Longin Komołowski (1948 - 2016) Fot. Wikipedia - Creative Commons |
Komołowski od czerwca 2010 r. pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" po tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem swego poprzednika - Macieja Płażyńskiego.
Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej wystosowało notę kondolencyjną, w której podkreślono, że "Polonia całego świata straciła jednego ze swoich największych przyjaciół, orędownika idei Polonii zorganizowanej, która potrafi mówić o sprawach swoich a także i polskich głosem doniosłym, ważnym i znaczącym, choć często odrębnym".
Premier Beata Szydło zdecydowała, ze pogrzeb Longina Komołowskiego będzie miał charakter państwowy. Zmarły zostanie pochowany prawdopodobnie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej; we wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej "Solidarności". Od 1982 r. współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie, organizował druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu oraz ich przerzut do Szwecji. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Po zalegalizowaniu związku aktywnie działał w jego strukturach. W 1989 r. został przewodniczący komitetu zakładowego "S" w stoczni.
Od 1990 r. był przewodniczący Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność".
W 1994 r. zasiadł w Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych.
Był posłem na Sejm dwóch kadencji. W latach 1997–2001W wyborach parlamentarnych w 1997 r. zdobył mandat posła na Sejm z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2007 r. dostał się do Sejmu jako kandydat bezpartyjny z listy PiS. W latach 1997–2001 był ministrem pracy w rządzie Jerzego Buzka, w latach 1999–2001 wiceprezesem Rady Ministrów.
Od czerwca 2010 r. był Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaczeniem kościelnym Ordynariatu Polowego WP Milito Pro Christo.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” powołana w lutym 1990 z inicjatywy marszałka Senatu, prof. Andrzeja Stelmachowskiego jest organizacją pozarządową, której celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą. Jednocześnie jest największym beneficjentem rządowego konkursu dotacyjnego „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą”. W ubiegłorocznej edycji konkursu na realizację projektów „Wspólnoty” przeznaczono kwotę ponad 23,1 mln zł. Stanowi to 39% wszystkich rozdysponowanych środków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy