polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 3 lutego 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Zanim zdecydujesz się na... skalpel

Fot. Wikipedia
Otyłość to problem ok. 700 mln ludzi – tak wynika z dorocznych raportów Światowej Organizacji Zdrowia. Osoby cierpiące na tę chorobę zwykle są dotknięte innymi dolegliwościami zaliczanymi do tzw. zespołu metabolicznego. Ich samoocena oraz zanikanie pełnionych przez nich ról społecznych są źródłem dodatkowych problemów. Nic dziwnego, że na całym świecie podejmowane są próby skutecznego leczenia otyłości, do których zaliczyć można coraz popularniejsze operacje bariatryczne.

Chirurgiczne lecznie otyłości staje się coraz bardziej popularne w Polsce i na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych powstają regularnie nowe produkcje o charakterze dokumentalnym, których bohaterami są osoby otyłe przed, w trakcie oraz rzadziej także po takich operacjach. Otyli Polacy coraz częściej pytają o chirurgiczne metody powrotu do normalnej wagi lub są kwalifikowani do takiego leczenia przez lekarzy... Oto kilka ważnych informacji, z którymi powinniście się zapoznać, zanim zdecydujecie się na takie rozwiązanie.

Rodzaje operacji bariatrycznych

Lekarze stosują obecnie kilka rodzajów operacji, których celem jest perspektywa powrotu pacjenta do normalnej wagi. Aby zakwalifikować się do takiego leczenia, należy spełnić kilka warunków jak choćby wysoki wskaźnik BMI (powyżej 35 o ile u pacjenta występuje zespół metaboliczny, czyli towarzyszące dolegliwości takie jak: cukrzyca typu II, nadciśnienie, bezdech senny itp.), występowanie innych chorób zależnych od otyłości (np. zwyrodnienia stawów i kręgosłupa) i ogólny stan zdrowia umożliwiający chirurgiczną internwencję.

Najpopoularniejszą spośród wykonywanych operacji jest mankietowa resekcja żołądka, zwana potocznie zmniejszeniem objętości żołądka. W przypadku tej metody ok. 1/5 operowanych z czasem przybiera na wadze, nierzadko wracając do tej sprzed operacji. Chirurdzy stosują także tzw. by-pass żołądka, opaskę żołądkową, wyłączenie żółądkowo-trzuskowe czy umieszczają w żołądku specjalny balon. W zależności od rodzaju operacji ryzyko powikłań wynosi od 7 do ponad 15 %, których najgorszym rezultatem może być... śmierć pacjenta. Dodatkowo operacje bariatryczne często łączą się z niedogodniościami w zakresie żywienia. W wielu przypadkach można bowiem przyjmować jedynie częściowo rozdrobiony pokarm, a jednorazowe porcje jedzenia mają objętość maksymalnie 100 ml. Czasami takie "ograniczenia" na stałe wpisują się w życie pacjenta po operacji, lekarze w większości przypadków zalecają także przejście na ścisłą dietę.

Co, jeśli nie operacja?

Moim pacjentom od lat z powodzeniem udaje się zapanować nad otyłością i nadwagą. Dzieje się to poprzez dobrze zaplanowane indywidualne działania odznaczające się troską o każdego pacjenta. Redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej poprzez prawidłowo dobraną dietę, adekwatny do niej trening oraz regenerację pozwalają osiągać wspaniałe rezultaty, nawet tak dobre jak po interwencji chirurgicznej (czyli np. 20 kg w pół roku). Każdy pacjent jest inny i otrzymuje indywidualną terapię, niemniej nie można tu mówić o jakimś "progu" czy "granicy" wagi, za którą zostaje już tylko skalpel i stół operacyjny. Wspaniałe rezultaty tysięcy osób rozpoczynają się od kilku i kilkunastu zredukowanych kilogramów, a kończą na ponad 150-kilogramowych wynikach. Wielu moich pacjentów w ostatniej chwili zrezygnowało z operacji bariatrycznych, próbując "ostatniej" nieinwazyjnej metody powrotu do zdrowia, którą okazało się dla nich Mądre Odchudzanie.

Mam nadzieję, że te słowa skłonią Was do refleksji. Ważne jest, aby poważne decyzje poprzedzała dogłębna analiza potencjalnych korzyści i strat oraz wzięcie pod uwagę różnych rozwiązań. Następnym razem podzielę się z Wami moimi walentynkowymi refleksjami.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy