polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 30 listopada 2016

Uroczyste obchody 50 lat Polskiego Kościoła w Marayong

Msza św. jubileuszowa 50.lat Kościoła Polskiego w Marayong
Fot.B.Filip
Jedyna polska świątynia katolicka  na terenie metropolii sydnejskiej - Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej ( Polish War Memorial Chapel) w Marayong istnieje 50 lat. Z tej okazji w niedzielę, 20 listopada odbyła się tam  uroczystość jubileuszowa gromadząc liczną rzeszę wiernych Polonii australijskiej. W uroczystości wzięła udział konsul generalna RP w Sydney Regina Jurkowska. 

  Kościół projektu sydnejskiego architekta Michaela Dysarta został wzniesiony w 1966 r, dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski  i poświęcony przez arcybiskupa Sydney kard. Normana Gilroy'a, 27 grudnia przy obecności tysięcy Polaków, którzy zjechali się wówczas na tę okazję do Marayong z całej Australii. Podczas jubileuszowej uroczystości wśród wiernych było wiele osób pamiętających czasy powstawania tego polonijnego miejsca kultu lub będących ich czynnymi twórcami. Wśród nich był m.in. ks. Józef  Kołodziej, który podczas uroczystej mszy św. opowiedział  o przyczynach  wybudowania świątyni dla Polaków mieszkających w Sydney i historycznych, często nieznanych powszechnie faktach sprzed 50 lat.  

W trakcie liturgii, rektor kościoła - ks. Henryk Zasiura TChr zaprezentował zgromadzonym przesłane dla Polonii sydnejskiej jubileuszowe błogosławieństwo papieża Franciszka.

Uroczystości religijnej zwieńczonej  procesją z Najświętszym Sakramentem i odmówieniem ogłoszonego dzień wcześniej  przez polskich biskupów w Krakowie-Łagiewnikach  "Aktu  Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana" z okazji  zakończenia  Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski,   przewodniczył proboszcz parafii św.  Andrzeja Apostoła  w Marayong, na terenie której znajduje się polska kaplica - msgr Ron McFarlane. 

Po zakończeniu ceremonii kościelnych wierni udali się do położonej obok sali Jana Pawła II, gdzie odbyły się dalsze jubileuszowe celebracje przy polskim jadle, śpiewach i tańcach ludowych.

W Bumerangu Polskim przedstawiamy obszerną relację z uroczystości w Marayong.  W pierwszej części fragmenty z uroczystości kościelnej, w drugiej - głównie  wspomnieniowe wystąpienia  kilku osób zasłużonych w powstaniu, dalszym tworzeniu i utrzymaniu   kościoła, m.in. Mieczysław Swat, Maria Gadd, architekt Polish War Memorial Chapel - Michael Dysart i siostra przełożona Grażyna Rocławska  ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny z Nazaretu, które zarządzają terenem kościoła i powstałym obok ośrodkiem dla  osób starszych. 

Realizacja reportażu: Krzysztof Bajkowski - Channel YouTube BumerangMedia
 




Fotoreportaż Bogumiły Filip:



 


 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy