ponad 10 tysięcy dolarów australijskich.
W Konkursie mamy trzy kategorie : muzyczną, graficzną oraz literacką.
Zachęcamy do komponowania piosenek, pieśni, lub ballad po polsku lub po angielsku, lub utworu instrumentalnego i nadsyłania ich pocztą elektroniczną w formie audio lub wideo. I nagroda za najlepszą piosenkę lub kompozycję TRZY tysiące dolarów!

W kategorii graficznej duża rozmaitość form: portrety, sceny rodzajowe, kolaże, komiksy, karykatury, plakaty, memy, logotypy - do nadsyłania w postaci digital.
W kategorii literackiej oczekujemy wierszy lub opowiadań po polsku lub angielsku, nie dłuższych niż tysiąc słów.

Biorąc udział w konkursie masz fantastyczną szansę zaprezentowania swych talentów w skali międzynarodowej.
Konkurs ogłoszony 4 lutego tego roku potrwa do 31 lipca. Wyniki ogłoszone będą w dniu 3 października tego roku podczas uroczystej gali w Sydney.

Udział w konkursie mogą brać udział dorośli oraz młodzież szkół średnich w wieku od 12 do 18 lat.
Każdy uczestnik konkursu może przysłać maximum 3 prace (każda z osobną Kartą Zgłoszenia), pod warunkiem, że prace te dotyczą trzech różnych epizodów z życia Kościuszki.

Konkursowe ściągi, zalecana bibliografia, ikonografia i użyteczne linki znajdują się na stronie internetowej: www.kosciuszkoheritage.com/200/pl_konkurs.html
Laureaci otrzymają DVD Souvenir z antologią wyselekcjonowanych prac. Pamiątkowe DVD otrzymają również media na świecie, kluby i organizacje polonijne. Najlepsze prace zostaną też opublikowane w Internecie. Wśród nagród specjalnych warto wymienić choćby dwie: Nagrodę Pierwszy na mecie dostanie ten, kogo praca dotrze do organizatora najszybciej; ta praca zostanie „z fanfarami” opublikowana w australijskim portalu PULS POLONII. Będzie i „Nagroda Publiczności” dla prac nadesłanych między 1 marca a 30 maja br., wystawionych w Klubach Polskich w Australii, gdzie będzie można na nie głosować.

Apelujemy do Polonii w innych krajach, aby organizowała podobne plebiscyty; akcja ta ma na celu promocję Roku Kościuszki zwłaszcza w jego pierwszej połowie.

Prace konkursowe będzie oceniało międzynarodowe jury składające się z ekspertów z Polski, Australii i USA. Na czele jury stoi Profesor Alex Storozynski (USA), laureat nagrody Pulitzera, autor słynnej książki o Kosciuszce i reżyser filmu zrealizowanego na jej podstawie; długoletni dyrektor The Kosciuszko Foundation, obecnie szef polskiej katedry na Quinnipiac University.

Ernestyna Skurjat-Kozek
Koordynator Konkursu

Informacje szczegółowe o Konkursie: [email protected]
tel. 612-9484 1740

Karta Zgłoszeniowa i pełny tekst Regulaminu Konkursowego do pobrania na stronie www.kosciuszkoheritage.com/200

Bumerang Polski przyłącza się do patronatu medialnego Konkursu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy