polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 4 lutego 2017

Trump dokona rewizji „głupiej umowy" z Australią

Donald Trump: Już ja się przyjrzę tej głupiej umowie.
Rys. DonkeyHotey - Flickr cc
Po rozmowie z premierem Australii Malcolmem Turnbullem, którą amerykańskie media określiły jako nieudaną, prezydent USA Donald Trump postanowił dokonać rewizji porozumienia pomiędzy administracją Obamy i Australią o przyjęciu 1250 migrantów z Bliskiego Wschodu.

„Administracja Obamy zgodziła się na przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów od Australii" — napisał Trump na swoim blogu na Twitterze. „Po co? Już ja się przyjrzę tej głupiej umowie!".

Na oficjalnym blogu prezydenta USA dany wpis nie figuruje. Dyrektor komunikacji Białego Domu Sean Spicer zapewniał do tej pory, że USA spełnią warunki tego porozumienia, ale wszystkich, których należy przyjąć zostaną poddani rzetelnej kontroli.


Do rozmowy z australijskim premierem doszło minionej soboty, kiedy Trump rozmawiał przez telefon z pięcioma liderami, w tym także z prezydentem Rosji. Zaplanowana na godzinę rozmowa z australijskim premierem trwała 25 minut i została przerwana przez amerykańskiego prezydenta. Media przypominają, że Australia jest jednym z najlojalniejszych sojuszników Ameryki, w związku z czym spodziewano się serdecznej i bezproblematycznej rozmowy.

Według informacji The Washington Post, Trump powiedział Turnbullowi, że zdążył już porozmawiać z liderami czterech państw, w tym także z Putinem, i że teraz prowadzi „najgorszą rozmowę dnia".

Strony omawiały porozumienie w sprawie migrantów, i nawet po zakończeniu rozmowy Trump nie przestawał burzyć się z powodu tej ugody — przekazują amerykańskie źródła, dodając, że prezydent rozmawiał ostro i niedyplomatycznie ze wszystkimi światowymi liderami, ale tak nieprzyjemnego tonu oczekiwano chyba najmniej wobec australijskiego premiera.

Według informacji amerykańskich źródeł, w czasie rozmowy Trump błędnie mówił, że chodzi o przyjęcie 2000 migrantów, a Turnubull niejednokrotnie go poprawiał, mówiąc, że obietnicę trzeba spełnić. Trump mówił, że zamierza ją wypełniać, ale to „politycznie go zabije". Dzień przed rozmową telefoniczną amerykański prezydent podpisał dekret zawieszający na 120 dni przyjmowanie uchodźców i wprowadzający 90-dniowy zakaz wjazdu do USA dla obywateli siedmiu krajów.

Wśród uchodźców, których USA mają przyjmować w ramach porozumienia z Australią, znajdują się wychodźcy z Iranu, Iraku, Sudanu i Somalii, objęci 90-dniowym zakazem wjazdu do Ameryki. „Nie chcę u siebie tych ludzi" — mówił Trump. Turnubull miał mu odpowiedzieć, że porozumienie nie zobowiązuje USA do przyjmowania wszystkich 1250 uchodźców. Należy jednak udzielić im prawa przejścia przez pełną procedurę kontroli. Trump obiecał wtedy, że zgotuje im najostrzejszą kontrolę.

Porozumienie między USA i Australią dotyczy ok. 2500 osób, które poprosiły Australię o azyl i jak dotąd go nie otrzymały. Osoby te zostały przekierowane do Papui-Nowej Gwinei. Panujące tam warunki spowodowały, że zainterweniowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, uzyskując od USA zgodę na przyjęcie około połowy tych migrantów pod warunkiem, że zostaną poddani rzetelnej kontroli.
Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy