polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 20 listopada 2016

Znamy najlepszy blog polskiej emigrantki!

Skan fotoreportażu z nagrodzonego bloga tur-tur.pl
Blog tur-tur.pl opowiadający o życiu w dzisiejszej Turcji zdobył główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla blogów aniukowepisadlo.com i riennahera.com. Na konkurs nadesłano prawie 80 zgłoszeń z wielu krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Organizatorem konkursu było Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zwycięzca konkursu – blog tur-tur.pl – został doceniony za barwność i wielowątkowość w pokazywaniu życia nad Bosforem. Uwagę jury zwróciły cenne obserwacje, praktyczna wartość przekazywanych informacji, ale i interesujący osobisty rys opowieści oraz wysokie walory graficzne bloga. Jego autorką jest Agata Bromberek, mieszkająca w Turcji od siedmiu lat.

Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwsze otrzymał blog ze Stanów Zjednoczonych aniukowepisadlo.com – wciągający zapis życia codziennego w USA, pełen anegdot, iskrzący humorem, do którego z przyjemnością się wraca i czeka na kolejne wpisy. Drugie przyznano blogowi z Wielkiej Brytanii www.riennahera.com – za teksty (o często błyskotliwych tytułach!), które nie pozwalają czytelnikowi przejść obojętnie i zachęcają do refleksji, a także za oryginalny styl graficzny.

Autorka zwycięskiego bloga otrzyma nagrodę w postaci kursu webwritingu i karty prezentowej Empik, a wywiad z nią znajdzie się na stronie Archiwum Emigranta. Autorki wyróżnionych blogów otrzymają karty prezentowe Empik.

Blogi oceniało Jury w składzie: Katarzyna Tubylewicz - pisarka, publicystka, Ania Witowska - twórczyni strony internetowej Kobiecy Punkt Widzenia i Sebastian Tyrakowski - zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni. Jurorzy nie mieli łatwego zadania – blisko 80 blogów zgłoszonych do konkursu reprezentowało nie tylko wielką rozpiętość geograficzną – obejmującą  4 kontynenty i kraje takie jak m.in. Wielka Brytania, Egipt, RPA, Australia czy Wietnam, ale i tematyczną czy stylistyczną.

Z nadesłanych blogów można by stworzyć ciekawą „mapę świata”, pokazującą w jak bogaty sposób doświadczają emigracji kobiety, które zdecydowały się opuścić Polskę z rozmaitych powodów. Są pisane z pasją, chęcią dzielenia się przeżyciami, obserwacjami, przemyśleniami związanymi z emigracyjną codziennością i bez wątpienia bywają sposobem na pokonanie tęsknoty za krajem – powiedziała koordynatorka projektu Anna Krajka z Muzeum Emigracji w Gdyni.

Jurorka, Katarzyna Tubylewicz podkreśliła z kolei, że przeważają wśród nich historie kobiet, dla których emigracja jest przygodą, sposobem na zaspokojenie ciekawości świata, świadomym, choć nieostatecznym wyborem. To są otwarte osoby, którym chce się żyć i ciągle uczyć czegoś nowego, bez względu na wiek. (wywiad dla CJG24; 2.11.2016)
 
Patrycja Stachura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy