polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 11 listopada 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Skoncentruj się na swoim... umyśle

Mózg to centrum dowodzenia całym organizmem. Wygląda niepozornie, waży 1200 – 1400 g i w ponad 80% składa się z wody. Dla naukowców wciąż w dużej mierze pozostaje niezgłębioną zagadką. Co sprawia, że mózg jest taki wyjątkowy i jak zwiększyć jego wydajność, by lepiej funkcjonować na co dzień?

Mózg steruje pracą całego organizmu. Nie ma wakacji – nie przestaje pracować, nawet kiedy śpimy. Wiele czynności wykonuje na "autopilocie", dzięki czemu nie musimy pamiętać o oddychaniu czy za pomocą woli kierować pracą serca. To, na co mamy wpływ i co w dużej mierze dotyczy codziennego życia, także zawodowego, to pamięć i koncenracja, których jakość czasami nie zadowala.

Umysł, tak jak cały organizm, "męczy się", kiedy nasze życie ogarnia pośpiech. Brak snu, nieodpowiednia dieta, wiele codziennych zadań i obowiązków, a dodatkowo brak czasu na aktyność fizyczną poza ogólnym zmęczeniem mogą powodować problemy z koncentracją. A przecież mózg to nasz "twardy dysk", z którego chcemy w pełni korzystać, by magazynować i przetwarzać dane, a także, by móc je w dowolnej chwili przywoływać.

Prawdą jest to, że sprawność umysłu zależy w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych, jednak i tryb życia nie pozostaje bez znaczenia. Zanim zdecydujecie się sięgnąć po reklamowane szeroko parafarmaceutyki na pamięć i koncentrację, warto zadbać o mózg w naturalny sposób.

1. Regularnie odżywiaj mózg

Mózg zużywa ok. 20% substancji odżywczych dostarczanych z pożywienia. Kiedy nie otrzymuje wystarczającej ich ilości z pokarmu, "odbiera" ją pozostałym organom. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania umysłu, ale też całego organizmu, zalecam spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia co 3-4 godziny. Nie ich obfitość jest tu istotna, lecz właśnie regularność.

2. Nawadniaj się

Mózg w większości składa się z wody, więc poziom płynów w organizmie musi być na odpowiednim poziomie, by uniknąć problemów z pamięcią i koncentracją. Rzadko się o tym mówi, ponieważ prawidłowe nawodnienie wpływa na optymalne funkcjonowanie całego organizmu – mózg nie jest tutaj wyjątkiem.

3. Jedz mądrze

Jest wiele produktów, które zawierają witaminy, minerały i substancje odżywcze korzystnie wpływające na pracę mózgu. Do najważniejszcych z nich należą: orzechy, które transportują do mózgu tłuszcz, witaminy C i E oraz kwas lanolinowy, szpinak – wspaniałe źródło beta-karotenu, witaminy B i C, sok z buraków, dzięki któremu mózg jest lepiej ukriwony i dotleniony, brokuł, zwiększający potencjał umysłowy dzięki zawartości witaminy K, czy ciemna czekolada pełna antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu się.

4. Odpoczywaj

Niedostateczna ilość snu źle wpływa na koncentrację. Problemów ze skupieniem uwagi doświadczył chyba każdy, kto po nieprzespanej nocy próbował pracować umysłowo. Dzieje się tak dlatego, że brak snu wyniszcza mózg, podobnie jak stres, nadmiar alkoholu czy substancje konserwujące obecne w wysokoprzetworzonych produktach.

5. Bądź aktywny

Dotleniony mózg to mózg sprawny i gotowy do wykonania wielu trudnych zadań. Aktywność fizyczna dostosowana do indywidualnych potrzeb nie pozostaje bez znaczenia dla naszej sprawności intelektualnej.

 

Mam nadzieję, że dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek będziecie PAMIĘTAĆ o śledzeniu moich kolejnych porad. Następnym razem przybliżę Wam nieco jedno z podstawowych naturalnych zagrożeń, z którym nasz organizm ma codziennie do czynienia. Chodzi o wolne rodniki, przez które nie jesteśmy obojętnhi na działanie czasu...
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy