polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 26 stycznia 2017

Historia Australii w pigułce

Sydney Opera House w Port Jackson w Australia Day.
 Fot. P.Whitehouse (Wikimedia cc)
Dziś australijskie święto państwowe czyli Australia Day. Obchodzone jest  zawsze 26 stycznia dla upamiętnienia założenia przez kapitana Arthura Phillipa (późniejszego Gubernatora Australii) w styczniu 1788 r. pierwszej stałej osady w Australii – kolonii karnej przy Port Jackson w dzisiejszej największej metropolii kontynentu -  Sydney. Z tej okazji prezentujemy historię Australii w pigułce.

Australia mimo, że wciąż mało znana w świecie, fascynuje kolejne pokolenia. Praca w Australii coraz częściej dotyczy Polaków. Szczególnie teraz gdy zagrożenia wynikające z Brexitu skłonią tysiące Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii do poszukiwania nowej przystani.


 Początkowo Australia była  zamieszkiwana przez Aborygenów posługujących się bumerangiem.  Wraz z europejską eksploracją w XVII i XVIII w.  nowych lądów, rozpoczęła się emigracja do Australii ludności białej.

Większość kraju zdominowana przez "Outback" (tereny pustynne i półpustynne), który uniemożliwia jej zasiedlenie, sprawił, że koloniści zwykli trzymać się wybrzeża i jego bogatej w roślinność części zwanej buszem. W II połowie XX w. Australia stała się obiektem marzeń tysięcy Europejczyków. W ostatnim okresie również Azjatów blisko i dalekowschodnich  a także coraz częściej  mieszkańców Afryki.

Osiedlenie się  w Australii, przede wszystkim w jej wielkich  miastach: Sydney, Melbourne, Brisbane czy Perth oferuje możliwość  osiągnięcia  wysokiego standardu życia.

Zobaczmy, czym jest Australia, jak ja odkryto, jak skolonizowano, i co sprawiło, że stała się prawdziwie niepodległym państwem?

Oto historia Australii w 10 minut przygotowana przez kanał You Tube "Historia w 5 Minut"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy