polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 25 stycznia 2017

Nauka języka polskiego dla uczniów szkół średnich. Trwają zapisy

Fot. S.Miles (FreeDigitalPhotos.net)
W lutym rozpoczynają naukę języka polskiego uczniowie szkół średnich. Polskie klasy  (7 – 12) zlokalizowane są w Ashfield, Chatswood oraz Liverpool .

Naukowcy, wypowiadali się już wielokrotnie na temat pozytywnego wpływu uczenia się języków  na rozwój intelektualny dziecka. Dla nas istotne jest również to, że znajomość obydwu języków - angielskiego i polskiego, daje naszemu dziecku drzwi otwarte do Europy i na cały świat.

Zadajmy sobie pytanie teraz na początku roku szkolnego, czy zrobiliśmy wszystko, aby nasze anglojęzyczne dziecko dobrze znało język polski?

Jeszcze nie jest za późno, ale liczy się każdy dzień! Istnieje wiele dowodów na to, że chłonny umysł nastolatka oraz praca dobrych nauczycieli mogą zdziałać cuda.

Nie ulega wątpliwości, że uczęszczanie do szkoły sobotniej wiąże się z pewnymi obowiązkami, są one jednak niewielkie w porównaniu z ogromem korzyści, jakie ta szkoła daje.

Oprócz wspomnianych już korzyści czysto akademickich, niezwykle ważne są także aspekty wychowawcze. Bogacąc swój język, młody człowiek osadza się głębiej w środowisku zbliżonych kulturowo rówieśników. Daje mu to poczucie przynależności do grupy, zapobiegając tym samym wyizolowaniu. Nie zapominajmy, że tak częste obecnie nerwice i stany depresyjne wśród młodych ludzi, są  nierzadko wynikiem osamotnienia i izolacji społecznej. 

Trwają zapisy do Saturday School of Community Languages.

Nauka w szkołach języka jest bezpłatna. Zapisywać się mogą uczniowie zarówno ze szkół państwowych, jak i prywatnych. Lekcje odbywają się w soboty w godzinach przedpołudniowych.

Ocena z języka polskiego ma prawo znaleźć się na świadectwie ukończenia każdej klasy. Można też wybrać język polski do matury (HSC) a uzyskane punkty liczą się wysoko do przyjęcia na studia.

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz dostępny w internecie. Wystarczy wystukać:  Saturday School of Community Languages enrollment 2017. Zapisywać mogą się uczniowie ze wszystkich rodzajów szkół średnich, nawet i ci,  którzy wcześniej nie uczęszczali do polskiej szkoły. Na każdym poziomie organizowane są bowiem przyspieszone kursy wyrównawcze dla nowych uczniów. Możliwa jest także indywidualna pomoc uczniom szkół prywatnych, którzy ze względu na sobotnie zajęcia sportowe nie będą mogli uczestniczyć we wszystkich lekcjach polskiego.

Dodatkowych informacji w języku polskim mogą udzielić:

Gosia Vella tel. 9311 3723 email: [email protected] 

Marianna Łacek tel. 9798 8690 email: [email protected]
 
Marianna Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy