polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 25 stycznia 2017

Nauka języka polskiego dla uczniów szkół średnich. Trwają zapisy

Fot. S.Miles (FreeDigitalPhotos.net)
W lutym rozpoczynają naukę języka polskiego uczniowie szkół średnich. Polskie klasy  (7 – 12) zlokalizowane są w Ashfield, Chatswood oraz Liverpool .

Naukowcy, wypowiadali się już wielokrotnie na temat pozytywnego wpływu uczenia się języków  na rozwój intelektualny dziecka. Dla nas istotne jest również to, że znajomość obydwu języków - angielskiego i polskiego, daje naszemu dziecku drzwi otwarte do Europy i na cały świat.

Zadajmy sobie pytanie teraz na początku roku szkolnego, czy zrobiliśmy wszystko, aby nasze anglojęzyczne dziecko dobrze znało język polski?

Jeszcze nie jest za późno, ale liczy się każdy dzień! Istnieje wiele dowodów na to, że chłonny umysł nastolatka oraz praca dobrych nauczycieli mogą zdziałać cuda.

Nie ulega wątpliwości, że uczęszczanie do szkoły sobotniej wiąże się z pewnymi obowiązkami, są one jednak niewielkie w porównaniu z ogromem korzyści, jakie ta szkoła daje.

Oprócz wspomnianych już korzyści czysto akademickich, niezwykle ważne są także aspekty wychowawcze. Bogacąc swój język, młody człowiek osadza się głębiej w środowisku zbliżonych kulturowo rówieśników. Daje mu to poczucie przynależności do grupy, zapobiegając tym samym wyizolowaniu. Nie zapominajmy, że tak częste obecnie nerwice i stany depresyjne wśród młodych ludzi, są  nierzadko wynikiem osamotnienia i izolacji społecznej. 

Trwają zapisy do Saturday School of Community Languages.

Nauka w szkołach języka jest bezpłatna. Zapisywać się mogą uczniowie zarówno ze szkół państwowych, jak i prywatnych. Lekcje odbywają się w soboty w godzinach przedpołudniowych.

Ocena z języka polskiego ma prawo znaleźć się na świadectwie ukończenia każdej klasy. Można też wybrać język polski do matury (HSC) a uzyskane punkty liczą się wysoko do przyjęcia na studia.

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz dostępny w internecie. Wystarczy wystukać:  Saturday School of Community Languages enrollment 2017. Zapisywać mogą się uczniowie ze wszystkich rodzajów szkół średnich, nawet i ci,  którzy wcześniej nie uczęszczali do polskiej szkoły. Na każdym poziomie organizowane są bowiem przyspieszone kursy wyrównawcze dla nowych uczniów. Możliwa jest także indywidualna pomoc uczniom szkół prywatnych, którzy ze względu na sobotnie zajęcia sportowe nie będą mogli uczestniczyć we wszystkich lekcjach polskiego.

Dodatkowych informacji w języku polskim mogą udzielić:

Gosia Vella tel. 9311 3723 email: [email protected] 

Marianna Łacek tel. 9798 8690 email: [email protected]
 
Marianna Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy